Προς το περιεχόμενο

Η Apple αντικατέστησε 11 εκ. μπαταρίες iPhone ύστερα από το σκάνδαλο του «slowdown»


Tilemaxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
10 minutes ago, darkarrrow said:

εσένα είναι - 2% σε 15 μήνες εμένα ήταν -12% σε 6 μήνες . Δεν νομίζω να είναι το ίδιο ....

Και αυτό σημαίνει πως όλες οι συσκευές είναι προβληματικές? Το ότι σου έτυχε προβληματική μπαταρία ή συσκευή ή app, δεν οδηγεί στο συμπέρασμα που έβγαλες... Αυτό σχολίασα και όχι το γεγονός πως είχες πρόβλημα με την μπαταρία. :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω .... Από την στιγμή που το πήγα σε 2 εξουσιοδοτημένα μαγαζιά και 2 μη εξουσιοδοτημένα μου είπαν όλοι πως δεν έχει πρόβλημα . τους είπα πως βγάζει μισή μερα και κανείς δεν μου έδινε λύση  μάλλον ήταν η ώρα του για πούλημα. Δεν πειράζει μία φορά εγώ πάντως το ξεφορτώθηκα . Ούτε να δίνω 8€ για μουσική κάθε μήνα ούτε χρήματα για χώρο στο cloud .  απ ότι φαίνεται η μπαταρία του κινητού δεν μπορούσε να με υποστηρίξει στις απαιτήσεις μου . Τώρα έχω το mate 20 pro με 4200mAh μπαταρία και βγάζει 2 μέρες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, billdanos είπε

Το διαβάζεις λάθος... 😛

Τα 1000 δολάρια είναι η εκτίμηση (όχι από την apple προφανώς) για τα χρήματα που μπορεί να χάσει θεωρητικά η Apple από την κάθε επισκευή μπαταρίας. Βασίζεται δηλαδή στην εκτίμηση πως ένας που θα πάει για αλλαγή μπαταρίας, δεν θα αναβαθμιστεί με το τελευταίο μοντέλο και θα παραμείνει στο παλιό. 

Καλύτερα τώρα?

Αυτη η λογικη μου θυμιζει το στην Ελλαδα κατεβηκαν 1 εκατομμυριο ταινιες μεσα στο 2018. Αρα οι εταιριες εχασαν 1 εκατομμυριο x 7 ευρω το εισιτηριο αρα 7 εκατομμυρια. Λες και θα πηγαιναν σινεμα να δωσουν τα 7 ευρω για να τις δουν οσες κατεβασαν. Λογικη απο τα lidl.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Jimmy08 είπε

Αν δεν παίρνεις updates, λογικό να μην πέφτει η απόδοση.

Εϊναι μια στρατηγική και αυτό...

Έχω Android Pie... Φυσικά και παίρνει απλά επιλέγεις αν θες dev ή stable ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, billdanos είπε

Το διαβάζεις λάθος... 😛

Τα 1000 δολάρια είναι η εκτίμηση (όχι από την apple προφανώς) για τα χρήματα που μπορεί να χάσει θεωρητικά η Apple από την κάθε επισκευή μπαταρίας. Βασίζεται δηλαδή στην εκτίμηση πως ένας που θα πάει για αλλαγή μπαταρίας, δεν θα αναβαθμιστεί με το τελευταίο μοντέλο και θα παραμείνει στο παλιό. 

Καλύτερα τώρα?

Ναι το καταλαβαίνω τώρα που το λες φίλε μου,αλλά και πάλι είναι το ίδιο χαζό με πριν,δηλαδή ένας που έχει θέμα με τη μπαταρία δεν θα τη φτιάξει αλλά θα πάει να δώσει άλλα χίλια ευρώ για να ξανά αγοράσει,τι 79 € όπως ήταν πριν την έκπτωση τι 1000 € για καινούργιο.Ο καθένας θα το έκανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, D.Luffy said:

Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αλλάξει η ηγεσία επειγόντως.

Τώρα είναι αργά, φοβάμαι. Ο ψηλός μ' άρεσε αλλά φαίνεται ότι το θέμα ήταν ή ο Cook ή αυτός. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως εδω μεσα δεν πληττει κανενας..Με καποια σχολια κλαιω απ τα γελια...

Τοχω ξαναγραψει: Δηλαδη αυτοι που εχουν κ κινεζο κ μηλο (οπως εγω ας πουμε..) πρεπει ναχουμε τερααααστιο προβλημα μαλλον...

