Προς το περιεχόμενο

(How to) Πλήρως λειτουργικό Google Pay σε Ελλάδα


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Zarklef είπε

Για όσους έχουν Revolut κάρτα που δουλεύει με GPay, δείτε αν το ΒΙΝ της κάρτας σας είναι αγγλικό https://binlist.net/

Οι νέες Revolut κάρτες είναι με ελληνικό BIN. Γι'αυτό δε περνάνε

Εμένα αγγλικό bin  έχει ... και η κάρτα η φυσική και η εικονική που έχω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 213
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα πω και γω τώρα τι έγινε με εμένα. Ανοίγω σήμερα την εφαρμογή της N26 την οποία την χρησιμοποιώ τους τελευταίους δύο μήνες. Σήμερα με το που την άνοιξα μου βγάζει ειδοποίηση ότι μπορώ να κάνω connect με Google pay. Μέσα στην χαρά πατάω και εγώ pair κάνει process και μου πετάει άκυρο. 

Ξανά προσπαθώ δύο τρεις φορές και τίποτα πάλι το ίδιο. Μετά μίλησα με το support και το πόρισμα του είναι ότι buggαρε η εφαρμογή γιατί η Ελλάδα δεν υποστηρίζεται από την n26.

Εντωμεταξυ μέχρι τώρα το κουμπί αυτό που δείχνω στο screenshot δεν μου το έβγαζε. Οπότε τσάμπα η χαρά. Μόνο οι τυχεροί στο apple pay θα το χρησιμοποιούν 

 

Screenshot_20190920-171716.jpg

Screenshot_20190920-171628__01.jpg

Screenshot_20190920-172821__01.jpg

Screenshot_20190920-172522.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Maclean είπε

Θα πω και γω τώρα τι έγινε με εμένα. Ανοίγω σήμερα την εφαρμογή της N26 την οποία την χρησιμοποιώ τους τελευταίους δύο μήνες. Σήμερα με το που την άνοιξα μου βγάζει ειδοποίηση ότι μπορώ να κάνω connect με Google pay. Μέσα στην χαρά πατάω και εγώ pair κάνει process και μου πετάει άκυρο. 

Ξανά προσπαθώ δύο τρεις φορές και τίποτα πάλι το ίδιο. Μετά μίλησα με το support και το πόρισμα του είναι ότι buggαρε η εφαρμογή γιατί η Ελλάδα δεν υποστηρίζεται από την n26.

Εντωμεταξυ μέχρι τώρα το κουμπί αυτό που δείχνω στο screenshot δεν μου το έβγαζε. Οπότε τσάμπα η χαρά. Μόνο οι τυχεροί στο apple pay θα το χρησιμοποιούν 

Screenshot_20190920-171716.jpg

Screenshot_20190920-171628__01.jpg

Screenshot_20190920-172821__01.jpg

Screenshot_20190920-172522.jpg

Κρίμα γιατί αν όντως είχε ανοίξει την υποστήριξη θα ήταν μια καλή αρχή.

Edit: Και σε εμένα το έβγαλε αλλά δεν περάστηκε, όπως το περίμενα. Θέλω να πιστεύω ότι απλά κατα λάθος πάτησαν ένα κουμπί λίγες μέρες νωρίτερα και ότι θα ανοίξει η υποστήριξη σύντομα!

Επεξ/σία από Delas.46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, ParhsG είπε

Υπαρχει καποιο app για nfc περα απο google pay που δεν υποστηριζεται officially και να ειναι αξιοπιστο;

My alpha wallet, bunq ή και icard είναι μερικές από τις λύσεις σου.

Edit: Ξέχασα να πω ότι κανένα τους δεν είναι αξιόπιστο. Εγώ προσωπικά όποτε δοκίμασα εφαρμογή τέτοιου τύπου, μία στις 5 είχα θέμα σε μαγαζί. Με το Google Pay εδώ και 9 μήνες θέμα είχα μόνο 2 φορές. 

Επεξ/σία από Delas.46
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο οτι διαβάζω θα αργήσει αρκετά το ghoogle pay να έρθει και πάλι όχι σε όλες της τράπεζες.....

 

πιραιος έβγαλε κάποιο τρόπο να μπορούμε να πληρώνουμε με nfc η το παράτησε τελείως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 5/10/2019 στις 8:04 ΜΜ, Black Demis είπε

απο οτι διαβάζω θα αργήσει αρκετά το ghoogle pay να έρθει και πάλι όχι σε όλες της τράπεζες.....

