Προς το περιεχόμενο

The Passage


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είδα το 1ο επεισόδιο. Ενδιαφέρον concept ιός/βρικόλακες, ελπίζω μην είναι μονότονο " μας κυνηγάνε οι μυστικές υπηρεσίες whatever τρέχουμε να κρυφτούμε "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
19 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Είδα το 1ο επεισόδιο. Ενδιαφέρον concept ιός/βρικόλακες, ελπίζω μην είναι μονότονο " μας κυνηγάνε οι μυστικές υπηρεσίες whatever τρέχουμε να κρυφτούμε "

Δεν ξέρω τι γίνεται στη σειρά, λίγο που την είδα στην αρχή της είχαν αλλάξει τον αδόξαστο σε σχέση με τα βιβλία. Και, γενικά, με το casting έχω αντιρρήσεις, και με τους διαλόγους. Τέλος πάντων.

Εγώ προτείνω, πάντως, σε όποιον θέλει, να δει τα βιβλία, έχουν πάρα πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, και δεν είναι απλά οι μυστικές υπηρεσίες. Πολύ πιο σκοτεινά. Και θεωρώ πως σαν τον "τρόμο" (ή το ψυχοπλάκωμα, όπως θέλει ας το ονομάσει ο καθένας) που δημιουργεί ο αναγνώστης με το νου του, δεν έχει.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/3/2019 στις 1:46 ΠΜ, Snoob είπε

Δεν ξέρω τι γίνεται στη σειρά, λίγο που την είδα στην αρχή της είχαν αλλάξει τον αδόξαστο σε σχέση με τα βιβλία. Και, γενικά, με το casting έχω αντιρρήσεις, και με τους διαλόγους. Τέλος πάντων.

Εγώ προτείνω, πάντως, σε όποιον θέλει, να δει τα βιβλία, έχουν πάρα πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, και δεν είναι απλά οι μυστικές υπηρεσίες. Πολύ πιο σκοτεινά. Και θεωρώ πως σαν τον "τρόμο" (ή το ψυχοπλάκωμα, όπως θέλει ας το ονομάσει ο καθένας) που δημιουργεί ο αναγνώστης με το νου του, δεν έχει.

Τελικά μαρεσει αρκετά μπορώ να πω. Είναι λίγο κουραστικοί ορισμένοι διαλογοι όμως/όντως. Ένα  θετικό+ για μένα ο Henry Ian Cusick ( 2ος επιλεφαλης επιστήμονας - Dr.Jonas - που έπαιζε και στο The 100 ) που τον θεωρώ καλό ηθοποιο.

6 -> πάμε για το 7ο επεισόδιο σήμερα. Επιτέλους είχαμε λιγο χαμό με τα βαμπιρια

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σειρα βασισμενη σε μια συγκλονιστικη τριλογια, την καλυτερη horror, post-apocalyptic, που εχω διαβασει, με time-jumps, ενταση, αναπτυξη χαρακτηρων..

Την πηραν και της αλλαξαν τον αδοξαστο, τραγικη σε ολα τα επιπεδα, αλλαξαν χαρακτηρες, κοψαν-ραψαν.

Μονο μια τριλογια ταινιων θα μπορουσε να της αποδωσει δικαιοσυνη.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 ώρες πριν, thermo-sifounas είπε

Σειρα βασισμενη σε μια συγκλονιστικη τριλογια, την καλυτερη horror, post-apocalyptic, που εχω διαβασει, με time-jumps, ενταση, αναπτυξη χαρακτηρων..

Την πηραν και της αλλαξαν τον αδοξαστο, τραγικη σε ολα τα επιπεδα, αλλαξαν χαρακτηρες, κοψαν-ραψαν.

Μονο μια τριλογια ταινιων θα μπορουσε να της αποδωσει δικαιοσυνη.