Dr. Jekyll & Mr. Haydn ενα πραμα..

Συνελθετε ρεεε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν για κάθε μπατταρία εχουν κόστος 1000 ευρώ, τότε ή μας δουλεύουν χοντρά, ή κάτι πάει χοντρά λάθος με την εταιρεία και 1000% θα πάει για κλείσιμο ... Complete idiots ...  Κρίμα ... Αυτο όμως που πραγματικά δεν καταλαβαίνω (το ξέρω, το πάω λίγο μακριά...) είναι, όταν κάνουν τόσες Μ_Λ_Κιες και πάλι εχουν τόσα τρελλά κέρδη, τότε πόσες αναλογικά μ_λ_κιες πρέπει να κάναμε εμείς σαν άτομα, σαν λαός, σαν χώρα γενικότερα, για να είμαστε σήμερα στο χάλι που είμαστε.  Πόσες, μα πόσες ???

Και κάτι ακόμα να σκεφτούμε:  Αν κάθε μπατταρία πραγματικής αξίας 20 ευρώ τους κοστίζει 1000 ευρώ (οι ίδιοι το λένε), τότε τι πραγματική αξία εχει ενα iphone που τους κοστίζει 500 ευρώ ?

(απλή μέθοδος των "τριών".  Απάντηση: 10 ευρώ πραγματική αξία.  Πηγή: Apple )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, geostratis είπε

Aν για κάθε μπατταρία εχουν κόστος 1000 ευρώ, τότε ή μας δουλεύουν χοντρά, ή κάτι πάει χοντρά λάθος με την εταιρεία και 1000% θα πάει για κλείσιμο ... Complete idiots ...  Κρίμα ... Αυτο όμως που πραγματικά δεν καταλαβαίνω (το ξέρω, το πάω λίγο μακριά...) είναι, όταν κάνουν τόσες Μ_Λ_Κιες και πάλι εχουν τόσα τρελλά κέρδη, τότε πόσες αναλογικά μ_λ_κιες πρέπει να κάναμε εμείς σαν άτομα, σαν λαός, σαν χώρα γενικότερα, για να είμαστε σήμερα στο χάλι που είμαστε.  Πόσες, μα πόσες ???

Και κάτι ακόμα να σκεφτούμε:  Αν κάθε μπατταρία πραγματικής αξίας 20 ευρώ τους κοστίζει 1000 ευρώ (οι ίδιοι το λένε), τότε τι πραγματική αξία εχει ενα iphone που τους κοστίζει 500 ευρώ ?

(απλή μέθοδος των "τριών".  Απάντηση: 10 ευρώ πραγματική αξία.  Πηγή: Apple )

Καμία Apple δεν σε δουλεύει. Ένα πρώην στέλεχος της σας δουλεύει όλους ποιος ξέρει από τι κίνητρα ορμώμενος.

Όσοι δεν διαβάσατε το άρθρο, πάτε πρώτη σελίδα να δείτε το φως το αληθινό.

Να και το επίμαχο απόσπασμα:

Αναφορά σε κείμενο

Σύμφωνα με επιπλέον υπολογισμούς ενός πρώην στελέχους της Apple, του Jean-Louis Gassée, κάθε αντικατάσταση μπαταρίας κόστισε στην εταιρία $1000 για κάθε νέο iPhone που πούλησε, ποσό το οποίο ανήλθε συνολικά σε "ζημία" $11 δις. Η Apple υποτίμησε τον αριθμό των χρηστών που προέβησαν στην αντικατάσταση, κάτι το οποίο όπως φαίνεται είχε άμεσο αντίκτυπο στα αναμενόμενα έσοδα της το προηγούμενο έτος. Προτού διαρρεύσει η συγκεκριμένη είδηση, ο Gassée είχε "μαντέψει" -μάλλον υπερβολικά συντηρητικά- ότι οι αντικαταστάσεις που έγιναν ήταν μόλις 50.000, ενώ υποστήριξε ότι ένας αριθμός γύρω στις 500.000 θα είχε ως αποτέλεσμα μείωση των εσόδων της τάξεως των $500 εκ. 
 

Μιλάμε για πραγματικό φιδέμπορα. Ο τύπος υπήρξε όντως στέλεχος της Apple, πότε όμως ;

Αναφορά σε κείμενο

Jean-Louis Gassée (born March 1944 in ParisFrance) is a business executive. He is best known as a former executive at Apple Computer, where he worked from 1981 to 1990.

