Προς το περιεχόμενο

Δυσκολια στο να νοικιασω νεο σπιτι


Xrhstaras.GS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια. Εδω και περιπου 7 χρονια ειμαι σε ενα σπιτι με ενοικιο αλλα χωρις συμβολαιο. Πριν ενα μηνα ο ιδιοκτητης που ειπε πως το θελει για ιδιοκατοικηση.

Το θεμα ειναι πως το σπιτι που ειμαι πληρωνω νοικι 150€ στα βορεια προαστια. Η δουλεια μου ειναι επισης στα βορεια προαστια και τωρα ψαχνω σπιτι καπου κοντα στο χαλανδρι που ειναι η δουλεια μου μεχρι 200€.

Δεν εχω τρελες απαιτησεις. 40-45 τμ καθως ειμαι με την μανα μου και δεν μπορει να δουλεψει λογο προβληματος υγειας, οποτε ολο το βαρος πεφτει πανω μου.

Ολοι ζητανε 2 νοικια μπροστα για να μπω κατι που μου ειναι δυσκολο αφου ειμαι 6ωρος και παιρνω κοντα στα 400€.

Ο ιδιοκτητης θελει να πληρωσω νοικι και ρευμα μεχρι τελος μαρτιου και να φυγω και δεν τον νοιαζει που δεν θα εχω λεφτα να φυγω.

Ξερω οτι μπορει να μην ειναι το πλεον καταλληλο μερος για να ψαξω για σπιτι αλλα εχω φαει τον κοσμο και δεν βρισκω τιποτα...

Αν ρε παιδια ξερετε το οτιδηποτε για περιοχες κοντα στο χαλανδρι (δεν με ενδιαφερει να ειναι στο χαλανδρι η εξω απο αυτο) πειτε μου σας παρακαλω γιατι με εχει φαει το αγχος.

Με τις οικονομικες υποχρεωσεις μου παντα ημουν και ειμαι κυριος γιατι δουλευω απο τα 16 μου.

Ευχαριστω εκ των προτερων παιδια.

  • Like 6
  • Sad 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε έτσι που τα λες δύσκολα τα πράγματα. Και με τα ενοίκια επίσης. Οι ιδιοκτήτες φάγανε τόσες φολες γι'αυτό ζητάνε τα λεφτά από μπροστά. Δανεισου από κάνα φίλο σου και δωστα.

 

Επεξ/σία από sezebo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, sezebo είπε

Φίλε έτσι που τα λες δύσκολα τα πράγματα. Και με τα ενοίκια τα επίσης. Οι ιδιοκτήτες φάγανε τόσες φολες γι'αυτό ζητάνε τα λεφτά από μπροστά. Δανεισου από κάνα φίλο σου και δωστα.

Πολυ δυσκολο να βρω δανεικα φιλε... Δεν ειναι οτι δεν κατανοω τους ιδιοκτητες αλλα ετσι οπως ειναι οι μισθοι στην ελλαδα φανταζει πολυ δυσκολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να βρες με ένα ενοικο εγγυηση εχεις πιθανότητες αλλα σπιτι εστω τοσα τετραγωνικα με 150 ευρω είναι σχεδόν αδυνατον φιλε μου εκτος και είναι καννα ερειπιο και παλι δυσκολο .

Να υποθεσω ότι και τα χρηματα που εδινες ηταν "μαυρα" ?Η ΔΕΗ σε ποιανου ονομα ?

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Να βρες με ένα ενοικο εγγυηση εχεις πιθανότητες αλλα σπιτι εστω τοσα τετραγωνικα με 150 ευρω είναι σχεδόν αδυνατον φιλε μου εκτος και είναι καννα ερειπιο και παλι δυσκολο .

Να υποθεσω ότι και τα χρηματα που εδινες ηταν "μαυρα" ?Η ΔΕΗ σε ποιανου ονομα ?

Ναι μαυρα αφου δεν υπηρχε συμβολαιο. Η δεη στο ονομα τους. Δεν ζηταω ντε και καλα με 150. Και 200 καλα θα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο εκβιαστηκα μπορεις να παραμείνεις μιας και χωρις συμβολαιο δεν μπορει να σου κανει εξωση ...Τα προβλήματα όμως θα υπαρχουν .Ξερεις αν το θελει πραγματι για ιδιοκατοικηση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ελεγα συμβιβαστικα να του ζητήσεις ένα χρονικο περιθωριο καποιων μηνων μεχρι να δεις τι μπορεις να κανεις ...Δυσκολα όμως τα πραγματα αφου δεν εχεις συμβολαιο και εισαι συνυπεύθυνος για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Θα ελεγα συμβιβαστικα να του ζητήσεις ένα χρονικο περιθωριο καποιων μηνων μεχρι να δεις τι μπορεις να κανεις ...Δυσκολα όμως τα πραγματα αφου δεν εχεις συμβολαιο και εισαι συνυπεύθυνος για αυτό.

Δεν κανει υπομονη θελει οπως και δηποτε τελος μαρτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150 ευρω στο Χαλανδρι; Ειναι πολυ μικρο ή ειναι υπογειο-ισογειο;

Ακουγεται πολυ χαμηλη τιμη

Δυσκολα να βρεις κατι αξιοπρεπες παντως με 200 ευρω, δυστυχως,, ειναι και η περιοδος οχι καλη τωρα με το airbnb, στο ευχομαι παντως

Οσο για τη ρευστοτητα, μηπως μπορεις να παρεις καναν μισθο προκαταβολη απ τη δουλεια σου, αν τους εξηγησεις το λογο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  1. Και συμβόλαιο να είχε, το συμβόλαιο ισχύει για 3 χρόνια εκτός αν κάνει νέο συμβόλαιο κάθε 3ετία.
  2. 150€ και υπόγειο να είναι, τσάμπα στο έδινε. Μόνο απο αυτό, ουσιαστικά μάλλον του είσαι υπόχρεος. 150€ έχει γκαρσονιέρα του "70 στον Άγιο Παντελεήμονα.
  3. Σκέψου σοβαρά την περίπτωση να αλλάξεις εντελώς περιοχή και να πας κάπου κοντά σε τρένο ( απο Κάτω Πατήσια έως Πευκάκια). Με 200€ το βρίσκω αδύνατο να βρεις κάτι που να είναι ελάχιστα αξιόλογο προς τα ΒΠ, όχι τώρα, αλλά ούτε σε ένα χρόνο.
  4. Σημαντικό είναι να δεις τι ενεργειακής κλάσης είναι το σπίτι, τι κοινόχρηστα έχει, αν ανοίγουν καλοριφέρ κλπ. Όλα αυτά είναι κόστη σε επίπεδο έτους. Αυτό γιατί το συνολικό κόστος είναι το ενοίκιο + τα έξοδα του σπιτιού. Οπότε ένα φθηνό σπίτι, δεν είναι πάντα όντως η πιο οικονομική επιλογή.
Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Xrhstaras.GS είπε

Δεν κανει υπομονη θελει οπως και δηποτε τελος μαρτη.

Πες του να σου κανει ...εξωση να δεις τι θα σου πει !!! Δεν μπορει να σου κανει .

Για να βιαζεται τοσο μαλλον εχει βρει αλλον.

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Πες του να σου κανει ...εξωση να δεις τι θα σου πει !!! Δεν μπορει να σου κανει . 

ε και του έδινε τσάμπα το σπίτι, ε και μετά να του εναντιωθεί που του έκανε τη χάρη και του το έδινε και τόσο. Ωραία λογική!!!

  • Like 22
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...