Προς το περιεχόμενο

Παραπονιάρης Γείτονας


karaflakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια πολυκατοικία δεν έχουμε μόνο δικαιώματα, αλλά και υποχρεώσεις. Έχουμε τόση ελευθερία να κάνουμε ότι θέλουμε στο σπίτι μας, όση ελευθερία έχει και ο γείτονας στο δικό του να κοιμάται και να ξεκουράζεται στο δικό του σπίτι.
Εαν υπάρχει κατανόηση είναι πολύ εύκολα τα πράγματα, σέβεται ο ένας τον άλλον και όλα καλά.
Το πρόβλημά μας γενικότερα είναι ότι ο καθενας κοιτάει τον εαυτό του μόνο χωρίς να υπολογίζει τον άλλον και φτάνουμε σε ακραία σημεία.
Όπως κι εγώ κατανοώ ότι ο γείτονας θα θέλει κάποια στιγμή να ακούσει δυνατά μουσική, έτσι θέλω να κατανοεί και αυτός ότι δουλεύω βράδυ και το πρωί σέβεται...
Για μένα το ώρες κοινής ησυχίας είναι η μεγαλύτερη μπαρούφα! ΝΑ σεβόμαστε όλοι μεταξύ μας εφόσον είμαστε σε μια πολυκατοικία και ακούμε ο ένας τα καμώματα του άλλου. Το να με ζαλίζει με τρυπάνια, φωνές και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο όλη μέρα ο άλλος και να κάνει δυο ώρες το μεσημέρι ησυχία μου είναι άχρηστο. Όταν δουλεύω πρωινός γυρνάω στις 16:00, μέχρι να φάω να πλυθώ και να πέσω για ύπνο έχει πάει 17:00. Να γυρίσει ο άλλος να μου πει θα κάνω ότι γουστάρω επειδή μετά τις 17:00 είναι ώρα φασαρίας, δεν με καλύπτει.
Ισορροπία παιδιά, συνεννόηση, κατανόηση. Όλοι έχουμε δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις. Το καλύτερο είναι να ξέρεις πάνω κάτω τα ωράρια του γείτονά σου και να προσαρμόζεσαι.
 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δεν υπαρχουν.. κυλιομενες ωρες κοινης ησυχιας για αυτον που δουλευει πρωι , απογευμα-βραδυ η σπαστο ωραριο

Υπαρχουν και οι μονοκατοικιες.Και οι ωτασπιδες για τον υπνο.

Μόλις τώρα, bluesattack είπε

Δεν υπαρχουν.. κυλιομενες ωρες κοινης ησυχιας για αυτον που δουλευει πρωι , απογευμα , βραδυ η σπαστο ωραριο

Υπαρχουν και οι μονοκατοικιες.Και οι ωτασπιδες για τον υπνο.

 

  • Thanks 1
  • Confused 5
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το πιο σωστό που αναφέρθηκε είναι να είσαι εντάξει από νομική άποψη και τέλος. Δεν θα βγάλεις άκρη. Εγώ έμενα παλιότερα σε μια πολυκατοικία του 70 σε πολύ κεντρικό δρόμο μπροστά σε λεωφόρο και απέναντι από πλατεία,τα σπίτια με ξύλινα κουφώματα που πέρναγε το λεωφορείο και ετριζαν,καθε λίγα δευτερόλεπτα πέρναγε μηχανάκι και μαρσαρε αλλά όχι τον π@π@ρ@ τον διπλανό τον ενοχλούσε η μουσική που έβαζα σε ώρες μη κοινής ησυχίας(σε φυσιολογική ένταση και σπάνια) και έβγαινε στα μπαλκόνια και έβριζε. Αλλά ήμουν η εύκολη λύση γι αυτό.

Και στην τελική γιατί να βάλεις εσύ ακουστικά για να κουφαθεις? Ας βάλει ωτοασπιδες η δεν ξέρω γω τι άλλο στ αυτιά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, karaflakos είπε

Καλημέρα boys and girls,

είπα να ζητήσω και τη δική σας γνώμη. Περίπου για ένα δίωρο τη φορά για 2-3 περίπου ημέρες την εβδομάδα, χρειάζομαι να κάνω practice τη μουσική μου ή νιώθω την ανάγκη να ακούσω μουσική λίγο πιο δυνατά από το συνηθισμένο (να ανεβάσω την ένταση στη μέση δηλαδή). Να τονίσω ότι το παραπάνω γίνεται στη συχνότητα που προανέφερα και όχι σε ώρες κοινής ησυχίας και δεν έχω κάποιο δυνατό ηχοσύστημα για να έχει τρέλα μπάσα ή ένταση! Ωστόσο ο γείτονας γκρινιάζει κάθε φορά, μια δεν μπορεί να κοιμηθεί, μια διαβάζει το παιδί του, μια τι χάλια είναι αυτά που ακούω, μια του χαλάω το φενγκ σούι! (Έχουν υπάρξει και άλλα περιστατικά με ανακαίνιση που και πάλι γκρίνιαζε.)