πιραιος έβγαλε κάποιο τρόπο να μπορούμε να πληρώνουμε με nfc η το παράτησε τελείως?

Φαινόμενο ηλιθιας απόφασης να παρατήσει την πληρωμή που είχε φέρει πρώτη στην ελλάδα και μας είχε βολέψει τόσο.
Πραγματικά καμία λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
8 ώρες πριν, kamilopardali είπε

Εφαρμογή google pay γίνεται download σε Ελλάδα; δεν την εμφανίζει στο play store

Το Gpay το κατεβάζω απο το apkmirror (θέλω να πιστεύω οτι είναι ασφαλή σελίδα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Μόλις χθες δημιούργησα λογαριασμό στην Revolut με virtual κάρτα μόνο (Visa), ήθελα να την βάλω στο Google pay με σκοπό τις ανέπαφες συναλλαγές με το κινητό, δυστυχώς όταν έβαλα την κάρτα μου έβγαλε ότι η κάρτα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ανέπαφες συναλλαγές (ίδια περιστατικό που συνέβη με ένα παιδί σε προηγούμενο ποστ), επίσης τσεκαροντας το BIN μου βγάζει χώρα Μεγάλη Βρετανία. Γνωρίζουμε εάν χρειάζεται να βγάλω φυσική κάρτα για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω τις ανέπαφες ή εάν κάνω κάτι λάθος εγώ;

Επεξ/σία από Kleftys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2019 στις 12:09 ΜΜ, Kleftys είπε

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Μόλις χθες δημιούργησα λογαριασμό στην Revolut με virtual κάρτα μόνο (Visa), ήθελα να την βάλω στο Google pay με σκοπό τις ανέπαφες συναλλαγές με το κινητό, δυστυχώς όταν έβαλα την κάρτα μου έβγαλε ότι η κάρτα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ανέπαφες συναλλαγές (ίδια περιστατικό που συνέβη με ένα παιδί σε προηγούμενο ποστ), επίσης τσεκαροντας το BIN μου βγάζει χώρα Μεγάλη Βρετανία. Γνωρίζουμε εάν χρειάζεται να βγάλω φυσική κάρτα για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω τις ανέπαφες ή εάν κάνω κάτι λάθος εγώ;

Δεν μπορεις στην ελλαδα να χρησιμοποιησεις GPAY προς το παρων για ανεπαφες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2019 στις 12:09 ΜΜ, Kleftys είπε

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα. Μόλις χθες δημιούργησα λογαριασμό στην Revolut με virtual κάρτα μόνο (Visa), ήθελα να την βάλω στο Google pay με σκοπό τις ανέπαφες συναλλαγές με το κινητό, δυστυχώς όταν έβαλα την κάρτα μου έβγαλε ότι η κάρτα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί για ανέπαφες συναλλαγές (ίδια περιστατικό που συνέβη με ένα παιδί σε προηγούμενο ποστ), επίσης τσεκαροντας το BIN μου βγάζει χώρα Μεγάλη Βρετανία. Γνωρίζουμε εάν χρειάζεται να βγάλω φυσική κάρτα για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω τις ανέπαφες ή εάν κάνω κάτι λάθος εγώ;

Μα όμως κάποιος έγραψε ότι κάρτες με μη Ελληνικό bin το Gpay δουλεύει ρολόι (κατεβασμένο apk). Μήπως χρειάζεται να αλλάξει και το region του Google Pay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώστε και λίγο χρόνο να ασχοληθείτε με DiPocket να ανοίξετε λογαριασμό εκεί και να βγάλετε κάρτα.

Την δουλεύω στο Gpay μήνες τώρα την virtual και την φορτίζω απο ελληνική προπληρωμένη κάρτα άμεσα.

Επειδή είμαι επιφυλακτικός (οχι μόνο με αυτους αλλα γενικά πάντα χρησιμοποιώ prepaid στις online συναλλαγές μου)  μεταφέρω 100€ κάθε φορά στη DiPocket.

Όποιος έχει και καρτοκινητο cosmote προτείνω cosmote prepaid έχει μόνο 1% προμήθεια και κερδίζεις και MB.  Άκυρη η  διαφήμιση ~!@#$ κΟΤΕ το ξανασκέφτηκα.

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η revolut δεν παιζει με το google pay σε μενα. Ενω την εχω συνδεσει κανονικα δεν μπορω να την ενεργοποιησω για πληρωμες σε καταστηματα. Εχει κανεις καμια ιδεα για ποιο λογο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...