Προς το περιεχόμενο

Η Intel «βουλιάζει» τον… Itanic. Αβέβαιο το μέλλον της αρχιτεκτονικής IA-64 με την κατάργηση των Itanium


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, panoskatos είπε

Είναι κάπου καλή αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ που... 🤔

Στο να πουλάει μελάνια ακριβά 😛 :D

 

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

po8[1].JPG

oσο και να μην ''νιωθει'' σαν εταιρια η Ιντελ,η ''ηττα'' ειναι ηττα.Και καθε ''ηττα'' της υπερεκτημημενη παπαριας που την λενε ιντελ γιορταζετε με σαμπανια.Ας βγουν τωρα τα γνωστα προβατα που την εκαναν εταιρια να πουν τα δικα τους,λες και με τα μισα λεφτα και ΑΜD δεν μπορουσαν να κανουν την ιδια δουλεια.Επρεπε να τρωνε το εταιρικο παραμυθακι περι ''ανωτερων'' επεξεργαστων. Γιατι ο καθε γκαουλας νομιζει οτι θα δει το ματι του στην ουσια τρελες διαφορες στα παιχνιδακια του λες και παρακολουθει τα pulsar απο την ΝΑΣΑ.

po8[1].JPG

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, panoskatos είπε

Στην πραγματικότητα η ιντελ ήθελε να ξεζουμίζει με την τακτική που ακολουθεί και στα συμβατικά μηχανήματα που έχουμε σπίτι .αλλά οι εταιρείες το έψαξαν λίγο καλύτερα και έφαγε πόρτα, Πήγαν προς AMD πλευρά. 

Ποιες εταιρίες πήγαν AMD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, nvel είπε

όλοι ακολούθησαν την λύση της amd

Εννοείς την αρχιτεκτονική x64 που βασίστηκε πάνω στην x86 της intel, και που και οι 2 συνέχισαν να πουλάνε για servers σε πελατες; Καταλαβαίνετε τι λέει το άρθρο ή όχι; Ένας άλλος λέει ότι καλά έκανε που σταμάτησε γιατί ήταν η ιδέα μας οι διαφορές στα παιχνίδια.... Ότι να ναι. Δεν πουλήθηκε ποτέ σε consumers και δεν προοριζόταν για παιχνίδια.... Ήταν μόνο για servers.

Οπότε κάνεις δεν ακολούθησε της λύση της amd. Ακολούθησαν την λύση x86 (x64) που συνέχισαν να πουλάνε Intel και amd και μάλιστα οι ιντελ με τους xeon έκανε θραύση. Οπότε ακολούθησαν στην ουσία λύση Intel στην αρχιτεκτονική που είχαν ήδη συμβατότητα τα προγράμματα. Γιατί για αυτό επικράτησε η παλιά αρχιτεκτονική λόγο συμβατότητας. Όχι επειδή ήταν καλύτερη.

6 ώρες πριν, hyperspaced είπε

Υπάρχουν οι "ανώτεροι" επεξεργαστές, υπάρχει και η πραγματικότητα. Μαντέψτε ποιος κέρδισε... 

Η ιντελ αφού αυτή ήταν ο κυρίως ανταγωνιστής του εαυτού της με τους xeons. Μιλάμε για servers sector, αν δεν το έχεις καταλάβει.

8 ώρες πριν, PantKo είπε

po8[1].JPG

oσο και να μην ''νιωθει'' σαν εταιρια η Ιντελ,η ''ηττα'' ειναι ηττα.Και καθε ''ηττα'' της υπερεκτημημενη παπαριας που την λενε ιντελ γιορταζετε με σαμπανια.Ας βγουν τωρα τα γνωστα προβατα που την εκαναν εταιρια να πουν τα δικα τους,λες και με τα μισα λεφτα και ΑΜD δεν μπορουσαν να κανουν την ιδια δουλεια.Επρεπε να τρωνε το εταιρικο παραμυθακι περι ''ανωτερων'' επεξεργαστων. Γιατι ο καθε γκαουλας νομιζει οτι θα δει το ματι του στην ουσια τρελες διαφορες στα παιχνιδακια του λες και παρακολουθει τα pulsar απο την ΝΑΣΑ.

po8[1].JPG

Διάβασε λίγο και εσύ αυτά που έγραψα για να καταλάβεις το λέει το άρθρο.

