Προς το περιεχόμενο

Η Apple αντικατέστησε 11 εκ. μπαταρίες iPhone ύστερα από το σκάνδαλο του «slowdown»


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, TzortzisJosh είπε

Παλιά οι χρήστες Android έκραζαν τα iPhone διότι είχαν μόνο 1-2 Ram ενώ αυτά διέθεταν 8 κλπ.

(χα-χα-χα 2017 έχουμε και η απλ βγάζει κινητό με 3 Ram lolol)

Μετά, κατάλαβαν ότι η Ram δεν παίζει κανένα ρόλο στο κινητό, βλέποντας bug και lag να κόβουν βόλτες σε ναυαρχίδες Android με 8+ Ram, ενώ παράλληλα τα iPhone με 1-2-3 Ram διαχειρίζονται εντολές πιο γρήγορα και εύκολα.

Έπειτα, ακολουθούν τα hate comments περί επεξεργαστών, περί ανάλυσης οθόνης(γιατί όποιος πήρε iPhone 7-8-X κλπ, ακόμα και 6) έχει παράπονο με την οθόνη, το headphone jack βεβαίως βεβαίως που έγινε γαργάρα κλπ.

Τώρα άρχισαν να συγκρίνουν τις μπαταρίες, το Android μου έχει 4000mAh και το φορτίζω μια φορά το οκτάμηνο κ.α. αστεία πράγματα. Προσωπικά με το iPhone 7 που χρησιμοποιώ δεν έχω κανένα απολύτως θέμα αναφορικά με την μπαταρία. Ίσως να ήθελα λίγη περισσότερη για να είμαι ειλικρινής διότι σε ταξίδια δεν μου φτάνει, όμως το πρόβλημα λύθηκε με Power Bank. 

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε οι περισσότεροι είναι πως ουσιαστικά, ο μέσος όρος χρηστών πάνω από mid range συσκευές android δίνει τα 2πλάσια από ένα χρήστη ios απλά όχι μαζεμένα και αισθάνεται πως έχει χτυπήσει κελεπούρι, γνωστή τακτική μάρκετινγκ που απευθύνεται σε όχι και τόσο σβέλτα μυαλά. Πείτε μου έναν χρήστη android με συσκευή έτους 2014-2015 που πραγματοποιεί όλες τις ενημερώσεις και δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα σχετικά με την απόκριση της συσκευής. Συγκρίνετε ΣΗΜΕΡΑ ένα κινητό ios έτους 2015-2016 με ένα αντίστοιχο Android. Ούτε καν

Δεν θα αναφερθώ καν στην εξυπηρέτηση της Apple. Το παρόν γεγονός με τις μπαταρίες, αποτελεί εξαίρεση οφείλω να ομολογήσω καθώς δεν διαχειρίστηκαν το πρόβλημα όπως περίμενα. Ας λήξει εδώ το μαρτύριό σας.

 

Καλησπέρα,

Θα σου πω εγώ λοιπόν για κινητό android του 2016 (  Ulefone Vienna με 130€ presale τιμή τότε).

Δεν έχει πάθει το παραμικρό. Δεν πετά διαφημίσεις όταν σερφάρεις ( απορώ που τα ξέρετε αυτά αφού δεν χρησιμοποιήτε android συσκευές).

Και παιχνίδια παίζω και σερφάρω , μπαίνω σε viber, messenger κλπ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τι παραπάνω κάνει η πλειονότητα των κατόχων iphone δηλαδή; Σώνει  και καλά να μας πείσετε πως πρέπει να δώσεις 1000€ για να έχεις ένα κινητό τηλέφωνο για να μιλάς, να στέλνεις μηνύματα να σερφάρεις κλπ.

Συμφωνώ πως το ios είναι πιο σταθερό λειτουργικό από το android αλλά αν δεν κατεβάζεις όποια σαβουροεφαρμογή βρεις μπροστά σου μια χαρά κρατούν στο χρόνο και αυτές οι συσκευές.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, dimitrisem είπε

Καλησπέρα,

Θα σου πω εγώ λοιπόν για κινητό android του 2016 (  Ulefone Vienna με 130€ presale τιμή τότε).

