Προς το περιεχόμενο

TP-LINK Archer VR2800 και VoIP (solved)


sarisn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

Έχω cosmote vdsl 50 και voip τηλέφωνο. Αγόρασα το router του τίτλου το οποίο δεν είναι voip (ναι ξέρω έκανα λαλακία αλλά δεν το σκέφτηκα καθόλου πριν την αγορά...). Ξέρω ότι με αυτές τις συνθήκες θα πρέπει να κρατήσω ΚΑΙ το router του ΟΤΕ για την τηλεφωνία. 

Το ερώτημα είναι το εξής:

Πώς μπορεί να γίνει να συνδεθούν και τα δύο router ώστε το ένα (του ΟΤΕ) να δουλεύει μόνο για το τηλέφωνο και το TP-Link μόνο για το internet;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 minutes ago, sarisn said:

Καλησπέρα,

Έχω cosmote vdsl 50 και voip τηλέφωνο. Αγόρασα το router του τίτλου το οποίο δεν είναι voip (ναι ξέρω έκανα λαλακία αλλά δεν το σκέφτηκα καθόλου πριν την αγορά...). Ξέρω ότι με αυτές τις συνθήκες θα πρέπει να κρατήσω ΚΑΙ το router του ΟΤΕ για την τηλεφωνία. 

Το ερώτημα είναι το εξής:

Πώς μπορεί να γίνει να συνδεθούν και τα δύο router ώστε το ένα (του ΟΤΕ) να δουλεύει μόνο για το τηλέφωνο και το TP-Link μόνο για το internet;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

η θα παιξει το tp link σαν ρουτερ και μπροστα το speedport ή θα βαλεις μπροστα το δικο σου και το speedport πισω απο το δικο σου που εκει θελει καποιες ρυθμισεις.τις έχει αναφέρει σε ενα topic ο @jkoukos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Δεν βρήκα όμως αυτό που λες στα ποστ του jkoukos. Τί εννοείς με τα μπροστά και τα πίσω λολ! Εγώ θέλω να δουλεύει το tp-link μόνο για ιντερνετ και το speedport μόνο για τηλέφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, sarisn said:

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. 

Δεν βρήκα όμως αυτό που λες στα ποστ του jkoukos. Τί εννοείς με τα μπροστά και τα πίσω λολ! Εγώ θέλω να δουλεύει το tp-link μόνο για ιντερνετ και το speedport μόνο για τηλέφωνο.

υπαρχουν δυο υλοποιησεις να κανεις.

α. το speedport κανει συγχρονισμο και τηλεφωνια και το tp link σου παιζει μονο σαν router.

β.αυτο που θες αλλα λιγο πιο δυσκολο στην υλοποιηση ειναι να μπει το tp link σαν Modem router και πισω απο αυτο το speedport για την τηλεφωνια.αυτο απατει να γινουν καποιες ρυθμισεις.επειδη ειναι δυσκολο να βρεις τις ρυθμισεις σε τοσα post του jkoukos για αυτο μπορεις να τον ρωτησεις.

εχει πολλα posts για να ξεκινησουμε σε ποιο θεμα το ειπε.το ειχα βρει καποια στιγμη αλλα δεν το θυμαμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα μου είναι ότι είχα πρόβλημα με αποσυνδέσεις στο ιντερνετ. Οπότε θα προτιμούσα να μπει το tp-link μπροστά και από πίσω το speedport και όχι το ανάποδο (αν κατάλαβα καλά σε αυτά που γράφεις, δηλαδή να παίρνει το ιντερνετ απευθείας το tp-link και να δίνει μετά εκείνο στο speedport για τη τηλεφωνία).

Επεξ/σία από sarisn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν ξεκίνησα τον οδηγό όπως ακριβώς τα γράφεις jkoukos. Έχω όμως 1 θεματάκι όσον αφορά το port forwarding όπου εμένα είναι λίγο διαφορετικό το μενού απ' ότι αυτά που γράφεις. Εμένα είναι έτσι:

portforward.jpg.3d0d4539ecf538416ac2b4e77162d631.jpg

 

Αν μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τί να συμπληρώσω από αυτά με βάση τα δικά σου δεδομένα. To Protocol ok θα το αλλάξω σε UDP και θα βάλω την ΙΡ που αναφέρεις (192.168.1.2). Το Service Port όμως που γράφεις δεν υπάρχει σε μένα. Επίσης στο Service Type ποιό από τα παρακάτω να επιλέξω; 

servicetype.jpg.526c1e97ae847aa6faa7ccd67b1f398d.jpg

Κάπως έτσι είναι σωστά ή μπα;

portforw1.jpg.cc138abe20d4e1db8f38e85ceea5bc64.jpg

portforw2.jpg.d1e50bc2421de363272d258866491f81.jpg

EDIT: Με τις παραπάνω ρυθμίσεις δεν παίζει το τηλέφωνο, μόλις το τέσταρα, οπότε μάλλον δεν είναι σωστές.

