Προς το περιεχόμενο

Ελαστικα για αυτοκίνητο


greekbusters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ σας παιδιά και ήθελα να ρωτήσω.,Επειδή θέλω να αλλάξω λάστιχα στο αμαξι. Παλιά φορούσα continental όπου μου είχαν βγάλει μια 3 ετια κομπλέ μέχρι που έσκασε το ένα και τα άλλαξα με bridgestone τα οποία και φοράω τώρα 3 χρόνια ακριβώς. Από ότι μου είπαν στον γνωστό μου που τα αλλάζω ( δεν ξέρω περί του θέματος εγώ και ότι μ είπαν λέω) τα μεν πρώτα έχουν μαλακή γόμα ενώ τα δεύτερα σκληρή και αντέχουν παραπάνω στο χρόνο. Από τα continental είχα μείνει παραπάνω από ευχαριστημένος μιας και το φρενάρισμα ήταν πολύ καλύτερο. Να προτιμήσω πάλι αυτά; υπάρχει κάτι παρόμοιο ή να δοκιμάσω κάποια άλλη μάρκα που δεν έχω ξανά φορέσει; για την ιστορία φοράω σε άστρα 205/55 σε 16ρες 

 

Δεύτερη και όχι τόσο σημαντική ερώτηση μιας και θα ρωτήσω στο συνεργείο, θα αλλάξω και τις δισκοπλακες. Αυτές σε τι τιμές κυμαίνονται; 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 167
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάθε μάρκα βγάζει διάφορες σειρές ελαστικών. Το "Continental" ή "Bridgestone" από μόνο του δε σημαίνει απολύτως τίποτα.

Πόση ισχύ έχει το αυτοκίνητο; Πως οδηγείς (ταχύτητες και στυλ) και σε τι διαδρομές; Μπαίνεις ποτέ χώμα; Πας ποτέ χιόνι/ πάγο; Ανεβαίνεις πεζοδρόμια ή πέφτεις σε λακούβες; Πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις;

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Φίλε..τα ελαστικά είναι τεράστιο debate. Έχοντας δοκιμάσει όλες σχεδόν τις γνωστές εταιρείες ελαστικών στα δικά μου οχήματα...το κάθε σετ είχε τα καλά του κ τα κακά του. Να μείνεις εντός των προδιαγραφών (ασφάλεια, απόδοση, επίδοση) που ορίζει ο κατασκευαστής σου κ συναρτήσει το οδόστρωμα, τις συνθήκες κ τις περιοχές που κινείσαι πιο πολύ να επιλέξεις αυτό στο οποίο θα πετύχεις το καλύτερο deal.

2. Ανάλογα την φθορά..αν υπάρχει η δυνατότητα, απλά μόνο για πλανισμα...θα είναι πολύ οικονομική η παρέμβαση. Το δόντι που έχει η πλάκα τι ύψος έχει?

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω μείνει ευχαριστημένος, στην ίδια διάσταση, με τα dunlop bluresponse. Πάρε ένα επώνυμο λάστιχο και όχι κινέζικα και θα είσαι κομπλέ. Στα συν του dunlop ότι έχει ένα χρόνο εγγύηση. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά όλα αυτά που λέγονται απλά και ο ts έχει δίκιο σε αυτό που λέει. Τα Bridgestone είναι κατά κανόνα πιο σκληρά λάστιχα και αυτό σημαίνει ότι αντέχουν περισσότερο στο χρόνο (αλλά και "βεντουζάρουν" χειρότερα από ένα πιο μαλακό). Στο περίπου αυτά, έτσι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Haldol είπε

Κάθε μάρκα βγάζει διάφορες σειρές ελαστικών. Το "Continental" ή "Bridgestone" από μόνο του δε σημαίνει απολύτως τίποτα.

