Προς το περιεχόμενο

Θερμόμετρο ηλιακού θερμοσίφωνα


katbo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει καμιά πατέντα να βάλουμε θερμόμετρο σε ηλιακό για να βλέπουμε τη θερμοκρασία του νερού?

Κυρίως με προβληματίζει πως θα μπορούσα να βάλω αισθητήρα στο καζάνι για να πάρω μέτρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στον δικό μου που είναι Μαλτεζος 5ετιας δεν έχει κατι. Μια εσοχή μόνο που μπαίνει ο θερμοστάτης

Επεξ/σία από OTTIPE
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τον χρησιμοποιείς κ ως ηλεκτρικό? 

Εαν όχι άνοιξε καπάκι κ βάλε εκεί τον αισθητήρα (στην θέση του θερμοστάτη).Αφού πρώτα αφαιρέσεις τον μαμα θερμοστάτη.

Βέβαια δεν έχω την τεχνική γνώση για σου πω πόσους βαθμούς θα έχεις απόκλιση....

 

Γενικά πάντως, τα καλοκαίρια θα βράζει τρομερά.

  Ανά μήνα (Μάιο- Σεπτέμβριο) συμπληρώνω νερό στο κύκλωμα (ελάχιστο χρειάζεται συνήθως-μεχρι την υπερχείλιση) κ γενικά σκεπάζω τον καθρέπτη εάν δεν τον χρησιμοποιήσω για μέρες (πχ όταν λείψω ταξίδι η διακοπές) κ πάντα έλεγχος κ καθάρισμα στην βαλβίδα εκτόνωσης.

 

Με αυτή την διαδικασία, έχει αντέξει θερμοσίφωνας της calpak(από τους πρώτους με glass boiler αν θυμάμαι καλά), σε σπίτι ακριβώς δίπλα στη θάλασσα, 20 χρόνια...κ συνεχίζει απροβληματιστα (αλλάζοντας μόνο το ανοδιο, με μεγαλύτερο φυσικά, κάθε πέντε χρόνια περίπου).

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ήδη θέμα για ηλιακούς θερμοσίφωνες εδώ 

Τους τελευταίους 2-3 μήνες έχει συζητηθεί αρκετές φορές το θέμα του θερμομέτρου και έχουν περιγραφτεί και διάφορες λύσεις που έχουν υλοποιηθεί (και με εικόνες). Αν διαβάσεις τις τελευταίες 20-30 σελίδες θα βρεις διάφορα για να πάρεις και ιδέες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, TechnoState είπε

Τον χρησιμοποιείς κ ως ηλεκτρικό? 

Εαν όχι άνοιξε καπάκι κ βάλε εκεί τον αισθητήρα (στην θέση του θερμοστάτη).Αφού πρώτα αφαιρέσεις τον μαμα θερμοστάτη.

Ναι είναι και ηλεκτρικός, γι αυτό το θέλω περισσότερο το θερμόμετρο, για να ξέρω αν πρέπει να τον ανάψω

 

2 λεπτά πριν, vasilk είπε

Υπάρχει ήδη θέμα για ηλιακούς θερμοσίφωνες εδώ 

Thanks, ξεκινάω διάβασμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@katbo ..... εγώ έχω ηλεκτρικό στο πατάρι γι αυτό κ τον χρησιμοποιώ μόνο ως ηλιακό καθαρά, οπότε έχω βάλει εκεί τον αισθητήρα.

Για επιπλέον της καθημερινής χρήσης,  μόνο στο πλυντήριο δίνει, όταν χρειάζεται κ μπορεί, λόγω ηλιοφάνειας.

Τώρα το χειμώνα, λόγω της αντλίας, παίρνω απο εκεί ζεστό νερό, όταν η ηλιοφάνεια δεν το επιτρέπει

Επεξ/σία από TechnoState
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλεκτρική αντίσταση του ηλιακού έχει μια θήκη (θυάκιο νομίζω το λένε οι ηλεκτρολόγοι) για τον θερμοστάτη. Νομίζω ότι κυκλοφορούν και ηλεκτρικές αντιστάσεις με διπλό θυάκιο. Στο δεύτερο μπορείς να βάλεις προφανώς κάποιο αισθητήριο. Αυτό βέβαια προϋποθέτει την αλλαγή της αντίστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/1/2019 στις 9:23 ΜΜ, stathisp είπε

Η ηλεκτρική αντίσταση του ηλιακού έχει μια θήκη (θυάκιο νομίζω το λένε οι ηλεκτρολόγοι) για τον θερμοστάτη. Νομίζω ότι κυκλοφορούν και ηλεκτρικές αντιστάσεις με διπλό θυάκιο. Στο δεύτερο μπορείς να βάλεις προφανώς κάποιο αισθητήριο. Αυτό βέβαια προϋποθέτει την αλλαγή της αντίστασης.

Κιάθιο νομίζω λέγεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η τρύπα για να μπει το αισθητήριο λέγεται κυαθιο. Το αισθητήριο είναι ένα θερμιστορ. Όσο αλλάζει η θερμοκρασία, αλλάζει η αντίσταση του. 

Ο ηλιακός όπως είπε φίλος πιο πάνω, έχει ήδη 1 κυαθιο για να μπαίνει μέσα ο θερμοστάτης για οταν ζεσταίνει με ρεύμα. Αν δεν τον χρησιμοποιείς με ρεύμα, τραβάς έξω το θερμοστάτη και έχεις έτοιμη την τρύπα που χρειάζεσαι. 

Αν κάνεις τώρα την παραγγελία, με 20€ το εργοστάσιο σου βάζει και 2ο κυαθιο ~ 2η τρύπα δηλαδή .