Είμαι πράγματι εγώ τόσο ενοχλητικός ή αυτός πολύ γκρινιάρης; Τι θα κάνατε στη θέση του, πώς θα αντιδρούσατε στη δική μου;

Μπορείς να μείνεις σε μονοκατοικία και να βάζεις μουσική οσο συχνά θες. :) Απο την στιγμή που μένεις σε πολυκατοικία θα πρέπει να σέβεσαι και τους γείτονες. Το τι είναι κανονική συχνότητα για σένα, είναι εντελώς υποκειμενικό και κατά πόσο ο άλλος έχει την όρεξη να το ακούει (γιατί δεν νομίζω να ειναι τρελός, να μην ακούει τίποτα και να σου κάνει παρατήρηση). Επειδή το έχω ζήσει, ακόμα και η παραμικρή υποψία μουσικής και μάλιστα για πολύ ώρα μπορεί να είναι ενοχλητική για κάποιον. Γενικά απο την στιγμή που μοιράζεσαι ένα κτίριο με άλλα άτομα θέλει σεβασμό προς όλους, ειδάλως απλά νοικιάζεις μονοκατοικία και δεν ασχολείσαι με κανέναν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

18 λεπτά πριν, Gkostas2007 είπε

Μπορείς να μείνεις σε μονοκατοικία και να βάζεις μουσική οσο συχνά θες. :) Απο την στιγμή που μένεις σε πολυκατοικία θα πρέπει να σέβεσαι και τους γείτονες. Το τι είναι κανονική συχνότητα για σένα, είναι εντελώς υποκειμενικό και κατά πόσο ο άλλος έχει την όρεξη να το ακούει (γιατί δεν νομίζω να ειναι τρελός, να μην ακούει τίποτα και να σου κάνει παρατήρηση). Επειδή το έχω ζήσει, ακόμα και η παραμικρή υποψία μουσικής και μάλιστα για πολύ ώρα μπορεί να είναι ενοχλητική για κάποιον. Γενικά απο την στιγμή που μοιράζεσαι ένα κτίριο με άλλα άτομα θέλει σεβασμό προς όλους, ειδάλως απλά νοικιάζεις μονοκατοικία και δεν ασχολείσαι με κανέναν.

Πολύ σωστός :)

Και εμένα η άποψή μου αυτή ακριβώς είναι 

Για να λέει ότι ακούγεσαι έτσι θα είναι 

Γενικά στις πολυκατοικίες πρέπει να είμαστε προσεκτικοί 

Και εγώ θέλω να γκαζώσω τα ηχεία μου όταν ακούω μουσική ή βλέπω μια ταινία, αλλά δε το κάνω και ας είναι 8 ή 9 το βράδυ 

Όταν καλώ κόσμο συνηθίζω να το λέω στους από κάτω κλπ κλπ 

Δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε και πολλά, πρέπει να συμβιβαζόμαστε όταν μένουμε σε πολυκατοικίες 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πρόβλημα είναι οι χαμηλ(ότερ)ες συχνότητες που "ταξιδεύουν" μέσα από τα δομικά υλικά του κτηρίου.

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Μπορείς να τις περιορίσεις έως ένα βαθμό, αλλά και πάλι αν ο γείτονας είναι τέτοιος που δεν συμπαθεί ούτε τα άντερά του, θα έχεις γενικότερα θέματα.

Υπομονή και αλληλοκατανόηση είναι το καλύτερο γιατρικό. Θεωρώ ότι η χειρότερη ειρήνη είναι προτιμότερη από τον καλύτερο πόλεμο σε τέτοιες περιπτώσεις.

Θυμάμαι μια φορά που ο από πάνω αρραβώνιαζε την κόρη του και έκανε γλέντι. Και ήταν και Κρητικοί οπότε καταλαβαίνεις τι σκασίματα έτρωγε η πλάκα του από πάνω ορόφου στο χορό... .
Δεν είπα τίποτε. Για μια φορά θα ήταν έτσι κι αλλιώς, και στις χαρές του άλλου είναι καλύτερα να του εύχεσαι παρά να τον έχεις άχτι.

