Προς το περιεχόμενο

Δυσκολια στο να νοικιασω νεο σπιτι


Xrhstaras.GS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Xrhstaras.GS είπε

Γεια σας παιδια. Εδω και περιπου 7 χρονια ειμαι σε ενα σπιτι με ενοικιο αλλα χωρις συμβολαιο. Πριν ενα μηνα ο ιδιοκτητης που ειπε πως το θελει για ιδιοκατοικηση.

Το θεμα ειναι πως το σπιτι που ειμαι πληρωνω νοικι 150€ στα βορεια προαστια. Η δουλεια μου ειναι επισης στα βορεια προαστια και τωρα ψαχνω σπιτι καπου κοντα στο χαλανδρι που ειναι η δουλεια μου μεχρι 200€.

Δεν εχω τρελες απαιτησεις. 40-45 τμ καθως ειμαι με την μανα μου και δεν μπορει να δουλεψει λογο προβληματος υγειας, οποτε ολο το βαρος πεφτει πανω μου.

Ολοι ζητανε 2 νοικια μπροστα για να μπω κατι που μου ειναι δυσκολο αφου ειμαι 6ωρος και παιρνω κοντα στα 400€.

Ο ιδιοκτητης θελει να πληρωσω νοικι και ρευμα μεχρι τελος μαρτιου και να φυγω και δεν τον νοιαζει που δεν θα εχω λεφτα να φυγω.

Ξερω οτι μπορει να μην ειναι το πλεον καταλληλο μερος για να ψαξω για σπιτι αλλα εχω φαει τον κοσμο και δεν βρισκω τιποτα...

Αν ρε παιδια ξερετε το οτιδηποτε για περιοχες κοντα στο χαλανδρι (δεν με ενδιαφερει να ειναι στο χαλανδρι η εξω απο αυτο) πειτε μου σας παρακαλω γιατι με εχει φαει το αγχος.

Με τις οικονομικες υποχρεωσεις μου παντα ημουν και ειμαι κυριος γιατι δουλευω απο τα 16 μου.

Ευχαριστω εκ των προτερων παιδια.

κοιτα γερακα που ειναι κοντα αρκετα ειναι πιο φθηνα απο χαλανδρι.σιγουρα. μπορει να βρεις καμια παλια μονοκατοικια η καποια μεγαλη γκαρσονιερα.μας κατεστρεψε το rbnb

14 λεπτά πριν, gasgounis είπε

Αντικειμενικα, €400 για 2 ατομα δεν φτανουν με τιποτα...

Προς ts: στη θεση σου θα κοιταγα και για δουλεια εκτος αθηνων, πχ ωρωπο ή μεγαρα για χαμηλοτερα ενοικια. Διαφορετικα να κοιταγες για ενα συμπληρωματικο εισοδημα...;

Αν και πιστευω οτι εχετε ηδη επιπλεον εισοδημα πλεον του μισθου, αλλα θα κοιταγα για δευτερη δουλεια για να μπορω να περιποηθω την μητερα μου οσο καλυτερα μου επιτρετεται

εαν ειναι κατακοιτη εχουν της προνοιας που ειναι 313€ ακομη. αλλα και παλι...με τοσες υποχρεωσεις...δικιο εχει το παιδι να νιωθει οτι πεφτει πανω του το βαρος! μπραβο λεβεντη μου!!!μακαρι να ησουν παιδι μου!!!

Επεξ/σία από razorblade334
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 150
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα τοοοσο περαση εχει το rbnb.Τι στο καλο, ολοι οι φραγκατοι τουριστες εδω ερχονται.Και ενταξει σε νησι η παραθεριστικη πολη διπλα στην θαλασσα.Στη καυσαριουμπα της Αθηνας ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Καλα τοοοσο περαση εχει το rbnb.Τι στο καλο, ολοι οι φραγκατοι τουριστες εδω ερχονται.Και ενταξει σε νησι η παραθεριστικη πολη διπλα στην θαλασσα.Στη καυσαριουμπα της Αθηνας ? 

