Προς το περιεχόμενο

(How to) Πλήρως λειτουργικό Google Pay σε Ελλάδα


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, vagstef είπε

Τελικά δοκίμασα mastercard και δεν τη δέχτηκε για ανέπαφες! Πολύ απλά δεν υποστηρίζεται Ελλάδα, μιλάμε για κινητά αγορασμένα στην Ελλάδα, λογαριασμό google ελληνικό και χώρα έκδοσης καρτών Ελλάδας, ακόμη και για την revolut με GB IBAN, όταν δηλώνεις Ελλάδα προφανώς παίρνεις την αντίστοιχη κάρτα.

Επίσης αν έπαιζε Ελλάδα θα υπήρχε στον αντίστοιχο πίνακα χωρών του google pay και με υποστηριζόμενες κάρτες Revolut Mastercard

Φίλος μου που μένει στην Ελλάδα και την παρήγγειλε από Ελλάδα, λειτουργεί κανονικά. Στην Revolut δεν πρέπει να έχει να κάνει με χώρες όπως σε μια κανονική τράπεζα επειδή είναι Prepaid, αλλά αυτό είναι μια υπόθεση μου μόνο. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός ο φίλος μου είναι και στην Beta.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Delas.46 είπε

Φίλος μου που μένει στην Ελλάδα και την παρήγγειλε από Ελλάδα, λειτουργεί κανονικά. Στην Revolut δεν πρέπει να έχει να κάνει με χώρες όπως σε μια κανονική τράπεζα επειδή είναι Prepaid, αλλά αυτό είναι μια υπόθεση μου μόνο. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός ο φίλος μου είναι και στην Beta.

ποιος ξέρει ναι και αυτό το βρίσκω λογικό διότι σημασία έχει αν συνεργάζεται η τράπεζα ή στην περίπτωσή μας η revolut που έχει την prepaid, που απέκτησε και άδεια πρόσφατα, με το google pay. άρα ίσως κάποιες λειτουργούν και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο :P πχ η N26 δεν παίζει Ελλάδα αν και το google pay έχει πάει Γερμανία, και στο site της λέει... 

Αναφορά σε κείμενο

 

Notice

Google Pay is only available in the United Kingdom, France, Belgium, Germany, Ireland, Italy, Slovakia, and Spain.

 

Από τη μία σου λέει εγώ εκδίδω κάρτες σε κάποιες χώρες, αλλά δεν θα παίζει το google pay σε όλες. Ίσως είναι αυτό που λέει η google ότι για να πάει σε μαι χώρα θα πρέπει να συνεργαστεί με 2 τουλάχιστον τράπεζες. Για την προσθήκη καρτών... πληρωμές γίνονται σε όλες τις χώρες.

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 22/1/2019 στις 3:55 ΜΜ, Delas.46 είπε

Σημαντικό: Με το να ακολουθήσετε τις παρακάτω οδηγίες, έχετε οι ίδιοι την ευθύνη σε ότι μπορεί να συμβεί στους λογαριασμούς σας. Δεν έχω καμία ευθύνη για τυχόν suspended λογαριασμούς. Δεν εγγυώμαι ότι η παρακάτω μέθοδος πληρεί τους όρους και τις προϋποθέσεις που θέτει η PayPal.

Καλησπέρα,

Βρήκα έναν σχετικά εύκολο τρόπο να κάνω το Google Pay να λειτουργεί στην Ελλάδα (αν δεν είστε από τους λίγους τυχερούς με υποστηριζόμενη κάρτα Revolut). Για να το κάνετε και εσείς θα χρειαστείτε τα παρακάτω.

  • PayPal με διεύθυνση Γερμανίας
  • Τράπεζα για να επιβεβαιωθεί ο λογαριασμός, και να προσθέσετε χρήματα.

Εγώ είχα Ελληνικό λογαριασμό PayPal, οπότε έκανα έναν καινούριο με Γερμανική διεύθυνση. Επίσης είχα και λογαριασμό Γερμανικής τράπεζας (N26), η οποία όμως δεν γνωρίζω αν έπαιξε κάποιον ρόλο.

