Προς το περιεχόμενο

Η Samsung τερματίζει την παραγωγή 4K Ultra HD Blu-ray players


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τα δισκάκια DVD/BD αξίζουν μόνον για 2ο backup ασφαλείας μαζί με αποθηκευτικά μέσα SSD, σε περίπτωση διακοπής internet από cloud HDD υπηρεσίες έχω πάντα άμεση φυσική πρόσβαση στα επαγγελματικά μου αρχεία (ακόμα και στο σπάνιο ακραίο σενάριο διακοπής ρεύματος έχω και ηλεκτρογεννήτρια). Πάντως έχω ένα BD player και ένα BD-RW για pc

Επεξ/σία από dragvirusnet
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 168
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, dragvirusnet είπε

τα δισκάκια DVD/BD αξίζουν μόνον για 2ο backup ασφαλείας μαζί με αποθηκευτικούς χώρους SSD, σε περίπτωση διακοπής internet από cloud HDD υπηρεσίες έχω πάντα άμεση φυσική πρόσβαση στα επαγγελματικά μου αρχεία (ακόμα και στο σπάνιο ακραίο σενάριο διακοπής ρεύματος έχω και ηλεκτρογεννήτρια). Πάντως έχω ένα BD player και ένα BD-RW για pc

OK, αλλά το θέμα δεν αφορά το μέσο αποθήκευσης, αλλά τους αναπαραγωγείς που χρησιμοποιούν το μέσο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Pleo είπε

Τι εννοείς που κολλάνε; Τα Data rates και το Link speed αυτά προϋποθέτουν για να έχεις σήμα εικόνας συγκεκριμένων προδιαγραφών. Αλλιώς υποχρεωτικά θα έχεις συμπίεση.

Δεν καταλαβαίνω γιατί ενώ ο πίνακας είναι ξεκάθαρος, τόσο στο HDMI όσο και στο HDBaseT,  μπερδεύεσαι;

Ίσως έχεις μπερδέψει το bandwidth που απαιτείται με το bitrate. Δεν ξέρω.

Έχω την εντύπωση ότι εσύ τα έχεις μπερδέψει. Και τα BD με την άριστη εικόνα, συμπιεσμένη πληροφορία έχουν μέσα, απλά με codec νεότερης και υψηλής σχετικά τεχνολογίας. Στη συνέχεια ο player (οικιακή συσκευή ή pc κλπ) αποσυμπιέζει την εικόνα και ήχο και την στέλνει στην έξοδό του και από εκεί μέσω hdmi στο μέσον προβολής, τηλεόραση ή οθόνη pc κλπ. Το bandwith λοιπόν που εσύ αναφέρεις απαιτείται στην έξοδο, για την μεταφορά του ασυμπίεστου πλέον σήματος εικόνας και ήχου, και όχι στην είσοδο της συσκευής αναπαραγωγής, που μπορεί να είναι (η είσοδος) ο blu ray δίσκος ή το streaming από Netflix κλπ.

Επεξ/σία από RTW4ever
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, RTW4ever είπε

Έχω την εντύπωση ότι εσύ τα έχεις μπερδέψει. Και τα BD με την άριστη εικόνα, συμπιεσμένη πληροφορία έχουν μέσα, απλά με codec νεότερης και υψηλής σχετικά τεχνολογίας. Στη συνέχεια ο player (οικιακή συσκευή ή pc κλπ) αποσυμπιέζει την εικόνα και ήχο και την στέλνει στην έξοδό του και από εκεί μέσω hdmi στο μέσον προβολής, τηλεόραση ή οθόνη pc κλπ. Το bandwith λοιπόν που εσύ αναφέρεις απαιτείται στην έξοδο, για την μεταφορά του ασυμπίεστου πλέον σήματος εικόνας και ήχου, και όχι στην είσοδο της συσκευής αναπαραγωγής, που μπορεί να είναι (η είσοδος) ο blu ray δίσκος ή το streaming από Netflix κλπ.