Αρχικά (μιλάμε για κάποια χρόνια πριν, πρέπει να δω σημειώσεις) είχαν πει θα πάρει τα δικαιώματα ο Ρίντλεϊ Σκοτ και αυτό θα έκανε, μια τριλογία. Προφανώς τα νέα ήταν καταπληκτικά τότε. 

Δυστυχώς στην πορεία αυτό άλλαξε, ο Σκοτ που θα σκηνοθετούσε αποσύρθηκε (έχει μείνει ως παραγωγός; Δεν ξέρω) τελικά από ταινίες είπαν να το κάνουν τηλεοπτική σειρά, γυρίστηκε πιλότος, δεν άρεσε, ξαναγυρίστηκε, και γενικά αν παρακολουθήσει κανείς λίγο το θέμα καταλαβαίνει πως για αλλού ξεκίνησαν και αλλού κατέληξαν.

Τα βιβλία είναι πολύ καλά. Φαντάζομαι πως οι χρονικές μετατοπίσεις θα ήταν δύσκολο να αποδοθούν, αλλά εδώ τα άλλαξαν τελείως: άλλοι χαρακτήρες, άλλα κίνητρα, άλλο σκεπτικό. Κράτησαν απλώς τη γενική ιδέα και από εκεί και πέρα, έκαναν τα δικά τους. Είδα άλλα δύο επεισόδια, καμία σχέση με τα βιβλία πέραν μιας πολύ (μα πολύ) χαλαρής σχέσης.

Αν δεν έχετε διαβάσει τα βιβλία, κάπως παλεύεται, με λίγη καλή διάθεση. Αν τα έχετε διαβάσει, φοβάμαι πως θα απογοητευτείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κλείνει πολλά υποσχόμενη η σειρά. Φαίνεται ότι έχει ψωμί η υπόθεση αλλά η παραγωγή φαίνεται φθηνή κ δε μπορεί να υποστηρίξει το όλο επιχείρημα. Απεναντίας δεν έχω κανένα παράπονο από τους βασικούς χαρακτήρες. Μαρεσε το acting τους. Μακάρι να ανακοινωθεί 2η σεζόν αλλά εύχομαι να γίνει πιο προσεχτική κ καλύτερη δουλειά.

 

Ο Clark Richards πώς παρέμεινε άνθρωπος; Ουσιαστικά είναι βαμπίρ υβρίδιο ή βασικά τι έγινε κ δεν "άλλαξε"; @Snoob

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

@7nisiotis

Spoiler

Θα σε γελάσω, έχω μια θεωρία αλλά είναι χοντρό σπόιλερ, αν θες να σου την πω οκ. Στο βιβλίο δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Εντωμεταξύ, πήραν τον δεύτερο καλύτερο viral, τον Τζάιλς Μπάμπκοκ, και τον έκαναν γκομενέτο;

Έλα ρε φίλε. Έλεος.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Snoob είπε

@7nisiotis

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Θα σε γελάσω, έχω μια θεωρία αλλά είναι χοντρό σπόιλερ, αν θες να σου την πω οκ. Στο βιβλίο δεν ισχύει κάτι τέτοιο.

Εντωμεταξύ, πήραν τον δεύτερο καλύτερο viral, τον Τζάιλς Μπάμπκοκ, και τον έκαναν γκομενέτο;

Έλα ρε φίλε. Έλεος.

Ρίξε την spoiler napalm :P μέχρι να βγεί η 2η ΕΑΝ βγεί, θα το εχω ξεχάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ρίξε την spoiler napalm :P μέχρι να βγεί η 2η ΕΑΝ βγεί, θα το εχω ξεχάσει.

Λοιπόν, το γράφω εδώ για όλους όσοι δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία, ακολουθεί σημαντικό spoiler για τα βιβλία και εικασία για το τι μπορεί να συνέβη στην τηλεοπτική σειρά (δεν έχω δει όλα τα επεισόδια, άρα μπορεί να εξηγείται κάπως αλλιώς στην τηλεόραση). Ανοίγετε με δική σας ευθύνη.

