Προς το περιεχόμενο

lg oled55b8 vs sony kd-55xf9005 vs samsung QE55Q8FN


lef7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας, 

είμαι μεταξύ των τριών τηλεοράσεων για άμεση αγορά. Οι τιμές και των τριών κινούνται περίπου στα ίδια επίπεδα.

Η απόσταση είναι στα 3,5 μέτρα ενώ θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για netflix, ταινίες και κανάλια τηλεόρασης. Το σαλόνι δεν είναι και πολύ φωτεινό.

Στα καταστήματα μπερδεύτηκα ακομά περισσότερο με αυτά που άκουσα, οπότε εάν μπορούσε να βοηθήσει κάποιος από το forum θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55Β8 χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όλες οι άλλες οδοντόπαστες μπροστά της.

Δεν θα ξανακοιτάξεις άλλη τηλεόραση σε μαγαζί ξανά.

Έχω την 65C7 και οποιος έχει έρθει σπίτι -είτε άντρες είτε γυναίκες- έχουν σχολιάσει το ποσο απίστευτη εικόνα έχει. Ειδικά κάτι φίλοι με ακριβές Samsung της τελευταίας τριετίας έχουν ξενερώσει που έδωσαν τόσα λεφτά και δεν έχουν την εικόνα της LG.

Burn-in δεν υπάρχει θέμα, την έχω λιώσει. Ειδικά οι φετινές είναι ακόμα πιο βελτιωμένες σε αυτόν τον τομέα.

Ξαναλέω, αφού το αντέχεις οικονομικά, OLED χωρίς δεύτερη σκέψη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
50 λεπτά πριν, lef7 είπε

Καλησπέρα σας, 

είμαι μεταξύ των τριών τηλεοράσεων για άμεση αγορά. Οι τιμές και των τριών κινούνται περίπου στα ίδια επίπεδα.

Η απόσταση είναι στα 3,5 μέτρα ενώ θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για netflix, ταινίες και κανάλια τηλεόρασης. Το σαλόνι δεν είναι και πολύ φωτεινό.

Στα καταστήματα μπερδεύτηκα ακομά περισσότερο με αυτά που άκουσα, οπότε εάν μπορούσε να βοηθήσει κάποιος από το forum θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ.

H lg είναι η καλύτερη. Αλλα υπάρχει και το ρίσκο του burn in στις oled και δεν είναι και μικρή η πιθανότητα μελλοντικά να το απόκτησης. Αμα θέλησης στο μέλλον να παίξεις games για παράδειγμα με xbox. Το ρίσκο του burn in υπάρχει ακόμα περισσότερο στα games. Eπειδή έχω και την QFN στο σαλόνι και την 55xf9005 στο δωμάτιο μου. Η QFN είναι για τα πανηγύρια μπροστά στην 55xf9005 και την LG. Μην πας καν για QFN. Eγώ προσωπικά θα σου πω να πας στην 55xf9005. Πρώτα από όλα για το android. Είναι το απόλυτα παραμετροποιήσιμο λειτουργικό. Και το κανεις ότι θες, και όταν λέμε ότι θες το εννοούμε. Η 55xf9005  εχει πραγματικά απίστευτα χρώματα αλλα οχι καλητερα της 55Β8. Μονο το morpheus TV να βάλεις και το liveloung στο android.. Βλέπεις ότι ταινία και σειρά θες  και ότι αγώνα στο OTE-TV τσαμπα. Kαι το Kodi επίσης που με τα addons του βλέπεις ότι θες από όλον τον πλανήτη.. Δεν εχεις φόβο μην πάθεις burn in και εχεις στατικές εικόνες όπως η oled. Δεν αντιλέγω πως η oled έχουν τρομερά χρώματα και είναι τέλειες στο τομέα αυτό. Αλλα είναι ακόμα πολύ πρώιμη τεχνολογία. Ναι μεν εχεις τρομερά χρώματα. Αλλα εχεις burn in και τα προβλήματα τον oled. Kατ εμέ είναι ρίσκο η oled. Εκτος και αν ανα 2-3-4 χρονια αλλάζεις TV. Aν θες για να την κράτησης 10 χρονια. Δεν βλέπω λόγο ύπαρξης τις oled. Kαι κάτι άλλο σημαντικό. Αμα θες να την αφήσεις να παιζει ανοιχτή. Από το πρωί ως το απόγευμα ξεχνα το.  Μην πω για 3 ώρες συνεχόμενες ξεχνα το.

