Προς το περιεχόμενο

Δυσκολια στο να νοικιασω νεο σπιτι


Xrhstaras.GS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τι να σου πω, εδώ πχ αναφέρει το άρθρο 1 του νόμου:

https://www.pglaw.gr/μίσθωση-κατοικίας-διάρκεια-μίσθωμα-λ/

http://efotopoulou.gr/i-misthosi-katikias-ke-i-elachisti-provlepomeni-diarkia-aftis/

Εσύ θα τα ξέρεις καλύτερα, απλά μου το είπε ο φίλος μου και μπυ έκανε εντύπωση. Αυτό το άρθρο 1 τι λέει ξέρουμε;

"1. Στις διατάξεις του νόμου αυτού υπάγονται οι μισθώσεις ακινήτων που χρησιμοποιούνται κατά τη μισθωτική σύμβαση για κύρια κατοικία."

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-1703-1987/arthro-1-nomos-1703-1987-ektasi-ishyos-toy-nomoy

Με λίγα λόγια πρέπει να γράφει στο μισθωτήριο ότι πρόκειται για δευτερεύουσα ή εξοχική κατοικία για να μην έχει ισχύ η τριετία. Ή τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Μια διευκρίνηση που πολλοί έχετε μπερδέψει. Ο ιδιοκτήτης ζήτησε πριν 1 μήνα (αρχές του χρόνου???), να φύγει ο άνθρωπος τέλη Μαρτίου. Εν ολίγοις του έδωσε κοντά 3 μήνες. Δεν του είπε σε 1 μήνα φεύγεις.

Επίσης ένα παράδειγμα, έχω ένα σπίτι που νοικιάζω με 300€ και αποφασίσω πως θέλω να τον δώσω στον Χ επειδή θέλω να τον βοηθήσω με 150€ (εν ολίγοις να των χρηματοδοτώ απο την τσέπη μου με 150€ το μήνα) και μετά να έρχεται κάποιος και να μου λέει:

Εντάξει ας μην του το έδινε τόσο ή ας του ζητούσε αύξηση. Είχαν συμφωνήσει 150 ευρώ, του τα έδινε κάθε μήνα απ' ότι λέει κανένας δεν χρωστάει χάρη σε κανέναν.

Ε να είσαι σίγουρος πως με τέτοιες συμπεριφορές και λογική, ο κόσμος μας θα ήταν αρκετά χειρότερος αν οι λίγοι που σκέφτονται τους άλλους, κοίταγαν και αυτοί την πάρτι τους και μόνο. Το ξέρω ότι προφανώς στα @@ σου κ όλας. Απλά λέω...

Προσφορά / ζήτηση. Μεγάλο ποσοστό σπιτιών νοικιάζεται μέσω AirBnb. Τα υπόλοιπα είναι λίγα, για πολλους ενοικιαστές. Σε πολλές περιπτώσεις σήμερα, τα σπίτια προς ενοικίαση δείχνονται σε πολλούς ενοικιαστές ταυτόχρονα και το παίρνει όποιος έχει πιο αξιόπιστα χαρακτηριστικά και δίνει παράλληλα τα περισσότερα. (δημοπρασία φάση)

Το ότι του έκανε χάρη δεν έχω δει πως προκύπτει ακριβώς. Παρ όλα αυτά δεν είπα να μην φύγει, είπα να ψάξει και να φύγει εντός εξαμήνου χωρίς πίεση μόλις βρει σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Το ότι του έκανε χάρη δεν έχω δει πως προκύπτει ακριβώς.

Χωρίς να ξέρουμε το σπίτι, €150 ενοίκιο στα ΒΠ ούτε κοτέτσι δεν έχει. Ακούγεται δηλαδή σαν ο ιδιοκτήτης να χάριζε λεφτά στον TS, λόγω κόστους ευκαιρίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειστε ωρες ωρες,σα νοικοκυρες κουτσομπολες.

Περισσοτερο ζητηματα που δεν απασχολουν τον θεματοθετη λυθηκαν,παρα το δικο του.

Νομοι,για σπιτι χωρις συμβολαιο..

Airbnb στο Χαλανδρι..

Δεν μπορεις να κανεις κατι.Και με αυτα τα χρήματα,ετοιμάσου να μετακομισεις Περισσο,αν είσαι τυχερος δηλαδη.

Ειναι περιττο να ψαξεις κατι σε αυτα τα χρηματα στα βπ.

