Προς το περιεχόμενο

iSkysoft Data Recovery Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το λογισμικό ανάκτησης δεδομένων γίνεται με το πέρασμα του χρόνου ολοένα και πιο δημοφιλές. Πρόκειται για μια αγορά στην οποία δραστηριοποιούνται μεγάλοι και μικροί παίκτες, το μέγεθος της οποίας προβλέπεται να φτάσει το 2023 τα $13 δισ. με ετήσιο ρυθμό ανάπτυξης 12%. Η αξία των δεδομένων χρηστών άλλωστε είναι σταθερά αυξανόμενη και μία κατά λάθος διαγραφή μπορεί να κοστίσει πολλά, τόσο στον ιδιώτη, όσο και σε μια μεγάλη εταιρεία.

Ίσως να περίμενε κανείς ότι οι ολοένα και πιο δημοφιλείς αυτοματοποιημένες cloud υπηρεσίες δημιουργίας αντιγράφων ασφαλείας θα μείωναν την ανάγκη χρήσης τέτοιων προγραμμάτων, όμως η πραγματικότητα είναι διαφορετική. Το iSkysoft Data Recovery αποτελεί μια ενδιαφέρουσα πρόταση data recovery software που διατίθεται για Windows και macOS και υπόσχεται να βρει και να επαναφέρει όλα τα δεδομένα που διαγράψατε κάποια στιγμή στο παρελθόν αλλά που πλέον χρειάζεστε απεγνωσμένα.

Το πακέτο του iSkysoft Data Recovery είναι αρκετά πλήρες, καθώς καλύπτει πληθώρα περιπτώσεων, από το μόνιμο άδειασμα του Κάδου Ανακύκλωσης και το Shift+Del, μέχρι τη διαμόρφωση δίσκου (format) και τη διαγραφή ολόκληρου partition. Υποστηρίζει ανάκτηση δεδομένων από εξωτερικές μονάδες δίσκου (SSD, USB sticks, εξωτερικοί δίσκοι κλπ), συστήματα που έχουν κρασάρει ή περιπτώσεις επίθεσης χάκερς (ιοί, κακόβουλο λογισμικό κ.α.). Σε ό,τι αφορά τα δεδομένα που μπορεί να ανακτήσει το iSkysoft Data Recovery, περιλαμβάνονται οι περισσότεροι γνωστοί τύποι αρχείων εικόνας, ήχου, βίντεο, εγγράφων, emails και συμπίεσης.

Διαβάστε ολόκληρο το review

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

στοιχίζει $59,95 ετησίως, αν και με μόλις $10 σε κάθε περίπτωση μπορείτε να πάρετε το προϊόν χωρίς χρονικό περιορισμό και να ξενοιάσετε μια για πάντα.

Δηλαδή? Δεν το κατάλαβα αυτό. 

Με 85 ευρώ το χιλιοδοκιμασμένο easeus data recovery είναι one time αγορά για πάντα. 

Αλλά όπως και αυτό έτσι και όλα τα recovery προγράμματα δεν μπορούν να κάνουν ανάκτηση μετά από πλήρες φορμάτ του δίσκου η όταν θέλουμε να ανακτήσουμε αρχεία πολύ παλιά που έχουν χαθεί και έχουμε δουλέψει το σύστημα με πολλαπλές εγγραφές/διαγραφές.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χμμ, θα μου επιτρέψετε να εκφράσω την γνωμη μου

σαν επαγγελματίας στον χωρο της ανάκτησης κ προστασίας δεδομενων τα τελευταια 11 χρονια.

θα ελεγα οτι αυτου του τυπου software δεν εχουν μεγάλο ποσοστο επιτυχίας ανακτησης σε περιπτωση διαγραφης

εκτος εαν ειναι πολυ προσφατης (μερικων λεπτων-ωρων) και αναλόγως τι προηγήθηκε μετα και πριν την διαγραφή...

Και γενικα, πολυ μικρες οι πιθανότητες απο λογισμικό που τρέχει μεσω του ιδιου λειτουργικού.

.

.

Αυτη ειναι η γνωμη μου, υστερα απο παρα πολλες δοκιμες, παρα πολλες ωρες και παρα πολλα σεναρια ανακτησης δεδομενων.

