Προς το περιεχόμενο

Παραπονιάρης Γείτονας


karaflakos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πραγματικά εκτός από δικαίωμα στην ησυχία υπάρχει και δικαίωμα στον θόρυβο και στην φασαρία. Δεν γίνεται ένας άνθρωπος που ζει να μην ακούγεται στις πολυκατοικίες με μηδέν ηχομόνωση που ζούμε. Μόνο οι νεκροί στα νεκροταφεία δεν ακούγονται για αυτό και έχει τόση ησυχία εκεί πέρα. Οι ζωντανοί θα ακούσουν μουσική, θα κάνουν άγριο σεξ, θα συζητήσουν, θα παίξουν ντραμς, κιθάρα και ότι άλλο γουστάρουν και θα ακουστούν. Εντάξει ώρες κοινής ησυχίας να το καταλάβω αλλά όχι να υποχρεώνουμε ανθρώπους να ζουν καταπιεσμένοι κάνοντας όλη την ημέρα ησυχία. Είναι παράλογο το γούστο σου για ησυχία να το θεωρείς νόμο που πρέπει να τον τηρούν όλοι.

- Τι φωνές είναι αυτές από πάνω;

- Θα πέφτει κανένας πήδουλας

-Πήδουλας τέτοια ώρα κοιμόμαστε

😁

Επεξ/σία από manolis115
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 80
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Λοιπόν αυτό που καταγγελεις είναι πολύ σοβαρό!Η γνώμη μου;Να ζητήσεις άμεσα την εισαγγελική παρέμβαση κι αν αυτό δεν γίνει εφικτό τον τραβάς στα δικαστήρια μέχρι να σε αποζημιώσει ηθικά και οικονομικα...Εγώ στην θέση σου αυτό θα έκανα και νομίζω πως είναι το πιο σωστό σε σχέση με τα κουλά που διαβάζω μέχρι τώρα...να σε συμβουλεύουν δηλαδή όλοι οι άσχετοι επί του θέματος!

  • Confused 2
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινε του ενα καλο ζευγαρι ωτοασπιδες και λιγο ξυδακι.

Και ναι αμα δουλευω ποτε βραδια θα παω να παρω ωτοασπιδες δεν θα απαιτησω 1 πανω 1 κατω και 2 αριστερα δεξια διαμερισματα να προσαρμοστουν στο οτι *κατεληξα σεκιουριτας* εε στις αναγκες μου. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, karaflakos είπε

Είμαι πράγματι εγώ τόσο ενοχλητικός ή αυτός πολύ γκρινιάρης; Τι θα κάνατε στη θέση του, πώς θα αντιδρούσατε στη δική μου;

Ηχομόνωση στο δωμάτιο που παίζεις μουσική.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, bluesattack είπε

To decibelομετρο δεν διαχωριζει μαγαζια απο σπιτια , ενισχυτες απο τηλεορασεις .

Διαχωρίζει. Άλλα db έχει το εστιατόριο, άλλο το club και άλλο το σπίτι. Υπάρχουν κανόνες. Για σπίτι είναι νομίζω στα 45 με ανοιχτά παράθυρα/πόρτες. 

9 ώρες πριν, kourtembeu είπε

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Προσωπικά δουλεύω βράδυ και κοιμάμαι το πρωί στις 8 . Αν εσυ στις 11 παίζεις νταπστεπ εγώ δεν θα κοιμαμαι ποτέ. Παρόλο που 11 δεν είναι η ώρα κοινής ησυχίας ο σεβασμός στον διπλανό μας δεν έχει ωράριο. Τώρα αν αυτός είναι υπερβολικός και με το παραμικρό έχει εμα πάψε απλά να του δίνεις σημασία σεβασμού τον στο βαθμό που πρέπει και ζητά του να κάνει το ίδιο. That’s all 

Να πάρεις ωτοασπίδες. Με βάση νόμου δεν είναι υποχρεωμένος να κάνει ησυχία, ακόμα και στα επιτρεπτά όρια. Όπως είπε και ένας πιο πριν, το ότι ΕΣΥ έφτιαξες έτσι το ωράριο σου, δεν σημαίνει ότι οι τριγύρω θα πρέπει να προσαρμοστούν σε αυτό. 

Επεξ/σία από overpower
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το συμπέρασμα των μορφωμένων ελληναράδων insomniacs είναι για άλλη μια φορά "κάνε οτι θες στα @@ σου". Δίκιο έχει πάντα αυτός που είναι μάγκας στην Ελλάδα. Οι ίδιοι που πετάνε αυτές τις εξυπνάδες εδώ μέσα και αραδιάζουν τις μαγκιές τους είναι οι ίδιοι που παρκάρουν και πάνω στα πεζοδρόμια, που κλείνουν διαβάσεις και ράμπες κτλ κτλ. Συμπέρασμα μου; Άλλα 100 χρόνια μνημόνια παρακαλώ για τα παιδιά. Μήπως και...

