Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω για εναν πολύ καλό θερμό (παγούρι)


guskougakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω δοκιμάσει διάφορες εταιρίες, και για καθημερινή χρήση, έχω καταλήξει σε hydroflask, ειδικά για καφέ, τσάι, κλπ, ειναι με διαφορά το πιο ασφαλές για μεταφορά ποτών, το στομιο ανοίγει πολύ εύκολα και ποτε δε μου έχει χυθεί ούτε σταγόνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, poulinos είπε

ναι μπορεις.εχω βαλει μεσα απο νερο,τσαι,monster,γαλα με φραουλα σκονη.ολα μια χαρα.μπορεις να παρεις και ενα μεγαλο βουρτσακι για να το καθαριζεις μεσα. θα στο κρατησει σαν να το ειχες φτιαξει εκεινη την στιγμη στην θερμοκρασια αφου 4 ωρες ειναι τιποτα για αυτο το θερμος.

Σ' ευχαριστω για την απαντηση!
Κυριως με ανησυχουσε αυτο το συγκεκριμενο κομματι, γιατι αν π.χ. κοψεις μια μπανανα η ενα μηλο και τα αφησεις για λιγο, θα δεις οτι μετα απο κανα μισαωρο θα αρχισουν να μαυριζουν.
Βεβαια θα μου πεις οτι διαλυονται ολα και γινονται "πουρές", αλλα όσο να'ναι ο φοβος υπαρχει.

Θα το δοκιμάσω λοιπόν. Ευχαριστω και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/01/2019 at 21:08, fotios86 said:

Σ' ευχαριστω για την απαντηση!
Κυριως με ανησυχουσε αυτο το συγκεκριμενο κομματι, γιατι αν π.χ. κοψεις μια μπανανα η ενα μηλο και τα αφησεις για λιγο, θα δεις οτι μετα απο κανα μισαωρο θα αρχισουν να μαυριζουν.
Βεβαια θα μου πεις οτι διαλυονται ολα και γινονται "πουρές", αλλα όσο να'ναι ο φοβος υπαρχει.

Θα το δοκιμάσω λοιπόν. Ευχαριστω και πάλι.

ναι μαυριζουν γιατι δεν ειναι καν σε χαμηλη θερμοκρασια οπως θα ειναι μεσα στο θερμος οπως και ερχονται σε επαφη με τον αερα.οποτε λογικο αυτο που γινεται.μεσα στο θερμος ο αερας παραμενει ο ιδιος και η θερμοκρασια πεφτει πολυ αργα αρα δεν θα αφησει να μαυρισουν. φαντασου οπως σου ειπα οτι εβαζα γαλα το πρωι στις 08:30 και επινα μεχρι τις 13:00 14:00 και ηταν ακομα δροσερο.οσο αδειαζει το θερμος επειδη πινεις μετα θα αυξανει ή θα μειωνεται η θερμοκρασια (αναλογως αν εβαλες κρυο ή ζεστο) πιο γρηγορα απο οτι αν ειναι γεματο.οπως και οσο το ανοιγεις μπαινει μεσα αερας με θερμοκρασια περιβαλλοντος οποτε παλι η θερμοκρασια αυξανει/μειωνει πιο γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2019 στις 8:19 ΜΜ, poulinos είπε

laken

1)Αυτά που είναι με καπάκι υποτίθεται πως ξεβιδώνεις το καπάκι,μετά υπάρχει το εσωτερικό καπάκι και μπορείς να πιείς βάζοντας στο εξωτερικό καπάκι το ρόφημα;

2)Αυτά που γράφουν mouth πίνεις απευθείας χωρίς να ξεβιδώσεις το καπάκι;Είναι πρακτικά;

3)Για Freddo με 6-8 παγάκια αρκεί το 500 ml η χρειάζεται το 750ml;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φεύγω ταξίδι σε κανα μήνα και θέλω να πάρω ένα θερμός μαζί μου κατά κύριο λόγο για νερό καθώς δεν πολλά σημεία πώλησης εκτός των μεγάλων αστικών κέντρο. Τι μέγεθος και τύπο να προτιμήσω ; Μου άρεσαν τα laken λίγο που τα είδα απλά δεν ξέρω τι χωρητικότητα βολεύει για καθημερινό κουβάλημα μαζί μου καθώς και τι τύπου, με ποτηράκι η χωρίς. Στη χρήση νερού πριν κάνω νέο refill θα πρέπει να πλένω το θερμός; Πρέπει ν προσέξω κάτι στο θέμα υγιηνης και χρήσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, haris013 said:

