Προς το περιεχόμενο

Δεύτερο σταθερό τηλέφωνο με μία σύνδεση.


naive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, jkoukos είπε

Τα 2 κανάλια που δίνουν όλοι οι VoIP πάροχοι, είναι για να μπορείς να έχεις δυνατότητα 2 ταυτόχρονων κλήσεων από την ίδια συσκευή (κάτι σαν την ISDN τηλεφωνία).

Αν θέλεις να κάνει register σε 2 διαφορετικές συσκευές όπως αναφέρεις, πρέπει να το ζητήσεις από την εταιρεία και να κάνουν τις ρυθμίσεις στον server. Δεν γίνεται αυτόματα.

Μου είπαν ότι θα μου δώσουν δύο διαφορετικούς κωδικούς και θα μπορώ να τους περάσω σε δύο διαφορετικές συσκευές. Από βδομάδα που θα κοιτάξω να το ενεργοποιήσω θα το δω και στην πράξη, δε μου είναι απαραίτητο, αλλά δε θα με χαλούσε να μπορώ να κάνω κλήση μέσω αυτού από το κινητό κάποιες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενεργοποίησα το λογαριασμό στη modulus, μπορώ να είμαι registered από τρεις συσκευές ταυτόχρονα (με διαφορετικούς κωδικούς). Έχω βάλει ένα στο fritzbox με σταθερό τηλέφωνο και το άλλο στο κινητό. Όταν καλεί κάποιος το νούμερο, χτυπάει και στα δύο. Προς το παρόν πολύ σταθερή σύνδεση και άψογη ποιότητα ήχου.
(¨Οταν καλώ από κάποιο το δικό μου νούμερο, χτυπάει στο άλλο. Έτσι μπορώ να καλώ το κινητό από το σταθερό και αντίστροφα χωρίς χρέωση, γιατί θεωρείται ενδοδικτυακό ;) )

 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επανέρχομαι στο θεμα γιατί χρειάζομαι 2η τηλεφωνική γραμμή.

Έχω πακέτο οικογενειακό Cosmote με σταθερή (1 τηλ) Internet 100 mbps και 2 κινητά.στον 2ο όροφο διόροφου.

Χρειάζομαι άλλον ένα ξεχωριστό αριθμό σταθερού στο ισόγειο και υπάρχει ήδη καλώδιο από το router του 2ου προς το ισόγειο.

Το router είναι Speedport Plus και έχει δύο υποδοχες για τηλέφωνο (Phone1 & Phone2) που καταλαβαίνω ότι είναι VOIP και οι δύο. Η τωρινή μου σύνδεση είναι μια χαρά πάντως.

Επειδή δεν είμαι και πολύ σχετικός, αυτή η δεύτερη γραμμή θα είναι VOIP και θα λειτουργεί μόνο εφοσον λειτουργεί και το Internet, σωστά;

Πρέπει να πάω στην modulus ή αυτό μπορεί να το κάνει και η COSMOTE? Και με τι κόστος? Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με απεριόριστες κλήσεις από σταθερό?

ΥΓ Μίλησα με Cosmote και οι λύσεις είναι δύο:

1. Μετατρέπω την γραμμή σε ISDN (με πρόσθετο πάγιο 8€/μήνα και κόστος αλλαγής 18,19€), όπου όμως για να έχει τα δωρεάν τηλέφωνήματα η 2η (MSN) γραμμή θα πρέπει να φαίνεται προς τα έξω ότι καλεί η κύρια γραμμή (προς τα μέσα φυσικά καλείται και χτυπάει ο 2ος αριθμός MSN). Επίσης, αν χρειαστεί επίσκεψη τεχνικού, θα κοπεί το Ιντερνετ για 1-12 μέρες πράγμα μάλλον απαγορευτικό για την περίπτωσή μου.

2. Νέα σύνδεση με κόστος 22-30€/μήνα (ενδεικτικά: σταθερή απεριόριστα + 120' προς κινητά + 24mbps Internet στα 27€/μήνα).

 

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Καλά στα είπε με μόνη διαφορά ότι η αλλαγή γίνεται την ίδια μέρα που θα έρθει ο τεχνικός με τον νέο Router (που ίσως δεν χρειασθεί αντικατάστασή του). Το πολύ-πολύ να έχεις διακοπή 1-2 ώρες.

2. Ποιος ο λόγος της νέας σύνδεσης;

Μπορείς να βάλεις ξεχωριστό VoIP αριθμό σε οποιονδήποτε τρίτο πάροχο (π.χ. Modulus, Inentertelecom, Omnivoice κλπ). To θέμα είναι ότι στις συσκευές των παρόχων δεν γίνεται να παίξει άλλη τηλεφωνία VoIP εκτός της δικής τους. Οπότε θα χρειαστείς μια συσκευή όπου θα παίζει αυτή και υπάρχουν πολλές λύσεις.

Πάντως μιας και είσαι στην Cosmote, πρότασή μου είναι να επενδύσεις σε ένα Fritz (το 7530 δεν κάνει, εκτός αν χρησιμοποιήσεις DECT ή ΙΡ συσκευή) για όλα, στη θέση του Speedport.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ Η αλήθεια είναι ότι δεν είναι μονάχα το κόστος ενός Fritz (ποιά κάνουν?) αλλά και, λόγω ασχετοσύνης, προτιμώ να υποστηρίζει το ρουτερ η Cosmote. Αλλά γιατί λές "μιας και είσαι στην Cosmote" ??? Αν ήμουν σε άλλον πάροχο δεν θα έκαναν τα Fritz? 

ΥΓ Προφανώς ένα Fritz Fon WLAN 7140 Modem/Router που χάρισα πρόσφατα εδώ δεν κανει...

ΥΓ2 Δεν κατάλαβα καλά αυτό που γράφεις για DECT αλλά η συσκευή τηλεφώνου θα είναι DECT.

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α. Τα Fritz σε Cosmote (τα νεώτερα μοντέλα) έχουν το προφίλ της εταιρείας και αυτόματα τραβούν τα στοιχεία παίζοντας Internet και τηλεφωνία. Στους άλλους παρόχους  δεν γίνεται αυτόματα και δεν παίζει η τηλεφωνία, παρά μόνον σε Vodafone και υπό την προϋπόθεση να γνωρίζουμε τον κωδικό της

Κάνουν όλα τα νέα μοντέλα που έχουν την έκδοση 7 του firmware (π.χ. 7490, 7530, 7590 κλπ). Κάνουν επίσης όλα ανεξαιρέτως τα μοντέλα όσο παλιά κι αν είναι, αρκεί να ξέρουμε τον κωδικό της τηλεφωνίας, κάτι που ισχύει σε Cosmote αφού μας τον δίνει αν τον ζητήσουμε.

β. Το 7140 θα έκανε μόνο για το VoIP του τρίτου παρόχου και αν ήθελες και αυτό της Cosmote. Αλλά είναι ADSL και δεν παίζει σε VDSL ως Router, παρά μόνον ως VoIP συσκευή πίσω από το Speedport.

γ. Το 7530 έχει μόνο μία θύρα για να συνδεθεί τηλέφωνο.  Έχει όμως DECT βάση οπότε μπορεί να συνδεθεί κάποιο ασύρματο DECT τηλέφωνο (μέχρι 6).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...