Προς το περιεχόμενο

Συνεχές κόλλημα με ryzen 2200g


teo78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω στήσει ένα νέο pc με ryzen 2200g(artic freezer 12) , 8gb ram, asus prime , samsung 860 500gb, Corsair Builder Series CX600.

Έχω περάσει δέκα διαφορετικά win10 και σε λίγη ώρα κολλάει το σύστημα ότι και αν κάνω σαν εργασία . Είτε θα αντέξει 1 ώρα είτε 4-5 αλλά θα κολλήσει. Έκανα κάποια stress test και τα πέρασε όλα με νορμαλ θερμοκρασίες .

Δοκίμασα μνήμες άλλες πάλι τα ίδια.

Σκληρό άλλον πάλι τα ίδια. Στο admin tools είδα το error που βγάζει ειναι το kernel power 41 (63)

Ψάχνοντας βρήκα ότι πιθανόν είναι θέμα τροφοδοσίας . Είναι δυνατόν να μην μπορεί το 600 τροφοδοτικό να αντέξει τον ryzen και χωρίς κάρτα γραφικών χωριστά και ούτε πολλά πολλά στο pc.

Πριν αρχίσω και αντικαθιστώ τροφοδοτικά θέλω να ρωτήσω μήπως έχει κάποιος ιδέα τι συμβαίνει. 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, teo78 είπε

Καλησπέρα.

Έχω στήσει ένα νέο pc με ryzen 2200g(artic freezer 12) , 8gb ram, asus prime , samsung 860 500gb, Corsair Builder Series CX600.

Έχω περάσει δέκα διαφορετικά win10 και σε λίγη ώρα κολλάει το σύστημα ότι και αν κάνω σαν εργασία . Είτε θα αντέξει 1 ώρα είτε 4-5 αλλά θα κολλήσει. Έκανα κάποια stress test και τα πέρασε όλα με νορμαλ θερμοκρασίες .

Δοκίμασα μνήμες άλλες πάλι τα ίδια.

Σκληρό άλλον πάλι τα ίδια. Στο admin tools είδα το error που βγάζει ειναι το kernel power 41 (63)

Ψάχνοντας βρήκα ότι πιθανόν είναι θέμα τροφοδοσίας . Είναι δυνατόν να μην μπορεί το 600 τροφοδοτικό να αντέξει τον ryzen και χωρίς κάρτα γραφικών χωριστά και ούτε πολλά πολλά στο pc.

Πριν αρχίσω και αντικαθιστώ τροφοδοτικά θέλω να ρωτήσω μήπως έχει κάποιος ιδέα τι συμβαίνει. 

Ευχαριστώ.

ποια asus prime ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, akoinonitos είπε

Καλησπέρα απο οδηγους τι εχεις περασει?

Σε όλα τις τελευταίες εκδόσεις που βρήκα.

9 ώρες πριν, Narutogr90 είπε

Το είχα σε r5 1600 το ίδιο θέμα βάλε την ενέργεια σε πλήρη ενέργεια κάπως έτσι το λέει και κανε update bios η μητρική δε δίνει σωστά ρεύματα 

Έκανα update bios . Αυτό που λες μέσω της διαχείρισης των win είναι ?

8 ώρες πριν, leros2004 είπε

ποια asus prime ? 

ASUS PRIME A320M-K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετρα τη 12αρα γραμμη του  τροφοδοτικου σου σε κατασταση idle /load επισης δες και τα αλλα ρευματα τι σου δινει με hwifo 64

 

chcfhcf.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κοιτάς μόνο τα ονομαστικά χαρακτηριστικά του τροφοδοτικού. Μπορεί, για τον οποιονδήποτε λόγο, το τροφοδοτικό να τα φτύνει ή να είναι ελαττωματικό από την αρχή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε bios update, πέρνα όλους τους τελευταίους οδηγούς της amd που υπάρχουν διαθέσιμοι, κάνε όλα τα windows updates.

Είχα παρόμοιο θέμα με τον 1700 σε Ubuntu, το θέμα ήταν ότι σε idle ο επεξεργαστής έριχνε πολύ τα ρεύματα για εξοικονόμηση ενέργειας και το σύστημα δεν μπορούσε να το διαχειριστεί και κράσαρε. Επιλύθηκε με bios update και kernel update όπου στον kernel έβαλα κάποιες ειδικές παραμέτρους για να μπορεί να ανταπεξέλθει. Επίσης από το bios απενεργοποίησα κάποια c-states, δεν θυμάμαι ακριβώς όμως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε 1ης γενιάς Ryzen (1700) που είχα κόλλημα σε idle, επιλύθηκε ως εξής (Linux):

  • Πέρασα νέο kernel (custom), ο οποίος είχε γίνει compile με την επιλογή CONFIG_RCU_NOCB_CPU=y
  • Τοποθετήθηκε μόνιμα στον GRUB η επιλογή rcu_nocbs=0-15

Επίσης απενεργοποίησα 2-3 επιλογές στο BIOS, σχετικά με την εξοικονόμηση ενέργειας. Μετά από αυτό, ο υπολογιστής μένει ανοικτός για μέρες και δεν έχει κολλήσει ποτέ και για κανένα λόγο.