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900f-vs-lg-b8/585/647

40 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

55Β8 χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όλες οι άλλες οδοντόπαστες μπροστά της.

Δεν θα ξανακοιτάξεις άλλη τηλεόραση σε μαγαζί ξανά.

Έχω την 65C7 και οποιος έχει έρθει σπίτι -είτε άντρες είτε γυναίκες- έχουν σχολιάσει το ποσο απίστευτη εικόνα έχει. Ειδικά κάτι φίλοι με ακριβές Samsung της τελευταίας τριετίας έχουν ξενερώσει που έδωσαν τόσα λεφτά και δεν έχουν την εικόνα της LG.

Burn-in δεν υπάρχει θέμα, την έχω λιώσει. Ειδικά οι φετινές είναι ακόμα πιο βελτιωμένες σε αυτόν τον τομέα.

Ξαναλέω, αφού το αντέχεις οικονομικά, OLED χωρίς δεύτερη σκέψη.

Σε εσένα και σε άλλους 10000 δεν έχει burn in αλλα είναι και αλλη 10000 που έχουν burn in... Αν το παλικάρι απόκτηση burn in μετα απο 3 χρονια τι θα γίνει τότε? Εγώ πιστεύω θα του πεις Εεε φιλε εγώ την έλιωσα και δεν έχω burn in. Eσύ απλά είσαι άτυχος. Tώρα πάρε αλλη tv, τυχαίνουν και αυτά.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, MAFAKA είπε

55Β8 χωρίς δεύτερη σκέψη.

Όλες οι άλλες οδοντόπαστες μπροστά της.

Δεν θα ξανακοιτάξεις άλλη τηλεόραση σε μαγαζί ξανά.

Έχω την 65C7 και οποιος έχει έρθει σπίτι -είτε άντρες είτε γυναίκες- έχουν σχολιάσει το ποσο απίστευτη εικόνα έχει. Ειδικά κάτι φίλοι με ακριβές Samsung της τελευταίας τριετίας έχουν ξενερώσει που έδωσαν τόσα λεφτά και δεν έχουν την εικόνα της LG.

Burn-in δεν υπάρχει θέμα, την έχω λιώσει. Ειδικά οι φετινές είναι ακόμα πιο βελτιωμένες σε αυτόν τον τομέα.

Ξαναλέω, αφού το αντέχεις οικονομικά, OLED χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

10 λεπτά πριν, asdfaster είπε

H lg είναι η καλύτερη. Αλλα υπάρχει και το ρίσκο του burn in στις oled και δεν είναι και μικρή η πιθανότητα μελλοντικά να το απόκτησης. Αμα θέλησης στο μέλλον να παίξεις games για παράδειγμα με xbox. Το ρίσκο του burn in υπάρχει ακόμα περισσότερο στα games. Eπειδή έχω και την QFN στο σαλόνι και την 55xf9005 στο δωμάτιο μου. Η QFN είναι για τα πανηγύρια μπροστά στην 55xf9005 και την LG. Μην πας καν για QFN. Eγώ προσωπικά θα σου πω να πας στην 55xf9005. Πρώτα από όλα για το android. Είναι το απόλυτα παραμετροποιήσιμο λειτουργικό. Και το κανεις ότι θες, και όταν λέμε ότι θες το εννοούμε. Η 55xf9005  εχει πραγματικά απίστευτα χρώματα αλλα οχι καλητερα της 55Β8. Μονο το morpheus TV να βάλεις και το liveloung στο android.. Βλέπεις ότι ταινία και σειρά θες  και ότι αγώνα στο OTE-TV τσαμπα. Δεν εχεις φόβο μην πάθεις burn in και εχεις στατικές εικόνες όπως η oled. Δεν αντιλέγω πως η oled έχουν τρομερά χρώματα και είναι τέλειες στο τομέα αυτό. Αλλα είναι ακόμα πολύ πρώιμη τεχνολογία. Ναι μεν εχεις τρομερά χρώματα. Αλλα εχεις burn in και τα προβλήματα τον oled. Kατ εμέ είναι ρίσκο η oled. Εκτος και αν ανα 2-3 χρονια αλλάζεις TV.