Φεύγω ταξίδι σε κανα μήνα και θέλω να πάρω ένα θερμός μαζί μου κατά κύριο λόγο για νερό καθώς δεν πολλά σημεία πώλησης εκτός των μεγάλων αστικών κέντρο. Τι μέγεθος και τύπο να προτιμήσω ; Μου άρεσαν τα laken λίγο που τα είδα απλά δεν ξέρω τι χωρητικότητα βολεύει για καθημερινό κουβάλημα μαζί μου καθώς και τι τύπου, με ποτηράκι η χωρίς. Στη χρήση νερού πριν κάνω νέο refill θα πρέπει να πλένω το θερμός; Πρέπει ν προσέξω κάτι στο θέμα υγιηνης και χρήσης;

το μεγεθος ειναι τελειως σχετικο.εξαρτατε ποσο νερο πινεις ποσο θα περπατας κτλ.κανα 750 -1000 πιστευω ειναι μια χαρα και δεν ειναι παραξενο το βαρος. και το βασικο ειναι να χωραει στην τσαντα που θα εχεις μαζι σου που λογικα οτι τσαντα και να εχεις χωραει εκτος αν εχεις μεσα παρα πολλα πραγματα.

τωρα για το ποτηρακι ή χωρις.το ποτηρακι/καπακι εχει το καλο οτι μπορεις να βγαλεις μια μικρη ποσοτητα να κλεισεις το θερμος και να αφησεις το ποτηρακι να παγωσει λιγο αν ειναι πολυ ζεστο.ενω σε αυτο που δεν εχει ποτηρακι δεν μπορεις να το κανεις αυτο. οποτε προσωπικα εχω προτιμησει με ποτηρακι/καπακι.

το θερμος για να το πλυνεις μεσα (πιο ευκολα πλενεις αυτο με το ποτηρακι επειδη εχει πιο μεγαλο ανοιγμα ) θελει βουρτσακι μεγαλο σε μηκος(πουλανε με κανα ευρω σε καμια λαικη).οχι τοσο πολυ αμα βαζεις νερο αλλα αμα βαζεις αλλα πραγματα πχ καφε/τσαι που θα σου λερωσει τα τοιχωματα. οποτε που και που θελει καθαρισμα.εγω εβαζα μεσα απο καφε,γαλα,νερο,monster και οτι μπορεις να φανταστεις.σε αυτο με το καπακι που εχει μεγαλο ανοιγμα θα δεις αν λερωθει διοτι  θα το κοιταξεις με φως και δεν θα βλεπεις πλεον ασημενιο στα τοιχωματα αλλα πχ καφε(χρωμα του καφε) αν εβαζες καφε μεσα. οταν βαζω νερο σε ταξιδι απλα το ξεπλενω λιγο τυπικα με λιγο νερο.σε ταξιδι ειμαι δεν κουβαλαω βουρτσακια κτλ.

5 hours ago, AntiCambeR said:

1)Αυτά που είναι με καπάκι υποτίθεται πως ξεβιδώνεις το καπάκι,μετά υπάρχει το εσωτερικό καπάκι και μπορείς να πιείς βάζοντας στο εξωτερικό καπάκι το ρόφημα;

2)Αυτά που γράφουν mouth πίνεις απευθείας χωρίς να ξεβιδώσεις το καπάκι;Είναι πρακτικά;

3)Για Freddo με 6-8 παγάκια αρκεί το 500 ml η χρειάζεται το 750ml;

1.ξεβιδωνεις το καπακι /ποτηρακι.μεσα εχει ενα δευτερο καπακι που το ξεβιδωνεις λιγο και αδειαζεις οσο θες στο καπακι/ποτηρακι.