Η έσχατη λυση , αλλα σχεδον παντα πετυχαίνει με πολυ μεγαλο ποσοστο , ειναι η hardware ανάκτηση.

για να μην φαμε κανα ban για διαφήμιση, δεν θα αναφέρω ονοματα εταιριών απλα θα πω οτι ειναι 2 και Ελληνικες οπου αναλαμβάνουν ανακτήσεις δεδομένων απο ολη την Ευρωπη κ οχι μονο!

απλα πρεπει να βαλεις το χερι βαθια στην τσεπη... εαν αξιζουν τα δεδομενα, θα το κανεις!!

 

Επεξ/σία από mader
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, mader said:

Αυτη ειναι η γνωμη μου, υστερα απο παρα πολλες δοκιμες, παρα πολλες ωρες και παρα πολλα σεναρια ανακτησης δεδομενων.

Η έσχατη λυση , αλλα σχεδον παντα πετυχαίνει με πολυ μεγαλο ποσοστο , ειναι η hardware ανάκτηση.

για να μην φαμε κανα ban για διαφήμιση, δεν θα αναφέρω ονοματα εταιριών απλα θα πω οτι ειναι 2 και Ελληνικες οπου αναλαμβάνουν ανακτήσεις δεδομένων απο ολη την Ευρωπη κ οχι μονο!

απλα πρεπει να βαλεις το χερι βαθια στην τσεπη... εαν αξιζουν τα δεδομενα, θα το κανεις!!

Μήπως μπερδεύεις την ανακτησή δεδομένων - σβησμένων αρχείων από ένα λειτουργικό δίσκο με την ανάκτηση δεδομένων από κατεστραμένους μή λειτουργικούς δίσκους?
Οταν ο μηχανικός κάνει τικ-τακ ή δεν τον αναγνωρίζει το BIOS τώτε αναγκαστικά πας σε ειδικούς για hardware ανάκτηση δεδομένων.

Επεξ/σία από manval
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν κανει ΤικΤακ σίγουρα πας σε hardware ανάκτηση αλλα κ οταν παλι εχεις σβησει καταάθος ενα αρχειο κ εχει περασει καιρος, τοτε θελει ειδικο τροπο αναγνωσης των μαγνητικων πλατω μεσω ειδικού hardware.

Οκ παντως με του HDD υπαρχει ελπιδα, με τους SSD... κλαψτα χαραλαμπε!

Σημερα μαλιστα μου επέστρεψαν αρχεία απο ενα SSD M2 απο HW ανάκτηση. SSD ξαφνικά καηκε με αποτέλεσμα να χαθουν τα σημαντικά αρχεια του πελατη μου (αρχιτέκτονας)

οπου δυστυχώς δεν ειχε πουθενα αλλου backup...

anyway, o καλύτερος τροπος για backup αρχειων με σκοπο την μακροχρόνια φυλαξη  ειναι το DVD. Ολα τα αλλα δεν αξίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 minutes ago, mader said:

anyway, o καλύτερος τροπος για backup αρχειων με σκοπο την μακροχρόνια φυλαξη  ειναι το DVD. Ολα τα αλλα δεν αξίζουν.

Το ίδιο έλεγαν πριν μερικά χρόνια για τα backup tapes... αλλά άντε να βρεις τώρα Tape drive να τα διαβάσεις.

Κατά την γνώμη μου το καλήτερο backup είναι το cloud, υπάρχουν λύσεις από free μέχρι enterprice για όλα τα βαλάντια. Εχω αρχεία μου αποθηκευμένα στο google drive εδώ και 6 χρόνια και δεν έχουν πάθει τίποτα... ελπίζω μόνο μην φαλιρίσει η Google 😮!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, mader είπε

οταν κανει ΤικΤακ σίγουρα πας σε hardware ανάκτηση αλλα κ οταν παλι εχεις σβησει καταάθος ενα αρχειο κ εχει περασει καιρος, τοτε θελει ειδικο τροπο αναγνωσης των μαγνητικων πλατω μεσω ειδικού hardware.

Οκ παντως με του HDD υπαρχει ελπιδα, με τους SSD... κλαψτα χαραλαμπε!