Ας αρχίσουμε

  • Ανοίγετε λογαριασμό PayPal με location "Germany".
  • Προσθέτετε την τράπεζα που θέλετε ως μέσο πληρωμών. Σας εξηγεί η εφαρμογή ότι θα χρειαστεί να πάρετε το pin που θα υπάρχει ως αιτία μεταφοράς, και θα το χρησιμοποιήσετε για επιβεβαίωση αργότερα.
  • Μετά από μία εργάσιμη θα πληκτρολογήσετε το Pin που θα υπάρχει ως αιτία μεταφοράς, από εφαρμογή τις τράπεζας σας, στην εφαρμογή του PayPal, για να επιβεβαιωθεί ο λογαριασμός.
  • Αποσυνδέετε (αν είχατε) τον προηγούμενο λογαριασμό PayPal από τους τρόπους πληρωμών στο Google Play.
  • Προσθέτετε το Γερμανικό PayPal σας στους τρόπους πληρωμών σας στο Google Play.
  • Πηγαίνετε στην εφαρμογή PayPal, πατάτε settings, Google Pay (1), κάνετε σύνδεση του λογαριασμού με το Google Pay σας. Ακολουθείτε όλα τα βήματα μέχρι να σας γράψει ότι συνδέθηκε επιτυχώς.

Σε αυτή την φάση θα πρέπει να σας έχει έρθει e-mail ότι συνδέθηκε επιτυχώς. Επίσης θα μπορείτε πλέον να δείτε στην εφαρμογή Google Pay, ότι κάτω απο τον λογαριασμό PayPal, γράφει Default και έχει το σήμα των ανέπαφων συναλλαγών. Τέλος:

  • Φορτίζεται τον Γερμανικό λογαριασμό PayPal με χρήματα (είτε μέσω της τράπεζας είτε μέσω άλλου λογαριασμού Paypal για να γίνει άμεσα).

Αυτό ήταν! Μπορείτε πλέον να πληρώνετε ανέπαφα με το κινητό σας, με την ασφάλεια που παρέχουν το PayPal και το Google Pay.

(1)Σε περίπτωση που δεν εμφανίζεται η επιλογή Google Pay στις ρυθμίσεις του PayPal app, θα χρειαστεί να ανοίξετε λογαριασμό και εσείς στην N26, γιατί είναι Γερμανικό IBAN, και να ορίσετε αυτόν ως κύριο λογαριασμό πληρωμών. Γίνεται άμεσα και δωρεάν.

Λειτουργεί αυτή η μέθοδος για το samsung pay που υποστηρίζει paypal;

Επεξ/σία από Marios_Mariakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Marios_Mariakos είπε

Λειτουργεί αυτή η μέθοδος για το samsung pay που υποστηρίζει paypal;

Το samsung pay είναι διαφορετικό από το Google Pay και δεν γνωρίζω αν υποστηρίζεται από το PayPal για αγορές σε φυσικά καταστήματα.

Επίσης η μέθοδος αυτή δεν είναι αρκετά ασφαλής για πολλούς λόγους και δεν θα την πρότεινα.

Για να λειτουργήσεις Google Pay μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις έναν λογαριασμό στην DiPocket ή στην Boon. Υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως Revolut (η οποία χρησιμοποιώ εγώ) αλλά πρέπει να σταθείς τυχερός για να πάρεις τα νούμερα τις κάρτας άλλης χώρας.

Η DiPocket είναι μακράν η καλύτερη λύση γιατί δέχεται κατευθείαν ελληνική διεύθυνση και μπορείς να φορτίσεις τον λογαριασμό με ελληνική κάρτα, κάτι που στις άλλες υπηρεσίες δεν είναι πάντα εφικτό.

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Delas.46 είπε

Το samsung pay είναι διαφορετικό από το Google Pay και δεν γνωρίζω αν υποστηρίζεται από το PayPal για αγορές σε φυσικά καταστήματα.

