Προς το περιεχόμενο

Τα ηλεκτρικά πατίνια της Lime και στην Αθήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/2/2019 στις 1:24 ΠΜ, Fubar.gr είπε

Πάντα είχα απορία πώς μπορούν αυτές οι εταιρίες (Lime, Bird κτλ) με αυτό το business model να βγάζουν λεφτά.

Τελικά η απάντηση είναι πολύ απλή, δέν βγάζουν:

https://twitter.com/yayitsrob/status/1100536938111602689

Μόνο 28 ημέρες αντέχουν;Λίγο υπερβολικό μου φαίνεται.

Πάντως προσοχή όσοι σκέπτεστε να τα δοκιμάσετε.Επειδη είναι με αρκετό hype στην παρούσα φάση και ο κάθε πικραμένος νομίζει ότι είναι παιχνίδι και μπορεί να το χρησιμοποιήσει όπως θέλει και έχω δει αρκετές καγκουριές, οφείλω να ομολογήσω ότι ούτε τα 20 ούτε τα 25 χλμ/ώρα είναι ασφαλή με αυτά. Σε περίπτωση πτώσης κινδυνεύεις να χτυπήσεις αρκετά.Δεν είναι ποδήλατα. Χωρίς full face κράνος και με 20 να φύγεις, κλείνεις ραντεβουδακι κατά πάσα πιθανότητα με γναθοχειρουργο. Το σαγόνι ειδικά είναι εντελώς ευάλωτο.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 20-25 αν πέσεις μπορεί μέχρι και να σκοτωθείς.

Εδώ με το αμάξι αν πηγαίνει με 5-10 χλμ και πας να κατέβεις άνετα παθαίνεις διάστρεμμα η σπας κανένα πόδι η κάτι πιο σοβαρό.

Φαντάσου να πέσεις με 25χλμ,άνετα νοσοκομείο μην πω πας αλλού.

Επεξ/σία από stelios18120
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
42 minutes ago, sezebo said:

Θα το σπάσουν το κεφάλι τους πολλοί και θα βάλουν μυαλό.

Για αυτό βέβαια δεν φταίνε τα πατίνια και οι εταιρείες που τα έχουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Για αυτό βέβαια δεν φταίνε τα πατίνια και οι εταιρείες που τα έχουν...

Φταίνε και οι εταιρείες γιατί πάνε να κάνουν αρπαχτη. Έχουν μπει μαζικά σε όλες τις χώρες μέχρι να βγουν νόμοι να τα απαγορεύσουν χωρίς κράνος και εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
58 minutes ago, sezebo said:

Φταίνε και οι εταιρείες γιατί πάνε να κάνουν αρπαχτη. Έχουν μπει μαζικά σε όλες τις χώρες μέχρι να βγουν νόμοι να τα απαγορεύσουν χωρίς κράνος και εξοπλισμό.

Δεν φταίνε οι εταιρείες για τα κενά στους νόμους της κάθε χώρας! Σου το λένε: ΦΟΡΑ ΚΡΑΝΟΣ! :)

Screenshot 2019-03-07 at 11.29.19.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Δεν φταίνε οι εταιρείες για τα κενά στους νόμους της κάθε χώρας! Σου το λένε: ΦΟΡΑ ΚΡΑΝΟΣ! :)

Screenshot 2019-03-07 at 11.29.19.png

Κάτσε δηλαδή λένε ΠΑΝΤΑ να φοράς κρανος, αλλά δε στο δίνουν μαζί με το πατίνι... Δηλαδή θα ερθει ο τουρίστας κέντρο και θα φέρει το κράνος του από τη χώρα του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
57 minutes ago, sezebo said:

Κάτσε δηλαδή λένε ΠΑΝΤΑ να φοράς κρανος, αλλά δε στο δίνουν μαζί με το πατίνι... Δηλαδή θα ερθει ο τουρίστας κέντρο και θα φέρει το κράνος του από τη χώρα του

Αν κάποιος έχει σκοπό να μετακινείται με αυτά, οφείλει να έχει το δικό του κράνος... Φαντάσου να το έδιναν μαζί με τα πατίνια... Πέρα από το ότι θα τα ρήμαζαν όλα, πες μου ΠΟΙΟΣ θα έβαζε στο κεφάλι του ένα κράνος που θα το φορούσαν και άλλοι 10-20 κάθε μέρα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν κάποιος έχει σκοπό να μετακινείται με αυτά, οφείλει να έχει το δικό του κράνος... Φαντάσου να το έδιναν μαζί με τα πατίνια... Πέρα από το ότι θα τα ρήμαζαν όλα, πες μου ΠΟΙΟΣ θα έβαζε στο κεφάλι του ένα κράνος που θα το φορούσαν και άλλοι 10-20 κάθε μέρα...

