Προς το περιεχόμενο

Η Samsung παρουσίασε το εκπληκτικό αναδιπλούμενο Galaxy Fold


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 21/2/2019 στις 12:20 ΠΜ, Panikas1986 είπε

Και το πρώτο iPhone μια beta πατάτα αλλά άλλαξε το τρόπο τον οποίο βλέπουμε τα κινητά. Σίγουρα θα υπάρξουν καλύτερες υλοποιήσεις στο μέλλον. Πάντως αν θεωρείτε την τιμή του s10+ 12 gb , 1tb φυσιολογική, τούτο εδώ πως περιμένατε να το τιμολογήσει?

Το s10 (και όλες οι ναυ@ρχιδες και μη)σαν κινητό είναι ένα form factory που είναι 10 χρόνια στην αγορά που τιμολογουνται αισχρά. Εκεί φωναχτε. Αν και παράπονο δεν πρέπει να έχουμε από την Samsung καθώς εγώ S9+ στα 500 το πήρα σφραγισμένο από καταστήμα χωρίς τιμολόγια κτλ. Απλά αλλάζω κινητό κάθε Νοέμβριο .

Όταν πρωτοπαρουσιάστηκε το iPhone ήταν ένα ολοκληρωμένο σύστημα [για την εποχή του] γ αυτό κιόλας άλλαξε και τα δεδομένα ολόκληρης της κατηγορίας του. Από την άλλη η Samsung μόλις πέρσι παρουσίασε μια UI πρόταση κι αυτή δεν είναι ούτε καν προσαρμοσμένη στην foldable συσκευή της!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 231
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 minutes ago, JcD said:

Ο άνθρωπος που το παρουσίασε μιλάει για το κοινό στο οποίο απευθύνεται η συσκευή...

Τι, δεν είναι για επαγγελματίες; Αφού συνδυάζει άριστα ένα μικρό, άσχημο, βαρύ και χοντρό smartphone μ’ ένα mini τετράγωνο tablet. Θέλω να δω πώς η τεχνολογία του μέλλοντος θα λύσει το θέμα τού aspect ratio χωρίς συμβιβασμούς. Ίσως όταν γίνουν ζελατίνες και διπλώνουν στα τρία. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, CheOnWeb είπε

Τι, δεν είναι για επαγγελματίες; Αφού συνδυάζει άριστα ένα μικρό, άσχημο, βαρύ και χοντρό smartphone μ’ ένα mini τετράγωνο tablet. Θέλω να δω πώς η τεχνολογία του μέλλοντος θα λύσει το θέμα τού aspect ratio χωρίς συμβιβασμούς. Ίσως όταν γίνουν ζελατίνες και διπλώνουν στα τρία. 

Έχουμε πληροφορίες περί βάρους και διαστάσεων? Άσχημο δεν το λες, ίσα ίσα που σε σχέση με αυτά που έχουν παρουσιάσει οι κινέζοι προς το παρών έχει όψη premium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, JcD said:

Έχουμε πληροφορίες περί βάρους και διαστάσεων? Άσχημο δεν το λες, ίσα ίσα που σε σχέση με αυτά που έχουν παρουσιάσει οι κινέζοι προς το παρών έχει όψη premium.

Στο video που έβαλες λέει 4.6" οθόνη, την οποία χαρακτηρίζω μικρή σε σχέση με το μέγεθος της συσκευής. Για βάρος δεν ξέρω αλλά έχω βάσιμες υποψίες ότι είναι βαρύ σε σχέση με τα σημερινά smartphones τέτοιου μεγέθους.

Άσχημο το λέω πάλι σε σχέση με τα σημερινά smartphones/tablets, όχι με τα άλλα foldable. Είμαι λίγο δύσπιστος με την ιδέα, όχι με την υλοποίησή της, που μάλλον είναι η καλύτερη ως τώρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει η Apple ακριβά κινητά: Το κοινό της Apple είναι ψώνια που θα πλήρωναν τα πάντα για να έχουν το μηλαράκι στην συσκευή.

Βγάζει η Samsung κινητό $2.000: Είναι για επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, monotis είπε

Λειαν επιεικος εμμετικο!κακασχημο και βλακωδες ως ιδεα,απο μενα.

Ειναι σε πολυ αρχικο σταδιο σε 3-4 χρονια ολοι τετοια θα εχουμε. Πρεπει να μικρυνουν και αλλο οι οθονες που θα εχει πανω σε παχος και θα ειναι κομπλε. Σκεψου ενα σωστο 5.5αρι κινητο και οταν θες να δεις βιντεο παιχνιδι κτλ να γινεται 10 ιντσες οθονη σε 5 δευτερολεπτα. Αυτο θα επιδιωξουν μελλοντικα.

