Προς το περιεχόμενο

κατάθεση χρημάτων σε λογαριασμό ανέργου


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 89
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για 10 δεν ξέρω, αλλά όταν πήγα 5 χιλιάρικα στην τράπεζα και τους είπα θέλετε δικαιολογητικά πού τα βρήκα, μου είπαν όχι είναι μικρό/ασήμαντο ποσό για να ασχοληθούν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Yiannis87 είπε

Ερώτηση για κοινό λογαριασμό πατέρα-γιού, όπου ο πατέρας βάζει κάποια χρήματα μηνιαίως (λίγοτερα από 500) και ο γιος τα σηκώνει είτε από την κάρτα που είναι συνδεδεμένη με το κοινό λογαριασμό, είτε με αγορές μέσω της κάρτας. Υπάρχει περίπτωση φορολόγησης για δωρεά σε αυτή την περίπτωση ή όχι μιας και ο λογαριασμός είναι κοινός (βέβαια η κάρτα ανήκει στο γιο)

 

3 ώρες πριν, vagos789 είπε

ο λογαριασμος ειναι κοινος οποτε μιλαμε για το ιδιο προσωπο

Όταν κάποτε είχαμε ρωτήσει λογίστρια για το ίδιο θέμα (2018), μας είχε πει οτι η πιστωτική κάρτα / χρεωστική θεωρείται προσωποποιημένη.

Θεωρητικά θα μπορούσαν να το θεωρήσουν δωρεά με φόρο 10%. Ξέρετε για τι κράτος μιλάμε, όταν παρουσιασθεί αναγκη.... θα ψάξουν να τα βρουν ολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Για 10 δεν ξέρω, αλλά όταν πήγα 5 χιλιάρικα στην τράπεζα και τους είπα θέλετε δικαιολογητικά πού τα βρήκα, μου είπαν όχι είναι μικρό/ασήμαντο ποσό για να ασχοληθούν

Αν εισαι πελατης της τραπεζας , εχεις προσφατα χαρτια καταθεσει,δεν θα ασχοληθουν.Σε νεα χρηματα εκτος τραπεζας μπορουν αναδρομικα οτιδηποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dvs είπε

Όταν κάποτε είχαμε ρωτήσει λογίστρια για το ίδιο θέμα (2018), μας είχε πει οτι η πιστωτική κάρτα / χρεωστική θεωρείται προσωποποιημένη.

Θεωρητικά θα μπορούσαν να το θεωρήσουν δωρεά με φόρο 10%. Ξέρετε για τι κράτος μιλάμε, όταν παρουσιασθεί αναγκη.... θα ψάξουν να τα βρουν ολα

ισχυουν αυτα που λες και ενας λογιστης ετσι πρεπει να στα λεει, αλλα η πραγματικοτητα ειναι οτι στο κρατος κανουν ερευνες με καποια λογικη,πχ δεν ασχολουνται με καποιον που "ξεπλενει" 500 ευρω το μηνα γιατι τοτε θα χρειαστουν 11.000.000 ελεγκτες 

οι νομοι παντως υπαρχουν και ειναι σουπερ αυστηροι σε βαθμο παρανοιας,και στην ελληνικη φορολογικη λογικη ισχυει το "ενοχος μεχρι αποδειξεως του εναντιου" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dvs είπε

Είναι γελείο, αλλά κάποια στιγμή θα το κάνει αυτόματα ηλεκτρονικά και θα λεμε και ευχαριστώ που έφαγε μονο το 10%

10% αν είμαι οικογένειά σου, αλλιώς η δωρεά από τρίτο φορολογείται 40%.

Ευκαιρία για να κάνω έναν υπολογισμό τώρα που πάντα ήθελα. :P

Λοιπόν...

1 ) Σου στέλνω 1000 ευρώ δικά μου στον τραπεζικό σου λογαριασμό και ας πούμε ότι η τράπεζά μας είναι η ίδια. Τα 100 τα παίρνει η εφορία και εσύ τα 900.

2 ) Μου στέλνεις εσύ 900 ευρώ στον δικό μου τραπεζικό λογαριασμό. Γιατί; Επειδή είναι χρήματά σου και θα έπρεπε να μπορείς να τα κάνεις ό,τι γουστάρεις. Τα 90 τα παίρνει η εφορία και τα 810 εγώ.

3 ) Σου στέλνω πίσω τα 810. Τα 81 τα παίρνει η εφορία και τα 729 εσύ.

4 ) Μου στέλνεις πίσω τα 729. Τα 72,9 τα παίρνει η εφορία και τα 656,10 εγώ.

5 ) Σου στέλνω πίσω τα 656,10. Τα 65,61 τα παίρνει η εφορία και τα 590,49 εσύ.

6 ) Μου στέλνεις πίσω τα 590,49. Τα 59,049 τα παίρνει η εφορία και τα 531,441 εγώ.

7 ) Σου στέλνω πίσω τα 531,441. Τα 53,1441 τα παίρνει η εφορία και τα 478,2969 εσύ.

8 ) Μου στέλνεις πίσω τα 478,2969. Τα 47,82969 τα παίρνει η εφορία και τα 430,46721 εγώ.

9 ) Σου στέλνω πίσω τα 430,46721. Τα 43,046721 τα παίρνει η εφορία και τα 387,420489 εσύ.

10) Μου στέλνεις πίσω τα  387,420489. Τα 38,7420489 τα παίρνει η εφορία και τα 348,6784401 εγώ.