Πόση ισχύ έχει το αυτοκίνητο; Πως οδηγείς (ταχύτητες και στυλ) και σε τι διαδρομές; Μπαίνεις ποτέ χώμα; Πας ποτέ χιόνι/ πάγο; Ανεβαίνεις πεζοδρόμια ή πέφτεις σε λακούβες; Πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις;ο

Οδηγώ χωρίς να κάνω βλακειες εντός πόλης. Όχι χώμα, πεζοδρόμια κλπ αλλά θα τύχει μια φορά οκ δεν τρέχει κάτι. Τώρα το αμάξι έχει 90 άλογα αν λέει κάτι αυτό. Επειδή τα Λάστιχα τα θεωρώ σημαντικά δεν με νοιάζει κόστος αλλά μην ξεπεράσει και τα 450

1 ώρα πριν, TechnoState είπε

1. Φίλε..τα ελαστικά είναι τεράστιο debate. Έχοντας δοκιμάσει όλες σχεδόν τις γνωστές εταιρείες ελαστικών στα δικά μου οχήματα...το κάθε σετ είχε τα καλά του κ τα κακά του. Να μείνεις εντός των προδιαγραφών (ασφάλεια, απόδοση, επίδοση) που ορίζει ο κατασκευαστής σου κ συναρτήσει το οδόστρωμα, τις συνθήκες κ τις περιοχές που κινείσαι πιο πολύ να επιλέξεις αυτό στο οποίο θα πετύχεις το καλύτερο deal.

2. Ανάλογα την φθορά..αν υπάρχει η δυνατότητα, απλά μόνο για πλανισμα...θα είναι πολύ οικονομική η παρέμβαση. Το δόντι που έχει η πλάκα τι ύψος έχει?

Σρυ αλλά δεν ξέρω να σ απαντήσω στο δεύτερο ερώτημα 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα contieco5 πάντως δεν παράγονται πια, και η eco σειρά καταργήθηκε και όλα λέγονται premium.

 

Θα σου πρότεινα για αλλαγή Michelin energy saver όπου είναι στα ίδια λεφτά με τα continental.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alkis13 είπε

Τα contieco5 πάντως δεν παράγονται πια, και η eco σειρά καταργήθηκε και όλα λέγονται premium.

Οι σειρές eco και premium ήταν διαφορετικές. Γνωρίζεις περισσότερα για το τι συνέβη; Π.χ είναι όλα πλέον eco σαν χαρακτηριστικά και απλά λέγονται premium; Ή απλά έκοψαν την eco σειρά και άφησαν μόνο την premium (με τα γνωστά, καλά χαρακτηριστικά της);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alkis13 είπε

Τα contieco5 πάντως δεν παράγονται πια, και η eco σειρά καταργήθηκε και όλα λέγονται premium.

Θα σου πρότεινα για αλλαγή Michelin energy saver όπου είναι στα ίδια λεφτά με τα continental.

Η σειρά eco δεν καταργήθηκε,μάλιστα έχει κυκλοφορήσει το νέο ecocontact 6

https://www.continental-tires.gr/car/tires/ecocontact6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θυμάμαι για τα eco 5 ότι αποσύρθηκαν; Γενικά υπήρχε θέμα με τα ελάχιστα χιλιόμετρα που εβγαζαν, αν υποθέσει κανείς ότι η γόμα τους είναι μεσαία κάπως. 

Θυμάμαι δε άρθρο που να λέει ότι eco δε θα ξαναβγεί, τώρα δε ξέρω με το eco6 τι γίνεται. Υπόψιν ο λάστιχας μου που είναι επίσημος στο Ηράκλειο Κρήτης της continental (δίνει και εγγύηση γραπτή δηλαδή με σφραγίδα), μου είπε πως το premium 5 με το eco 5 έχουν την ίδια τιμή καθώς το eco5 καταργήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, alkis13 είπε

Αυτό που θυμάμαι για τα eco 5 ότι αποσύρθηκαν; Γενικά υπήρχε θέμα με τα ελάχιστα χιλιόμετρα που εβγαζαν, αν υποθέσει κανείς ότι η γόμα τους είναι μεσαία κάπως. 

