Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια με αγορά νέας τηλεόρασης. Πρόβλημα το 4K;


nuxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας παιδια! Χρειαζομαι την βοηθεια σας μετα απο το εξης προβλημα που επαθα.

Εχω απο το 2014 την 50αρα Samsung UE50ES6100 και ειμαι γενικα πολυ ευχαριστημενος απο αυτην.

Εχει αρχισει και μου παρουσιαζει "bleeding" σχετικα παντου, ειδικα οταν εχω μαυρη εικονα φαινονται κατι τρελες καθετες ασπρες γραμμες  και γενικα εχει χασει την ομοιομορφια της στην εικονα. (τωρα το forum δεν δεχεται upload φωτογραφιων, αλλα θα κανω post μετα μερικες για να δειτε).

Την ειχα παρει απο Κωτσοβολο με Total Support 360, οποτε εχω 5 χρονια εγγυηση. Ευτυχως μου ληγει τον Απριλιο, οποτε την γλιτωσα.

Μιλησα με το service του Κωτσοβολου και μου ειπαν πως αν δεν επισκευαζεται (που δεν το βλεπω) και πως αν δεν υπαρχει το ιδιο μοντελο (που ουτε αυτο το βλεπω!), θα μου κανουν λενε αντικατασταση με μια νεα τηλεοραση 4K με τις ιδιες ή παρομιες προδιαγραφες.

 

Το προβλημα ειναι το εξης...

Το κοστος της TV μου ειναι σχετικα χαμηλο οποτε η 4K που θα μου δωσουν θα ειναι της πλακας.

Και αυτο μου με καει πιο πολυ απο ολα ειναι πως, οτι και αν κανω ασχολουμαι με 1080p, δεν εχω καθολου περιεχομενο 4K. Και αν καταλαβα καλα οτι θα βλεπω απο εδω και περα σε μια 4K θα φανεται χαλια και θαμπο με artifacts κλπ.

Στην TV μου εχω το ενα PC για τα streaming, YouTube κλπ. Την εχω και για gaming. Εχω και το PS4, PS3 και καποιες αλλες παλιες κονσολες που θελουν component και γενικα ειμαι στα 1080p και κατω....

Δεν θελω να περασω σε 4K τηλεοραση. Θα ηθελα παλι να εχω μια 1080p. Χιλιες φορες μια καλη 1080p παρα μια μετρια 4K.

 

Ελπιζω να καταλαβαινετε τους προβληματισμους μου και να μου προσφερετε καποιου ειδους συμβουλη και βοηθεια.

Π.χ. εσεις τι θα μου προτινατε; Καποιο μοντελο ισως; Για Samsung με ενδιφερει ή LG κυριως, και επισης με ενδιαφερει να ειναι VA και LED το panel. Οχι IPS και OLED.

Και το αλλο θεμα ειναι πως μονο απο Κωτσοβολο εχουμε επιλογη να διαλεξουμε.

 

Περιμενω την βοηθεια σας παιδια και ελπιζω να μην σας κουρασα με το μεγαλο post μου.

Ευχαριστω!!😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nuxx είπε

Το κοστος της TV μου ειναι σχετικα χαμηλο οποτε η 4K που θα μου δωσουν θα ειναι της πλακας.

Και αυτο μου με καει πιο πολυ απο ολα ειναι πως, οτι και αν κανω ασχολουμαι με 1080p, δεν εχω καθολου περιεχομενο 4K. Και αν καταλαβα καλα οτι θα βλεπω απο εδω και περα σε μια 4K θα φανεται χαλια και θαμπο με artifacts κλπ.

Δεν θελω να περασω σε 4K τηλεοραση. Θα ηθελα παλι να εχω μια 1080p. Χιλιες φορες μια καλη 1080p παρα μια μετρια 4K.

Το 1080p δεν φαίνεται χαλια σε 4Κ τηλεόραση γιατί ο επεξεργαστής εικόνας κάνει upscaling του σήματος στο πάνελ της TV.

Σίγουρα δεν θα είναι όπως να την τροφοδοτείς με 4Κ σήμα αλλα ακόμα και έτσι θα δείχνει καλύτερα απ'οτι έβλεπες πριν το περιεχόμενο σου.

Τα τελευταία χρονια τα μοντελα 4Κ έχουν ωριμάσει πολύ και σε διαβεβαιώ ότι ακόμα και μια μέτρια σύγχρονη UHD τηλεόραση θα έχει πολύ καλύτερη εικόνα από τη δικια σου που είναι 6 ετών μοντέλο.

Δεν γνωρίζω ποσα λεφτά πιστωτικό θα πάρεις αλλα και με με μια budget TV σαν αυτή θα είσαι μια χαρα από θέμα εικόνας https://www.skroutz.gr/s/16078556/LG-49UK6200.html#specs

Επεξ/σία από MAFAKA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/1/2019 στις 1:37 ΜΜ, nuxx είπε

οτι θα βλεπω απο εδω και περα σε μια 4K θα φανεται χαλια και θαμπο με artifacts κλπ.

Μια χαρά θα φαίνεται, μη σε απασχολεί αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...