O 50αρης και 60αρης Τουριστας θελει να ερθει να δει την Ακροπολη  την Πλακα κτλ..

Δεν θελει να παει Μυκονο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, bluesattack είπε

Καλα τοοοσο περαση εχει το rbnb.Τι στο καλο, ολοι οι φραγκατοι τουριστες εδω ερχονται.Και ενταξει σε νησι η παραθεριστικη πολη διπλα στην θαλασσα.Στη καυσαριουμπα της Αθηνας ? 

Μαλλον δεν μενεις Αθηνα για να δεις ποσο τουρισμο εχει. Ή αν μενεις δεν κυκλοφορεις Μοναστηρακι/Πλακα/Ακροπολη κτλ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ADHD είπε

Ελα Άνω Πατησια κοντά στο σταθμό του τρένου (σχετικά), με ψάξιμο μπορει να βρεις κάτι με 180-200ε γυρω στα 50-60τμ το οποίο θα είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές. Για ΒΠ χλωμό σε κόβω για να είμαι ειλικρινής.

Εντάξει και η Μεταμόρφωση ΒΠ είναι, αλλά θυμίζει περισσότερο Νίκαια - Ρέντη φάση, δεν είναι όλα τα ΒΠ αριστοκρατία όπως έχει επικρατίσει.

Αλλά με 180-200 και 50-60 τμ; Ακόμα και μη επιπλωμένο δεν παίζει. Το πολύ μέχρι 30-35 τμ. για 180-200. Φυσικά μπορεί να πέσεις και σε περίπτωση ιδιοκτήτη που το δίνει χαμηλά για δικούς του λόγους. Γενικά όπου βλέπεις κάτω από 200, κάποιο λάκο έχει η φάβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, razorblade334 είπε

κοιτα γερακα που ειναι κοντα αρκετα ειναι πιο φθηνα απο χαλανδρι.σιγουρα. μπορει να βρεις καμια παλια μονοκατοικια η καποια μεγαλη γκαρσονιερα.μας κατεστρεψε το rbnb

Γέρακα πιο φθηνά??? Άστο φίλε μου γιατί μένω Γέρακα. Πλέον βρίσκεις μεγάλα σπίτια στην περιοχή με το αντίστοιχο τίμημα.... Μικρά και στην τιμή των 150€ απλά δεν υπάρχουν. Δυστυχώς ο φίλος που ψάχνει με 150€  σε αυτές τις περιοχές αντιμετωπίζει τις ίδιες πιθανότητες με το Τζακποτ. Συγχώρεσε με για το ύφος και την απαισιοδοξία μου αλλά προσπαθώ να σου δώσω μια εικόνα του τι πραγματικά συμβαίνει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια. Διαβασα ολες τις απαντησεις σας και σας ευχαριστω που ο καθενας με τον τροπο του, μπηκε να βοηθησει.

 

Εννοειται δεν εχω ελπιδες οτι θα βρω στα βπ με 200€.... Το σπιτι που μενω ειναι μια μονοκατοικια περιπου 45 τμ για οσους ρωταγαν κοντα στην πλατεια της αγ.παρασκευης.

Εγω και αμεποληπους και πανορμου ακομα και κυψελη να βρω μια χαρα θα ηταν. Απλα λεω οτι θα ηθελα να ειναι οσο γινεται κοντα στην δουλεια μου για να μην τρωω ολη μου την ημερα στους δρομους γιατι εκτος απο την δουλεια εχω και προσωπικη ζωη που δυστυχως την εχω κανει περα εδω και 3-4 χρονια...

 

Το θεμα ειναι οτι ο ιδιοκτητης δεν θελει να μου δωσει χρονο και απαιτει με αυτα που θα εχω μαζεψει που θα μου εφταναν ανετα για να μετακομισω, τελος μαρτη να τα δωσω σε ενοικιο και ρευμα και μετα να κοψω το λαιμο μου και να φυγω χωρις λεφτα.

