Προς το περιεχόμενο

Εμφάνιση μηνύματος "0xc0000142"


dmsgreece

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ,

Έκανα εγκατάσταση ένα σχεδιαστικό πρόγραμμα και ενώ η εγκατάσταση ολοκληρώθηκε με επιτυχία όταν ανοίγω το πρόγραμμα μου εμφανίζει το γνωστό μήνυμα σφάλματος 0xc0000142.

Το πρόγραμμα είναι γνήσιο όπως και τα Windows7 64bit (με όλα τα τελευταία update).

Έχω δει και παρόμοια θέματα στο forum αλλά δεν έβγαλα συμπέρασμα.

Υπάρχει λύση τελικά ; Που οφείλεται  αυτό στο σφάλμα ;

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων

Σφάλμα2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, zx1234r είπε

Η εταιρία του προγράμματος θα έχει κάποιο support. Επικοινώνησε μαζί τους για να σε καθοδηγήσουν. Ίσως χρειάζαεται κάποιο patch.

Τη Δευτέρα θα πάρω τηλέφωνο και ελπίζω να υπάρχει κάποια λύση.

Σε win10 που δοκίμασα δουλεύει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάποιο runtime θα είναι ή τίποτα net framework που υπάρχει στα 10άρια αλλά στα 7 πρέπει να τα εγκαταστήσεις μόνο σου. Δες μέσα στο cd ή στον φάκελο εγκατάστασης του προγράμματος μήπως έχει κανέναν φάκελο rdeist με τίποτα vc ή .net και στήστα.

Αν θέλεις δες στο λινκ παρακάτω και κατέβα εκεί που λέει για το dependenvy walker. Δες μήπως καταλάβεις ποιο dll ψάχνει.

https://troubleshooter.xyz/wiki/fix-games-application-error-0xc0000142/

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎12‎/‎01‎/‎2019 στις 11:15 ΜΜ, Mr^Robot είπε

Κατέβασε αυτο Και τρέξε το, με έχει σώσει πολλές φορές σε παρόμοια σφάλματα.

Το συγκεκριμένο δεν δούλεψε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πηγαίνεις τυφλοσούρτη στο τέλος θα γεμίσεις το σύστημα με χίλια0δυό dll. Δες αυτό που σου είπα πριν για το depedency walker μήπως και εμφανίσει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δουλεύει στα 10άρια και όχι σε νέα εγκατάσταση 7άρια μπορεί να του λείπει κάποιο .net framework. Αυτό που πόσταρες έχεις vc++ που είναι κλασσικό θέμα σε προγράμματα που δεν ανοίγουν αλλά δεν έχει .net απ' ότι βλέπω.

@dmsgreece

Φίλε αφού δεν έγινε κάτι με vc κατέβασε κανένα .net fremaework 3.5 ή νεώτερο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎12‎/‎01‎/‎2019 στις 10:07 ΜΜ, zx1234r είπε

Η εταιρία του προγράμματος θα έχει κάποιο support. Επικοινώνησε μαζί τους για να σε καθοδηγήσουν. Ίσως χρειάζαεται κάποιο patch.

Σήμερα επικοινώνησα με την εταιρία και μου είπαν ότι το πρόβλημα δεν είναι του προγράμματος αλλά των υπολογιστών.

Στις ‎14‎/‎01‎/‎2019 στις 12:32 ΠΜ, micos000 είπε

Αν πηγαίνεις τυφλοσούρτη στο τέλος θα γεμίσεις το σύστημα με χίλια0δυό dll. Δες αυτό που σου είπα πριν για το depedency walker μήπως και εμφανίσει κάτι.

Είμαι λίγο διστακτικός μήπως κάνω ζημιά στο σύστημα (επειδή δεν έχω και πολλές γνώσεις) , αλλά θα το δοκιμάσω.

