Προς το περιεχόμενο

H Microsoft ανακοίνωσε ότι τερματίζει την υποστήριξη των Windows 10 Mobile φέτος


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, Fat MacGyver είπε

Πέραν της ανακούφισης για κάποιους και της στενοχώρια για άλλους έχει κανείς να υποδείξη τον ποιο απλό τρόπο μεταφοράς εποφών από windows σε iOS και Android. 

το μονο που δουλεύει και εχω χρησιμοποιήσει επιτυχώς ειναι αυτο:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ασχέτως των λόγων που απέτυχε, που είναι πολλοί για μένα κακώς σταμάτησε να το εξελίσσει. Θα έπρεπε να είχε μια όμαδα που να το συντηρεί και να το εξελίσσει. Θεωρητικά δεν θα της κόστιζε πολύ αφού είναι κοινός πυρήνας με τα w10. Ας το άφηνε έτσι και να έβγαζε και μια συσκευή το έτος στυλ 950 (δλδ χωρίς πολυτέλειες, πλαστική κλπ) για τους φαν σε μικρή παραγωγή. Είναι καλό να έχεις ένα λειτουργικό standby και ποιος ξέρει, ίσως σιγά σιγά να ανέβαινε. Επίσης θα μπορούσε να κάνει και δοκιμές χωρίς τον φόβο αντιδράσεων αφού θα επηρέαζαν λίγους. Για παράδειγμα ποτέ δεν κατάλαβα γιατί δεν έδινε την δυνατότητα πέρα από τα tiles να αλλάξεις launcher και να μπορείς να βάζεις τον microsoft launcher που έχει για το android. Τι φοβόταν; Θεώρω θα ήταν τέλεια πλατφόρμα για δοκιμές και ότι σιγά σιγά μπορεί και να ανέβαινε αν δεν υπήρχε αυτή η πίεση για επιτυχία από μετόχους και στελέχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ πως με τέτοιες αποφάσεις βρίσκεται στο σημείο που βρίσκεται σαν εταιρία.

Μην απορείς. Πολύ απλά τα mobiles για τη MS προσέφεραν ψίχουλα στα συνολικά κέρδη της. Στην καλύτερη περίοδό τους (WP8.1) τα κέρδη ήταν περίπου 1,4 δις στο τρίμηνο, όταν της Apple ήταν περίπου 60 (μόνο από iphones). 

Στο διά ταύτα. Η περίοδος των mobiles τελειώνει (καλύτερα βρισκόμαστε στην αρχή του τέλους). Δε χρειάζεται τα smartphones η MS για τη νέα δεκαετία. Είναι και πιο έτοιμη από τους άλλους δύο, όσο και αν ακούγεται παράδοξο. 

3 λεπτά πριν, for4 είπε

 κακώς σταμάτησε να το εξελίσσει. 

Ποιος σου είπε ότι σταμάτησε να το εξελίσσει; Το λειτουργικό (ο πυρήνας) τα Windows 10 είναι. Η έκδοση των WM10 τερματίστηκε στην 15254. Δεν έχει σταματήσει να αναπτύσσεται. Για την ακρίβεια αναμένονται δύο νέες εκδόσεις. Η μία εξ' αυτών (Windows Lite) σχεδόν είναι η συνέχεια των WM10. Αυτό δε σημαίνει ότι θα επιστρέψει στα mobiles. Δεν έχει κανένα νόημα να το κάνει και δε χρειάζεται.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marios28 είπε

Μην απορείς. Πολύ απλά τα mobiles για τη MS προσέφεραν ψίχουλα στα συνολικά κέρδη της. Στην καλύτερη περίοδό τους (WP8.1) τα κέρδη ήταν περίπου 1,4 δις στο τρίμηνο, όταν της Apple ήταν περίπου 60 (μόνο από iphones). 

Στο διά ταύτα. Η περίοδος των mobiles τελειώνει (καλύτερα βρισκόμαστε στην αρχή του τέλους). Δε χρειάζεται τα smartphones η MS για τη νέα δεκαετία. Είναι και πιο έτοιμη από τους άλλους δύο, όσο και αν ακούγεται παράδοξο. 

Ποιος σου είπε ότι σταμάτησε να το εξελίσσει; Το λειτουργικό (ο πυρήνας) τα Windows 10 είναι. Η έκδοση των WM10 τερματίστηκε στην 15254. Δεν έχει σταματήσει να αναπτύσσεται. Για την ακρίβεια αναμένονται δύο νέες εκδόσεις. Η μία εξ' αυτών (Windows Lite) σχεδόν είναι η συνέχεια των WM10. Αυτό δε σημαίνει ότι θα επιστρέψει στα mobiles. Δεν έχει κανένα νόημα να το κάνει και δε χρειάζεται.

Μα τι λες τώρα; Τι είναι η MS?  Κανένα μαγαζάκι; Το firefox os που και να μην πιάσει δεν τρέχει και τίποτα; Και οι πελάτες που αγόραζαν τις συσκευές της και έδιναν τα χρήματά τους σε προϊόντα που δεν είχαν την ανάλογη υποστήριξη και το έκαναν με διάθεση να ενισχύσουν το αντίστοιχο τμήμα της εταιρίας τι ήταν; Τότε γιατί δεν τους έλεγε μη δώσετε τα ωραία σας 500 ευρώ, δώστε τα για ios ή android?

Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά όταν αναφέρεσαι σε προϊόντα και πελάτες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DsLmAnIaC είπε

Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά όταν αναφέρεσαι σε προϊόντα και πελάτες.