Ξερω οτι αν θελω εφοσον ο νομος δεν με αγγιζει (δλδ να με υποχρεωσει νομικα να πληρωσω το οτιδηποτε) μπορω να τον εκβιασω και να του το παιξω ζορι, αλλα ρε παιδια δεν εχω τα ψυχικα αποθεματα να τσακωθω. Γενικα ειμαι ηρεμος ανθρωπος και ποτε μου δεν θυμαμαι τον εαυτο μου να του αρεσουν οι καυγαδες..

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρήστο μετά απο 7 χρόνια, που φαινεται οτι ησουν τυπικός, δε μπορειτε να έρθετε σε μια συνεννόηση; Οκ οι λογαριασμοί ειναι δικοί σου, αλλά πες του ρε παιδί μου, μη του πληρωσεις το τελευταιο ενοικιο να σου μεινει τιποτε για τη μετακομιση. 45 τετραγωνικά σπιτι, 250-300 ευρώ θα τα χρειαστεις για τη μετακόμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Του λες πολύ απλα οτι δεν έχεις να πληρωσεις,επειδη τα χρειαζεσαι για την μετακομιση,την αληθεια δηλαδη,ηρεμα και ομορφα,ψαχνεις κάτι άλλο και φεύγεις όσο πιο γρήγορα μπορείς. Δεν μπορεί να σε κάνει κάτι,ουτε εσύ μπορείς να κανεις κατι.Αν είναι άνθρωπος θα καταλάβει.Και το ανθρώπινο είναι να σου το έλεγε ενα 6μηνο πιο πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, bluesattack είπε

Καλα τοοοσο περαση εχει το rbnb.Τι στο καλο, ολοι οι φραγκατοι τουριστες εδω ερχονται.Και ενταξει σε νησι η παραθεριστικη πολη διπλα στην θαλασσα.Στη καυσαριουμπα της Αθηνας ? 

Ξέρεις είσαι σε μια χώρα με τεράστια ιστορία και πολιτισμό όταν άλλοι έχουν πολιτισμό 100-200 χρόνων να δείξουν. Βέβαια κάποιοι θέλουν να μην το ξέρεις για να ξεπουλησουν την χώρα. Όμως ο ξένος το έχει μάθει στα σχολικά του βιβλία και έρχεται Αθήνα να την δει. 

Μην πληρώσεις τίποτα και φύγε νύχτα στο νέο σπίτι και φεσωσε τον ρεύμα και νοίκι. Άλλαξε και το κινητό να μην σε βρίσκει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xrhstaras.GS είπε

Ξερω οτι αν θελω εφοσον ο νομος δεν με αγγιζει (δλδ να με υποχρεωσει νομικα να πληρωσω το οτιδηποτε) μπορω να τον εκβιασω και να του το παιξω ζορι, αλλα ρε παιδια δεν εχω τα ψυχικα αποθεματα να τσακωθω. Γενικα ειμαι ηρεμος ανθρωπος και ποτε μου δεν θυμαμαι τον εαυτο μου να του αρεσουν οι καυγαδες..

Τα πραγματα είναι απλα...Του λες ότι με τα λεφτα που βγαζω σε 1-2 μηνες δεν προλαβαίνω να μαζεψω τα λεφτα που πρεπει να εχω για να φυγω. Δωσε μου πιστωση χρονου ή να μην σου πληρωσω ενοικιο-δεη για το τελευταιο μηνα ώστε αυτά τα λεφτα να πανε για την εγγυηση του νεου σπιτιου και την μετακομηση και μολις εγκατασταθω και είμαι παλι ισα βαρκα ισα πανια, σου ξεχρεωνω και το ένα νοικι και την ΔΕΗ.

Εφόσον εχει δεχτει να του δινεις τοσα λιγα λεφτα τοσα χρονια,ξερει το πρόβλημα υγειας της μητερας σου και ότι δεν μπορει να εργαστεί και εφόσον του αφηνεις και το σπιτι ελευθερο όταν σου ειπε ότι το χρειαζεται δεν νομιζω να μην το δεχτει. Οκ μπορει να γκρινιαξει λιγο αλλα πρεπει να του εξηγήσεις ότι πραγματικα δεν υπαρχει άλλη λυση.