https://www.rtings.com/tv/tools/compare/sony-x900f-vs-lg-b8/585/647

Σε εσένα και σε άλλους 10000 δεν έχει burn in αλλα είναι και αλλη 10000 που έχουν burn in... Αν το παλικάρι απόκτηση burn in μετα απο 3 χρονια τι θα γίνει τότε? Εγώ πιστεύω θα του πεις Εεε φιλε εγώ την έλιωσα και δεν έχω burn in. Eσύ απλά είσαι άτυχος. Tώρα πάρε αλλη tv, τυχαίνουν και αυτά.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι τη Samsung την είχα τρίτη στο μυαλό μου γιατί και το λίγο που την είδα στο κατάστημα με κούρασε με τα τόσο έντονα χρώματα.

Η αλήθεια είναι ότι αν καταλήξω στη Sony ίσως καταφέρω να πάω και στην 65αρα που έχει 1700 ευρώ. Είμαι στα 3.5 μέτρα και ίσως είμαι οριακά για 55', αλλά δεν ήξερα αν άξιζε να συνδυάσεις ποιότητα εικόνας για μέγεθος.

Πολύ σημαντικό αυτό για το android tv. Πολλοί πωλητές μου είπαν ότι ειναι δυσλειτουργικό για τηλεοράσεις ενώ το Web Os είναι το πιο ευχρήστο.

Για το burn in δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς αλλά σίγουρα δεν θα παιξω ποτέ παιχνίδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lef7 είπε

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι τη Samsung την είχα τρίτη στο μυαλό μου γιατί και το λίγο που την είδα στο κατάστημα με κούρασε με τα τόσο έντονα χρώματα.

Η αλήθεια είναι ότι αν καταλήξω στη Sony ίσως καταφέρω να πάω και στην 65αρα που έχει 1700 ευρώ. Είμαι στα 3.5 μέτρα και ίσως είμαι οριακά για 55', αλλά δεν ήξερα αν άξιζε να συνδυάσεις ποιότητα εικόνας για μέγεθος.

Πολύ σημαντικό αυτό για το android tv. Πολλοί πωλητές μου είπαν ότι ειναι δυσλειτουργικό για τηλεοράσεις ενώ το Web Os είναι το πιο ευχρήστο.

Για το burn in δεν μπορεί να στο εγγυηθεί κανείς αλλά σίγουρα δεν θα παιξω ποτέ παιχνίδια.