Εννοείται πως δε θα έδιναν κράνος. Αρπαχτη λέγεται αυτό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
49 minutes ago, sezebo said:

Εννοείται πως δε θα έδιναν κράνος. Αρπαχτη λέγεται αυτό.

Ναι σωστά!  Δεν είναι ας πούμε όπως όταν αγοράζεις ένα μηχανάκι ή ένα ποδήλατο και σου δίνουν το κράνος δώρο. Oh Wait! 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/1/2019 στις 11:44 ΠΜ, Infotech.Gr είπε

Γνωρίζει κάποιος τι προβλέπει ο Κ.Ο.Κ. όσον αφορά την συμπεριφορά των εν λόγω οχημάτων στο οδόστρωμα; Επίσης υπάρχει κάποιο νομικό πλαίσιο ώστε να καλύπτεται οι περιπτώσεις παραβάσεων ή ατυχημάτων;

τίποτα απόλυτος δεν προβλέπει φιλε μου ο νομος για αυτά τα πατίνια , εφόσον μπορεί ο καθένας να πληρώσει και να τα πάρει μέσο εφαρμογής από κάποια συσκευή , πως μπορεί κάποιος να εξακριβώσει την ηλικία και το αν γνωρίζει τον ΚΟΚ , πήγα στην αστυνομία ο ίδιος χθες γιατί παραλίγο να χτυπήσω δυο πιτσιρίκια ήτανε δεν ήτανε 10-12 χρόνον , παιδάκια δημοτικού και περάσανε από μπροστά μου σφαίρα από κάθετο στενό στο Κουκάκι που έβγαινε σε κεντρικό δρόμο με προτεραιότητα , το ότι δεν τα χτύπησα ήτανε καθαρά θέμα τύχης , έκανα 30 λεπτά να ηρεμήσω και πήγα στο καπάκι στην αστυνομία , δεν ξέρω πως στο διάολο επιτρέπουνε να τα οδηγάνε αυτά άτομα κάθε ηλικίας , άκρως επικίνδυνα και θα γίνει ατύχημα αργά η γρήγορα είναι το μονο σίγουρο , στην αστυνομία απλά μου επισημάνανε ότι το γνωρίζουνε το πρόβλημα τίποτα παραπάνω

Επεξ/σία από MTX
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, MTX said:

τίποτα απόλυτος δεν προβλέπει φιλε μου ο νομος για αυτά τα πατίνια 

Ίσως ότι και για τα ποδήλατα.

1 hour ago, MTX said:

πως μπορεί κάποιος να εξακριβώσει την ηλικία και το αν γνωρίζει τον ΚΟΚ

Γι' αυτό η άγνοια νόμου δεν προβλέπεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πατίνια αυτά τα χρησιμοποιούν χρόνια τώρα οι αστυνομικοί στις περιπολίες στο L.A. στη Καλιφόρνια, τώρα αν μπορούν να σε κυνηγήσουν με αυτά... δεν ξέρω, λίγο δύσκολο. Πάντως αν είχα ένα και με βόλευε η διαδρομή θα έμπαινα με αυτό στις ράγες του Τραμ και θα πήγαινα άνετα χωρίς εμπόδια.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, MTX είπε

τίποτα απόλυτος δεν προβλέπει φιλε μου ο νομος για αυτά τα πατίνια , εφόσον μπορεί ο καθένας να πληρώσει και να τα πάρει μέσο εφαρμογής από κάποια συσκευή , πως μπορεί κάποιος να εξακριβώσει την ηλικία και το αν γνωρίζει τον ΚΟΚ , πήγα στην αστυνομία ο ίδιος χθες γιατί παραλίγο να χτυπήσω δυο πιτσιρίκια ήτανε δεν ήτανε 10-12 χρόνον , παιδάκια δημοτικού και περάσανε από μπροστά μου σφαίρα από κάθετο στενό στο Κουκάκι που έβγαινε σε κεντρικό δρόμο με προτεραιότητα , το ότι δεν τα χτύπησα ήτανε καθαρά θέμα τύχης , έκανα 30 λεπτά να ηρεμήσω και πήγα στο καπάκι στην αστυνομία , δεν ξέρω πως στο διάολο επιτρέπουνε να τα οδηγάνε αυτά άτομα κάθε ηλικίας , άκρως επικίνδυνα και θα γίνει ατύχημα αργά η γρήγορα είναι το μονο σίγουρο , στην αστυνομία απλά μου επισημάνανε ότι το γνωρίζουνε το πρόβλημα τίποτα παραπάνω

Φαντάζομαι τον  τίτλο των media ασυνείδητος οδηγός παρεσειρε αγγελούδια :P Ε ρε κλοτσιδια που θέλουν οι φραπεδιαρηδες της τροχαιας ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...