Προς το περιεχόμενο

Ελαστικα για αυτοκίνητο


greekbusters

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@greekbusters ...δεν το γνώριζα ότι έχεις τόσο πολλά χιλιόμετρα με τις ίδιες δισκοπλακες... Φυσικά κ πρέπει να της αλλάξεις με καινούργιες (αυθεντικές, αυτές που ορίζει ο κατασκευαστής σου) . Η αξιοπιστία πιστεύω, κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό, προκύπτει κ απο το πως φερομαστε στο όχημα (επισκευή-συντηρηση στην ώρα του, αλλαγή αναλωσιμων που ορίζει το service manual στην ώρα/χιλιόμετρα που πρέπει, συνετή οδήγηση κ χρήση του).

Επεξ/σία από TechnoState
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Μάκαρος είπε

Αυτα που γραφτηκαν παραπανω περι ωριμανσης ελαστικου ειναι βλακειες. Το ελαστικο με το που βγει απο το εργαστασιο ειναι ετοιμο και για χρηση. Τι ειναι, μπανανες που τις αφηνεις μερικες μερες να ωριμασουν ? 

Αυτά είναι κόλπα των μαγαζιών για να δίνουν τα ελαστικά που τους έχουν μείνει στο ράφι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πέρασα να ρωτήσω για τακαλοκαιρινά αφού σιγά σιγά βελτιώνεται ο καιρός και θέλω να βγάλω τα χειμερινά. Όπως είχα πει έχω καταλήξει (205/55/16) στα Michelin primacy 4 και continental premium contact 6. Η τιμή που τα βρίσκω εδώ στην επαρχία είναι 280 ευρώ , οποίο και αν επιλέξω. Ο μαγαζάτορας μου πρότεινε κ αυτός το conti (όχι ότι λέει κάτι αφού μπορεί το κέρδος του να είναι μεγαλύτερο, αν και βάζω χρόνια από εκεί ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Σήμερα πέρασα να ρωτήσω για τακαλοκαιρινά αφού σιγά σιγά βελτιώνεται ο καιρός και θέλω να βγάλω τα χειμερινά. Όπως είχα πει έχω καταλήξει (205/55/16) στα Michelin primacy 4 και continental premium contact 6. Η τιμή που τα βρίσκω εδώ στην επαρχία είναι 280 ευρώ , οποίο και αν επιλέξω. Ο μαγαζάτορας μου πρότεινε κ αυτός το conti (όχι ότι λέει κάτι αφού μπορεί το κέρδος του να είναι μεγαλύτερο, αν και βάζω χρόνια από εκεί ). 

Μια χαρά τιμή σου τα δίνει. 

Εγώ προτείνω Michelin. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα παλιά δοκιμάσει  ένα primacy και δεν μου είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις (δεν θυμάμαι ακριβώς αν ήταν το 1 η το 2). Αντίθετα από το premium contact ήμουν πολύ ευχαριστημένος.  Νομίζω πάντως ότι και τα 2 είναι κορυφαία.  Το Michelin  το είδα σήμερα. Είναι made in Germany. Αν και το continental είναι (το περιμένει αύριο) θα βάλω το conti. Αν είναι από καμία περίεργη χώρα θα βάλω το Michelin  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, achilles_g_ είπε

Είχα παλιά δοκιμάσει  ένα primacy και δεν μου είχε αφήσει τις καλύτερες εντυπώσεις (δεν θυμάμαι ακριβώς αν ήταν το 1 η το 2). Αντίθετα από το premium contact ήμουν πολύ ευχαριστημένος.  Νομίζω πάντως ότι και τα 2 είναι κορυφαία.  Το Michelin  το είδα σήμερα. Είναι made in Germany. Αν και το continental είναι (το περιμένει αύριο) θα βάλω το conti. Αν είναι από καμία περίεργη χώρα θα βάλω το Michelin  :)

Νομιζω οτι και οι 2 εταιριες, εχουν εργοστασιο στην ρουμανια, με την conti, να εχει και στη πορτογαλλια.
Δεν ειναι κακο, εφοσον ειναι σε χωρα της ΕΕ οπου τους υποχρεωνει να τηρουν μερικα standard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2019 στις 2:39 ΜΜ, greekbusters είπε

μέχρι που έσκασε το ένα

πως εγινε αυτο ρε μαν????????πατησες ξοφαλτσα κανα κρασπεδο και ασκησε πιεση η ζαντα στο εσωτερικο???η βρηκες αποτομα κατι????

