Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Αγοράς Εξωτερικού Σκληρού Δίσκου για Backup με το Time Machine


konnos_l

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους,

Ανοίγω αυτό το θέμα για να συζητήσουμε την αγορά ενός εξωτερικού σκληρού δίσκου αποκλειστικά για να δουλεύει με το Time Machine.

Η δουλειά του θα είναι να κάνει απλώς back up και τίποτα άλλο. Τα χαρακτηριστικά που μας αφορούν είναι τα παρακάτω. 

  1. Τιμή
  2. Χωρητικότητα 
  3. Συνδεσιμότητα  (Usb C, 3.0, 3.1, Thunderbolt 1.0, 2.0, 3.0 κλπ)
  4. Τροφοδοσία (εσωτερική 2.5", εξωτερική 3.5")

Θα χαρώ να ακούσω τις προτάσεις σας καθώς και την αιτιολόγηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω έναν Toshiba 2.5'' 1ΤΒ Usb 3 και μέχρι τώρα όλα είναι μια χαρά .

Μάλιστα είχα χρησιμοποίησει το time machine  όταν άλλαξα το mac κι λειτούργησε άψογα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, AonDuine είπε

Προσωπικά έχω έναν Toshiba 2.5'' 1ΤΒ Usb 3 και μέχρι τώρα όλα είναι μια χαρά .

 Μάλιστα είχα χρησιμοποίησει το time machine  όταν άλλαξα το mac κι λειτούργησε άψογα 

Φοβάμαι ένα 2.5" εξωτερικό σκληρό για back up γιατί έχω χάσει πολλούς σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Μάλλον θα κινηθώ σε αγορά Lacie 3,5" Porsce Design στα 4TB. 

Πρέπει να έχεις τουλάχιστον 2 σκληρούς με τα back up για να είσαι ασφαλής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, konnos_l είπε

Φοβάμαι ένα 2.5" εξωτερικό σκληρό για back up γιατί έχω χάσει πολλούς σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα. Μάλλον θα κινηθώ σε αγορά Lacie 3,5" Porsce Design στα 4TB. 

Πρέπει να έχεις τουλάχιστον 2 σκληρούς με τα back up για να είσαι ασφαλής. 

Κάποια πολύ σημαντικά αρχεία όπως την photo library τα αρχεία από iTunes κτλ τα κάνω ανά τακτά χρονικά διαστήματα copy και σε έναν άλλον δίσκο 3,5" 2ΤΒ . Επίσης εχω πάντα ανοικτό και το iCloud για back up photos ,music κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
20 ώρες πριν, C0574 είπε

LaCie 2 TB Porsche Design, απλά κορυφαίος

Αγόρασα πρίν λίγο καιρό τον 4TB και προς το παρόν όλα κυλάνε ρολόι. Το βοηθητικό software πολύ εύκολο και λειτουργικό επίσης. Τον χώρισα σε 2 partition ένα για το time machine και ένα για οτιδήποτε άλλο. Δουλεύει πολύ καλά προς το παρόν! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κάποιος εμπειρία από κάτι τέτοιο παιδιά; Με ενδιαφέρει να είναι μικρό και αθόρυβο, να είναι μόνιμα on και να χρησιμοποιείται μόνο από το τοπικό δίκτυο όχι να είναι συνδεδεμένο για απομακρυσμένη προβολή αρχείων. Μου αρέσει που μπορείς να βάλεις μέχρι 4 δίσκους, αυτό δίνει αυτομάτως πολλές δυνατότητες επεκτασιμότητας.

Επεξ/σία από thodoris20s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται μια χαρά και σαφώς μικρό και αθόρυβο. 

Θα αξιoποιήσεις όμως πραγματικά την ταχύτητα των SSD ?

Στο ίδιο κόστος πας σε 4 bay Synology με 3.5 δίσκους με πολύ μεγαλύτερη χωρητικότητα.

Και με 3.5 HDD μπορείς να στιμάρεις 4Κ περιεχόμενο χωρίς προβλήματα και μάλιστα σε περισσότερους από ένα clients.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο 4bay Synology προτείνεις; Θα είναι το ίδιο αθόρυβο όμως; Έχω αποκτήσει ψυχολογικά με τον θόρυβο πλέον από ένα VAIO laptop που είχα και επειδή θα το έχω στο δωμάτιο πολύ κοντά μου το nas, θέλω να είναι ήσυχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό  πχ

Τωρα για τον θόρυβο ειναι καθαρά υποκειμενικό . 

Εχω το 414+ πέντε χρόνια και χρειάζεται να κοιτάξω τα led για να δω αν δουλεύει. Και αυτό στο 1,5 μέτρο ....

Από την άλλη εχω 12 TB σε σχετικά χαμηλό κόστος για back up 7 συσκευών (σταθερών και κινητών) και ταινίες και μουσική πρακτικά χωρίς περιορισμούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο φαίνεται αυτό. Πονάει λίγο η καρδούλα μου βέβαια με το οικονομικό σε σημείο να με βάζει σε σκέψεις για το αν αξίζει η επένδυση αυτή, καθώς δεν είμαι τόσο απαιτητικός χρήστης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα αυτό που θέλεις να πάρεις έχει παρόμοιο  κόστος κτήσης συν τους SSD.....

Εδώ θα έχεις κάτι παρόμοιο με μηχανικούς δίσκους (άρα πολύ μικρότερο κόστος δίσκων) για πολλαπλάσια χωρητικότητα.

Βέβαια η τελική επίλογή είναι δική σου.

Αν το πάρεις πες μας πως είναι η εμπειρία......

