Προς το περιεχόμενο

Τα ηλεκτρικά πατίνια της Lime και στην Αθήνα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 132
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Βγάζει μια εταιρία πατίνια ως μέσο μεταφοράς και βολτας...

Και οι μόνες μας σκέψεις ...

1) πως να το κλέψουμε

2) πως να βγάλουμε κέρδος από αυτό.

3) πως να απενεργοποιήσουμε το gps η το αντικλεπτικο του

4) πως να το σπασουμε/πετάξουμε στην θάλασσα.

5) πως να κάνουμε μήνυση σε αυτόν που τα έφερε επειδή δεν μας αρέσουν τα πατίνια και γενικά η ιδέα τους.

🤔🤨

Να φανταστω αναφερεσαι στο ανθρωπινο ειδος γενικοτερα? Γιατι στο αμερικα και στην πολιτισμενη ευρωπη τα ιδια κανουν. Ψαξε βιντεο που τα πετανε απο ταρατσες για την πλακα η που τα κανουν hotwire αφου εχουν βγαλει ολη την πλακετα. Αμαν με την κλαψομ.. ιαση με τους κακους ελληνες. 

  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Ablaoublas_542 είπε

Να φανταστω αναφερεσαι στο ανθρωπινο ειδος γενικοτερα? Γιατι στο αμερικα και στην πολιτισμενη ευρωπη τα ιδια κανουν. Ψαξε βιντεο που τα πετανε απο ταρατσες για την πλακα η που τα κανουν hotwire αφου εχουν βγαλει ολη την πλακετα. Αμαν με την κλαψομ.. ιαση με τους κακους ελληνες. 

Γενικά μιλάω ρε συ

 

Έχω δει τι κάνουν Αμερική και σε άλλα κράτη που τα σπάνε και τα πετάνε.

Δεν είπα μόνο για εμάς.

 

Απλά για την γενική "ιδέα" μιλάω.δηλαδη καθετί καινούργιο που βγαίνει πρέπει να το περνάμε από τεστ αντοχής; 😁😁

Επεξ/σία από stelios18120
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ablaoublas_542 είπε

1. Το μισθωνεις μεχρι εξω απο το υπογειο γκαραζ που εχεις παρκαρει και δεν πιανει το gps

2.Καλυπτεις το αντικλεπτικο ηχειο με κατι ηχομονωτικο.

3. Το κουβαλας μεχρι το αμαξι. 

4. Το ανοιγεις με ενα κατσαβιδι και αποσυνδεεις την κεραια. 

5.??

6.profit

οχι οτι θα το εκανα ποτε αλλα μου φαινεται οολυ χυμα

Αυτο λεω και εγω πιο πανω φιλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stelios18120 είπε

Γενικά μιλάω ρε συ

Έχω δει τι κάνουν Αμερική και σε άλλα κράτη που τα σπάνε και τα πετάνε.

Δεν είπα μόνο για εμάς.

Απλά για την γενική "ιδέα" μιλάω.δηλαδη καθετί καινούργιο που βγαίνει πρέπει να το περνάμε από τεστ αντοχής; 😁😁

Την ορμη να το σπασω δεν την εχω αλλα καταλαβαινω εναν καυλωμενο πιτσιρικα 15 χρονων που την εχει(καταλαβαινω ειπα, οχι αποδεχομαι). Την ορμη να το παρω και να σηκωθω να φυγω απο τη στιγμη που η κλοπες ειναο στο μπιζνες πλαν της εταιριας, το κοστος ενος πατινιου δεν ειναι ευκαταφρονητο και η ασφαλεια ειναι ανυπαρκτη.. oh well

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάνει κάτι αντίστοιχο η εταιρία Ήρων με ηλεκτρικά ποδήλατα που βλέπω στην Καλλιθέα. Το ξεκλειδώνεις μέσω app και όταν τελειώσεις το αφήνεις σε προκαθορισμένα σημεία. Έχουν και ενσωματωμένο GPS για περίπτωση κλοπής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντας κάτοικος Θεσσαλονίκης και έχοντας χρησιμοποιήσει πατίνια της lime έχω να μεταφέρω τα εξής:

 

1) Είναι ακριβό μέσο μεταφοράς αν θες να πας κάπου μακριά χωρίς κίνηση, αλλά αν θες να τελειώσεις τις δουλειές σου ένα πρωινό μέσα στο κέντρο της πόλης με κίνηση, δεν υπάρχει καλύτερο μέσο...

 

2) Είμαι 103 κιλά και δεν έσπασε αν και έπεσα και σε λακούβες. Άρα αντέχουν...

 

3) Είναι καλοστημένο το όλο σύστημα με την εφαρμογή κ.τ.λ.... Επίσης σου δίνει το δικαίωμα αν θες να κάνεις στάση (για να μην ξαναχρεωθεις το 1€) και να το κλειδώσεις και να μη μπορεί να το ξεκλειδώσει άλλος εκείνη την ώρα. Προσωπικά το βρήκα εξαιρετικά χρήσιμο...