Για καλώδιο χρησιμοποιείς utp μονόκλονο εξωτερικού χώρου (αυτό είναι το πιο καλό και φθηνό με 0.40€ / μέτρο). Εγώ στα 50 μέτρα καλώδιο δεν έχω καμία απώλεια. 

Για να βλέπω τη θερμοκρασία πήρα και έβαλα με 3€ και το σύνδεσα σε πρίζα με διακόπτη (οι φώτο είναι όταν το δοκιμαζα) , αυτό:

 

ae_1545582016329.jpg.5219817680e5465328954cf4af4302b3.jpgUTB8t3b8mD_IXKJkSalUq6yBzVXaO.jpg.321d56839ca7ff9387efe8249be63bff.jpgreceived_319034938702947.jpeg.6c1cc6717cda77ccfafe8c5339d5210a.jpeg

 

 $3.91  7%OFF | AC 220V 10A Temperature Controller Intelligent Digital Thermostat -50~110C Cool/Hot Regulator Sensor Switch Probe
https://s.click.aliexpress.com/e/AuE0GMY

Αν δεν θες χρήση με 230v, πάρε κάποιο όμοιο με μπαταρία. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
3 ώρες πριν, panico είπε

Υπάρχει περίπτωση να ενωθεί και στο κινητό να βλέπεις την θερμοκρασία και να ενεργοποιήσουμε με wifi.

Για να βλέπεις θερμοκρασία με αυτό, όχι.
Να ενεργοποιείς με wifi ναι, με ένα sonnof basic και ένα ρελέ ισχύος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Στις 20/1/2019 στις 5:14 ΜΜ, sphinxgr είπε

Η τρύπα για να μπει το αισθητήριο λέγεται κυαθιο. Το αισθητήριο είναι ένα θερμιστορ. Όσο αλλάζει η θερμοκρασία, αλλάζει η αντίσταση του. 

Ο ηλιακός όπως είπε φίλος πιο πάνω, έχει ήδη 1 κυαθιο για να μπαίνει μέσα ο θερμοστάτης για οταν ζεσταίνει με ρεύμα. Αν δεν τον χρησιμοποιείς με ρεύμα, τραβάς έξω το θερμοστάτη και έχεις έτοιμη την τρύπα που χρειάζεσαι. 

Αν κάνεις τώρα την παραγγελία, με 20€ το εργοστάσιο σου βάζει και 2ο κυαθιο ~ 2η τρύπα δηλαδή .

Για καλώδιο χρησιμοποιείς utp μονόκλονο εξωτερικού χώρου (αυτό είναι το πιο καλό και φθηνό με 0.40€ / μέτρο). Εγώ στα 50 μέτρα καλώδιο δεν έχω καμία απώλεια. 

Για να βλέπω τη θερμοκρασία πήρα και έβαλα με 3€ και το σύνδεσα σε πρίζα με διακόπτη (οι φώτο είναι όταν το δοκιμαζα) , αυτό:

 

ae_1545582016329.jpg.5219817680e5465328954cf4af4302b3.jpgUTB8t3b8mD_IXKJkSalUq6yBzVXaO.jpg.321d56839ca7ff9387efe8249be63bff.jpgreceived_319034938702947.jpeg.6c1cc6717cda77ccfafe8c5339d5210a.jpeg

 

 $3.91  7%OFF | AC 220V 10A Temperature Controller Intelligent Digital Thermostat -50~110C Cool/Hot Regulator Sensor Switch Probe
https://s.click.aliexpress.com/e/AuE0GMY

Αν δεν θες χρήση με 230v, πάρε κάποιο όμοιο με μπαταρία. 

Μήπως γνωρίζεις την μέγιστη απόσταση που μπορεί να επεκταθεί το καλώδιο του αισθητήρα? Έχω έναν ηλιακό στην ταράτσα από μια 2όροφη πολυκατοικία αλλά το σπίτι είναι στον 1ο και σκέφτομαι κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει σε μια τέτοια απόσταση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, stefanos90_K είπε

Μήπως γνωρίζεις την μέγιστη απόσταση που μπορεί να επεκταθεί το καλώδιο του αισθητήρα? Έχω έναν ηλιακό στην ταράτσα από μια 2όροφη πολυκατοικία αλλά το σπίτι είναι στον 1ο και σκέφτομαι κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει σε μια τέτοια απόσταση.  

Εγω το έχω με 50 μέτρα καλώδιο και δουλεύει μια χαρά. Με utp μαυρο, όχι κανά σάπιο καλώδιο που ενδεχομένως έχει απώλειες. 

Οπότε η δική σου απόσταση είναι πραγματικά τίποτα. 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, stefanos90_K είπε

Μήπως γνωρίζεις την μέγιστη απόσταση που μπορεί να επεκταθεί το καλώδιο του αισθητήρα? Έχω έναν ηλιακό στην ταράτσα από μια 2όροφη πολυκατοικία αλλά το σπίτι είναι στον 1ο και σκέφτομαι κατά πόσο μπορεί να λειτουργήσει σε μια τέτοια απόσταση.  

Έχω πάρει κάπου 10 ή 15 μέτρα καλώδιο τηλεφωνικό και έχω δοκιμάσει τον αισθητήρα θερμοκρασίας και δουλεύει μια χαρά.Καλώδιο εξωτερικής χρήσης γιατί θα το απλώσω κι εγώ στην ταράτσα οπότε δεν θέλω να χαλάσει με τον ήλιο και τη βροχή.

-edit-

Το καλώδιο είναι 35 μέτρα τελικά.Το ζητάς ως διπολικό τηλεφώνου pet για εξωτερικό χώρο.

Επεξ/σία από tarantules
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...