2.διαβασε το πιο πανω που εγραψα.δεν αξιζει τοσο το χωριςκαπακι για μενα.το ξεβιδωνεις το καπακι αν εννοεις αυτο 

https://www.skroutz.gr/s/14078685/Laken-Futura-Thermo-Narrow-Mouth-Inox-0-75lt.html

υπαρχουν μετα και αυτα με το σωληναριο 

https://www.skroutz.gr/s/13903735/Laken-Jannu-Thermo-Red-0-75lt.html 

που σε αυτο δεν ξεβιδωνεις τιποτα για να πιεις.

3.500 ml μια χαρα ειναι για Freddo αλλα θες με καπακι για να μπουν τα παγακια.εκτος αν πινεις μεγαλη ποσοτητα καφε.το ποτηρακι το πλαστικο πρεπει να ειναι κοντα στα 400 αν το γεμισεις ολο στις καφετεριες.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, haris013 είπε

Φεύγω ταξίδι σε κανα μήνα και θέλω να πάρω ένα θερμός μαζί μου κατά κύριο λόγο για νερό καθώς δεν πολλά σημεία πώλησης εκτός των μεγάλων αστικών κέντρο. Τι μέγεθος και τύπο να προτιμήσω ; Μου άρεσαν τα laken λίγο που τα είδα απλά δεν ξέρω τι χωρητικότητα βολεύει για καθημερινό κουβάλημα μαζί μου καθώς και τι τύπου, με ποτηράκι η χωρίς. Στη χρήση νερού πριν κάνω νέο refill θα πρέπει να πλένω το θερμός; Πρέπει ν προσέξω κάτι στο θέμα υγιηνης και χρήσης;

Μου ήρθε χθες το Laken που παρήγγειλα. Το πήρα από ένα μαγαζί με βρεφικά (απ'ότι φαίνεται παίζει πολύ θερμός σε αυτού του είδους τα μαγαζιά για να κρατιέται ζεστό το γάλα του μωρού). Μου ήρθε σε 3 εργασιμες με courier, χωρίς μεταφορικά και με δωρεάν αντικαταβολή. Αν θες στείλε pm να σου πω το μαγαζί, δεν ξέρω αν μπορώ να το "διαφημίσω". Όσον αφορά το μέγεθος, εγώ πήρα των 750 ml, και είναι αρκετά ογκώδες θεωρώ. Στην περίπτωσή μου, ήθελα το 750άρι γιατί το θέλω για νερό κυρίως, και τα 500ml το καλοκαίρι δεν μου φτάνουν. Βέβαια, χωράει κανονικά στην εξωτερική θήκη για μπουκάλι που έχει το σακίδιό μου, αλλά αν θες κάτι πρακτικό, θα πρότεινα να πάρεις το 500άρι, αν και δεν το έχω δει από κοντά για να ξέρω πόση διαφορά έχουν. Το ιδανικό θα ήταν να τα δεις από κοντά, ο ίδιος.

Επίσης, επειδή όταν έψαχνα δεν βρήκα πουθενά στο Internet διαστάσεις, μέτρησα το Laken των 750ml και έχει ύψος 29cm και διάμετρο 8cm

Επεξ/σία από Koromaru
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 minutes ago, Koromaru said:

Μου ήρθε χθες το Laken που παρήγγειλα. Το πήρα από ένα μαγαζί με βρεφικά (απ'ότι φαίνεται παίζει πολύ θερμός σε αυτού του είδους τα μαγαζιά για να κρατιέται ζεστό το γάλα του μωρού). Μου ήρθε σε 3 εργασιμες με courier, χωρίς μεταφορικά και με δωρεάν αντικαταβολή. Αν θες στείλε pm να σου πω το μαγαζί, δεν ξέρω αν μπορώ να το "διαφημίσω". Όσον αφορά το μέγεθος, εγώ πήρα των 750 ml, και είναι αρκετά ογκώδες θεωρώ. Στην περίπτωσή μου, ήθελα το 750άρι γιατί το θέλω για νερό κυρίως, και τα 500ml το καλοκαίρι δεν μου φτάνουν. Βέβαια, χωράει κανονικά στην εξωτερική θήκη για μπουκάλι που έχει το σακίδιό μου, αλλά αν θες κάτι πρακτικό, θα πρότεινα να πάρεις το 500άρι, αν και δεν το έχω δει από κοντά για να ξέρω πόση διαφορά έχουν. Το ιδανικό θα ήταν να τα δεις από κοντά, ο ίδιος.