Δεν έχει πάθει το παραμικρό. Δεν πετά διαφημίσεις όταν σερφάρεις ( απορώ που τα ξέρετε αυτά αφού δεν χρησιμοποιήτε android συσκευές).

Και παιχνίδια παίζω και σερφάρω , μπαίνω σε viber, messenger κλπ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Τι παραπάνω κάνει η πλειονότητα των κατόχων iphone δηλαδή; Σώνει  και καλά να μας πείσετε πως πρέπει να δώσεις 1000€ για να έχεις ένα κινητό τηλέφωνο για να μιλάς, να στέλνεις μηνύματα να σερφάρεις κλπ.

Συμφωνώ πως το ios είναι πιο σταθερό λειτουργικό από το android αλλά αν δεν κατεβάζεις όποια σαβουροεφαρμογή βρεις μπροστά σου μια χαρά κρατούν στο χρόνο και αυτές οι συσκευές.

Ωχ καλά ντάξει και η γιαγιά μου παρεπιπτόντως έχει ένα samsung αγορασμένο πριν 5-6 χρόνια και όταν την ρώτησα αν θέλει να το αλλάξει, μήπως κολλάει και την ζωρίζει κλπ μου λέει μια χαρά είναι δεν έχει τίποτα. Μια φορά το πήρα στα χέρια μου. Το κινητό έκανε 7 δευτερόλεπτα να ανοίξει τα μηνύματα. Ντάξει κατά τα άλλα αφού η οθόνη φωτίζει μια χαρά είναι(το θυμάμαι και γελάω). Καταλάβετε το νόημα

Λογικό να μπαίνει viber messenger και να παίζει και καμιά πασιέντζα αλλά ως εκεί

ΥΓ: Είχα εγώ μια φαγούρα αν θα πάρετε iPhone ή όχι, δεν σας λέω τίποτα. 

Επεξ/σία από TzortzisJosh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πιστότητα των χρηστών στο λειτουργικό τους σύστημα κυμαίνεται σε πολύ ψηλά επίπεδα. Άνω του 85% και για τα δύο λειτουργικά. Το ποσοστό των χρηστών που μεταβαίνουν από iOS σε Android είναι λίγο υψηλότερο. Ωστόσο επειδή ο αριθμός των χρηστών Android είναι πολύ μεγαλύτερος, μιλώντας σε απόλυτους αριθμούς, πολλοί περισσότεροι χρήστες Android μεταβαίνουν σε iOS κάθε χρόνο.

Εξαιτίας του παραπάνω:

1. Οι διαμάχες Android - iOS fans (βασικά οι πρώτοι την πέφτουν στους δεύτερους συνήθως) είναι ανούσιες και ανόητες.

2. Οι χρήστες που έχουν πρόβλημα με τη συσκευή τους, όταν μιλάμε για Apple θα παραμείνουν στην τεράστια πλειοψηφία τους στην Apple. Δε σημαίνει όμως ότι όλοι θα αγοράσουν νέα συσκευή. Άλλοι θα επισκευάσουν, άλλοι θα αγοράσουν μεν νέα συσκευή αλλά παλαιότερης γενιάς και άλλοι τέλος θα πάρουν μεταχειρισμένη.

Έχουμε φτάσει πλέον στην εποχή που η προοπτική αγοράς ενός smartphone δε σε γεμίζει ενθουσιασμό. Οι συσκευές καλύπτουν σε πολύ ικανοποιητικό βαθμό τις ανάγκες των χρηστών, σε βαθμό που τις αλλάζουν μόνο όταν υποστούν βλάβη που δεν επισκευάζεται ή δε συμφέρει η επισκευή της. Με πρόσθετο δεδομένο ότι στην περίπτωση της Apple το μέσο κόστος των νέων συσκευών ανέβηκε, η διοίκηση της Apple ξέρει και συνυπολογίζει ότι ο μέσος κύκλος χρήσης μίας συσκευής θα είναι μεγαλύτερος. Και δεν έχει κάποιο πρόβλημα με αυτό. Π.χ. υποστηρίζει τους χρήστες παλαιότερων μοντέλων με πάρα πολλά χρόνια αναβαθμίσεων και ως προς αυτό είναι πρότυπο. Αν ήθελε να τους πιέσει αν αλλάξουν, πολύ απλά μπορούσε να προσφέρει αναβαθμίσεις για λιγότερα χρόνια.