Επεξ/σία από Arkin
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Arkin said:

Σκεψου ενα σωστο 5.5αρι κινητο και οταν θες να δεις βιντεο παιχνιδι κτλ να γινεται 10 ιντσες οθονη

Αρκεί το περιεχόμενο να είναι τετράγωνο (θα γράφουν άραγε παιχνίδια σε 1:1 για χάρη των foldable;) γιατί σε 10" 1:1 ξέρεις πώς θα βλέπεις τα 16:9 και πάνω, video και παιχνίδια. Για ταινίες 1:2,35 δε... άστο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Αρκεί το περιεχόμενο να είναι τετράγωνο (θα γράφουν άραγε παιχνίδια σε 1:1 για χάρη των foldable;) γιατί σε 10" 1:1 ξέρεις πώς θα βλέπεις τα 16:9 και πάνω, video και παιχνίδια. Για ταινίες 1:2,35 δε... άστο. 

Οι οθονες 10.1 βγαινουν σε 16:9 αναλογια. Ενα 5.5αρι 16:9 που θα γινεται 10.1 οταν ανοιξει θα ειναι το ιδανικο. Τετραγωνο δεν θα ηθελα να δω ουτε καν 4:3 σε multimedia δεν ειναι ωραια λογω μαυρων μπαρων. Οι ταινιες σε μια 10.1 οθονη 16:9 θα παιζουν με μπαρες πανω κατω οπως και τωρα. Μακρια απο τετραγωνες οθονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Arkin said:

Οι οθονες 10.1 βγαινουν σε 16:9 αναλογια. Ενα 5.5αρι 16:9 που θα γινεται 10.1 οταν ανοιξει θα ειναι το ιδανικο. Τετραγωνο δεν θα ηθελα να δω ουτε καν 4:3 σε multimedia δεν ειναι ωραια λογω μαυρων μπαρων. Οι ταινιες σε μια 10.1 οθονη 16:9 θα παιζουν με μπαρες πανω κατω οπως και τωρα. Μακρια απο τετραγωνες οθονες.

Ένα 5,5αρι 16:9 όταν ξεδιπλώσει γίνεται 16:18. Ψιλοτετράγωνο μου φαίνεται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Ένα 5,5αρι 16:9 όταν ξεδιπλώσει γίνεται 16:18. Ψιλοτετράγωνο μου φαίνεται. 

Η λυση του θεματος δεν ειναι η σωστη? 2 οθονες εκει ειναι πιο ευελικτο να ρυθμισεις τις αναλογιες τους. Σιγουρα δεν θα δουμε κατι τετραγωνο στο ios ισως να γραφτουν εφαρμογες για οτι αναλογια θελουν στο android δυσκολα το βλεπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, Arkin said:

Η λυση του θεματος δεν ειναι η σωστη?

Νομίζω όχι. Απ’ τη στιγμή που διπλασιάζεις τη μια απ’ τις δύο διαστάσεις, θα κάνεις αναγκαστικά έναν μεγάλο ή δύο μικρότερους συμβιβασμούς στο aspect ratio των οθονών. Το να γράφονται δε τα apps και μακρόστενα (δεν νομίζω να σταματήσουν να υπάρχουν “κλασικά" smartphones) και τετράγωνα, μου φαίνεται μεγάλος μπελάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, CheOnWeb είπε

Νομίζω όχι. Απ’ τη στιγμή που διπλασιάζεις τη μια απ’ τις δύο διαστάσεις, θα κάνεις αναγκαστικά έναν μεγάλο ή δύο μικρότερους συμβιβασμούς στο aspect ratio των οθονών. Το να γράφονται δε τα apps και μακρόστενα (δεν νομίζω να σταματήσουν να υπάρχουν “κλασικά" smartphones) και τετράγωνα, μου φαίνεται μεγάλος μπελάς.

Αρα θεωρεις η καλυτερη λυση ειναι μια οθονη μεγαλη που να διπλωνει και να μας δινει μια οθονη κανονικου κινητου. Θα μπλεξουμε τα μπουτια μας με τις αναλογιες στα κινητα 18:9 18.5:9 18.7:9 19:9 19.5:9 21:9 τωρα μπαινει και η παραμετρος της foldable οθονης. Notch τρυπες edge οθονες. Αχταρμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...