Μην ξεχασεις πριν φυγεις,να πεις ευχαριστώ στον άνθρωπο, που σου φέρθηκε σαν γιο του.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μίσθωση είναι έγκυρη νομικά. Η παρανομία της αφορά τους φορολογικούς κανόνες και έχει πρόστιμο για τον ιδιοκτήτη. Ο μισθωτής (ή ενοικιαστής κατά το κοινώς λεγόμενο) υποχρεούται να φύγει από το μίσθιο. Αν ασκήσει αγωγή εξώσεως ο ιδιοκτήτης θα την κερδίσει. Το μόνο που μπορεί να πετύχει ρεαλιστικό ο νηματοθέτης είναι να καθυστερήσει λίγο την έξωση. Και το καλύτερο είναι να γίνει συναινετικά με τον ιδιοκτήτη - εκμισθωτή. 

Το μίσθωμα ήταν όντως χαμηλό, ακόμη κι αν υπολογίσουμε τον φόρο που γλύτωνε ο ιδιοκτήτης. Θεωρώ κι εγώ, ως δικηγόρος με σχετική εμπειρία στο χώρο των μισθώσεων, εξαιρετικά απίθανο να βρει αξιοπρεπές σπίτι σε αυτές τις περιοχές, με τέτοιο μίσθωμα. 

Δυστυχώς η ζωή είναι σκληρή για τους οικονομικά αδύναμους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα Άνω Πατησια κοντά στο σταθμό του τρένου (σχετικά), με ψάξιμο μπορει να βρεις κάτι με 180-200ε γυρω στα 50-60τμ το οποίο θα είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές. Για ΒΠ χλωμό σε κόβω για να είμαι ειλικρινής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

"1. Στις διατάξεις του νόμου αυτού υπάγονται οι μισθώσεις ακινήτων που χρησιμοποιούνται κατά τη μισθωτική σύμβαση για κύρια κατοικία."

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofories/nomothesia/n-1703-1987/arthro-1-nomos-1703-1987-ektasi-ishyos-toy-nomoy

Με λίγα λόγια πρέπει να γράφει στο μισθωτήριο ότι πρόκειται για δευτερεύουσα ή εξοχική κατοικία για να μην έχει ισχύ η τριετία. Ή τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ.

Στη φορολογική δήλωση δηλώνεις κύρια και δευτερεύουσα κατοικία. Εγώ πχ νοικιάζω ένα σπίτι εδώ που είμαι αλλά κύρια κατοικία δηλώνω το σπίτι της γυναίκας μου. Άρα στην περίπτωσή μου ισχύει η τριετία ή η διάρκεια που γράφει το μισθωτήριο πιστεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή πριν επτά χρόνια πόσο νοικιαζότανε το διαμέρισμα του ts;
Γιατί πριν επτά χρόνια θυμάμαι πολλούς "μπαμπάδες" που τα έδιναν
κοψοχρονιά τα χαραμπάτια τους.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, punky είπε

Εσείς παιδιά, άμα σας πάρουν σε καμιά δουλειά και σας πουν να σας δώσουν €1.500 μισθό, να τους πείτε πως είναι πολλά. Την κάνετε και με €700. Τι, όχι;
Μερικοί δεν έχετε καταλάβει πως τα σπίτια δεν χτίστηκαν μόνα τους αλλά πως στην πλειονότητα τους χτίστηκαν από ανθρώπους που έκαναν 2 δουλειές και δεν έβλεπαν τα παιδιά τους, γιατί ζούσαν στο νοίκι και τα έχτιζαν με δόσεις. Η αξία των σπιτιών είναι χρόνος από τις ζωές ανθρώπων. Εσείς χαρίστε τον δικό σας τσάμπα.

Έχεις μπλέξει λίγο τ' αυγά και τα πασχάλια, αλλά κάνει μπαμ σε ποια πλευρά βρίσκεσαι.

Anyway, γιατί χρησιμοποιείς ακραία παραδείγματα; Βασικά ξέρω, ρητορική είναι η ερώτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, phanispal είπε

Έχεις μπλέξει λίγο τ' αυγά και τα πασχάλια, αλλά κάνει μπαμ σε ποια πλευρά βρίσκεσαι.

Anyway, γιατί χρησιμοποιείς ακραία παραδείγματα; Βασικά ξέρω, ρητορική είναι η ερώτηση.