Βασικά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την μονάδα κινητών τηλεφώνων της Apple. Ήταν είναι και θα παραμείνει και τα επόμενα χρόνια τρελά επιτυχημένη, η πιο επιτυχημένη μονάδα στην ιστορία της εταιρείας. Και ας έχει και άλλη πτώση πωλήσεων. Αλλά υπάρχει ένα ταβάνι. Πλέον η τεράστια πλειοψηφία των ενηλίκων στον πλανήτη έχει κινητό τηλέφωνο και δε βλέπει το ίδιο εύκολα την ανάγκη να αναβαθμίσει. Αυτό που χρειάζεται και ήδη κάνει η Apple είναι τη μετάβαση της και σε άλλα προϊόντα και υπηρεσίες, ώστε τα αποτελέσματα της να μην εξαρτώνται μόνο από ένα προϊόν. Έχει όλο το χρόνο να το κάνει γιατί είναι πλούσια και ισχυρά κερδοφόρα.

 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, stafaf είπε

Πονάτε...

σορρυ αλλα μαλλον εχεις μπερδευτει γτ η ιδια η εταιρεια σου ποναει που δεν εβγαλε 11δις απο το σκανδαλο του αιωνα με την ευκαιρια αφιερωμενη εισαγωγη του παρακατω κομματιου.

με πολλη αγαπη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, taslikos said:

Έχω να σου πω, πως όταν πήγα σε apple store στο Βερολίνο για να αλλάξω την δίκη μου, μου είπαν ότι όλα τα ραντεβού ήταν κλεισμένα για τις επόμενες 3 μέρες. 

Σωστός. Εγώ την άλλαξα Βραζιλία στις 4 Ιανουαρίου με ραντεβού από 18 Δεκεμβρίου και με κόστος περί τα 32€ λόγω rate. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dimitrisem είπε

Τι παραπάνω κάνει η πλειονότητα των κατόχων iphone δηλαδή; Σώνει  και καλά να μας πείσετε πως πρέπει να δώσεις 1000€ για να έχεις ένα κινητό τηλέφωνο για να μιλάς, να στέλνεις μηνύματα να σερφάρεις κλπ.

Αυτή είναι και η κεντρική ιδέα (ανυπόστατη) του flame.

Σαν άνθρωπος με κριτική σκέψη θα παρατηρήσεις ότι στα νέα - ειδήσεις reviews άλλων (πλην Apple) κινητών, δεν θα δεις χρήστες iPhone, να προσβάλλουν, απαξιώνουν, και να προσπαθούν να πείσουν τους κατόχους, ή εν δυνάμη αγοραστές άλλων κινητών να στραφούν σε iPhone. Μόνο το αντίστροφο γίνεται.....

Επίσης το κοινωνικό - οικονομικό στοιχείο - κόμπλεξ επίσης δεν προβάλλεται από χρήστες iPhone αλλά μάλλον από το .....αντίπαλο στρατόπεδο.

Ελεος... Είναι μόνο ένα κινητό... Κάποιοι προτιμούν ios κάποιοι Android.... Big deal.  

Για να κλείσω, τα κινητά είναι για να κάνεις (πρωτίστως) κλήσεις ακρόαση μουσικής, και επικουρικά surfing και οτιδήποτε άλλο.

Για άλλες χρήσεις υπάρχουν άλλες συσκευές (tablet κλπ). Δεν διανοούμαι ότι θα δω ταινία στο κινητό μου όποιο και να ήταν. 

Το 6s μου συνεχίζει και με υποστηρίζει άνετα για τα τελευταία 4 χρόνια, και το 2019 θα με βρει με XSmax, χωρίς να αισθάνομαι υποχρεωμένος, να πείσω την μισή υφήλιο για τις επιλογές μου.