Επίσης, επειδή όταν έψαχνα δεν βρήκα πουθενά στο Internet διαστάσεις, μέτρησα το Laken των 750ml και έχει ύψος 29cm και διάμετρο 8cm

οποιος ειναι αθηνα μπορει να πεταχτει και στην polo. εχει ηρακλειο, πεδιο αρεως ,παλαιο φαληρο. ειναι ετοιμοπαραδοτα συνηθως.απλα δεν ειναι στο skroutz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Koromaru είπε

Μου ήρθε χθες το Laken που παρήγγειλα. Το πήρα από ένα μαγαζί με βρεφικά (απ'ότι φαίνεται παίζει πολύ θερμός σε αυτού του είδους τα μαγαζιά για να κρατιέται ζεστό το γάλα του μωρού). Μου ήρθε σε 3 εργασιμες με courier, χωρίς μεταφορικά και με δωρεάν αντικαταβολή. Αν θες στείλε pm να σου πω το μαγαζί, δεν ξέρω αν μπορώ να το "διαφημίσω". Όσον αφορά το μέγεθος, εγώ πήρα των 750 ml, και είναι αρκετά ογκώδες θεωρώ. Στην περίπτωσή μου, ήθελα το 750άρι γιατί το θέλω για νερό κυρίως, και τα 500ml το καλοκαίρι δεν μου φτάνουν. Βέβαια, χωράει κανονικά στην εξωτερική θήκη για μπουκάλι που έχει το σακίδιό μου, αλλά αν θες κάτι πρακτικό, θα πρότεινα να πάρεις το 500άρι, αν και δεν το έχω δει από κοντά για να ξέρω πόση διαφορά έχουν. Το ιδανικό θα ήταν να τα δεις από κοντά, ο ίδιος.

Επίσης, επειδή όταν έψαχνα δεν βρήκα πουθενά στο Internet διαστάσεις, μέτρησα το Laken των 750ml και έχει ύψος 29cm και διάμετρο 8cm

Μπορείς να βάλεις και μια φωτογραφία;

Κι εγώ προβληματίζομαι για το μέγεθος μιας και θα το έχω κάθε μέρα μαζί μου.

Ίσως τα 650ml να'ναι η χρυσή τομή, αν και δε βγάζουν πολλές εταιρίες τη συγκεκριμένη χωρητικότητα.

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Vassilis_24 είπε

Μπορείς να βάλεις και μια φωτογραφία;

Κι εγώ προβληματίζομαι για το μέγεθος μιας και θα το έχω κάθε μέρα μαζί μου.

Ίσως τα 650ml να'ναι η χρυσή τομή, αν και δε βγάζουν πολλές εταιρίες τη συγκεκριμένη χωρητικότητα.

Τα 750ml

new.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσα και αν έχουν περάσει από τα χέρια μου κανένα δεν συμπάθησα, λόγω τεράστιου μεγέθους. (πχ το αποπάνω μου θυμίζει άλλα πράγματα, θεωρώ πως δεν κουβαλιέται)

Θα ήθελα να είχα ένα καλό ποιοτικά αλλά να ήταν σε χωρητικότητα 200 με 250ml το πολύ, ώστε να έχει και το αντίστοιχο μέγεθος. Το θέλω μόνο για τον καφέ οπότε δεν χρειάζεται κάτι μεγάλο, αλλά θέλω να νιώθω ότι αυτό που κουβαλάω στο χέρι μου είναι σαν το ποτήρι του καφέ που παίρνω απέξω, και όχι ολόκληρη νταμιτζάνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Viomi από (gearbest/alli) στα 15 ευρώ, πολύ καλό, δεν ξέρω πόσο θα αντέξει αλλά για τα λεφτά του vfm. Καλές όλες οι υπόλοιπες μάρκες αλλά είτε θα έχουν χαζά ελατώματα είτε είναι δυσεύρετα είτε πανάκριβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...