Μιλάμε τώρα για εκτιμήσεις ενός ανθρώπου που υπήρξε στέλεχος της Apple τρία χρόνια πριν πέσει η κυβέρνηση Μητσοτάκη. :lol:

Επεξ/σία από Zus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Zus είπε

Σύμφωνα με επιπλέον υπολογισμούς ενός πρώην στελέχους της Apple, του Jean-Louis Gassée, κάθε αντικατάσταση μπαταρίας κόστισε στην εταιρία $1000 για κάθε νέο iPhone που πούλησε, ποσό το οποίο ανήλθε συνολικά σε "ζημία" $11 δις

Μη δίνετει ιδεες σε πολιτικούς, στρατιωτικους, εφοριακούς, ταμίες και οικονομολόγους ...

Πάντως εγώ καβάτζωσα μερικές μπατταρίες, μη προκύψει κανένα έλειμμα χωρίς παραστατικά, να έχουμε μια καλή αιτιολογία....

Αυτός ο "Gassee" στα Γαλλικά σημαίνει "αεριούχος", "γεμάτος αέρα κοπανιστό" ή κάτι παρόμοιο ?

Ειναι μήπως παρατσούκλι γι΄αυτά που λέει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 20/01/2019 at 19:45, ΤΟΚΥΟ said:

Υπερκοστολογημενο μάρκετινγκ σε βάζει κανείς με το ζόρι να αγοράσεις τις ναυαρχιδες; Παρε μεταχειρισμένο Nokia 3210 από το insomnia με 1€ 

Μάλιστα, η απόλυτη αποβλάκωση: Να πιστεύεις πως ότι δεν είναι iPhone είναι 3210. 

Λοβοτομη δεν φτάνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, fsbmaniac είπε

Είναι τέλειο πραγματικά. Με έχει εντυπωσιάσει η ποιότητα κλήσεων η οποία είναι εφάμιλλη του iphone. Κανένα χαλαρό κουμπί , άσε που για τέτοιο ελάττωμα δεν είχα δει καμία αναφορά . Οι πρώτες παρτίδες είχαν ένα θέμα με το touch εκεί που τελειώνει η οθονη. Το έχω 4 μηννες . Σίγουρα πάντως καταγραφει και στέλνει περισσότερα προσωπικά δεδομένα από το iOS...το βλέπω στις διαφημίσεις που βγάζει .. Επίσης η οθόνη του iphone ήταν άπειρα πιο ευαίσθητη σε γρατσουνιές τύπου αράχνη ..το pocco το έχω χωρίς screen protector και είναι άψογο παρά τη χρήση . Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος ... Η ταχύτητα του είναι εκπληκτικη

Απορία:Δεν σε χαλάει οτι η οθόνη δεν είναι ορθογώνια αλλά κάνει καμπύλη στις γωνίες ακολουθώντας το εξωτερικό σχήμα του κινητού με αποτέλεσμα να παραμορφώνεται η εικόνα,το βίντεο η το κείμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις μαλακιες που γραφετε μερικοι τυπου αστειακι τι κινητο θα βγαλεις στη καφετερια κλπ κλπ πρεπει να χετε πολλα ψυχολογικα ή πολυ κομπλεξ.

Ολοι μεγαλοδικηγοροι εδω περα και λογιστες καθεστε κ ασχολειστε με τι ειναι δικαιο και τις πωλησεις συγκεκριμενων εταιριων.

Ειμαι τοσα χρονια μελος εδω και γι αυτο δεν εγραφα για να αποφευγω τετοιες μαλακισμενες αντιπαραθεσεις με στενομυαλα ατομα.

Το τι αγορασα εγω ή ο παραδιπλα μου σε ενα υγιη μυαλο δεν εχει απολυτως καμια σημασια... Αν εγω ειμαι κοροιδο με apple προιον ειναι δικο μου θεμα και κανενος αλλου,η δικια μου τσεπη τα πληρωσε,κανενος αλλου.

Αν ο διπλα μου εχει huawei δεν τον κανει φτωχοτερο,προτιμαει να επενδυσει τα λεφτα του αλλου.

Αιντε εξυπνοπουλια ολοι, μες την ειρωνια χαιρεστε λες και ειστε 10 χρονων βληματα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...