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Το SE ήταν στο πρόγραμμα. 

(Ντεφορμέ είσαι σήμερα, τι έπαθες;)

😜

Δεν έχω πάρει τις βιταμίνες

1 ώρα πριν, TzortzisJosh είπε

Παλιά οι χρήστες Android έκραζαν τα iPhone διότι είχαν μόνο 1-2 Ram ενώ αυτά διέθεταν 8 κλπ.

(χα-χα-χα 2017 έχουμε και η απλ βγάζει κινητό με 3 Ram lolol)

Μετά, κατάλαβαν ότι η Ram δεν παίζει κανένα ρόλο στο κινητό, βλέποντας bug και lag να κόβουν βόλτες σε ναυαρχίδες Android με 8+ Ram, ενώ παράλληλα τα iPhone με 1-2-3 Ram διαχειρίζονται εντολές πιο γρήγορα και εύκολα.

Έπειτα, ακολουθούν τα hate comments περί επεξεργαστών, περί ανάλυσης οθόνης(γιατί όποιος πήρε iPhone 7-8-X κλπ, ακόμα και 6) έχει παράπονο με την οθόνη, το headphone jack βεβαίως βεβαίως που έγινε γαργάρα κλπ.

Τώρα άρχισαν να συγκρίνουν τις μπαταρίες, το Android μου έχει 4000mAh και το φορτίζω μια φορά το οκτάμηνο κ.α. αστεία πράγματα. Προσωπικά με το iPhone 7 που χρησιμοποιώ δεν έχω κανένα απολύτως θέμα αναφορικά με την μπαταρία. Ίσως να ήθελα λίγη περισσότερη για να είμαι ειλικρινής διότι σε ταξίδια δεν μου φτάνει, όμως το πρόβλημα λύθηκε με Power Bank. 

Αυτό που δεν καταλαβαίνετε οι περισσότεροι είναι πως ουσιαστικά, ο μέσος όρος χρηστών πάνω από mid range συσκευές android δίνει τα 2πλάσια από ένα χρήστη ios απλά όχι μαζεμένα και αισθάνεται πως έχει χτυπήσει κελεπούρι, γνωστή τακτική μάρκετινγκ που απευθύνεται σε όχι και τόσο σβέλτα μυαλά (Ναι ΟΚ υπάρχουν και αυτοί που έχουν android 5ετίας και το μόνο που λειτουργεί είναι τα φυσικά κουμπιά). Πείτε μου έναν χρήστη android με συσκευή έτους 2015-2016 που πραγματοποιεί όλες τις ενημερώσεις και δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα σχετικά με την απόκριση της συσκευής. Συγκρίνετε ΣΗΜΕΡΑ ένα κινητό ios έτους 2015-2016 με ένα αντίστοιχο Android. Ούτε καν

Οι δικαιολογίες δεν έχουν τέλος. Αδικαιολόγητο μίσος και επιθέσεις κατά των χρηστών Apple. Επειδή ένας γνωστός σας πήρε iPhone 4 3ο χέρι το 2019 προφανώς για λόγω μόστρας δεν σημαίνει ότι αντιπροσωπεύει και την πλειοψηφία. 

Δεν θα αναφερθώ καν στην εξυπηρέτηση της Apple. Βέβαια, το παρόν γεγονός με τις μπαταρίες αποτελεί εξαίρεση ,οφείλω να ομολογήσω, καθώς δεν διαχειρίστηκαν το πρόβλημα όπως περίμενα. Ας λήξει εδώ το μαρτύριό σας.

Τα χεις βάλει όλα μέσα.ram,iOS, μπαταριες,bug, lag,ναυαρχιδες,οθόνη,καφετέρια,iPhone 4, iOS care,θέλουμε 2 μέρες για να απαντήσουμε.

27 λεπτά πριν, imvrios είπε

 

1. Οι διαμάχες Android - iOS fans (βασικά οι πρώτοι την πέφτουν στους δεύτερους συνήθως) είναι ανούσιες και ανόητες.