Σημερα μαλιστα μου επέστρεψαν αρχεία απο ενα SSD M2 απο HW ανάκτηση. SSD ξαφνικά καηκε με αποτέλεσμα να χαθουν τα σημαντικά αρχεια του πελατη μου (αρχιτέκτονας)

οπου δυστυχώς δεν ειχε πουθενα αλλου backup...

anyway, o καλύτερος τροπος για backup αρχειων με σκοπο την μακροχρόνια φυλαξη  ειναι το DVD. Ολα τα αλλα δεν αξίζουν.

 

Και τι γίνεται με το backup του backup?

 

Με το backup του backup του backup?

 

Πόσα DVD's πια?

 

Tapes ρε. Tape Drives, σε ένα ερμητικά κλειστό container με αυστηρό έλεγχο θερμοκρασίας και υγρασίας. 

 

Μη σου πω ότι θέλει ένα υβριδικό DR Site ο απλός χρήστης πλέον. 

 

Είναι πολύ δύσκολο να είσαι προσεκτικός σε αυτή την εποχή.

 

 

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο mader έχει δίκιο.


Χρησιμοποιώ προγράμματα ανάκτησης δεδομένων εδώ και πάρα πολλά χρόνια. R-studio, easeus, και άλλα πολλά. Τις περισσότερες φορές κατάφερνα να ανακτήσω διεγραμμένα δεδομένα.

Πρόσφατα όμως, διέγραψα κατά λάθος για πρώτη φορά δεδομένα που ήταν σε ssd. Αν και πέρασαν μόλις δευτερόλεπτα, αν και το drive δεν ήταν το drive του λειτουργικού, αν και δοκίμασα εφτά οχτώ διαφορετικά προγράμματα, όλα τζίφος. Όλα μου ανακτούσαν τα αρχεία, αλλά τα αρχεία ήταν αδύνατο να διαβαστούν, ήταν corrupted. Πιθανολογώ ότι οι ssd δε σώζουν τα αρχεία με τον ίδιο τρόπο όπως οι hdd, δηλ. ενιαία, αλλά διεσπαρμένα, με αποτέλεσμα η ανάκτηση να είναι αδύνατη, τουλάχιστον με τα συμβατικά προγράμματα. Ίσως κάνω λάθος, απλά εικάζω.

Επίσης να πω ότι πριν από χρόνια, είχα χρησιμοποιήσει μία ελληνική εταιρεία για ανάκτηση δεδομένων από hdd 1ΤΒ ο οποίος είχε μηχανικό πρόβλημα. Έσκασα γύρω στο χιλιάρικο, αλλά πήρα πίσω το 99% των αρχείων. Έκαναν πολύ καλή δουλειά, όντως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Constantin είπε

Ο mader έχει δίκιο.


Χρησιμοποιώ προγράμματα ανάκτησης δεδομένων εδώ και πάρα πολλά χρόνια. R-studio, easeus, και άλλα πολλά. Τις περισσότερες φορές κατάφερνα να ανακτήσω διεγραμμένα δεδομένα.

Πρόσφατα όμως, διέγραψα κατά λάθος για πρώτη φορά δεδομένα που ήταν σε ssd. Αν και πέρασαν μόλις δευτερόλεπτα, αν και το drive δεν ήταν το drive του λειτουργικού, αν και δοκίμασα εφτά οχτώ διαφορετικά προγράμματα, όλα τζίφος. Όλα μου ανακτούσαν τα αρχεία, αλλά τα αρχεία ήταν αδύνατο να διαβαστούν, ήταν corrupted. Πιθανολογώ ότι οι ssd δε σώζουν τα αρχεία με τον ίδιο τρόπο όπως οι hdd, δηλ. ενιαία, αλλά διεσπαρμένα, με αποτέλεσμα η ανάκτηση να είναι αδύνατη, τουλάχιστον με τα συμβατικά προγράμματα. Ίσως κάνω λάθος, απλά εικάζω. 

Επίσης να πω ότι πριν από χρόνια, είχα χρησιμοποιήσει μία ελληνική εταιρεία για ανάκτηση δεδομένων από hdd 1ΤΒ ο οποίος είχε μηχανικό πρόβλημα. Έσκασα γύρω στο χιλιάρικο, αλλά πήρα πίσω το 99% των αρχείων. Έκαναν πολύ καλή δουλειά, όντως. 