Βλέπουμε ότι με καμιά 10αριά μεταφορές τα χρήματά μας έχουν μειωθεί σχεδόν στο 1/3 ! Αν τα μεταφέρουμε 100 φορές;

#include <stdio.h>

int main()
{
    float money = 1000.0;
    float tax = 0.1;
    int i = 0;
    int transfers = 100;

    for (i; i < transfers; i++) {
	    money = money - (money * tax);
	    
    }

    printf("We ended up with %.9f euros!", money);

    return 0;
}

  Θα μας περισσέψουν 0.03 ευρώ δηλαδή ούτε 5 cent ρε γ@%#%&^* εφορία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η δηλωση δωρεας με αναλογο φορο ειναι κυριως γι αυτους που θελουν να καλυψουν τεκμηρια η για καποια αγορα ενω δεν το επιτρεπει το εισοδημα τους οχι αποκλειστικα για ολους απαντες! αλλιως σε καθε συναλλαγη (μεταφορα σε τριτο) θα το καθιερωναν υποχρεωτικο να κρατα η τραπεζα τον φορο και να τον αποδιδει αυτοματα στην εφορια.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, NasosNk είπε

Η δηλωση δωρεας με αναλογο φορο ειναι κυριως γι αυτους που θελουν να καλυψουν τεκμηρια η για καποια αγορα ενω δεν το επιτρεπει το εισοδημα τους οχι αποκλειστικα για ολους απαντες! αλλιως σε καθε συναλλαγη (μεταφορα σε τριτο) θα το καθιερωναν υποχρεωτικο να κρατα η τραπεζα τον φορο και να τον αποδιδει αυτοματα στην εφορια.

Αυτό σίγουρα ισχύει και στη θεωρία; Λέω στη θεωρία, γιατί στην πράξη ξέρουμε ότι εάν σου στείλω 5 χιλιάρικα τώρα, θα μπορέσεις σίγουρα να κρατήσεις και τα 5. Αυτό όμως συμβαίνει επειδή δεν εφαρμόζουν την φορολογία σε μικρά ποσά ή επειδή δεν πρέπει να φορολογηθούν; Αν σου στείλω 100 χιλιάρικα πάλι θα μπορέσεις να τα κρατήσεις όλα;

Έπειτα, αν θες να αγοράσεις π.χ. αμάξι θα μπορέσεις να το κάνεις αν σου στείλουμε 4 άτομα από 5 χιλιάρικα, τα δηλώσεις και φορολογηθούν (οπότε το 40% πάει στην εφορία). Αυτό εντάξει, γνωστό, κατανοητό (και εξοργιστικό :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχαμε σοβαρό κράτος, όλα αυτά θα έπρεπε να ελέγχονται.

Γι' αυτό και όλοι τώρα απαντάνε με το κλασικό "σιγά μην σε ελέγξουν".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει πουλήσει κανείς σας κάποιο ακίνητο(σπίτι, χωράφι, κοτέτσι κτλ.) να με ενημερώσει αν τα χρήματα από την πώληση επιτρέπεται να τα βγάλεις άμεσα από τον τραπεζικό σου λογαριασμό μόλις κατατεθούν από τον αγοραστή ή υπάρχει κάποια χρονική δέσμευση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ελένη_Μ είπε

Έχει πουλήσει κανείς σας κάποιο ακίνητο(σπίτι, χωράφι, κοτέτσι κτλ.) να με ενημερώσει αν τα χρήματα από την πώληση επιτρέπεται να τα βγάλεις άμεσα από τον τραπεζικό σου λογαριασμό μόλις κατατεθούν από τον αγοραστή ή υπάρχει κάποια χρονική δέσμευση;

Αν δεν γινει καταθεση, να δεις τα χρηματα στον λογαριασμο σου,  δεν υπογράφονται και συμβολαια

Εκτός αν δεν καταλαβα τη ρωτάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Αν δεν γινει καταθεση, να δεις τα χρηματα στον λογαριασμο σου,  δεν υπογράφονται και συμβολαια

Εκτός αν δεν καταλαβα τη ρωτάς

Εννοώ αφότου κατατεθούν τα χρήματα και υπογραφούν τα συμβόλαια, μπορείς κι από την επόμενη μέρα να χρησιμοποιήσεις αυτά τα λεφτά ή πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να σου επιτρέψει η τράπεζα κάτι τέτοιο; Μήπως π.χ. υπάρχει κίνδυνος να ακυρωθεί το συμβόλαιο και να ζητηθεί από τον αγοραστή να του επιστρέψεις και το πληρωτέο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ελένη_Μ είπε

Εννοώ αφότου κατατεθούν τα χρήματα και υπογραφούν τα συμβόλαια, μπορείς κι από την επόμενη μέρα να χρησιμοποιήσεις αυτά τα λεφτά ή πρέπει να περάσει κάποιο χρονικό διάστημα μέχρι να σου επιτρέψει η τράπεζα κάτι τέτοιο; Μήπως π.χ. υπάρχει κίνδυνος να ακυρωθεί το συμβόλαιο και να ζητηθεί από τον αγοραστή να του επιστρέψεις και το πληρωτέο ποσό.

Όταν εστω και ένα ευρω το δεις να εχει κατατεθεί στον τραπεζικό σου λογαριασμό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις το επόμενο δευτερόλεπτο χωρίς καμία καθυστέρηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NikosKallithea είπε

Όταν εστω και ένα ευρω το δεις να εχει κατατεθεί στον τραπεζικό σου λογαριασμό μπορείς να το χρησιμοποιήσεις το επόμενο δευτερόλεπτο χωρίς καμία καθυστέρηση

Ωραία, ευχαριστώ. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...