Δεν σου συνιστώ samsung για κανένα λόγο σε τηλεόραση. H samsung είναι μονο για κινητά. Και pc να πας να αγοράσεις θα σου πουν τα windows είναι καλύτερα. Γιατί έτσι τους μαθαίνουν. Στην ουσία το linux είναι ο θεός. Γιατί το κανεις ότι θες. Και έχει το καλύτερο protection. Μόλις το μάθεις δεν υπάρχει γυρισμός. Απλά είχε την ατυχία να πάει στην google. θα σου πουν και αλλα παιδία εδώ που είναι έμπειρα στον  χωρο τον τηλεοράσεων. Οπως ειπα και παραπάνω, για εμενα η oled είναι ρίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα εγω  εχω την  xf9005.θα σου πω οτι αν ανοιγεις την τηλεοραση για να δεις ταινια πχ και μετα την κλεινεις παρε την oled.αν την θες για παραπανω χρηση θελει ειδικη μεταχειριση και περιεχομενο και ποτε δεν θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.αν εισαι διαθεσιμος για αυτην την μεταχειριση και περιεχομενο,αφου διαβασεις καλα πρωτα για της oled και αποκτησεις λιγες γνωσεις τοτε παρτην.την q8 δεν την συμπαθω γιατι ειναι ευρωπαικη χωρις full array panel και ειναι σαν την q7 .αν ηταν η αμερικανικη θα σου λεγα πηγαινε στην q8 γιατι εχει ιδιες επιδοσεις σχεδον με την q9.αλλα η ευρωπαικη δεν εχει καμια σχεση με την αμερικανικια.αν θες τα εντονα χρωματα που εχει η qled απλα ανοιγεις live color στο medium h high στην sony.και το wide color gamut της sony δεν το εχει ουτε η αμερικανικη q8 που ειναι πανακριβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γιος μου παίζει καθημερινά Playstation στην τηλεόραση. Η γυναικα μου βλέπει Digea. Εγώ κυρίως Netflix και ταινίες.

Το σίγουρο είναι ότι η δικη μου OLED δουλεύει 8 ώρες καθημερινά χωρίς "ντάντεμα" η ειδική φροντίδα. Και είναι άψογη.

For what it's worth, δυο επαγελματιες εγκαταστάτες συστημάτων εικόνας-ήχου που γνωρίζω έχουν αγόρασει την LG 55B7 για προσωπική τους τηλεόραση.

Η επιλογή είναι προφανής αλλα στο δικό σου χέρι φυσικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, MAFAKA είπε

Ο γιος μου παίζει καθημερινά Playstation στην τηλεόραση. Η γυναικα μου βλέπει Digea. Εγώ κυρίως Netflix και ταινίες.

Το σίγουρο είναι ότι η δικη μου OLED δουλεύει 8 ώρες καθημερινά χωρίς "ντάντεμα" η ειδική φροντίδα. Και είναι άψογη.

For what it's worth, δυο επαγελματιες εγκαταστάτες συστημάτων εικόνας-ήχου που γνωρίζω έχουν αγόρασει την LG 55B7 για προσωπική τους τηλεόραση.

Η επιλογή είναι προφανής αλλα στο δικό σου χέρι φυσικά.

8 ώρες συνεχόμενα; Αυτή η λογική που επειδή τα δικά σας πράγματα δεν βγάλαν πρόβλημα (και μακάρι να μην σου βγάλει) άρα όλοι αυτοί που συνιστούν προσοχή είναι καταστροφολόγοι, δεν τους πέτυχε το προϊόν ή δεν ξέρω κι εγώ τι δεν το κατάλαβα ποτέ μου.

Όταν οι ειδικοί του χώρου λένε ότι ρισκάρεις εάν βλέπεις στατικό περιεχόμενο για πολλές ώρες συνεχόμενα χωρίς να δίνεις λίγη παραπάνω προσοχή το λένε γιατί έχουν συμφέροντα στις LCD; 

Προφανώς η LG έχει καλύτερη εικόνα από τις άλλες 2. Επίσης όση γκρίνια έχω ακούσει για την Samsung στις τηλεοράσεις φέτος δεν την έχω ακούσει για όλες τις υπόλοιπες μαζί. Βέβαια τα 3,5 μέτρα είναι αρκετά για 55άρα. Οπότε εάν μπορείς να είσαι λίγο προσεκτικός στην χρήση σου πάρε την LG. Εγώ προσωπικά είχα παρόμοιο δίλημμα και κατέληξα να πάρω την 65xf9005 λόγω απόστασης και δεν το μετάνιωσα. Από τις πλέον vfm αγορές που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια

Επεξ/σία από Nak3re
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, chrisgewrgi είπε

Κοιτα εγω  εχω την  xf9005.θα σου πω οτι αν ανοιγεις την τηλεοραση για να δεις ταινια πχ και μετα την κλεινεις παρε την oled.αν την θες για παραπανω χρηση θελει ειδικη μεταχειριση και περιεχομενο και ποτε δεν θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο.αν εισαι διαθεσιμος για αυτην την μεταχειριση και περιεχομενο,αφου διαβασεις καλα πρωτα για της oled και αποκτησεις λιγες γνωσεις τοτε παρτην.την q8 δεν την συμπαθω γιατι ειναι ευρωπαικη χωρις full array panel και ειναι σαν την q7 .αν ηταν η αμερικανικη θα σου λεγα πηγαινε στην q8 γιατι εχει ιδιες επιδοσεις σχεδον με την q9.αλλα η ευρωπαικη δεν εχει καμια σχεση με την αμερικανικια.αν θες τα εντονα χρωματα που εχει η qled απλα ανοιγεις live color στο medium h high στην sony.και το wide color gamut της sony δεν το εχει ουτε η αμερικανικη q8 που ειναι πανακριβη.

Καλημερα, υπαρχει τετοια ρυθμιση live color στη sony? δεν το ηξερα, ετυχε να δω το σαββατο καποια sonyxf9005 στο mediamarkt και δεν μου φαινοταν τοσο φωτεινη και με τοσα χρωματα οσο η samsung, και ρωτησα  τον υπαληλο και μου ειπε οτι εχει τις εργοστασιακες ρυθμισεις στο εντονο χρωμα. δλδ εννοεις οτι βαζει αυτη η λειτουργια πιο πολυ χρωμα? για την samsung q9fn τι γνωμη εχεις?

34 λεπτά πριν, Nak3re είπε

8 ώρες συνεχόμενα; Αυτή η λογική που επειδή τα δικά σας πράγματα δεν βγάλαν πρόβλημα (και μακάρι να μην σου βγάλει) άρα όλοι αυτοί που συνιστούν προσοχή είναι καταστροφολόγοι, δεν τους πέτυχε το προϊόν ή δεν ξέρω κι εγώ τι δεν το κατάλαβα ποτέ μου.

Όταν οι ειδικοί του χώρου λένε ότι ρισκάρεις εάν βλέπεις στατικό περιεχόμενο για πολλές ώρες συνεχόμενα χωρίς να δίνεις λίγη παραπάνω προσοχή το λένε γιατί έχουν συμφέροντα στις LCD; 

Προφανώς η LG έχει καλύτερη εικόνα από τις άλλες 2. Επίσης όση γκρίνια έχω ακούσει για την Samsung στις τηλεοράσεις φέτος δεν την έχω ακούσει για όλες τις υπόλοιπες μαζί. Βέβαια τα 3,5 μέτρα είναι αρκετά για 55άρα. Οπότε εάν μπορείς να είσαι λίγο προσεκτικός στην χρήση σου πάρε την LG. Εγώ προσωπικά είχα παρόμοιο δίλημμα και κατέληξα να πάρω την 65xf9005 λόγω απόστασης και δεν το μετάνιωσα. Από τις ποιο vfm αγορές που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια

Καλημερα, σε τι αποσταση βλεπεις τη 65αρα που πηρες? τα 3 εως 3.50 μετρα ειναι λιγα για 65αρα?

Επεξ/σία από manoskost
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, lef7 είπε

Καλησπέρα σας, 

είμαι μεταξύ των τριών τηλεοράσεων για άμεση αγορά. Οι τιμές και των τριών κινούνται περίπου στα ίδια επίπεδα.