Επίσης η μέθοδος αυτή δεν είναι αρκετά ασφαλής για πολλούς λόγους και δεν θα την πρότεινα.

Για να λειτουργήσεις Google Pay μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις έναν λογαριασμό στην DiPocket ή στην Boon. Υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως Revolut (η οποία χρησιμοποιώ εγώ) αλλά πρέπει να σταθείς τυχερός για να πάρεις τα νούμερα τις κάρτας άλλης χώρας.

Η DiPocket είναι μακράν η καλύτερη λύση γιατί δέχεται κατευθείαν ελληνική διεύθυνση και μπορείς να φορτίσεις τον λογαριασμό με ελληνική κάρτα, κάτι που στις άλλες υπηρεσίες δεν είναι πάντα εφικτό.

Ελπίζω να βοήθησα.

Η revolout με ελληνική διεύθυνση δεν μπαίνει στο google pay; άλλη 1 λύση είναι η monese

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2019 στις 5:20 ΜΜ, Delas.46 είπε

Το samsung pay είναι διαφορετικό από το Google Pay και δεν γνωρίζω αν υποστηρίζεται από το PayPal για αγορές σε φυσικά καταστήματα.

Επίσης η μέθοδος αυτή δεν είναι αρκετά ασφαλής για πολλούς λόγους και δεν θα την πρότεινα.

Για να λειτουργήσεις Google Pay μπορείς πολύ εύκολα να κάνεις έναν λογαριασμό στην DiPocket ή στην Boon. Υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως Revolut (η οποία χρησιμοποιώ εγώ) αλλά πρέπει να σταθείς τυχερός για να πάρεις τα νούμερα τις κάρτας άλλης χώρας.

Η DiPocket είναι μακράν η καλύτερη λύση γιατί δέχεται κατευθείαν ελληνική διεύθυνση και μπορείς να φορτίσεις τον λογαριασμό με ελληνική κάρτα, κάτι που στις άλλες υπηρεσίες δεν είναι πάντα εφικτό.

Ελπίζω να βοήθησα.

μπορεις να μου πεις τι κανω λαθος και μου βγαζει αυτο το σφαλμα συνεχεια

gpay.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, apostkourtis είπε

μπορεις να μου πεις τι κανω λαθος και μου βγαζει αυτο το σφαλμα συνεχεια

gpay.jpg

"Αυτό μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι έχει δικαιώματα διαχειριστή ή έχει τροποποιηθεί με άλλον τρόπο."

Αυτό μεταφράζετε στο "This phone may be rooted". 

Το Google Pay δεν λειτουργεί σε συσκευές μη-πιστοποιημένες από το Google Play Protect. Για να δεις αν το τηλέφωνο σου όντως δεν είναι πιστοποιημένο πας Google Play, Settings και τέρμα κάτω θα γράφει αν είναι Certified. 

Δεν έχει να κάνει με την τράπεζα αλλά καθαρά και μόνο με την συσκευή σου. Είναι το πρώτο στάδιο που πρέπει να ελεγχθεί πριν γίνει το τσεκάρισμα με την τράπεζα (DiPocket). Αν έχεις άλλη συσκευή με NFC και όχι πειραγμένη από θέμα root η unlock, δοκίμασε σε εκείνη να περάσεις την κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Delas.46 είπε

"Αυτό μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι έχει δικαιώματα διαχειριστή ή έχει τροποποιηθεί με άλλον τρόπο."

Αυτό μεταφράζετε στο "This phone may be rooted". 

Το Google Pay δεν λειτουργεί σε συσκευές μη-πιστοποιημένες από το Google Play Protect. Για να δεις αν το τηλέφωνο σου όντως δεν είναι πιστοποιημένο πας Google Play, Settings και τέρμα κάτω θα γράφει αν είναι Certified. 

Δεν έχει να κάνει με την τράπεζα αλλά καθαρά και μόνο με την συσκευή σου. Είναι το πρώτο στάδιο που πρέπει να ελεγχθεί πριν γίνει το τσεκάρισμα με την τράπεζα (DiPocket). Αν έχεις άλλη συσκευή με NFC και όχι πειραγμένη από θέμα root η unlock, δοκίμασε σε εκείνη να περάσεις την κάρτα.