Στις ‎13‎/‎01‎/‎2019 στις 12:46 ΠΜ, dark είπε

Δοκίμασε αυτό 

Αν διαγράψω αυτά τα αρχεία δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα Windows ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, dmsgreece είπε

Είμαι λίγο διστακτικός μήπως κάνω ζημιά στο σύστημα (επειδή δεν έχω και πολλές γνώσεις) , αλλά θα το δοκιμάσω.

Χμμμ!

Μέχρι τώρα έχεις βάλει ένα κάρο vc redist, vj redist, το silverlight (που έχει πλέον σταματήσει), sw player (δύσκολα θα χρειαστεί πια), flash player που κατεβαίνει έτσι κι αλλιώς στους browser όταν χρειάζεται, κανά 4 java, σκέφτεσαι να αρχίσεις να διαγράφεις προγράμματα (αυτά τα τρία στο βίντεο δε θα τα βρεις σε καθαρή εγκατάσταση, είναι malwares), να σκαλίσεις registry και σε διστάζεις να τρέξεις ένα portable πρόγραμμα που μπορεί να σου δείξει ποιο dll ψάχνει η εφαρμογή.

Μάλιστα...

Επίσης, αφού μίλησες με την εταιρεία (που σωστά σου είπαν ότι φταίνε οι υπολογιστές και όχι το πρόγραμμα), τους εξήγησες ότι σε 10άρια δουλεύει και όχι σε καθαρή εγκατάσταση 7; Επίσης του επεσήμανες ότι μάλλον λείπει κάποιο dll, runtime ή framework (μάλλον το τελευταίο) και να σου πουν τι εξαρτήσεις έχει το πρόγραμμα τους από αυτά; Δηλαδή αν χρειάζεται π.χ. net framework 3.5 ή java ή κάτι άλλο για να το βάλεις;

Πήγαινε και στην προσθαφαίρεση προγραμμάτων στα 7άρια και σύγκρινε με τα 10άρια που δούλεψε τι λείπει, ιδίως από .net γιατί με το πακέτο που έβαλες στην αρχή δεν ξέρω τι επέλεξες να στήσεις από εκεί) μάλλον έβαλες java και vc++. Αν δεν έβαλες δες τι έχει στα 10 από visual c redistributables και java που δεν έχει στα 7.

Επεξ/σία από micos000
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και πάλι , καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και το χρόνο σας.

Στις ‎12‎/‎01‎/‎2019 στις 11:58 ΜΜ, micos000 είπε

Κάποιο runtime θα είναι ή τίποτα net framework που υπάρχει στα 10άρια αλλά στα 7 πρέπει να τα εγκαταστήσεις μόνο σου. Δες μέσα στο cd ή στον φάκελο εγκατάστασης του προγράμματος μήπως έχει κανέναν φάκελο rdeist με τίποτα vc ή .net και στήστα.

Αν θέλεις δες στο λινκ παρακάτω και κατέβα εκεί που λέει για το dependenvy walker. Δες μήπως καταλάβεις ποιο dll ψάχνει.

https://troubleshooter.xyz/wiki/fix-games-application-error-0xc0000142/

Έτρεξα την παραπάνω εφαρμογή "dependenvy walker¨ στο pc και τα αποτελέσματα που πήρα είναι αυτά που βλέπεται στη φωτογραφία.

Και κάτι άλλο που ίσως βοηθήσει , το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω και στο laptop πάλι με το ίδιο πρόγραμμα.

Εκείνο που έκανα στο laptop είναι να αλλάξω την τιμή στο κλειδί "LoadAppInit_DLLs" άπό 1 σε 0

 HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion \Windows\LoadAppInit_DLLs

και διαπίστωσα ότι η εφαρμογή δούλεψε κανονικά.

Έκανα την ίδια αλλαγή στη registry στο pc αλλά η εφαρμογή εμφανίζει πάλι το ίδιο πρόβλημα.

depends.jpg

regedit.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...