Η απόσταση είναι στα 3,5 μέτρα ενώ θα χρησιμοποιηθεί κυρίως για netflix, ταινίες και κανάλια τηλεόρασης. Το σαλόνι δεν είναι και πολύ φωτεινό.

Στα καταστήματα μπερδεύτηκα ακομά περισσότερο με αυτά που άκουσα, οπότε εάν μπορούσε να βοηθήσει κάποιος από το forum θα ήμουν ευγνώμων.

Ευχαριστώ.

Ήμουν στο ίδιο δίλλημα πέρσι, μεταξύ ΧΕ9005 και LG B7/C7.

Κατέληξα στην ΧΕ9005 διότι βλέπω περιεχόμενο με αρκετά στατικά στοιχεία (PC monitor και gaming). Δεν το μετάνιωσα στιγμή. 

Την Samsung ξέχνα την. 

Είσαι μεταξύ XF9005 και LGB8. Για την απόσταση θέασης θέλεις μίνιμουμ 65άρα. Η SONY έχει ανώτερο  motion handling, η LG καλύτερη εικόνα σε τελείως σκοτεινό περιβάλλον, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν θα απογοητευθείς ούτε από τη μία ούτε από την άλλη.

Το κύριο κριτήριό σου είναι ότι οι OLED θέλουν προσοχή στο τί βλέπεις και πόσο το βλέπεις. Αν θέλεις μία τηλεόραση που θα την ανάβεις και θα την ξεχνάς μέχρι να την σβήσεις, πάρε τη SONY να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αν θέλεις τη καλύτερη δυνατή εικόνα και είσαι ενημερωμένος για τα τί και τα πώς των OLED, πάς στην LG.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σειρα βελτιστης εικονας ειναι οπως τα εχεις καταταξει στον τιτλο.  1η η OLED με μακραν καλυτερη εικονα απο τις αλλες 2.  ομως οπως σωστα ειπαν πιο πανω τα παιδια, πρεπει να βλεπεις πιο σφαιρικα το θεμα "τηλεοραση".   εξαρταται απο τι ζητας και τι χρηση θα κανεις, με την τηλεοραση σου.  

αν την θες να αραζεις και να βλεπεις ταινιες και σειρες στο χαλαρο, αντε και λιγο τηλεοπτικο, η OLED ειναι η επιλογη σου. 

αν ομως θες και λιγο Playstation, αν χρησιμοποιεις αρκετα WEB TV, αν θες πολλες διαφορετικες χρησεις, θα ελεγα καλυτερα την SONY λογω ANDROID TV...!  και το θετικο της ειναι οτι εχει και VA πανελ και οχι IPS, οποτε ακομα καλυτερα και για τις ταινιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Nak3re είπε

8 ώρες συνεχόμενα; Αυτή η λογική που επειδή τα δικά σας πράγματα δεν βγάλαν πρόβλημα (και μακάρι να μην σου βγάλει) άρα όλοι αυτοί που συνιστούν προσοχή είναι καταστροφολόγοι, δεν τους πέτυχε το προϊόν ή δεν ξέρω κι εγώ τι δεν το κατάλαβα ποτέ μου.

Όταν οι ειδικοί του χώρου λένε ότι ρισκάρεις εάν βλέπεις στατικό περιεχόμενο για πολλές ώρες συνεχόμενα χωρίς να δίνεις λίγη παραπάνω προσοχή το λένε γιατί έχουν συμφέροντα στις LCD; 

Προφανώς η LG έχει καλύτερη εικόνα από τις άλλες 2. Επίσης όση γκρίνια έχω ακούσει για την Samsung στις τηλεοράσεις φέτος δεν την έχω ακούσει για όλες τις υπόλοιπες μαζί. Βέβαια τα 3,5 μέτρα είναι αρκετά για 55άρα. Οπότε εάν μπορείς να είσαι λίγο προσεκτικός στην χρήση σου πάρε την LG. Εγώ προσωπικά είχα παρόμοιο δίλημμα και κατέληξα να πάρω την 65xf9005 λόγω απόστασης και δεν το μετάνιωσα. Από τις πλέον vfm αγορές που έχω κάνει τα τελευταία χρόνια