Δεν έχω μπλέξει τίποτα. Ελεύθερη αγορά ίσον προσφορά και ζήτηση. (Φυσικός) νόμος που ισχύει για να καθοριστεί η οικονομική αξία των αγαθών και της εργασίας.
Και τον λέω φυσικό, γιατί είναι αμείλικτος όπως η πραγματικότητα κι οτιδήποτε πήγε να τον "διορθώσει" οδήγησε σε πατερούληδες ή άλλους μυστακιοφόρους, σε πείνα και αιματοκύλισμα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, zio10 είπε

Στη φορολογική δήλωση δηλώνεις κύρια και δευτερεύουσα κατοικία. Εγώ πχ νοικιάζω ένα σπίτι εδώ που είμαι αλλά κύρια κατοικία δηλώνω το σπίτι της γυναίκας μου. Άρα στην περίπτωσή μου ισχύει η τριετία ή η διάρκεια που γράφει το μισθωτήριο πιστεύεις;

Στην περίπτωση σου, πως μπορεί να γνωρίζει ο σπιτονοικοκύρης σου τι δηλώνεις στη φορολογική σου δήλωση ώστε να κρίνει αν ισχύει ή όχι η τριετία?

Αλλά και να γνώριζε, η τελευταία δήλωση που έκανες ήταν πέρσι και αφορά την κατάσταση που ήσουν πρόπερσι, το ποια είναι η κύρια κατοικία σου σήμερα θα το δηλώσεις του χρόνου το Μάιο...

Για αυτό λέω πως ισχύει η τριετία, εκτός και αν στο μισθωτήριο σου γράφει "δευτερεύουσα/εξοχική κατοικία".

Αρκετά με το off topic όμως.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζω για τον OP που τα βγαζει περα με 400 ευρω για δυο ατομα και θυμαμαι το νημα που ελεγαν καποιοι οτι με λιγοτερα απο 800 ευρω ενα ατομο, φυτοζωεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miracle Worker είπε

Διαβαζω για τον OP που τα βγαζει περα με 400 ευρω για δυο ατομα και θυμαμαι το νημα που ελεγαν καποιοι οτι με λιγοτερα απο 800 ευρω ενα ατομο, φυτοζωεις...

To "τα βγαζω περα με ....." εχει πολλες διαβαθμισεις ομως😉

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Miracle Worker είπε

Διαβαζω για τον OP που τα βγαζει περα με 400 ευρω για δυο ατομα και θυμαμαι το νημα που ελεγαν καποιοι οτι με λιγοτερα απο 800 ευρω ενα ατομο, φυτοζωεις...

Αντικειμενικα, €400 για 2 ατομα δεν φτανουν με τιποτα...

Προς ts: στη θεση σου θα κοιταγα και για δουλεια εκτος αθηνων, πχ ωρωπο ή μεγαρα για χαμηλοτερα ενοικια. Διαφορετικα να κοιταγες για ενα συμπληρωματικο εισοδημα...;

Αν και πιστευω οτι εχετε ηδη επιπλεον εισοδημα πλεον του μισθου, αλλα θα κοιταγα για δευτερη δουλεια για να μπορω να περιποηθω την μητερα μου οσο καλυτερα μου επιτρετεται

Επεξ/σία από gasgounis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, punky είπε

Εσείς παιδιά, άμα σας πάρουν σε καμιά δουλειά και σας πουν να σας δώσουν €1.500 μισθό, να τους πείτε πως είναι πολλά. Την κάνετε και με €700. Τι, όχι;
Μερικοί δεν έχετε καταλάβει πως τα σπίτια δεν χτίστηκαν μόνα τους αλλά πως στην πλειονότητα τους χτίστηκαν από ανθρώπους που έκαναν 2 δουλειές και δεν έβλεπαν τα παιδιά τους, γιατί ζούσαν στο νοίκι και τα έχτιζαν με δόσεις. Η αξία των σπιτιών είναι χρόνος από τις ζωές ανθρώπων. Εσείς χαρίστε τον δικό σας τσάμπα.

 

Καλα δεν βαλαμε και πλαφον (σε αλλα ειδη υπαρχει) , ας το δινει ο καθενας οσο θελει το σπιτι.Εμεις θα κρινουμε τις τιμες

Εξαλλου ο ιδιοκτητης που θεωρει τον νομο προσφορας και ζητησης ιδανικο για το σπιτι του...μετα διαμαρτυρεται για τις τιμες στο σουπερμαρκετ, την βενζινη,τα κομιστρα στο ταξι , τα φροντιστηρια , τα φαρμακα.Βασικα για οτιδηποτε στο πλανητη, εκτος απο το ενοικιο του.

Επεξ/σία από bluesattack
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...