Πάμε άλλη μια από την αρχή. Γιατί βλέπω ότι ξέχασες πως μιλάμε για on demand περιεχόμενο ή και για αναπαραγωγή μέσω του οικακού δικτύου, δηλαδή κάπου αποθηκευμένο και στριμάρεις προς το μέσο αναπαραγωγής. Έχεις ένα bandwidth το ο οποίο είναι συγκεκριμένο για την αναπαραγωγή. Πες μου σε ποια από τις δυο περιπτώσεις υπάρχει το απαιτούμενο bandwidth για να στριμαριστεί στη συσκευή σε αληθινό χρόνο αυτό που θες.

Γιατί εγώ δεν το βλέπω ούτε στην καλή περίπτωση, δηλαδή εκείνη του κλειστού οικιακού δικτύου που τέλος πάντων με κάποια συμπίεση με το HDBaseT, γίνεται. Σε ότι αφορά το on demand, απλώς είναι αστείο και να το σκεφτείς ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση.

Μήπως τελικά δεν είμαι εγώ εκείνος που τα έχει μπερδέψει, αλλά όσοι υποστηρίζουν ότι υπάρχει το απαιτούμενο bandwidth στις δυο πιο πάνω περιπτώσεις;

Και τέλος, έχεις κάποιο παράδειγμα live streaming on demand με τις προδιαγραφές που συζητάμε τέτοιο σήμερα; Και αν ναι ποιο είναι αυτό;

Επεξ/σία από Pleo
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Pleo είπε

18+ έχει το HDMI στην έκδοση 2.0 και 48 στη 2.1.

Όπως καταλαβαίνεις, για να παίξει κάτι δύσκολο σε σήμα μέσω HDBaseT, παίζει με υποχρεωτική συμπίεση.

180611_HDMI_data_rates_for_4K_HDR_format

Τα νούμερα που παραθέτεις είναι για το ασυμπίεστο βίντεο και τις απαιτήσεις που υπάρχουν από τη στιγμή που θα αποσυμπιεστεί και θα πρέπει να φτάσει στην οθόνη.

Πχ σου παραθέτω 

24-bit @ 1080i @ 60 fps: 24× 1920x1080*60/2=1.49 Gbit/s.
24-bit @ 1080p @ 60 fps: 24× 1920x1080*60=2.99 Gbit/s.

Φυσικά και δεν απαιτούνται οι παραπάνω ταχύτητες ως προς τη διακίνηση δεδομένων μέσω δικτύου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, newlynx είπε

Τα νούμερα που παραθέτεις είναι για το ασυμπίεστο βίντεο και τις απαιτήσεις που υπάρχουν από τη στιγμή που θα αποσυμπιεστεί και θα πρέπει να φτάσει στην οθόνη.

Πχ σου παραθέτω 

24-bit @ 1080i @ 60 fps: 24× 1920x1080*60/2=1.49 Gbit/s.
24-bit @ 1080p @ 60 fps: 24× 1920x1080*60=2.99 Gbit/s.

Φυσικά και δεν απαιτούνται οι παραπάνω ταχύτητες ως προς τη διακίνηση δεδομένων μέσω δικτύου.

Δεν μου παραθέτεις αυτά που λέμε. Μου παραθέτεις κάτι άλλο. Εγώ μιλάω για τις περιπτώσεις που αναγράφονται στον πίνακα. Αν ήταν έτσι εύκολα τα πράγματα θα είχαμε την ίδια ποιότητα και στο streaming, δικτυακό και διαδικτυακό.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Pleo είπε

Δεν μου παραθέτεις αυτά που λέμε. Μου παραθέτεις κάτι άλλο. Εγώ μιλάω για τις περιπτώσεις που αναγράφονται στον πίνακα. Αν ήταν έτσι εύκολα τα πράγματα θα είχαμε την ίδια ποιότητα και στο streaming, δικτυακό και διαδικτυακό.

Σου δίνω την πολύ απλή περίπτωση του 1080p, δεν απαιτήθηκαν τα νούμερα που παραθέτω για να πάρουμε υψηλή ποιότητα. Αντίστοιχα σε 4Κ χρησιμοποιήθηκαν 128 Mbit/s στους δίσκους. Τα νούμερα που παραθέτεις είναι του αποσυμπιεσμένου υλικού. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, newlynx είπε

Σου δίνω την πολύ απλή περίπτωση του 1080p, δεν απαιτήθηκαν τα νούμερα που παραθέτω για να πάρουμε υψηλή ποιότητα. Αντίστοιχα σε 4Κ χρησιμοποιήθηκαν 128 Mbit/s στους δίσκους. Τα νούμερα που παραθέτεις είναι του αποσυμπιεσμένου υλικού. 