1 ώρα πριν, Xrhstaras.GS είπε

Εγω και αμεποληπους και πανορμου ακομα και κυψελη να βρω μια χαρα θα ηταν

Φιλη νοικιαζει Αμπελοκηπους μεταξυ κηφισσιας και πανορμου,270ευρο για 55τμ...Και από παροχες μηδεν.Απλα εχει καλη διαρρύθμιση το σπιτι.Οτι είναι κοντα στο μετρο και τοσο κοντα στο κεντρο το βαρανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xrhstaras.GS είπε

Καλημερα παιδια. Διαβασα ολες τις απαντησεις σας και σας ευχαριστω που ο καθενας με τον τροπο του, μπηκε να βοηθησει.

Εννοειται δεν εχω ελπιδες οτι θα βρω στα βπ με 200€.... Το σπιτι που μενω ειναι μια μονοκατοικια περιπου 45 τμ για οσους ρωταγαν κοντα στην πλατεια της αγ.παρασκευης.

Εγω και αμεποληπους και πανορμου ακομα και κυψελη να βρω μια χαρα θα ηταν. Απλα λεω οτι θα ηθελα να ειναι οσο γινεται κοντα στην δουλεια μου για να μην τρωω ολη μου την ημερα στους δρομους γιατι εκτος απο την δουλεια εχω και προσωπικη ζωη που δυστυχως την εχω κανει περα εδω και 3-4 χρονια...

Το θεμα ειναι οτι ο ιδιοκτητης δεν θελει να μου δωσει χρονο και απαιτει με αυτα που θα εχω μαζεψει που θα μου εφταναν ανετα για να μετακομισω, τελος μαρτη να τα δωσω σε ενοικιο και ρευμα και μετα να κοψω το λαιμο μου και να φυγω χωρις λεφτα.

Ξερω οτι αν θελω εφοσον ο νομος δεν με αγγιζει (δλδ να με υποχρεωσει νομικα να πληρωσω το οτιδηποτε) μπορω να τον εκβιασω και να του το παιξω ζορι, αλλα ρε παιδια δεν εχω τα ψυχικα αποθεματα να τσακωθω. Γενικα ειμαι ηρεμος ανθρωπος και ποτε μου δεν θυμαμαι τον εαυτο μου να του αρεσουν οι καυγαδες..

Εγγυηση δεν ειχες δωσει οταν μπηκες στο σπιτι που εισαι τωρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xrhstaras.GS είπε

Καλημερα παιδια. Διαβασα ολες τις απαντησεις σας και σας ευχαριστω που ο καθενας με τον τροπο του, μπηκε να βοηθησει.

Εννοειται δεν εχω ελπιδες οτι θα βρω στα βπ με 200€.... Το σπιτι που μενω ειναι μια μονοκατοικια περιπου 45 τμ για οσους ρωταγαν κοντα στην πλατεια της αγ.παρασκευης.

Εγω και αμεποληπους και πανορμου ακομα και κυψελη να βρω μια χαρα θα ηταν. Απλα λεω οτι θα ηθελα να ειναι οσο γινεται κοντα στην δουλεια μου για να μην τρωω ολη μου την ημερα στους δρομους γιατι εκτος απο την δουλεια εχω και προσωπικη ζωη που δυστυχως την εχω κανει περα εδω και 3-4 χρονια...

Το θεμα ειναι οτι ο ιδιοκτητης δεν θελει να μου δωσει χρονο και απαιτει με αυτα που θα εχω μαζεψει που θα μου εφταναν ανετα για να μετακομισω, τελος μαρτη να τα δωσω σε ενοικιο και ρευμα και μετα να κοψω το λαιμο μου και να φυγω χωρις λεφτα.

Ξερω οτι αν θελω εφοσον ο νομος δεν με αγγιζει (δλδ να με υποχρεωσει νομικα να πληρωσω το οτιδηποτε) μπορω να τον εκβιασω και να του το παιξω ζορι, αλλα ρε παιδια δεν εχω τα ψυχικα αποθεματα να τσακωθω. