Προς το περιεχόμενο

Θερμόμετρο ηλιακού θερμοσίφωνα


katbo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sphinxgr είπε

Εγω το έχω με 50 μέτρα καλώδιο και δουλεύει μια χαρά. Με utp μαυρο, όχι κανά σάπιο καλώδιο που ενδεχομένως έχει απώλειες. 

Οπότε η δική σου απόσταση είναι πραγματικά τίποτα. 

Θα στείλω το καλώδιο δίπλα από τις σωληνώσεις του νερού που πάνε μέχρι το σπίτι γιατί δεν υπάρχει άλλη πρόσβαση αλλά νομίζω θα ξεπεράσει τα 50 μέτρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, stefanos90_K είπε

Θα στείλω το καλώδιο δίπλα από τις σωληνώσεις του νερού που πάνε μέχρι το σπίτι γιατί δεν υπάρχει άλλη πρόσβαση αλλά νομίζω θα ξεπεράσει τα 50 μέτρα. 

Μιλας για ένα όροφο διαφορά (3 μέτρα ύψος). ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να φτάσεις τα 50 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Μιλας για ένα όροφο διαφορά (3 μέτρα ύψος). ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να φτάσεις τα 50 μέτρα.

Συμφωνώ για τον όροφο αλλά η εγκατάσταση του ηλιακού είναι μακρυά από το διαμέρισμα οπότε την κάνει την βόλτα του. Όπως και να έχει πρώτα θα μετρήσω και μετά θα αγοράσω το καλώδιο.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει και Sonoff με αισθητήρα θερμοκρασίας ωστε να υπάρχει η δυνατότητα για πληρη ελεγχο απο το κινητο και σεναρια οπως επιθυμη ο καθε ενας..
Μια αντίσταση με 2 κυάθια ειναι η ιδανική λύση.
Εγω εχω αγοράσει εναν τετοιο εδω και 2 χρόνια αλλα δεν ειχα χρόνο να τον βάλω ομως το πηρα απόφαση σύντομα θα τον βάλω.Θα βγαλω φωτο.

Επεξ/σία από lalalaxi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

προσπάθησα να τοποθετήσω ένα τέτοιο θερμόμετρο:

https://www.skroutz.gr/s/22975785/Ψηφιακό-Θερμόμετρο-Ψυγείου-50-C-100-C-TPM-10.html?utm_campaign=skroutz_share&utm_source=ios
για μέτρηση της θερμοκρασίας του ηλιακού όπως δείχνει το παρακάτω βίντεο:

Spoiler

ΥΓ. Στη δική μου περίπτωση δεν χρειάστηκε να βγει η αντίσταση γιατί είχε διπλό κυάθιο.
 


Το καλώδιο του αισθητηρίου επεκτάθηκε με ένα καλώδιο 2*0,5 (ή 2*0,75 δεν θυμάμαι) που είχε τοποθετηθεί κατά την εγκατάσταση για τέτοιο σκοπό.

Όμως για κάποιο λόγο μετά τη σύνδεση το θερμόμετρο γράφει «hi» αντί για θερμοκρασία.

Λέτε να υπάρχει βραχυκύκλωμα και δεν έχω σωστή ένδειξη;

ΥΓ. Το θερμόμετρο είχε δοκιμαστεί πριν την επέκταση και δούλευε κανονικά στις θερμοκρασίες του θερμοσίφωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Καλημέρα,

προσπάθησα να τοποθετήσω ένα τέτοιο θερμόμετρο:

https://www.skroutz.gr/s/22975785/Ψηφιακό-Θερμόμετρο-Ψυγείου-50-C-100-C-TPM-10.html?utm_campaign=skroutz_share&utm_source=ios
για μέτρηση της θερμοκρασίας του ηλιακού όπως δείχνει το παρακάτω βίντεο:

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

ΥΓ. Στη δική μου περίπτωση δεν χρειάστηκε να βγει η αντίσταση γιατί είχε διπλό κυάθιο.
 


Το καλώδιο του αισθητηρίου επεκτάθηκε με ένα καλώδιο 2*0,5 (ή 2*0,75 δεν θυμάμαι) που είχε τοποθετηθεί κατά την εγκατάσταση για τέτοιο σκοπό.

Όμως για κάποιο λόγο μετά τη σύνδεση το θερμόμετρο γράφει «hi» αντί για θερμοκρασία.

Λέτε να υπάρχει βραχυκύκλωμα και δεν έχω σωστή ένδειξη;

ΥΓ. Το θερμόμετρο είχε δοκιμαστεί πριν την επέκταση και δούλευε κανονικά στις θερμοκρασίες του θερμοσίφωνα.

αν εχεις κάνει σωστα τη σύνδεση (πχ τα καλώδια να μην τα έχεις βάλει ανάποδα), τότε πρέπει να πάρεις άλλο θερμόμετρο άλλου τύπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Λέτε να υπάρχει βραχυκύκλωμα και δεν έχω σωστή ένδειξη;

ΥΓ. Το θερμόμετρο είχε δοκιμαστεί πριν την επέκταση και δούλευε κανονικά στις θερμοκρασίες του θερμοσίφωνα.

 δοκιμασετο όπως ήταν σε πρώτη φάση Οταν έκοψες το καλώδιο του αισθητήρα  είχες και τις μπαταρίες πάνω ?

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, sphinxgr είπε

αν εχεις κάνει σωστα τη σύνδεση (πχ τα καλώδια να μην τα έχεις βάλει ανάποδα), τότε πρέπει να πάρεις άλλο θερμόμετρο άλλου τύπου. 

Τι τύπου; Υποτίθεται οτι και αυτό κάνει από ότι γράφεται...

14 ώρες πριν, hp8 είπε

 δοκιμασετο όπως ήταν σε πρώτη φάση Οταν έκοψες το καλώδιο του αισθητήρα  είχες και τις μπαταρίες πάνω ?

Οι μπαταρίες βγήκαν για την κοπτοραπτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω αυτο το θερμομετρο εχω, δουλευει μια χαρα με επεκταση. Η ενδειξη hi δηλωνει μηδενικη αντισταση στον αισθητηρα, αρα καπου εχεις βραχυκυκλωμα. Μηπως κολλησες με καλαι την επεκταση και ακουμπανε οι ενωσεις (πχ αν δεν καλυψες τις ενωσεις με θερμοσυστελλομενο/μονωτικη?) 

Για να δεις τι φταιει, κοψε ξανα τις ενωσεις, συνδεσε το θερμομετρο χωρις την προεκταση, και δες αν εχεις ενδειξη. Μετα ξαναβαζεις την προεκταση. Προσοχη στην πολικοτητα ( δε χαλαει αν το βαλεις αναποδα, απλως δε λειτουργει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Επανέρχομαι μετά από κάποιες δοκιμές που κατάφερα να κάνω με το θερμόμετρο.

Αν συνδεθεί ο αισθητήρας απευθείας στο θερμόμετρο δίνει ένδειξη.

Δοκίμασα με μια άλλη προέκταση (περίπου 5m) και έδινε κανονικά ένδειξη.

Με την προέκταση της εγκατάστασης (περίπου 15m) έχω την παρακάτω ένδειξη.

0EA16916-F2BD-43D9-8CC7-10C6F089A0AB.jpeg.9f64c24a4a8c7ac3523c8273f8af3ba1.jpeg

Η οποία αν αποσυνδέσω τον αισθητήρα αλλάζει σε

B1BA36E3-7E32-4B23-AFAC-61EB3AEADC31.jpeg.1a314ce0c58cbe6d16830368ce6f2251.jpeg

και σπάω το κεφάλι μου και δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.