Επεξ/σία από Pleo
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατι να μετακομισει αυτος που παιζει μουσικη και οχι αυτος που ενοχλειται απο την μουσικη ? Ο παραπονιαρης εχει αβατζο δηλαδη ? 😆

  • Like 1
  • Confused 4
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 80s είπε

Σε μια πολυκατοικία δεν έχουμε μόνο δικαιώματα, αλλά και υποχρεώσεις. Έχουμε τόση ελευθερία να κάνουμε ότι θέλουμε στο σπίτι μας, όση ελευθερία έχει και ο γείτονας στο δικό του να κοιμάται και να ξεκουράζεται στο δικό του σπίτι.
Εαν υπάρχει κατανόηση είναι πολύ εύκολα τα πράγματα, σέβεται ο ένας τον άλλον και όλα καλά.
Το πρόβλημά μας γενικότερα είναι ότι ο καθενας κοιτάει τον εαυτό του μόνο χωρίς να υπολογίζει τον άλλον και φτάνουμε σε ακραία σημεία.
Όπως κι εγώ κατανοώ ότι ο γείτονας θα θέλει κάποια στιγμή να ακούσει δυνατά μουσική, έτσι θέλω να κατανοεί και αυτός ότι δουλεύω βράδυ και το πρωί σέβεται...
Για μένα το ώρες κοινής ησυχίας είναι η μεγαλύτερη μπαρούφα! ΝΑ σεβόμαστε όλοι μεταξύ μας εφόσον είμαστε σε μια πολυκατοικία και ακούμε ο ένας τα καμώματα του άλλου. Το να με ζαλίζει με τρυπάνια, φωνές και δε ξέρω κι εγώ τι άλλο όλη μέρα ο άλλος και να κάνει δυο ώρες το μεσημέρι ησυχία μου είναι άχρηστο. Όταν δουλεύω πρωινός γυρνάω στις 16:00, μέχρι να φάω να πλυθώ και να πέσω για ύπνο έχει πάει 17:00. Να γυρίσει ο άλλος να μου πει θα κάνω ότι γουστάρω επειδή μετά τις 17:00 είναι ώρα φασαρίας, δεν με καλύπτει.
Ισορροπία παιδιά, συνεννόηση, κατανόηση. Όλοι έχουμε δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις. Το καλύτερο είναι να ξέρεις πάνω κάτω τα ωράρια του γείτονά σου και να προσαρμόζεσαι.
 

Αν κάποια στιγμή αλλάξεις δουλειά και αποκτήσεις πρωινό ωράριο, θα έχεις άραγε την ίδια άποψη για τις ώρες κοινής ησυχίας; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, skiabox είπε

Συμφωνώ αλλά κόμμα που να υπόσχεται να σε κάνει σύγχρονο δυτικό κράτος μόλις το 2011 εμφανίστηκε στην Ελλάδα. 

 Τουλάχιστον από το 2011 υπάρχει η επιλογή στην κάλπη της αυστηρής τήρησης των νόμων! 

Συμφωνείς σε τι πράγμα ακριβώς ;

Για πες μας εσύ, πως θα όριζες τα επιτρεπόμενα db ; 

Μετρούμενα από ποιον και από που ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, karaflakos είπε

Καλημέρα boys and girls,

είπα να ζητήσω και τη δική σας γνώμη. Περίπου για ένα δίωρο τη φορά για 2-3 περίπου ημέρες την εβδομάδα, χρειάζομαι να κάνω practice τη μουσική μου ή νιώθω την ανάγκη να ακούσω μουσική λίγο πιο δυνατά από το συνηθισμένο (να ανεβάσω την ένταση στη μέση δηλαδή). Να τονίσω ότι το παραπάνω γίνεται στη συχνότητα που προανέφερα και όχι σε ώρες κοινής ησυχίας και δεν έχω κάποιο δυνατό ηχοσύστημα για να έχει τρέλα μπάσα ή ένταση! Ωστόσο ο γείτονας γκρινιάζει κάθε φορά, μια δεν μπορεί να κοιμηθεί, μια διαβάζει το παιδί του, μια τι χάλια είναι αυτά που ακούω, μια του χαλάω το φενγκ σούι! (Έχουν υπάρξει και άλλα περιστατικά με ανακαίνιση που και πάλι γκρίνιαζε.)