 

4) Για όσους σπεύδουν να κοροϊδεύσουν, επικρίνουν κ.τ.λ., δοκιμάστε το πρώτα και μετά βγάλτε τα συμπεράσματά σας... Α! και θα ήταν καλή ιδέα αν το πρώτο πράγμα που σκέφτεστε είναι πώς κλέβεται ένα πατίνι, η πρώτη βόλτα που θα κανετε να είναι σε κανένα ψυχολόγο - ψυχίατρο...

  • Like 10
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«θέλοντας να παρουσιάσει έναν εναλλακτικό και πλήρως οικολογικό τρόπο μετακίνησης εντός μιας πόλης».

 

Γιατί το ρεύμα των πόλεων όπου στοχεύεται η χρήση του, προέρχεται από πράσινη ενέργεια και είναι πλήρως οικολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Bermudakias33 είπε

Θεσσαλονικιός.

Μένω και κοντά στην παραλία και τα βλέπω κάθε μέρα. Είναι λίγο ακριβό ως μέσο μετακίνησης. Δηλαδή δεν είναι για κάθε μέρα. Το πολύ πολύ να το πας για καμία βόλτα μια φορά, έτσι για να δοκιμάσεις τη βόλτα με σκούτερ του είδους.

Πάντως γενικά βλέπω ότι ως επιχείρηση πάει καλά στη Θεσσαλονίκη και ο κόσμος τα χρησιμοποιεί.  

 Έχει πλάκα μερικές φορές να παρατηρήσετε περαστικούς που δεν ξέρουν για τι πρόκειται. Κάποιοι μάλιστα θεωρούν ότι κάποιος έχασε / ξέχασε το πατίνι και επιχειρούν να το "κλέψουν".

Είχα δει και έναν που πήγε να το πετάξει στη θάλασσα, απλά για να το καταστρέψει. Τελικά δεν το πέταξε…

Δεν είμαι σίγουρος αν το πρότζεκτ θα είναι κερδοφόρο στην Αθήνα. Λογικά, οι καταστροφές και οι κλοπές θα είναι αναλογικά περισσότερες.

Επίσης, για όσους δεν ξέρουν, η Θεσσαλονίκη έχει έναν τεράστιο ποδηλατόδρομο 6+ km κατά μήκος της παραλίας καλύπτοντας τα σημαντικότερα σημεία της πόλης.Για αυτό και η Θεσσαλονίκη επιλέχτηκε πρώτη (στη χώρα) για το όλο εγχείρημα.

Capture.JPG

Και στην Αθήνα έχει φίλε ποδηλατόδρομο από Πειραιά μέχρι Γλυφάδα διπλάσιο από της Θεσσαλονίκης .

Για άλλο λόγο επιλέχθηκε 

2 ώρες πριν, 3DJIN είπε

το μεσαιο "πατινι" θα το κανα ενα test drive παντως...

Με το δεξί η με το αριστερό ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Δεν ξερω για Αθηνα αλλα εδω Θεσσαλονικη αρχισαν να γινονται πρακτικος τροπος μετακινησης κυριως για φοιτητες...προσωπικα δεν θα ανεβαινα και να με πληρωναν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Λισαβώνα πάντως που πήγα για 7 μέρες ήταν εξαιρετικά βολικά για τις μετακινήσεις (εναλλακτικό του ταξί ) , τα αφήνουν οπουναναι και με το απλικεσιον βλέπεις που έχει διαθέσιμα. Θέλει χρεωστική πιστωτική , και κάνεις προαγορα πακετακια . Έχει και σύστημα invite που κερδίζεις 5-10 ξεκλειδωματα δωρεάν. Είναι ασφαλές όσο ένα ποδηλατο , και πάει παντού (ακόμα και σε πλακόστρωτο αν γονατίσεις λίγο για τους κραδασμούς ) . Γενικά ευχάριστη εμπειρία και για τους τουρίστες και επιτέλους μου είχαν ξεμείνει κάτι ξεκλειδωματα και 2-3 ευρώ υπόλοιπο !!! Σε κατηφορουλα μικρή πιάνουν και τα 30χιλιομετρα !! Εύκολα για όλους. Ακόμα και η φίλη μου έκανε 8 km μπροστά μου πηγαίνοντας σφαίρα όντας πιο ελαφριά !!!

 

Όσον αφορά το τη κλοπή , η αλήθεια είναι ότι το σκέφτηκα και εγώ για την Αθήνα ότι σιγά μη τα αφήσουν ήσυχα .. αλλά ποτέ δεν ξέρεις !!!  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέχασα να πω και ότι στο «κόστος», πρέπει να συμπεριλαμβάνουμε πάντα και το κίνδυνο σαβούρτας… Δεν έχω δει ποτέ, και κανέναν, να φορά κράνος ή επιγονατίδες. Ο κίνδυνος τραυματισμού είναι σίγουρα μεγαλύτερος από το να πάρεις λεωφορείο ή ταξί.

Επεξ/σία από Bermudakias33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω και εγώ την απορία μου. Αν προκαλέσεις ατύχημα ποιος πληρώνει;

Μπορεί να πέσεις πάνω σε μηχανάκι π.χ. και ο οδηγός του να πάθει τεράστια ζημιά και εσύ τιποτα.

Αν πέσεις σε πεζό και σπάσει κάνα πόδι με κόστος αποκατάστασης χιλιάδες ευρω τι γίνεται; εχουν ασφάλεια αστικής ευθύνης αυτά;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...