εχεις δικαιο δεν ειναι πιστοποιημενη τι μπορω να κανω? δεν εχω κανει ρουτ την συσκευη ή κατι αλλο...απλα ειχα απενεργοποιησει το play protect

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apostkourtis είπε

εχεις δικαιο δεν ειναι πιστοποιημενη τι μπορω να κανω? δεν εχω κανει ρουτ την συσκευη ή κατι αλλο...απλα ειχα απενεργοποιησει το play protect

Δεν έχει να κάνει με το ότι το απενεργοποίησες (δεν ήξερα καν ότι γίνεται). Γνωρίζω ότι η Google πλέον έχει γίνει πολύ αυστηρή σε τέτοια θέματα και αν η συσκευή δεν είναι  μάρκας δεν την δίνει certification. Είχα διαβάσει αν δεν κάνω λάθος ότι υπήρξαν και uncertified συσκευές από λάθος update σε ορισμένες συσκευές Xiaomi. Δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω να σου πω δυστυχώς. Ψάξε μήπως βρεις κάποιο email να τους στείλεις ή κάποιο live chat. 

Εγώ είχα το ίδιο θέμα με ένα LGG4 αλλά το είχα κάνει unlock και είχα άλλη Rom περασμένη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apostkourtis είπε

εγω εχω ενα note 9 αγορασμενο απο Γερμανο και δεν εχω πειραξει τιποτα και μαλιστα εχει παρει και ολες τις αναβαθμισεις κανονικα

Τότε δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτό. Μίλησε και με τον Γερμανό αν θες και ρώτα τους καθαρά γιατί δεν είναι certified η συσκευή. Λογικά θα σου προτείνουν εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά δεν χάνεις κάτι. Κάτι θα χάλασε στην πορεία των ενημερώσεων. Σίγουρα δεν είχες καμιά εφαρμογή που να έχει αλλάξει κάποιο αρχείο συστήματος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Delas.46 είπε

Τότε δεν θα έπρεπε να γίνεται αυτό. Μίλησε και με τον Γερμανό αν θες και ρώτα τους καθαρά γιατί δεν είναι certified η συσκευή. Λογικά θα σου προτείνουν εργοστασιακές ρυθμίσεις αλλά δεν χάνεις κάτι. Κάτι θα χάλασε στην πορεία των ενημερώσεων. Σίγουρα δεν είχες καμιά εφαρμογή που να έχει αλλάξει κάποιο αρχείο συστήματος;

ναι κανω πολυ βασικη χρηση δεν κανω και τιποτα σπουδαιο...ποια εφαρμογη φανταζεσαι οτι θα μπορουσε να προκαλεσει κατι τετοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, apostkourtis είπε

ναι κανω πολυ βασικη χρηση δεν κανω και τιποτα σπουδαιο...ποια εφαρμογη φανταζεσαι οτι θα μπορουσε να προκαλεσει κατι τετοιο?

Θεωρητικά καμία δεν έχει πρόσβαση χωρίς root privileges. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Delas.46 είπε

Θεωρητικά καμία δεν έχει πρόσβαση χωρίς root privileges. 

ετσι για την ιστορια η λυση βρεθηκε μετα απο ενα factory reset απο εμενα μια αναβαθμιση απο το επισημο σερβις ευτυχως χωρις κοστος λογω εγγυησης και μια τηλεφωνικη επικοινωνια με τον τεχνικο του σερβις γιατι το μηνυμα οτι η συσκευη δεν ειναι πιστοποιημενη παρεμενε . Για ολα εφταιγε το ξεκλειδωμα oem που ειχα ενεργοποιησει στο παρελθον. Μολις το εβγαλα το τηλεφωνο εκανε αλλη μια επαναφορα και ολα προχωρησαν κανονικα...πλεον εχω και gpay! ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...