 

Πάντως σαν αποθήκη / file server / κλπ αξίζει μαι και τα .εχεις όλα εκεί και ξενιάζεις.

Βέβαια ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ λύση για back up.

Είναι και αυτό αλλά δεν μπορεί να είναι το μόνο.

Εκεί έχω όλα μου τα files (multimedia και back up) και παίρνω όλο το NAS back up κάπου αλλού.

 

Επεξ/σία από Jiakometi
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα σε όλους. Μιας και είναι το πρώτο μου post στο apple club θα αναφερθώ επί της ουσίας στο δικό μου setup.

Το Mac μου, το χρησιμοποιώ κυρίως επαγγελματικά αφού είμαι γραφίστας και έχω μπει στην νοοτροπία του τακτικού backup από πολύ νωρίς. Πιο συγκεκριμένα για το βασικό back-up του iMac δουλεύω time machine με έναν Buffalo MiniStation Thunderbolt USB 3.0 500 GB. Προτίμησα τον συγκεκριμένο γιατί ήταν ο μόνος που ήταν σχετικά προσιτός και είχε  thunderbolt 1 και USB 3.0 αν και με μετρήσεις που έκανα στο Blackmagic η διαφορά μεταξύ των δύο ήταν αμελητέα. Επίσης στην πραγματικότητα δεν χρειάζεσαι γρήγορους δίσκους για το time machine, ειδικά με τον τρόπο που δουλεύει. Αλλά τον επέλεξα με την λογική αργότερα να τον ανοίξω και να περάσω μέσα έναν SSD.

Όσο αφορά την αξιοπιστία του Buffalo, τον έχω τρία χρόνια τώρα χωρίς κάποιο ουσιαστικό πρόβλημα αν και τώρα τελευταία το time machine άρχισε να μου δίνει μηνύματα λάθους. Δηλαδή αδυναμία πρόσφατου backup. Παρόλο αυτά με μια προσωρινή απενεργοποίηση του δίσκου και ένα repair disk permissions το πρόβλημα φαίνεται να έχει διορθωθεί.

Για τα υπόλοιπα αρχεία μου και ειδικά για μεγάλα φωτογραφικά projects κρατώ όλα μου τα δεδομένα σε δύο εξωτερικούς δίσκους Toshiba 3.5", 7200rpm, 3GB ο καθένας. Στον πρώτο περνάω όλα τα βασικά μου αρχεία που δουλεύω συνήθως και ο δεύτερος απλά κάνει ένα πιστό mirror του πρώτου όταν το θελήσω εγώ. Για αυτόν τον σκοπό δουλεύω το GetBackup 2 που ακόμα κάνει μια χαρά την δουλειά του. Πρόκειταi για ένα αρκετά απλό αλλά ποιοτικό σύστημα της Raidon που σου επιτρέπει να δουλεύεις και raid. Εγώ προτίμησα να μην δουλέψω το Raid mode αλλά όπως είπα να κάνω manual αντίγραφο με το GetBackup. Παρόλο τα αρκετά αρνητικά σχόλια για τον συγκεκριμένο στο Amazon, προσωπικά δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα και το κουτί ανοίγει πολύ εύκολα ώστε να το καθαρίσεις από σκόνες κ.λ.π

Το hardware αναλυτικά:

https://www.amazon.co.uk/Buffalo-HD-PA1-0TU3-EU-MiniStation-Thunderbolt-Drive/dp/B0095PO9QC/ref=sr_1_2?keywords=Buffalo-MiniStation-Thunderbolt&qid=1568975954&s=gateway&sr=8-2

https://www.amazon.co.uk/RAIDON-GR3660-B3-RAID-Subsystem-inch/dp/B00OYXGUIA/ref=cm_cr_arp_d_product_top?ie=UTF8

Τέλος να προσθέσω σύντομα την άποψη μου για τους Lacie. Δοκίμασα 2-3 μοντέλα τους πολλά χρόνια πριν και δεν κατάφεραν να με πείσουν για την αξιοπιστία τους, ειδικά αν πάρω υπόψη μου το κόστος απόκτησης τους. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως δεν υπάρχουν αξιόπιστα μοντέλα, ειδικά με τους δίσκους έχει αποδειχτεί ότι καλό είναι να είσαι και λίγο τυχερός...

Αν θέλετε και άλλες λεπτομέρειες για τους Toshiba  που δουλεύω, μην διστάσετε να με ρωτήσετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 18/3/2019 στις 11:57 ΜΜ, C0574 είπε

LaCie 2 TB Porsche Design, απλά κορυφαίος

Έχω τον ίδιο και είμαι υπερευχαριστημένος, γρήγορος, αθόρυβος και αξιόπιστος (μέχρι στιγμής). Λίγο ακριβούτσικος αλλά ΟΚ, όχι σπλησίαστος. Τον προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Θα συνιστούσα QNAP Nas με κλειστά τα μάτια. Η αγορά ενός δίσκου είναι ημίμετρο μιας και μπορεί να αποτύχει ανα πάσα στιγμή. Θα πρέπει να διασφαλιστούν παράμετροι όπως ¨καθαρή¨ τροφοδοσία άρα παροχή ενέργειας από UPS, απενεργοποίηση-ενεργοποίηση κατά απαίτηση, αλλιώς μειώνεται ο χρόνος ζωής του δίσκου δίχως λόγο κ.α.

Η λογική του να συνδέσεις έναν NAS με Raid 2 δίσκων και 1Gbit δίκτυο  αποδείχθηκε για εμένα αποδοτικότερη σε απόδοση και χρήμα.

Επίσης οι λύσεις με δύο και παραπάνω δίσκους και σύνδεση Thunderbolt 3 είναι το μέλλον αλλά στοιχίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...