Spoiler

Στο δεύτερο βιβλίο της σειράς (The Twelve) υπάρχει μια αποικία επιζώντων στην Άιοβα, όπου οι άνθρωποι έχουν αιχμαλωτίσει τον Λόρενς Γκρέι, επιστάτη στις εγκαταστάσεις του Σχεδίου Νόα (στο βιβλίο αυτός απελευθερώνει τους μιαρούς, δεν θυμάμαι στη σειρά τι γίνεται) και τρέφονται από το αίμα του, το οποίο τους καθιστά αθάνατους, παρακάμπτοντας την πλήρη μεταμόρφωση σε μιαρό που επέρχεται με το δάγκωμα.

Εκεί δημιουργείται ένα πειραματικό πλαίσιο το οποίο στην πορεία στόχο έχει να φιλοξενήσει όλους τους αρχικούς μιαρούς, καθώς μετά από χρόνια ανεξέλεγκτης δράσης των αρχικών μιαρών και των "αγελών" τους, υπάρχει οξύτατο πρόβλημα εξεύρεσης τροφής, αφού ρήμαξαν τους πληθυσμούς των ανθρώπων. Δημιουργούν δηλαδή ένα εργοστάσιο εκτροφής ανθρώπων για να τρέφονται οι μιαροί, και εκείνοι σε αντάλλαγμα θα δίνουν αίμα στα αφεντικά για να παραμείνουν αθάνατοι χωρίς να γίνουν thralls. Ενδεχομένως, ο Ρίτσαρντς στη σειρά (στα βιβλία δεν είναι το ίδιο...) να έχει αρχίσει τα κοκτέιλ αίματος, ώστε να γίνει αθάνατος χωρίς να μεταμορφωθεί. Αν έδειξε σε κάποιο πλάνο να αποκτούν τα μάτια του κοκκινωπό χρώμα, τότε αυτό έχει συμβεί 100% και μόλις σκάτωσε η σειρά ένα από τα πιο θαυμάσια sub-plots των βιβλίων, πετώντας το στον πρώτο κύκλο μιας σειράς που, από ό,τι κατάλαβα, δεν έδειξε ούτε το 1/10 από το υλικό του πρώτου βιβλίου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η τριλογία έχει τόσο υλικό που διάφορα sub-plots αξίζουν να γίνουν ταινίες από μόνα τους. Δεν γράφω συγκεκριμένα για να μην το διαλύσουμε στο spoiler. Πρόχειρα-πρόχειρα, θα έλεγα τουλάχιστον 5 sub-plots θα στέκονταν από μόνα τους για ταινία.

Δεν ξέρω τι δεν τους κάθισε στον αρχικό σχεδιασμό που προέβλεπε τριλογία ταινιών (είναι, βέβαια, σύνθετα βιβλία, πρέπει να θυμάσαι χαρακτήρες, σχέσεις μεταξύ τους, εξέλιξη στην πάροδο του χρόνου κτλ.) αλλά είναι από τις καλές post-apocalyptic περιπτώσεις, τα βιβλία τα προτείνω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση , διαβάζω τα βιβλία πρώτα και μετά αρχίζω την σειρά ή βλέπω την πρώτη season και μετά αρχίζω τα βιβλία???

Τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, bill987 είπε

Ερώτηση , διαβάζω τα βιβλία πρώτα και μετά αρχίζω την σειρά ή βλέπω την πρώτη season και μετά αρχίζω τα βιβλία???

Τι πιστεύετε ότι είναι καλύτερο?

εννοειται θα διαβασεις τα βιβλια πρωτα.Η σειρα δεν εχει καμια σχεση με τα βιβλια .εκτος απ τα ιδια ονοματα και το ολο κονσεπτ,αλλα σε διαφορετικα μονοπατια.ασε που μπορει και να φαει και κανσελ και να σου μεινει η απορια στη τσεπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...