Δεν είπα ότι δεν προσπάθησε. Απλά απέτυχε. Τους λόγους τους γνωρίζουμε. Υποστήριξη παρείχε όσο μπόρεσε. Τέλος του έτους το 950 μου θα έχει λάβει 4μιση χρόνια υποστήριξης. 

Γιατί δε συνέχισε να δίνει ενημερώσεις...αφού η έκδοση που αφορά τα mobiles κάλλιστα θα μπορούσε να συνεχίσει να αναπτύσσεται. 

Ξεχνάς κάτι. Αν συνέχιζε να δίνει "μεγάλες" ενημερώσεις, αυτόματα θα παρατεινόταν και η περίοδος υποστήριξης κατά 24 μήνες. Δηλαδή θα έπρεπε οι συσκευές του '15 να έφταναν μέχρι το '22. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εκεί που έχει επικεντρωθεί (όπως γράφει στο τέλος το άρθρο) το κάνει καλά! Το πιστεύω και φαίνεται άλλωστε ότι η MS φτιάχνει κάποια απ τα καλύτερα apps σε ολόκληρο το Play Store χωρίς υπερβολές! Όσες εφαρμογές της έχω δουλέψει (για επαγγελματικό σκοπό μάλιστα) σε android ρολάρουν άψογα και γενικότερα είναι καλοφτιαγμένες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Arkin said:

Ακομα και στους υπολογιστες οι περισσοτεροι τα κραταμε γιατι δεν υπαρχει κατι αλλο και δεν βρισκουμε πολλες εφαρμογες παιχνιδια αλλιως θα ειχαν φαει σουτ.

Άρα είναι το καλύτερο που υπάρχει. Με τη λογική σου, ό,τι και να βγάλει μια εταιρεία, θα μπορούμε να πούμε ότι είναι μάπα, επειδή το επιλέγουμε λόγω έλλειψης καλύτερου!

Και αν είναι τόσο μάπα, γιατί δεν έχει βγει κάποιος μάγκας να τους ανταγωνιστεί και να μαζεύψει όλο το χαρτί; Μήπως τελικά δεν είναι και τόσο απλό όπως, ας πούμε, το να κράζουμε απ’ τον καναπέ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Άρα είναι το καλύτερο που υπάρχει. Με τη λογική σου, ό,τι και να βγάλει μια εταιρεία, θα μπορούμε να πούμε ότι είναι μάπα, επειδή το επιλέγουμε λόγω έλλειψης καλύτερου!

Και αν είναι τόσο μάπα, γιατί δεν έχει βγει κάποιος μάγκας να τους ανταγωνιστεί και να μαζεύψει όλο το χαρτί; Μήπως τελικά δεν είναι και τόσο απλό όπως, ας πούμε, το να κράζουμε απ’ τον καναπέ;

Απλα δεν υπαρχουν επιλογες. Ευκολο δεν ειναι να φτιαξεις τιποτα. Αλλα θα μπορουσαν να ειναι καλυτερα. Στα 10αρια εχουν μπερδεψει μεσα πραγματα απο windows phone και ειναι λιγο αχταρμας. Σαν λειτουργικο ειναι κομπλε ομως και απολυτα stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, hexenlord είπε

συνεχίζω ακαθεκτος με το Lumia 950xl που εχω. Σίγουρα μου λείπουν μερικά πράγματα απο τα ανδροιδ. Αλλα δεν το αλλάζω γιατι εχει καταπληκτική κάμερα, ρολαρει χωρίς κολλήματα, ειμαι τσιπης, και τελος ειμαι φανμπου της ΜΣ. Γνωριζω πως αναγκαστικά θα παω σε apple η android κάποια στιγμή μεσα στη χρονια η στην αρχη της επομενης και θα το κανω μονάχα για λογους κάμερας. Βασικά περιμένω να δω το νεο γαλαξία και το νεο Huawei p30 pro η πως θα λεγεται με τις 4 κάμερες πισω. 

Αν σού αρέσουν τα tiles και γενικότερα η αίσθηση των Windows Mobile τότε το Android είναι μονόδρομος. Εγκαθιστάς Launcher 10, Blackberry Hub, Replaio και εφαρμογές με καλά widgets όπως το Διαφανές ρολόι και καιρός και για τις ειδήσεις Inoreader,  Curiosity ή New York Times, πατάς και τα καμπανάκια των εφαρμογών για τις ειδοποιήσεις που θα εμφανίζονται στα tiles και είσαι εντάξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, GBorb είπε

Και όμως εγώ το 535 το έχω από το 2014. Η μπαταρία κρατάει ακόμα το ίδιο και τις δουλειες μου όπως τώρα που ποσταρω στο φόρουμ τις κάνω μια χαρά. Μακάρι να μην σταματούσε και συνεχιζε να βγάζει συσκευές. Ακόμα και τώρα δουλειει κανονικά χωρίς κολλήματα.

Συμφωνώ για το λειτουργικό, για εμένα καλύτερο από το android αλλά το 535 ρε συ είχε τεράστιο θέμα με το touch. Λίγο βρεγμένα χέρια και έκανε ό,τι να 'ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, DsLmAnIaC είπε

Απορώ πως με τέτοιες αποφάσεις βρίσκεται στο σημείο που βρίσκεται σαν εταιρία.

Γιατί για κάθε τέτοια απόφαση έχει 1000 αντιδιαμετρικά αντίθετες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...