Θυμάμαι δε άρθρο που να λέει ότι eco δε θα ξαναβγεί, τώρα δε ξέρω με το eco6 τι γίνεται. Υπόψιν ο λάστιχας μου που είναι επίσημος στο Ηράκλειο Κρήτης της continental (δίνει και εγγύηση γραπτή δηλαδή με σφραγίδα), μου είπε πως το premium 5 με το eco 5 έχουν την ίδια τιμή καθώς το eco5 καταργήθηκε.

Ποιος είναι ο επίσημος της Conti στο Ηράκλειο; Για να μην περάσω ούτε απ' έξω. :P

Στη σελίδα της Conti βλέπω διαθέσιμα και τα ContiEcoContact 5 , και τα EcoContact 6 , αλλά και τα ContiPremiumContact 5, PremiumContact 6. Ταυτόχρονα.

Μάλλον ήθελε απλά να σε σπρώξει σε αγορά συγκεκριμένου ελαστικού, γι' αυτό σου είπε ότι καταργήθηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σωστα, απλα ακολουθούν τη φυσική ροή των πραγμάτων, ήρθε ένα βελτιωμένο μοντέλο να αντικαταστήσει το προγενεστερο Όλες οι εταιρίες αυτό κάνουν κάθε 2-3-4 χρόνια, γίνεται η είσοδος νέων και θεωρητικά βελτιωμένων μοντέλων . Η παράλληλη συνυπάρξη υπάρχει για την εξαντληση του αποθέματος της παλιά σειράς και τη σταδιακή και ομαλή μετάβαση από το παλιό στο νεο. Οσο αφορα τη χιλιομετρική απόδοση τα έχω 4χρονια και έχουν 43000 χλμ και αντέχουν τουλάχιστον για τις 50.000 οπότε χαμηλής αποδοσης δεν τα λες.

Επεξ/σία από teddy71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Haldol είπε

Ποιος είναι ο επίσημος της Conti στο Ηράκλειο; Για να μην περάσω ούτε απ' έξω. :P

Στη σελίδα της Conti βλέπω διαθέσιμα και τα ContiEcoContact 5 , και τα EcoContact 6 , αλλά και τα ContiPremiumContact 5, PremiumContact 6. Ταυτόχρονα.

Μάλλον ήθελε απλά να σε σπρώξει σε αγορά συγκεκριμένου ελαστικού, γι' αυτό σου είπε ότι καταργήθηκαν.

Τι να σου πω, έτσι μου είπε. Αλλά επειδή έχω βάλει 2-3 4αδες σε αυτόν, η εγγύηση ισχύει, έχω φάει 2-3 φορές ελαστικό σε πεζοδρόμιο και χωρίς πολλά πολλά μου το άλλαζε με νέο. Επίσης μου έδινε και την επιλογή αν θέλω να περιμένω να μου παραγγείλει ολοφρεσκο από αποθήκη (όπου ήταν και η προφανή επιλογή).

 

1 λεπτό πριν, teddy71 είπε

Οσο αφορα τη χιλιομετρική απόδοση τα έχω 4χρονια και έχουν 43000 χλμ και αντέχουν τουλάχιστον για τις 50.000 οπότε χαμηλής αποδοσης δεν τα λ

Πολλά χιλιόμετρα, σε αυτό λογικά έχεις να κάνεις και εσύ, με σωστή οδήγηση.

Ποτέ δεν κατάφερα σε 4 4αδες να βγάλω παραπάνω από 45k 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ελαστικό δεν είναι ντομάτα ώστε να προτιμάμε το φρέσκο. Τα ελαστικά θα πρέπει να έχουν μείνει τουλάχιστον για 3-4 μήνες στην αποθήκη πριν χρησιμοποιηθούν. Ο πολυμερισμός των υλικών συνεχίζεται και μετά ττην παραγωγή του. Αν είναι πολύ φρέσκο είναι πολύ μαλακό με αποτέλεσμα τη γρήγορη φθορά του. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...