Προς το περιεχόμενο

Δεύτερο σταθερό τηλέφωνο με μία σύνδεση.


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα είναι το εξής:
Σε διπλοκατοικία, στον επάνω όροφο υπάρχει σύνδεση vdsl ΟΤΕ και στον κάτω απλή τηλεφωνική σύνδεση, πάλι OTE.
Υπάρχει τρόπος για δεύτερο νούμερο στον κάτω όροφο χρησιμομοιώντας την επάνω σύνδεση, για να μειώσουμε το κόστος; 
Υπάρχει κάποια τέτοια λύση από τον ΟΤΕ ή κάτι άλλο, όπως πχ voip;
Σημειωτέον, κάτω θα πρέπει να είναι κάτι απλό στη χρήση, γιατί το χρησιμοποιεί ηλικιωμένο άτομο.
Κάθε ιδέα καλοδεχούμενη, ευχαριστώ.

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια λύση θα ήταν voip τηλέφωνο  με υποστήριξη sip, και μετά θα έπρεπε να αγοράζεις μονάδες από κάποιο υπηρεσία voip. Θα έπρεπε ή να είναι ασύρματο με καλή εμβέλεια για να πιάνει στον κάτω όροφο ή αν υπάρχει δυνατότητα να μεταφερθεί ασύρματα το internet με access point ή με power over Ethernet αν οι όροφοι έχουν κοινή ηλεκτρολογική εγκατάσταση. Να υποθέσω ότι δεν υπάρχει δυνατότητα χρήσης  smartphone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από οτι καταλαβαινω θελετε να κοψετε την κατω συνδεση...

Αν δεν σε ενδιαφερει το κατω νουμερο απλά το κοβεις και παιρνεις ενα δευτερο στον επανω οροφο και το στελνεις με καλωδιο απο το pots 2 (phone 2) του router στο κατω οροφο, και μιας και ειναι διπλοκατοικια τα καλωδια καπου θα συναντιουνται, αν παλι οχι το περνας απ'εξω...

Αν σε ενδιαφερει να κρατησεις το κατω νουμερο θα πρεπει να κανεις φορητοτητα τον αριθμο σε VoIP παροχο το οποίο πάλι θα πληρώνεις κάποια 10-15€ το μήνα συν τον εξοπλισμό για να το κουμπώσεις μιας και με του OTE δεν θα μπορεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10-15€ ειναι σε κάποιους παρόχους για DID γενικά π.χ. 215xxxxxx, αλλά δεν ξέρω για φορητότητα, αν θυμάμαι καλά είναι περισσότερα για φορητότητα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεικτικά

https://www.viva.gr/pricelist

Ξέρω και άλλους που χρεώνουν από 14€ έως 36€ το χρόνο , αλλά αν κατι γίνει και δεν δουλεύει θα τους βρίσκεις σε κανένα τηλέφωνο ειτε θα παιζεις με τα emails.

Ξαναλέω δεν ξέρω τις τιμές για φορητότητα, αλλά όλο και κατι παραπάνω θα πληρωσεις είτε κάθε μήνα είτε εφάπαξ για την μεταφορά του αριθμού.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άστο φίλε. Η Viva μέχρι πριν μερικά χρόνια ήταν και αυτή στα 12€. Ξαφνικά κάνει 50% αύξηση και αμέσως μετά μερικούς μήνες 500%. Γελούσαν και οι πέτρες. Η εταιρεία έχει ανοίξει παρτίδες με άλλα πράγματα (tickets, wallet κλπ) και το κομμάτι τηλεφωνίας δεν το κυνηγά. Αποτέλεσμα, εκατοντάδες εγκαταλήψεις και φορητότητα σε άλλους παρόχους. Μόνο λίγες εταιρείες έχουν μείνει πλέον.

Ο φθηνότερος σήμερα είναι η Omnivoice με 6€/έτος και ο ακριβότερος η Yuboto με 36€/έτος. Όλοι οι άλλοι παίζουν στα 12-15€/έτος. Κι εν πάση περιπτώσει μίλησες για κάθε μήνα που μόνο αν μιλάς 24ωρο φθάνεις αυτό το ποσό. Η φορητότητα έχεις κόστος σε όλους, είτε είσαι σε VoIP πάροχο είτε σε παραδοσιακό. Απλά στους δεύτερους ενσωματώνεται και σε άλλα κόστη και δεν μας φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Έχουμε και λέμε:
Χρήση smartphone δεν παίζει, αν γινόταν θα έλυνα το πρόβλημα με κινητό. Χρειάζεται μια κλασική συσκευή σταθερού. Είδα ότι παίζουν βέβαια και κάτι τηλέφωνα που μοιάζουν με σταθερά, ή ασύρματα και παιρνουν SIM, είναι μια επιλογή.
Ο ΟΤΕ τη δεύτερη γραμμή μέσω του router νομίζω τη χρεώνει κανα 10ρικό, που είναι μικρή η διαφορά απότι τώρα, ενώ το καλώδιο από το επάνω σπίτι στο κάτω είναι μπελάς.