Θέλω να μου πεις για την περίπτωση υλικού όπως του πίνακα. Εξ' άλλου με τέτοιους όρους μιλάμε πια και στο on demand. Για 4Κ κλπ. Και όλο αυτό που με ποιο bandwidth που είναι υποχρεωτικό να υπάρχει για να αναπαραχθεί το υλικό σε ποιο δίκτυο και τι και πως.

Θα δεις ότι δεν είναι έτσι απλά τα πράματα... . Διότι αν ήταν έτσι όπως τα περγράφεις, θα μπορούσαμε να έχουμε και σήμερα, ή για να ακριβολογώ προ πολλού την ποιότητα που θέλουμε μέσω δικτύου.

Επίσης μια υποσημείωση. Συμπιεσμένο ή μη συμπιεσμένο κάτι είναι πάντα σε σχέση με ένα σημείο αναφοράς. Στην προκειμένη περίπτωση αυτό είναι η εικόνα UHD 4K με τις προδιαγραφές όπως αναφέρονται στον πίνακα που παρέθεσα. Για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις ως προς το συμπιεσμένο/ασυμπίεστο που βλέπω ότι κάποιοι επανέρχονται σε αυτό χωρίς λόγο συνεχώς.

Επίσης, ένα σχηματάκι που μπορεί να σε βοηθήσει είναι αυτό εδώ

bandwidth-speed-wan.png

Για να μπορέσεις να κατανοήσεις κατ' αρχήν για τι bandwidth μιλάμε και που.

Επίσης δεν έχει απαντηθεί και το πρωτόκολλο που θα ακολουθηθεί για να έχουμε την ποιότητα που αναφέρεται στον πίνακα. Αναμένω να μου εξηγήσει κάποιος που θα βρεθεί και με πoιο τρόπο και με ποιο πρωτόκολλο επικοινωνίας το bandwidth που απαιτείται για την ποιότητα που αναφέρεται στον πίνακα.
Οι συσκευές (οι καταναλωτικές που υπάρχουν) ακολουθούν τα πρωτόκολλα του HDMI και του HDBaseT μέχρι στιγμής και δεν βλέπω με ποιο τρόπο μπορεί να υπάρξει το bandwidth που απαιτείται για να έχουμε την ποιότητα που ζητείται από τον πίνακα που παρέθεσα.

Επεξ/σία από Pleo
  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Pleo

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, δεν κατάλαβες τίποτα από όσα σου είπα εγώ και οι άλλοι, προφανώς δεν έχεις ιδέα από τεχνολογίες βίντεο και συμπίεσης αυτού, ενώ αυτά που γράφεις δεν βγάζουν νόημα τεχνικά. Σου προτείνω να ξεκινήσεις με σχετικά άρθρα στην wikipedia και να επανέλθεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, RTW4ever είπε

@Pleo

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε, δεν κατάλαβες τίποτα από όσα σου είπα εγώ και οι άλλοι, προφανώς δεν έχεις ιδέα από τεχνολογίες βίντεο και συμπίεσης αυτού, ενώ αυτά που γράφεις δεν βγάζουν νόημα τεχνικά. Σου προτείνω να ξεκινήσεις με σχετικά άρθρα στην wikipedia και να επανέλθεις.

Θα περιμένω να μου δείξεις τις απαντήσεις σε κείνα που ρώτησα και γιατί φυσικά δεν έχουμε την ίδια ποιότητα ήδη σήμερα με το streaming, αφού σύμφωνα με αυτά που λες πρόκειται για κάτι εύκολο.

Μέχρι τότε μπορώ να περιμένω, πιο μετά όμως δεν μπορώ... .

Έχω καταλάβει τι θες να πεις, προφανώς. Εσύ δεν έχεις καταλάβει ότι αυτή τη στιγμή δεν υπάρχει τεχνικώς η δυνατότητα. Αύριο ίσως, σήμερα όχι.