Υπάρχει πιθανότητα να φταίει το μήκος της προέκτασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Υπάρχει πιθανότητα να φταίει το μήκος της προέκτασης;

υπάρχει περίπτωση να φταίει η αντίσταση του καλωδίου Δοκίμασε με μονόκλωνο  utp η συναγερμού 0,22

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Με την προέκταση της εγκατάστασης (περίπου 15m) έχω την παρακάτω ένδειξη.

Έχεις βραχυκύκλωμα στο κύκλωμα του αισθητήρα. Είτε δεν συνδέεις σωστά και ακουμπούν τα συρματακια είτε κάπου βραχυκυκλωνει το καλώδιο στη διαδρομή του. Αν έχεις πολύμετρο, αποσυνδεσε τα όλα από την προέκταση και μέτρα αγωγιμότητα στους 2 ακροδέκτες της. Αν δείχνει αγωγιμότητα, κάπου είναι βραχυκυκλωμενο στη διαδρομή.

Μηπως δεν είναι μονοκόμματα τα 15 μέτρα αλλά υπάρχει κάπου σύνδεση η οποία είναι σκάρτη;

4 ώρες πριν, hp8 είπε

υπάρχει περίπτωση να φταίει η αντίσταση του καλωδίου Δοκίμασε με μονόκλωνο  utp η συναγερμού 0,22

Δεν είναι θέμα αντίστασης. Για να του βγάζει hi σημαίνει ότι η αντίσταση του όλου κυκλώματος του αισθητήρα είναι σχεδόν μηδενική (=βραχυκύκλωμα). Αν ήταν θέμα υψηλής αντιστασης του καλωδίου θα έπαιρνε χαμηλές θερμοκρασίες ως ένδειξη. Γι' αυτο και όταν κόβεις τελείως τον αισθητήρα, δηλαδή έχεις άπειρη αντίσταση, παίρνεις την ενδειξη Lo.

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/12/2022 στις 10:29 ΜΜ, dtzgr είπε

Έχεις βραχυκύκλωμα στο κύκλωμα του αισθητήρα. Είτε δεν συνδέεις σωστά και ακουμπούν τα συρματακια είτε κάπου βραχυκυκλωνει το καλώδιο στη διαδρομή του. Αν έχεις πολύμετρο, αποσυνδεσε τα όλα από την προέκταση και μέτρα αγωγιμότητα στους 2 ακροδέκτες της. Αν δείχνει αγωγιμότητα, κάπου είναι βραχυκυκλωμενο στη διαδρομή.

Μηπως δεν είναι μονοκόμματα τα 15 μέτρα αλλά υπάρχει κάπου σύνδεση η οποία είναι σκάρτη;

Δεν είναι θέμα αντίστασης. Για να του βγάζει hi σημαίνει ότι η αντίσταση του όλου κυκλώματος του αισθητήρα είναι σχεδόν μηδενική (=βραχυκύκλωμα). Αν ήταν θέμα υψηλής αντιστασης του καλωδίου θα έπαιρνε χαμηλές θερμοκρασίες ως ένδειξη. Γι' αυτο και όταν κόβεις τελείως τον αισθητήρα, δηλαδή έχεις άπειρη αντίσταση, παίρνεις την ενδειξη Lo.

Έχω τσεκάρει δυό φορές τις συνδέσεις και τις έχω διπλομονώσει (μέχρι και κλέμα δοκίμασα για να βεβαιωθώ οτι είναι αρκετή η απομόνωση).

Το καλώδιο είναι μονοκόμματο και καινούριο. Θα δοκιμάσω και με άλλο καλώδιο να δω τι γίνεται...

Πολύμετρο δεν έχω αλλά θα βρω ένα να το τσεκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πήρα και εγώ ένα θερμόμετρο παρόμοιο και καλώδιο 2*0,50. Μου κάνει και μένα ακριβώς τα ίδια. Μόλις συνδέσω την προέκταση γράφει hi η οθόνη. Ή το καλώδιο θέλει μονοκλωνο ή το θερμόμετρο δεν κάνει. Τίνο προς το καλώδιο. Θα κάνω δοκιμή με ένα utp που έχω κάποια στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...