Δοκίμασε να σχολιάσεις κάτι που έκανε η apple και αντίστοιχα κάτι που έκανε μια άλλη εταιρεία Android.Και θα δεις ποιος θα στην πέσει πρώτος.Το πιο πιθανό είναι οι Android να βρίζουμε μαζί σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Zus είπε

Ξέρω πολύ καλά τι εννοεί, αλλά όταν αναπαράγεις ψέμματα και τα διατυπώνεις με αυτό τον τρόπο να είσαι έτοιμος για την απάντηση.

Κανένα iPhone δεν έχει 1440 mAH. Το είπε ο πονεμένος από τον Μηλαρά και το θεωρήσατε και δεδομένο

Κάνεις λάθος. Υπάρχει iPhone με 1440mAh μπαταρία...το iPhone 5 του 2012 (sorry, τώρα είδα πως απάντησες για το θέμα της μπαταρίας) 

Επεξ/σία από alexis67676767
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε'σεις μηλόπαιδες για λύστε μου μία απορία τεχνικού επιπέδου. Στα τελευταία iphone στις εκδόσεις των 64Gb πόσο χόρο τρώει το λειτουργικό πάνω κάτω? Τι χώρος απομένει για μουσική και λοιπά αν έχει εγκαταστήσει κάποιος τις βασικές εφαρμογές whatsapp-viber-fb?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Zus είπε

Μπήκε στο πρόγραμμα αντικατάστασης μπαταριών το iPhone 5 ; Τι αρλούμπες γράφεις για να δημιουργήσεις εντυπώσεις ;

Μιλάμε για ένα κινητό που δεν πήρε καν την αναβάθμιση που δημιουργούσε το slowdown. Πόσο βαθιά νυχτωμένος μπορεί να είσαι ;

Διορθωνω το σχόλιο μου για να μην αδικώ την apple

"αντικατάστασης μπαταριών με μειωμένο κόστος στα $29, από $79"

Σιγά μην μπήκαν και μέσα.29$ μπαταρία 1625mAh.Ευγε πάντως για την υποστήριξη στους πελατες της."

  •  
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, dancer είπε

σορρυ αλλα μαλλον εχεις μπερδευτει γτ η ιδια η εταιρεια σου ποναει που δεν εβγαλε 11δις απο το σκανδαλο του αιωνα με την ευκαιρια αφιερωμενη εισαγωγη του παρακατω κομματιου.

με πολλη αγαπη

11 δις λέει και πονάμε. 

Θα σας εξαγοράζαμε όλους αλλα μετά θα βαριομάσταν. Ρυζόφαγα μπρίκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Για βρες μια εταιρεία που θα σου αλλάζει την μπαταρία μετά από 2-3 χρόνια όταν όλα θα είναι εκτός εγγύησης... 😛 

Eναντι χρηματων οπως και εδω? ΟΛΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ποστ που να έχει τη λέξη Apple μέσα να βρω χωρίς να μαλώνετε σαν παιδάκια.

Κουράσατε, μεν και δε.

 

Τώρα για τις μπαταρίες.  Πήρα στο iStorm τον δεκέμβρη για να αλλάξω μπαταρία σε iPhone7 και μέχρι Γενάρη δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν ε και αναγκάστηκα να το πάω σε "unofficial".

Προς το παρών καλά παέι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, woopsi said:

1 ποστ που να έχει τη λέξη Apple μέσα να βρω χωρίς να μαλώνετε σαν παιδάκια.

Κουράσατε, μεν και δε.

Τώρα για τις μπαταρίες.  Πήρα στο iStorm τον δεκέμβρη για να αλλάξω μπαταρία σε iPhone7 και μέχρι Γενάρη δεν μπορούσαν να με εξυπηρετήσουν ε και αναγκάστηκα να το πάω σε "unofficial".

Προς το παρών καλά παέι.

Κακώς, έπρεπε να ζητήσεις να καταχωρηθεί η παραγγελία σου και να στην αλλάξουν όποτε μπορούσαν με 39€ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...