Επεξ/σία από aeljim
  • Like 2
  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, overpower είπε

Διαχωρίζει. Άλλα db έχει το εστιατόριο, άλλο το club και άλλο το σπίτι. Υπάρχουν κανόνες. Για σπίτι είναι νομίζω στα 45 με ανοιχτά παράθυρα/πόρτες. 

Δύσκολο αυτό που λες για τα 45dB. Αν ήταν έτσι όλη η Αθήνα είναι παράνομη :lol:

Sound levels for nonlinear (decibel) and linear (intensity) scales
decibels intensity* type of sound
*In watts per square metre.
130 10 artillery fire at close proximity (threshold of pain)
120 1 amplified rock music; near jet engine
110 10−1 loud orchestral music, in audience
100 10−2 electric saw
90 10−3 bus or truck interior
80 10−4 automobile interior
70 10−5 average street noise; loud telephone bell
60 10−6 normal conversation; business office
50 10−7 restaurant; private office
40 10−8 quiet room in home
30 10−9 quiet lecture hall; bedroom
20 10−10 radio, television, or recording studio
10 10−11 soundproof room
0 10−12 absolute silence (threshold of hearing)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει πολύ γέλιο η υπόθεση με αυτούς που άκουσαν για ένα μηχάνημα, το "ντεσιμπελόμετρο", και αναπαράγουν την βλακεία που άκουσαν μαζί με λίγη από την δική τους λογική κάθε φορά. Το καλύτερο είναι ότι στο τέλος διαφωνούν και προσπαθούν να πείσουν ο ένας τον άλλο! 

Έτσι για την γεύση, λέγεται ηχόμετρο. 

Επίσης, ό,τι και να λέτε, η συντριπτική πλειοψηφία των κτισμάτων στην Αθήνα (εκτός από νέα και ακριβά σπίτια) είναι μη σύμφωνα με τον κτηριοδομικό κανονισμό και συγκεκριμένα με τα άρθρα για ακουστική άνεση. Οπότε και μέχρι να γίνουν σωστά κτήρια ή να μείνετε σε σωστά κτήρια, δεν φταίει ούτε ο ένας αλλά ούτε και ο άλλος. Χρησιμοποιείτε κάτι που δεν είναι όπως πρέπει να είναι. 

Τέλος, το τι είναι το ηχόμετρο, πώς ορίζεται (βάσει διεθνών standards) η διαδικασία μέτρησης κτλ, δεν σας χρειάζεται να τα ξέρετε. Υπάρχουν ειδικοί. Πηγαίνετε σε αυτούς. Το να γράφετε αρλούμπες λες και ξέρατε τι τρέχει, είναι λίγο κάπως για εσάς. 

Υ.Γ. Το καλύτερο από όλα είναι που λένε "άλλα db". Φαντάζομαι την έκπληξη όταν τους ρωτήσουν "τι db ακριβώς;" (tip: δεν ρωτάνε τιμή). 

 

Επεξ/σία από Fortistis
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οσοι δεν θελουν το εργαλειο ειναι γιατι απλα δεν θελουν μια αντικειμενικη επιστημονικη μεθοδος.Θελουν τσιφτετελοκαταστασεις που θα ερμηνευονται κατα το δοκουν, τσιφτετελοδιαπραγματευσεις με τον γειτονα και παραθυρακια κοινης τσιφτετελολογικης.

Δεν ειναι διολου παραξενο λοιπον οτι ενω ενοχλουνται απο τον παραμικρο θορυβο η μονη περιπτωση οπου δεν ενοχλουνται, ειναι η εκκωφαντικη τσιφτετελομουσικη στα σκυλαδικα.

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο δωμάτιο που χρησιμοποιείς για ακρόαση ή για εξάσκηση θα έλεγα να φροντίσεις να μειώσεις τους κτυπογενείς θορύβους που είναι συνήθως αυτοί που ταξιδεύουν μέσα από τα δομικά υλικά και ενισχύονται όταν φτάνουν στο δώματιο του γείτονα. Δεν είδα τί όργανο παίζεις ακριβώς αλλά θα έλεγα εάν υπάρχει subwoofer στο πάτωμα να το βάλεις πάνω σε ένα μαλακό χαλί και να κρεμάσεις κάποια διακοσμητική υφασμάτινη βαριά κουρτίνα στον τοίχο, υπάρχουν παντού στην αγορά. Θα εκπλαγείς με την διαφορά.

