Προς το περιεχόμενο

Δείτε το Bell Nexus: το νέο ιπτάμενο ταξί των Bell και Uber


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Whargoul είπε

 

Από το βιβλίο "Εκλαϊκευμένη φυσική για τον καθένα"? Και ο Steven Hopkins έβγαλε αρκετά βιβλία με τις ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ του σκέψεις.  Έχει μεγάλη διαφορά από το τι είναι αποδεκτό από τις θεωρίες και το πείραμα και αυτή την στιγμή δεν υπάρχει θεωρία με αιθέρα, αλλά η QFT (quantum field theory) και το Standard model για την περιγραφή του κενού. Ο αιθέρας αντικαταστήθηκε από την Ειδική θεωρία της σχετικότητας γιατί πολύ απλά δεν είναι κάτι που γεμίζει το κενό, αλλά θεωρούσαν ότι ήταν το μέσο διάδοσης του φωτός! Δεν περιγράφει η θεωρία της σχετικότητας το κενό, αλλά τον χώρο-χρόνο. 

Όσο για το κενό, ότι αυτό δεν είναι "κενό" είναι πασίγνωστο εδώ και 80-90 χρόνια όταν ο Dirac προέβλεψε το ποζιτρόνιο. Το κενό είναι μια θάλασσα από σωματίδια σε αρνητικές ενέργειες, που μπορείς να τις διεγείρεις και να εμφανιστούν στην πραγματικότητα. Κβαντικό κενό ονομάζεται, ούτε αιθέρας ούτε τίποτα άλλο.

Και όπως και να έχει αυτό το κενό, κβαντικό κενό αιθέρα, ή ότι άλλο θες ονόμαστο, δεν μπορείς να τον κάνεις "κενό" για να περάσεις από μέσα όπως περιγράφεις. Η συγκεκριμένη περιγραφή σου για αιθέρες κλπ είναι science fiction και όχι τεχνολογίες. Δεν υπάρχει τεχνολογία που να εφαρμόζεται σε κάτι που δεν είναι επιστημονικά αποδεκτό. Μπορούσες να πεις για Ionic thrusters κλπ. είναι μια τεχνολογία. Ακόμα και για καμπύλωση του χωροχρόνου. Κενό στον αιθέρα και να περνάς από μέσα απλά δεν υπάρχει! 

 

εντάξει φίλε μου δεν θα μαλώσουμε υπαρχει διασταση αποψεων τι να κανουμε , συνηθισμένα πράγματα στον επιστημονικο χώρο , εγω διαφωνώ ,δεν μπορώ να καθομαι να γράφω σελίδες επι σελίδων αναλύσεις ,  εχεις τις απόψεις σου και εγώ τις δικές μου οκ

Επεξ/σία από ethereum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

54 λεπτά πριν, ethereum είπε

εντάξει φίλε μου δεν θα μαλώσουμε υπαρχει διασταση αποψεων τι να κανουμε , συνηθισμένα πράγματα στον επιστημονικο χώρο , εγω διαφωνώ ,δεν μπορώ να καθομαι να γράφω σελίδες επι σελίδων αναλύσεις ,  εχεις τις απόψεις σου και εγώ τις δικές μου οκ

Δεν ειναι ολες οι αποψεις ισοτιμες ομως. με τις υγειες σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, el97639 είπε

οπως πολυ σωστα ειχε πει και ο elon musk αερο-ταξι μεσα στις πολεις δεν θα γινει ποτε. Λογω θορυβου ,ασφαλειας και κοστους. Σιγουρα μπορει να γινει βελτιωση στην υφισταμενες χρησεις των ελικοπτερων αν και το συγκεκριμενο σχεδιο το εχει ο αμερικανικος στρατος και λενε οτι εχει προκαλεσει αρκετες πτωσεις ελικοπτερων.

Με αυτη την τεχνολογια δουλευουν και τα ufo που ziparoun στον αερα.

23 ώρες πριν, el97639 είπε

οπως πολυ σωστα ειχε πει και ο elon musk αερο-ταξι μεσα στις πολεις δεν θα γινει ποτε. Λογω θορυβου ,ασφαλειας και κοστους. Σιγουρα μπορει να γινει βελτιωση στην υφισταμενες χρησεις των ελικοπτερων αν και το συγκεκριμενο σχεδιο το εχει ο αμερικανικος στρατος και λενε οτι εχει προκαλεσει αρκετες πτωσεις ελικοπτερων.

Με αυτη την τεχνολογια δουλευουν και τα ufo που ziparoun στον αερα.

Ρε φιλε ενταξει σε χωρες σαν την Ελλαδα θα ειναι ψιλοαχρηστο. Που θα θες να πας στην Αθηνα π.χ για να χρειαστεις ελικοπτερο? Θα ειναι πολυ ακριβο οποτε μαλλον θα παρεις το μετρο. Σε χωρες οπως η Αμερικη και η Ιαπωνια απο την αλλη μερια ισως και να αξιζει γιαυτους που εχουν να τα σκασουν βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...