Ελπίζω να βοήθησα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/2/2019 στις 2:25 ΠΜ, BlueBlood7 είπε

Ποιες μνήμες έχεις και σε ποια σλοτ τις έχεις βάλει?

Μπες με ένα live cd και άστο εκεί για 2-3 ωρίτσες. Κολλάει πάλι?

Την μνήμη ενα ντιμ των 8 είναι την έχω βάλει και στα δυο διαθέσιμα σλοτς και τα ίδια.

Με live cd δεν δοκίμασα ακόμη. Αν δεν κολλήσει τι πάει να πεί ?

Στις 2/2/2019 στις 7:55 ΠΜ, kostas7837aek είπε

Πήγαινε στον πίνακα ελέγχου, Επιλογές ενέργειας και βάλτο στο Ryzen Balanced.

Τα άλλαξα αυτά και στο power mode και στο balanced

Στις 2/2/2019 στις 9:17 ΠΜ, ultraex2003 είπε

μετρα τη 12αρα γραμμη του  τροφοδοτικου σου σε κατασταση idle /load επισης δες και τα αλλα ρευματα τι σου δινει με hwifo 64

chcfhcf.JPG

Το κατέβασα το πρόγραμμα σωστές φαίνονται οι τάσεις  των 12 . Τι άλλο να βλέπω και υπο ποιές συνθήκες ?

Στις 2/2/2019 στις 11:26 ΠΜ, mechpanos είπε

Κάνε bios update, πέρνα όλους τους τελευταίους οδηγούς της amd που υπάρχουν διαθέσιμοι, κάνε όλα τα windows updates.

Είχα παρόμοιο θέμα με τον 1700 σε Ubuntu, το θέμα ήταν ότι σε idle ο επεξεργαστής έριχνε πολύ τα ρεύματα για εξοικονόμηση ενέργειας και το σύστημα δεν μπορούσε να το διαχειριστεί και κράσαρε. Επιλύθηκε με bios update και kernel update όπου στον kernel έβαλα κάποιες ειδικές παραμέτρους για να μπορεί να ανταπεξέλθει. Επίσης από το bios απενεργοποίησα κάποια c-states, δεν θυμάμαι ακριβώς όμως!

Έκανα bios update αλλά πάλι τα ίδια.

 

 

 

Το πήγα και σε έναν μάστορα να το δει και κατευθείαν χωρίς να ασχοληθεί μου είπε στείλε πίσω τον επεξεργαστη...... 

Στις 4/2/2019 στις 2:32 ΜΜ, mechpanos είπε

Σε 1ης γενιάς Ryzen (1700) που είχα κόλλημα σε idle, επιλύθηκε ως εξής (Linux):

  • Πέρασα νέο kernel (custom), ο οποίος είχε γίνει compile με την επιλογή CONFIG_RCU_NOCB_CPU=y
  • Τοποθετήθηκε μόνιμα στον GRUB η επιλογή rcu_nocbs=0-15

Επίσης απενεργοποίησα 2-3 επιλογές στο BIOS, σχετικά με την εξοικονόμηση ενέργειας. Μετά από αυτό, ο υπολογιστής μένει ανοικτός για μέρες και δεν έχει κολλήσει ποτέ και για κανένα λόγο.

Ελπίζω να βοήθησα!

Εγώ έχω win10 όποτε δεν καταλαβαίνω αυτά που έκανες. Θα δοκιμάσω στο bios να δουλεύουν όλα στην τσίτα.

 

 

 

Ευχαριστώ σε όλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω κάνει.

Οι drivers της amd δεν μπορούν να περαστούν όλο error βγάζει η κολλάει με μήνυμα  ότι πιθανόν  κάποια ενημέρωση των win λείπει.

Update win δεν μπορώ να κάνω κολλάει μονίμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παλια σειρα corsair cx(500,600,κλπ), εχει πρόβλημα οταν το φορτίο ειναι χαμηλό <80watt, καθώς βγαίνει εκτος προδιαγραφών η γραμμή 3.3v.

Πλεον οι συσκευες που χρησιμοποιουν την 3.3v γραμμή ειναι οι m.2 ssd κυρίως. Ο 860 που έχεις ειναι m.2 ή 2,5" ?

Απο κει και περα μπορει να ναι και θεμα μητρικής ή μνήμης που θα πρέπει να τα ελέγξεις

Σε κάθε περίπτωση θα σου λεγα να δοκιμασεις αλλο τροφοδοτικο αν εχεις πρώτα.

Ολα τα παραπανω με την προυποθεση οτι εχεις βαλεις σωστες ρυθμίσεις στο bios για μνήμες και auto o/c αν εχεις κάνει με pbo κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...