Επεξ/σία από sarisn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/01/2019 at 11:10, sarisn said:

Λοιπόν ξεκίνησα τον οδηγό όπως ακριβώς τα γράφεις jkoukos. Έχω όμως 1 θεματάκι όσον αφορά το port forwarding όπου εμένα είναι λίγο διαφορετικό το μενού από' τι αυτά που γράφεις. Εμένα είναι έτσι:

Αν μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τί να συμπληρώσω από αυτά με βάση τα δικά σου δεδομένα. To Protocol ok θα το αλλάξω σε UDP και θα βάλω την ΙΡ που αναφέρεις (192.168.1.2). Το Service Port όμως που γράφεις δεν υπάρχει σε μένα.

service port =external port /internal port.

 

On 29/01/2019 at 15:57, sarisn said:

Το θέμα μου είναι ότι είχα πρόβλημα με αποσυνδέσεις στο ιντερνετ. Οπότε θα προτιμούσα να μπει το tp-link μπροστά και από πίσω το speedport και όχι το ανάποδο (αν κατάλαβα καλά σε αυτά που γράφεις, δηλαδή να παίρνει το ιντερνετ απευθείας το tp-link και να δίνει μετά εκείνο στο speedport για τη τηλεφωνία).

γίνεται μια χαρα και αυτο.εσυ διαλεγεις τι θες.απλα το καθενα θελει διαφορετικες ρυθμισεις. προυποθετει το tp link σου να ειναι vdsl Και vectoring που ειναι οπως βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλαξε το όνομα από HTTP σε κάτι άλλο (π.χ. VoIP). Στα External/Internal Port βάζεις τα ίδια. Τέλος κλείνεις το SIP ALG στο αντίστοιχο μενού.

Δεν χρειάζεται άνοιγμα η 5060 πόρτα. Κάνεις επανεκκίνηση και στα 2 router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

19 λεπτά πριν, jkoukos είπε

Άλλαξε το όνομα από HTTP σε κάτι άλλο (π.χ. VoIP). Στα External/Internal Port βάζεις τα ίδια. Τέλος κλείνεις το SIP ALG στο αντίστοιχο μενού.

Δεν χρειάζεται άνοιγμα η 5060 πόρτα. Κάνεις επανεκκίνηση και στα 2 router.

Επειδή είμαι στο γραφείο τώρα δεν μπορώ να το κοιτάξω αλλά αν δεις το screenshot πιο πάνω μου εμφανίζει τη λίστα με 9 διαφορετικά service types να επιλέξω. Χρειάζεται να επιλέξω κάποιο από αυτά? Να γράψω απλά "VoIP" (αν με αφήνει) ή να το αφήσω κενό?

Επίσης όταν λες δεν χρειάζεται άνοιγμα η 5060 εννοείς να μην κάνω port forward τη συγκεκριμένη πόρτα;

Επεξ/σία από sarisn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα επιλέξεις κάποιο όνομα από τα διαθέσιμα services, αλλά θα δημιουργήσεις νέο με ότι όνομα θέλεις.

Η 5060 χρειάζεται στην περίπτωση που τρέχουμε στο εσωτερικό δίκτυο ένα ΡΒΧ και θέλουμε να συνδεθούμε απ' έξω σε αυτό. Όταν εμείς συνδεόμαστε σε άλλον server, (του παρόχου), τότε δεν χρειάζεται άνοιγμά της. Οι αντίστοιχες 4000-4100, αφορούν την επικοινωνία μέσω φωνής, οπότε είναι απαραίτητες για τις εισερχόμενες κλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ΟΚ κατανοητό, άρα για τις 4000-4100 πώς πρέπει να τις περάσω με βάση τις εικόνες του δικού μου ρούτερ πιο πάνω? Μπαίνουν με κάποιο τρόπο όλες μαζί ή πρέπει να φτιάξω 100 διαφορετικά port forwards?

Επεξ/σία από sarisn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...