 

εγω εχω κατι μισελεν ενερτζι καμια εφταετια(ξερω το ξεφτελησα)γενικα στην πιατσα θεωρουνται τα πιο αλλαραουντ,γθρω στα 300-350 πανε αναλογα διαστασης

φυσικα και ειναι φαγωμενα και ενω ειμαι και λιγο ζβαρνιαρης μου φαινεται δυσκολο να σκασει λαστιχο ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ελαστικά παίζουν ρόλο και οι διαστάσεις, το ίδιο ελαστικό σε διαφορετική διάσταση έχω βγάλει το συμπέρασμα ότι τελικά είναι διαφορετικό. Πέρα φυσικά από τον τρόπο οδήγησης του καθενός και την όποια αντίληψη έχει. 

Σε ένα αυτοκίνητο με νορμάλ χρήση είναι δύσκολο πράγμα ο όποιος πειραματισμος γιατί μέσα στην εξίσωση μπαίνει το κόστος και ο χρόνος. 

Οπότε αν είσαι με κάτι ευχαριστημένος παραμένεις σε αυτό, αν κάτι όμως δεν σου κάθεται καλά πρέπει να πηγαίνεις σε επώνυμα προϊόντα με αρκετές απόψεις χρηστών. 

Στο θέμα τον ελαστικών λοιπόν (αν και το συγκεκριμένο φόρουμ δεν είναι για τέτοια κατηγορία)  η όποια πρόταση ζητείται να γίνεται με βάση τις διαστάσεις και ακόμα καλύτερα το μοντέλο του αυτοκινήτου. 

Δλδ θέλω την άποψη σας για ελαστικό της Χ εταιρίας το τάδε μοντέλο σε διάσταση 205/55-16 στο Χ αυτοκίνητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, di maria kun είπε

πως εγινε αυτο ρε μαν????????πατησες ξοφαλτσα κανα κρασπεδο και ασκησε πιεση η ζαντα στο εσωτερικο???η βρηκες αποτομα κατι????

εγω εχω κατι μισελεν ενερτζι καμια εφταετια(ξερω το ξεφτελησα)γενικα στην πιατσα θεωρουνται τα πιο αλλαραουντ,γθρω στα 300-350 πανε αναλογα διαστασης

φυσικα και ειναι φαγωμενα και ενω ειμαι και λιγο ζβαρνιαρης μου φαινεται δυσκολο να σκασει λαστιχο ετσι

Έπεσα σε μια μεγάλη λακκούβα ενώ ήμασταν 5 άτομα μέσα στο αμάξι κ έσκασε το ένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Το θέμα αν και "φρέσκο" σχετικά με τα άλλα, έβγαλα το εξής συμπέρασμα: Σε διαστάσεις 175/70/13 οπου η δύναμη είναι στα 90ps χρησιμοποιούμε μαλακή γόμα. Έχετε κάποια απόψη για τα ρωσικά καμα ; 4τμχ 120 ευρώ στο συγκεκριμένο καρέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κοιταω για ελαστικα για skoda octavia 1.6 tdi.Αυτη την στιγμη φοραει απο την μανα του Pirelli cinturato P7 σε διασταση 225/45/R17 -  91w.

Εχω δει τα Bridgestone Turanza T005 91W τα οποια ειναι fuel : c και wet : b

Σκεφτομουν τα Bridgestone Turanza T005 94W XL (τα οποια βγανουν και σε δειχτη v) διοτι εχουν fuel : b και wet : a   αλλα αλλαζει ο δειχτης φορτιου και δεν ξερω αν θα ειναι σωστο για το αυτοκινητο.Ηδη το W το θεωρω υπερβολη για αυτο το αμαξι αλλα για να το βαζει ο κατασκευαστης κατι θα ξερουν.

 

Σαν αλλες επιλογες εχω δει τα παρακατω αλλα με εντελως διαφορετικους δειχτες ταχυτας.

 Goodyear EfficientGrip Performance 91V

 Dunlop Sport Bluresponse

Uniroyal RainSport 3

 

Καμια αποψη;

 

Επεξ/σία από nemesiskp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nemesiskp είπε

Καμια αποψη;

Γιατί θέλεις να αλλάξεις μάρκα? δε σε ικανοποιούν αυτά? Τα καλύτερα με τουλάχιστον B σε κατανάλωση και κράτημα είναι αυτά. Πας για V ή W και 91 η 94

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια τα pirelli δεν λεω,αλλα μου αρεσει να δοκιμαζω διαφορετικα ανα 4 χρονια που αλλαζονται.Εσυ λες δεν θα εχω θεμα αν παω ας πουμε στα turanza xl με 94αρι δειχτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, nemesiskp είπε

Εσυ λες δεν θα εχω θεμα αν παω ας πουμε στα turanza xl με 94αρι δειχτη;

Με 94αρι θα πας στα 670 κιλά ανά τροχό αντί για 615. Κοίτα εδώ

Το φορτώνεις τόσο πολύ τ' αμάξι? δε θα έχεις θέμα πάντως. Από αυτά που σου έβαλα κοίτα και τα Dunlop που έχουν 69dB θόρυβο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...