αν τοσο πολυ θελεις να διαβασεις το γιατι :P (το trim φταει )

https://www.r-studio.com/SSD_Recovery.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Black Demis είπε

αν τοσο πολυ θελεις να διαβασεις το γιατι :P (το trim φταει )

https://www.r-studio.com/SSD_Recovery.html

Ευχαριστώ για το link, ήταν διαφωτιστικότατο!
Απ' ό,τι κατάλαβα, αν μετατρέψω το partition σε fat32, το trim απενεργοποιείται. Αυτό θα κάνει τον ssd πολύ πιο αργό;
Ή αν απλά απενεργοποποιήσω το trim μέσω command line, τότε ναι μεν θα μπορώ να κάνω ανάκτηση αρχείων, με αντάλλαγμα πιο χαμηλές ταχύτητες writing και θα είναι και επιβλαβές για τη διάρκεια ζωής του ssd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το photorec της CGSecurity που εχει τα πάντα απο recover partition map, μεχρι list files, μεχρι sector size set, βρισκει corrupted για partial recovery, μεχρι και brute force έχει για αυτούς που δεν βιάζονται και καμιά φορά βρίσκει οτι δεν περιμένεις.. γιατί δεν το αναφέρει κανεις;

Μου βρήκε φωτογραφία διαγραμμένη απο PRO DUO καρτα, απο Ericsson κινητό με χώρο γεμάτο και χρησιμοποιημένη πολύ μετά την διαγραφή!

Ειναι ΤΖΑΜΠΑ, ειναι λιγο πιο advanced για τον μέσο χρηστη, (τρεχει σε γραμμη εντολών) αλλα βρισκει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ή οτι θεωρητικά μπορεί να βρει καθε αλλο προγραμμα paid! και καμια φορα και παραπάνω.

Αυτα. Ψαξτε το και δεν θα χρειαστείτε αλλο. ακομη και σε no partition οταν εχει corruption χρησιμεύει για να τα παρεις και να ξανακανεις το mbr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Constantin είπε

Ευχαριστώ για το link, ήταν διαφωτιστικότατο!
Απ' ό,τι κατάλαβα, αν μετατρέψω το partition σε fat32, το trim απενεργοποιείται. Αυτό θα κάνει τον ssd πολύ πιο αργό;
Ή αν απλά απενεργοποποιήσω το trim μέσω command line, τότε ναι μεν θα μπορώ να κάνω ανάκτηση αρχείων, με αντάλλαγμα πιο χαμηλές ταχύτητες writing και θα είναι και επιβλαβές για τη διάρκεια ζωής του ssd;

ποιο αργό δεν θα είναι και πολύ απλά θα πάρεις τον δίσκο σε κάνα 4 5 μήνες στο χέρι.......

9 ώρες πριν, vagvalas είπε

Ρε παιδιά το photorec της CGSecurity που εχει τα πάντα απο recover partition map, μεχρι list files, μεχρι sector size set, βρισκει corrupted για partial recovery, μεχρι και brute force έχει για αυτούς που δεν βιάζονται και καμιά φορά βρίσκει οτι δεν περιμένεις.. γιατί δεν το αναφέρει κανεις; 

Μου βρήκε φωτογραφία διαγραμμένη απο PRO DUO καρτα, απο Ericsson κινητό με χώρο γεμάτο και χρησιμοποιημένη πολύ μετά την διαγραφή! 

Ειναι ΤΖΑΜΠΑ, ειναι λιγο πιο advanced για τον μέσο χρηστη, (τρεχει σε γραμμη εντολών) αλλα βρισκει ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ή οτι θεωρητικά μπορεί να βρει καθε αλλο προγραμμα paid! και καμια φορα και παραπάνω. 

Αυτα. Ψαξτε το και δεν θα χρειαστείτε αλλο. ακομη και σε no partition οταν εχει corruption χρησιμεύει για να τα παρεις και να ξανακανεις το mbr.

για ssd ειναι αχριστα ολα αυτα δυστιχος και το μέλλον ειναι εκει...... (για recovery παντα λεω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...