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Pleo είπε

Θέλω να μου πεις για την περίπτωση υλικού όπως του πίνακα. Εξ' άλλου με τέτοιους όρους μιλάμε πια και στο on demand. Για 4Κ κλπ. Και όλο αυτό που με ποιο bandwidth που είναι υποχρεωτικό να υπάρχει για να αναπαραχθεί το υλικό σε ποιο δίκτυο και τι και πως.

Αν δεν καταλάβεις και τον παρακάτω σύνδεσμο, τότε δεν μπορώ να εξηγήσω καλύτερα, επιμένεις για ένα θέμα αγνοώντας βασικές αρχές.
https://toolstud.io/video/filesize.php?imagewidth=3840&imageheight=2160&framerate=25&timeduration=60&timeunit=seconds

Ένα Uncompressed RGB 16-bit frame είναι  49.8 MB (8.3 MP x 3x16 bits/pixel) και είναι αυτό που παίρνεις στην οθόνη. Αν δεις τις ενότητες video bitrate και video file size θα κατανοήσεις καλύτερα ότι απαιτούνται πολύ μικρότερες ταχύτητες πχ 1 λεπτό Netflix 4K (2160p25 = 15.6 Mbps)  είναι 117 MB. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, newlynx είπε

Αν δεν καταλάβεις και τον παρακάτω σύνδεσμο, τότε δεν μπορώ να εξηγήσω καλύτερα, επιμένεις για ένα θέμα αγνοώντας βασικές αρχές.
https://toolstud.io/video/filesize.php?imagewidth=3840&imageheight=2160&framerate=25&timeduration=60&timeunit=seconds

Ένα Uncompressed RGB 16-bit frame είναι  49.8 MB (8.3 MP x 3x16 bits/pixel) και είναι αυτό που παίρνεις στην οθόνη. Αν δεις τις ενότητες video bitrate και video file size θα κατανοήσεις καλύτερα ότι απαιτούνται πολύ μικρότερες ταχύτητες πχ 1 λεπτό Netflix 4K (2160p25 = 15.6 Mbps)  είναι 117 MB. 

Πάλι μου λες για άλλες προδιαγραφές. Πρέπει να μου πεις για τις προδιαγραφές που υπάρχουν στον πίνακα. Το Netflix έχει σημαντικά υποδεέστερες προδιαγραφές σε ήχο και εικόνα. DD+ και καρασυμπιεσμένο 4Κ.

Ούτε κι εγώ μπορώ να κάνω κάτι, είναι προφανές ότι δεν θέλεις να κατανοήσεις για τι πράγμα μιλάμε τόσο στις προδιαγραφές, όσο και στις προδιαγραφές της φυσικής σύνδεσης των μέσων που δικτυακά έχουν μικρότερο bandwidth.

Για παράδειγμα εικόνα χωρίς τον ήχο:

RGB 3x12 bit (uncompressed TIFF/DPX/TGA)-0.6 (150%)7.46 Gbps= 933 MB/s

Εάν το κατανοείς έχει καλώς, εάν όχι πίστευε ό,τι θέλεις και ότι το Netflix έχει κάποια σχέση με την ποιότητα του δίσκου UHD.

Επεξ/σία από Pleo
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Pleo είπε

με την ποιότητα του δίσκου UHD

Tο μέγιστο  bitrate που χρησιμοποιήθηκε είναι 128 Mbit/s για μέχρι 100GB δίσκο , επιμένεις με το πλήρως ασυμπίεστο που δεν είναι απαραίτητο. Μια δίωρη ασυμπίεστη ταινία 4k θα απαιτούσε αποθηκευτικό μέσο 10-15ΤΒ, που λόγω αλγορίθμων συμπίεσης δεν απαιτείται να είναι τόσο. 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, newlynx είπε

Tο μέγιστο  bitrate που χρησιμοποιήθηκε είναι 128 Mbit/s για μέχρι 100GB δίσκο , επιμένεις με το πλήρως ασυμπίεστο που δεν είναι απαραίτητο. Μια δίωρη ασυμπίεστη ταινία 4k θα απαιτούσε αποθηκευτικό μέσο 10-15ΤΒ, που λόγω αλγορίθμων συμπίεσης δεν απαιτείται να είναι τόσο. 

Πάμε πάλι από την αρχή. Μιλάμε για bandwidth.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...