 

Να δηλώσω ότι προτιμω τους ryzen στην παρούσα φάση, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι λέμε ότι να ναι για μια είδηση που δεν έχει καμία σχέση με τους ryzen vs core και Intel vs amd.

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Η ιντελ αφού αυτή ήταν ο κυρίως ανταγωνιστής του εαυτού της με τους xeons. Μιλάμε για servers sector, αν δεν το έχεις καταλάβει.

Μάλλον το έχεις χάσει... Νικητής είναι η αρχιτεκτονική AMD64. Και καλά κάνει και είναι.. Εκτός αν προτιμάς να γράφεις εφαρμογές server με το απίστευτα weak μοντέλο μνήμης που χρησιμοποιεί ο itanium. 

Ο Itanium έπρεπε να είχε ξοφλήσει εδώ και 10 χρόνια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Occultist είπε

Μόνο που εγώ δεν είπα ότι πρέπει να μιλάει ο πιο φραγκάτος κατ' ανάγκην, αλλά ο πιο κατά τεκμήριο γνώστης και ειδικός, εφόσον πρόκειται για θέματα απόλυτης εξειδίκευσης στην ανάλυσή τους. Αλλά ούτε αυτό δε μπόρεσες να καταλάβεις. Κατά τα άλλα συνέλαβες και το πρόβλημα των Itanium - μη χέσω...

Συγχαρητήρια και πάλι. Η συζήτηση αναβαθμίστηκε από εσάς τους ειδικούς. Η προσωπική μου γνώμη παντως είναι ότι εδώ δεν υπάρχει κανένας ειδικός. Δεν νομίζω ότι ειδικοί αυτού του επιπέδου ασχολούνται με το insomnia και τις εξυπνάδες μας. Λόγος να γίνεται.

Επεξ/σία από link_z
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, link_z είπε

Συγχαρητήρια και πάλι. Η συζήτηση αναβαθμίστηκε από εσάς τους ειδικούς. Η προσωπική μου γνώμη παντως είναι ότι εδώ δεν υπάρχει κανένας ειδικός. Δεν νομίζω ότι ειδικοί αυτού του επιπέδου ασχολούνται με το insomnia και τις εξυπνάδες μας. Λόγος να γίνεται.

Πως δεν γίνεται. Ασχολουμε και προγραμματιζω με assembly x86 από τα 15. Έχω φτιάξει software synth εξ ολοκλήρου σε assembly καθώς και software renderer σε c με asm.  Έχω μελετήσει σε βάθος κάθε εντολή μέχρι που βγήκε και ο mmx. Πως ακριβώς λειτουργεί η όλη αρχιτεκτονική. Οπότε ναι υπάρχουν και ειδικοί και δεν είμαι μόνο εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιτανικος. Πρωταγωνιστούν, Εονάρντο ιΚαπριο, Εϊτ Υινσλετ.

 

Ξέρω αρκετά μεταλλεύματα, όπως το λουμίνιο, το ρυσό και το Τσάλι

Επεξ/σία από peterako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, hyperspaced είπε

Μάλλον το έχεις χάσει... Νικητής είναι η αρχιτεκτονική AMD64. Και καλά κάνει και είναι.. Εκτός αν προτιμάς να γράφεις εφαρμογές server με το απίστευτα weak μοντέλο μνήμης που χρησιμοποιεί ο itanium. 

Ο Itanium έπρεπε να είχε ξοφλήσει εδώ και 10 χρόνια. 

Χαίρω πολύ, αυτά τα είπα και εγώ. Πες μου τι σχέση έχει τώρα αυτά που λες με αυτά που είπατε πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Χαίρω πολύ, αυτά τα είπα και εγώ. Πες μου τι σχέση έχει τώρα αυτά που λες με αυτά που είπατε πριν.

Τί έγραψα πριν που διαφωνείς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...