Είμαι πράγματι εγώ τόσο ενοχλητικός ή αυτός πολύ γκρινιάρης; Τι θα κάνατε στη θέση του, πώς θα αντιδρούσατε στη δική μου;

Γειά σου! Λοιπόν, το δικαίωμα στην ησυχία και την ηρεμία είναι από τα πιο σημαντικά. Δεν ανέφερες τι ώρες κυρίως εξασκείσαι τη μουσική σου ή βάζεις τη  μουσική πιο δυνατά. Γενικότερα πάντως πρέπει να καταλάβουμε πως αν μένουμε σε πολυκατοικίες, δε ζούμε μόνοι μας, υπάρχουν και γείτονες. Κάτι που δυστυχώς το ξεχνούν κάποιοι. Χρειάζεται αμοιβαίος σεβασμός.

Εγώ θα σου πρότεινα, αν ξαναρθει να σου κάνει παρατήρηση, να του πεις ότι τις ταδε ώρες χρειάζεται να εξασκηθείς στη μουσική σου (να φανταστώ κάποιο μουσικό όργανο). Είναι πολύ καλύτερο να γνωρίζει ο άλλος το πότε θα ξεκινήσεις τη μουσική και πότε θα τελειώσεις, γιατί μπορεί να νομίζει ότι εσύ ίσως να παίζεις με τις ώρες. Τώρα για όταν θα θες να ακούσεις κανα τραγούδι, όπως σου είπαν και οι άλλοι πάρε ακουστικά καλά, και κάνε τη δουλειά σου.

Επιπλέον, το "κάνε ό,τι γουστάρεις και μην δίνεις σημασία στους άλλους" είναι ελληναριά και καλό είναι να το αποφεύγουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Συμφωνείς σε τι πράγμα ακριβώς ;

Για πες μας εσύ, πως θα όριζες τα επιτρεπόμενα db ; 

Μετρούμενα από ποιον και από που ; 

Απο την αστυνομια .Το θεμα ειναι εχουν τον καταλληλο εξοπλισμο ?

Αλλω και το βηξιμο αλλος μπορεινα το θεωρει ηχορυπανση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, bluesattack είπε

Απο την αστυνομια .Το θεμα ειναι εχουν τον καταλληλο εξοπλισμο ?

Αλλω και το βηξιμο αλλος μπορεινα το θεωρει ηχορυπανση.

Σε πεσιμο σε μπαρ εχω δει να κρατανε ντισιμπελομετρο ..

Μαλιστα ειχαν και διαφωνια με τον ιδιοκτητη γιατι το εβαζαν μπροστα στο ηχειο και αυτος τους ελεγε οτι η μετρηση πρεπει να γινει στο κεντρο του καταστηματος και μετα εξω απο το μαγαζι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Απο την αστυνομια .Το θεμα ειναι εχουν τον καταλληλο εξοπλισμο ?

Αλλω και το βηξιμο αλλος μπορεινα το θεωρει ηχορυπανση.

Άσχετο, αλλά το Σάββατο το βράδυ ήμουν σε μαγαζί (εστιατόριο) και μπήκαν μπάτσοι που μετράγαν ηχορύπανση 

Δε κατάλαβα κιόλας τον λόγο, αφού η μουσική ήταν πάρα πολύ χαμηλή 

Και σου ξαναλέω, αν μένω εγώ στον 7ο ο μπάτσος πως θα μετρήσει ένταση μουσικής ; 

Σε τι απόσταση από την πηγή μου ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, k_w_t είπε

Σε πεσιμο σε μπαρ εχω δει να κρατανε ντισιμπελομετρο ..

Μαλιστα ειχαν και διαφωνια με τον ιδιοκτητη γιατι το εβαζαν μπροστα στο ηχειο και αυτος τους ελεγε οτι η μετρηση πρεπει να γινει στο κεντρο του καταστηματος και μετα εξω απο το μαγαζι...

Ωραιος.

Προφανως καποια διαταξη (υγειονομικη ?) οριζει την μεθοδο μετρησης στις οικιες και στα μαγαζια.Ε ας εφαρμοστει.

Ετσι γινονται οι σωστες δουλειες . Αποδειξη της παραβασης.Οχι αναλογα την μουρλα του καθενος και την ''κοινη'' λογικη.

 

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

 

Και σου ξαναλέω, αν μένω εγώ στον 7ο ο μπάτσος πως θα μετρήσει ένταση μουσικής ; 

 

Μετρηση  μεταξυ δυο οικιων εφαπτομενων τοιχων, οτι οριζει η διαταξη , δεν ξερω.Σιγα την επιστημη

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...