Ευτυχώς ή δυστυχώς, μπορώ να μιλήσω μόνο για τη δική μου καθημερινή εμπειρία με μια OLED. Ως κάτοχος και όχι από αυτά που γράφονται σε site με συνθήκες χρήσης μάλλον μη ρεαλιστικές  

Σε ελληνικό site AV υπάρχει ολόκληρο thread κατόχων και μπορεί ο καθένας να διαβάσει πραγματικές μαρτυρίες από ιδιοκτήτες στη χώρα μας  

Ολοι έχουμε διαβάσει για burn-in κλπ αλλά εγώ που έχω και χρησιμοποιώ τέτοια τηλεόραση (και χωρίς να την πολυπροσέχω όπως εγραψα) έχω μόνο καλά να πω για τη συγκεκριμένη tv. 

Και αύριο να ξαναγοραζα τηλεόραση πλέον μόνο OLED θα έπαιρνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, manoskost είπε

Καλημερα, υπαρχει τετοια ρυθμιση live color στη sony? δεν το ηξερα, ετυχε να δω το σαββατο καποια sonyxf9005 στο mediamarkt και δεν μου φαινοταν τοσο φωτεινη και με τοσα χρωματα οσο η samsung, και ρωτησα  τον υπαληλο και μου ειπε οτι εχει τις εργοστασιακες ρυθμισεις στο εντονο χρωμα. δλδ εννοεις οτι βαζει αυτη η λειτουργια πιο πολυ χρωμα? για την samsung q9fn τι γνωμη εχεις;

Ναι εχει live color επιλογη.γινονται ιδια εντονα με την samsung.σε αλλους αρεσει σε αλλους οχι αυτο το εντονο χρωμα....οι υπαλληλοι στα καταστηματα δεν ξερουν την τυφλα τους.η q9 ειναι κορυφη στις led αλλα ειναι πανακριβη.στο motion ομως ουτε αυτη δεν ξεπερναει την sony.προσωπικα τοσα λεφτα δεν αξιζουν τωρα γιατι θα ερθουν καινουργια μοντελα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, cabdik είπε

η σειρα βελτιστης εικονας ειναι οπως τα εχεις καταταξει στον τιτλο.  1η η OLED με μακραν καλυτερη εικονα απο τις αλλες 2.  ομως οπως σωστα ειπαν πιο πανω τα παιδια, πρεπει να βλεπεις πιο σφαιρικα το θεμα "τηλεοραση".   εξαρταται απο τι ζητας και τι χρηση θα κανεις, με την τηλεοραση σου.  

αν την θες να αραζεις και να βλεπεις ταινιες και σειρες στο χαλαρο, αντε και λιγο τηλεοπτικο, η OLED ειναι η επιλογη σου. 

αν ομως θες και λιγο Playstation, αν χρησιμοποιεις αρκετα WEB TV, αν θες πολλες διαφορετικες χρησεις, θα ελεγα καλυτερα την SONY λογω ANDROID TV...!  και το θετικο της ειναι οτι εχει και VA πανελ και οχι IPS, οποτε ακομα καλυτερα και για τις ταινιες. 

Η χρήση θα είναι για νετφλιξ, ταινιες κατεβασμένες, κανένα streaming ποδοσφαιρικού αγώνα και κανάλια τηλεόρασης από τη γυναίκα. Αυτά κατά βάση. Παιχνίδια δεν έχω παίξει ποτέ.

Το android εχει σοβαρο πλεονέκτημα  ότι μπορεις να αξιοποιήσεις τις εφαρμογές που στριμάρεις δωρεάν ταινίες , ote tv κτλ.

Από την άλλη το pointer της lg μου φάνηκε πολύ βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...