voip τηλέφωνο είναι καλή επιλογή, αλλά πρέπει να συνδεθεί ασύρματα με το router, είτε με κάποιο repeater, είτε με με wifi-voip τηλέφωνο.  Φορητότητα αριθμού δε με ενδιαφέρει, αλλά θέλω ένα ελληνικό νούμερο, ώστε όταν το καλούν να είναι αστική χρέωση και αντίστοιχα να χρεώνεται και αυτό. Φυσικά δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω πάλι 10€ το μήνα, όπως με το viva. Έχει κανείς υπόψη του κάποια τέτοια υπηρεσία και κάποιο τηλέφωνο που voip που να δουλεύει καλά με αυτή; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει κάποια παλιά τηλέφωνα Panasonic επειδή μπορώ να τους αλλάξω τη βάση στην οποία συνδέονται και απλώς έδινα το σταθερό με το φορτιστή του σε άλλα μέλη της πολυκατοικίας με τη βάση συνδεδεμένη στη δικιά μου γραμμή, το οποίο σημαίνει ότι έχουν το ίδιο νούμερο αλλά τουλάχιστον μπορούν να το χρησιμοποιήσουν π.χ. για κλήσεις προς εξωτερικό. Θα μπορούσες να κάνεις κάτι ανάλογο αλλά με το VoIP πάνω στο router αν έχεις μερικά ασύρματα τηλέφωνα που δε χρησιμοποιείτε.

Όσον αφορά VoIP ελληνικό νούμερο, δεν είμαι σίγουρος, γιατί το είχα ψάξει κι εγώ σε περίπτωση που υπήρχε κάτι σαν το Skype Number για Ελλάδα και δεν είχα βρει κάτι. Ελπίζω κάποιος άλλος να ξέρει, θα μου ήταν κι εμένα χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με υπηρεσία voip, η yuboto μου φαίνεται η πιο αξιόπιστη, με 36€ το χρόνο.
Έχετε υπόψη αν τα netfaster που έπαιζε παλιά η hol και είναι voip, μπορούν να γεφυρωθούν ασύρματα με το βασικό modem/router του OTE για να συνδέσω εκεί το τηλέφωνο; Ίσως να βρω ένα τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κανένα Netfaster από τα 3  μοντέλα που είχε, δεν παίζει το VoIP όταν η συσκευή δεν δουλεύει κανονικά ως modem/router, δηλαδή συνδεδεμένο στην τηλεφωνική γραμμή. Το ίδιο ισχύει και σε συσκευές άλλων κατασκευαστών. Μόνο κάποια Speedtouch έπαιζαν (που έδινε νομίζω η ON) και φυσικά όλα τα Fritz ακόμη και τα ποιο παλιά.

Ο καλύτερος (κατ' εμέ) σε αξιοπιστία σε σχέση με την τιμή ελληνικός πάροχος VoIP είναι η Modulus με κόστος 15€/έτος για ελληνικό αριθμό. Από εκεί και πέρα υπάρχουν η Omnivoice με 6€/έτος που είναι η φθηνότερη όλων αλλά συχνά έχει θέματα λειτουργίας, η ePhone με 12€/έτος, η Voiceland με 15€/έτος και η Intertelecom με 15€/έτος που είναι και η μόνη εξ όσων γνωρίζω που έχει και προπληρωμένα πακέτα τηλεφωνίας.

Και η Yuboto έχει καλή και αξιόπιστη υπηρεσία τηλεφωνίας, αλλά από πέρυσι το καλοκαίρι που αύξησε κατά 285% το κόστος (από 12,60 σε 36€) έφαγε άκυρο και έχασε αρκετούς πελάτες.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά βρήκα ένα παλιό fritzbox 7140 και έβαλα επάνω ένα απλό τηλέφωνο. Δυστυχώς δε μπόρεσα να το γεφυρώσω ασύρματα με το ρούτερ, οπότε χρησιμοποίησα ένα xiaomi router σα wireless repeater με το fritzbox επάνω του ενσύρματα.
Η modulus μου έδωσε ένα δοκιμαστικό λογαριασμό και το όλο σύστημα δουλεύει πολύ καλά και σταθερά. Επίσης η εντύπωσή μου από τη modulus είναι πολύ καλή στο θέμα της τεχνικής υποστήριξης. 

Οπότε θα πάρω το πακέτο με τα 15€ για ένα χρόνο και θα κόψω τη δεύτερη γραμμή του ΟΤΕ.

Στο πακέτο αυτό η modulus σου δίνει δύο κανάλια, δηλαδή μπορείς να έχεις τη γραμμή στο σταθερό, όπως παραπάνω, και ταυτόχρονα και σε softphone στο κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2 κανάλια που δίνουν όλοι οι VoIP πάροχοι, είναι για να μπορείς να έχεις δυνατότητα 2 ταυτόχρονων κλήσεων από την ίδια συσκευή (κάτι σαν την ISDN τηλεφωνία).

Αν θέλεις να κάνει register σε 2 διαφορετικές συσκευές όπως αναφέρεις, πρέπει να το ζητήσεις από την εταιρεία και να κάνουν τις ρυθμίσεις στον server. Δεν γίνεται αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...