Επεξ/σία από project.breeze
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kourtembeu είπε

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα. Προσωπικά δουλεύω βράδυ και κοιμάμαι το πρωί στις 8 . Αν εσυ στις 11 παίζεις νταπστεπ εγώ δεν θα κοιμαμαι ποτέ. Παρόλο που 11 δεν είναι η ώρα κοινής ησυχίας ο σεβασμός στον διπλανό μας δεν έχει ωράριο. Τώρα αν αυτός είναι υπερβολικός και με το παραμικρό έχει εμα πάψε απλά να του δίνεις σημασία σεβασμού τον στο βαθμό που πρέπει και ζητά του να κάνει το ίδιο. That’s all 

Πολλές φορές δουλεύω κι εγώ βράδυ (μιας και είμαστε βάρδια 24/7) και είναι δικό μου θέμα αυτό. Οπότε ποτέ δεν έχω ζητήσει κάτι τέτοιο και ποτέ δεν θα είχα το θράσος να ζητούσα να προσαρμοστούν όλοι οι υπόλοιποι με μένα σαν να είμαι το κέντρο του κόσμου. Επίσης υπάρχουν και οι ωτασπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Geo4ever είπε

Εγώ αυτόν που έχω καταλάβει είναι ότι όταν ενοχλούμαστε λέμε ¨ε τον μλκ δε σέβεται τπτ¨, όταν ενοχλούμε όμως "λέμε α μωρε τον περίεργο"

Indeed,έχεις δει ποτέ οδηγό να αυτομουτζώνεται μετά από κάποιο οδηγικό ολίσθημά του?Οπαδούς να δέρνουν τον διαιτητή επειδή ευνόησε την δική τους ομάδα?κ.ο.κ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/2/2019 στις 10:01 ΠΜ, Ison_ είπε

Δυστυχώς, ο πολύ δυνατός ήχος ενώ μοιάζει με δικαίωμα, στις πολυκατοικίες δεν είναι. Διότι δεν είμαστε μόνοι μας και τη φασαρία τη λούζονται όλοι.

Ο πολύ δυνατός ήχος, θα έλεγα δεν είναι δικαίωμα κανενός. Το πρόβλημα εδώ είναι τι θεωρεί ο καθένας μας ως δυνατό/ενοχλητικό και τι οχι. Πέραν από τις ώρες κοινής ησυχίας πρέπει να υπάρξουν όρια με βάση τα db, τα οποία θα μπορούν να εξειδικευτούν ή να τροποποιούνται με βάση τις ώρες ή την παλαιότητα των κτισμάτων, στην πολυκατοικία συγγενή μου πηγαίνεις στο μπάνιο και αισθάνεσαι οτι υπάρχει μόνο ένα διαχωριστικό κόντρα πλακέ μεταξύ του διπλανού διαμερίσματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Ο πολύ δυνατός ήχος, θα έλεγα δεν είναι δικαίωμα κανενός. Το πρόβλημα εδώ είναι τι θεωρεί ο καθένας μας ως δυνατό/ενοχλητικό και τι οχι. Πέραν από τις ώρες κοινής ησυχίας πρέπει να υπάρξουν όρια με βάση τα db, τα οποία θα μπορούν να εξειδικευτούν ή να τροποποιούνται με βάση τις ώρες ή την παλαιότητα των κτισμάτων, στην πολυκατοικία συγγενή μου πηγαίνεις στο μπάνιο και αισθάνεσαι οτι υπάρχει μόνο ένα διαχωριστικό κόντρα πλακέ μεταξύ του διπλανού διαμερίσματος. 

Καταλαβαίνεις ότι μιλάς για εντελώς ανέφικτα πράγματα ε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Καταλαβαίνεις ότι μιλάς για εντελώς ανέφικτα πράγματα ε ; 

Μπορεί να φαίνεται έτσι εκ πρώτης όψεως, αν το εξετάσουμε καλά δεν θα το έλεγα όμως. Υπάρχουν κτίρια με τραγικότατο πρόβλημα διάδοσης θορύβων και εκεί πρακτικά για να μην ακούγεσαι καθόλου δεν πρέπει να κάνεις τίποτα μέσα στο σπίτι. Σε περιπτώσεις τέτοιων κτιρίων λοιπόν που μπορεί π.χ να υποβληθεί μήνυση από ένοικο κατά άλλου, θα μπορούσαν να υπήρχαν κάποια όρια με ντεσιμπέλ και να έκαναν τυχαία επίσκεψη στο σπίτι αστυνομικοί ή κάποιος τέλος πάντων να διαπιστώσει με ντεσιμπελόμετρο τι γίνεται σε περίπτωση μηνύσεων και καταγγελιών. Το ίδιο θα μπορούσε να υπήρχε για καφετέριες και μαγαζιά με ηχεία καθώς και γενικά σε καταγγελίες για θορύβους σε ώρες μη κοινής ησυχίας στις οποίες όμως δεν μπορούν να συλλεχθούν επαρκείς μαρτυρίες και στοιχεία από άλλους ενοίκους για να την στοιχειοθετήσουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...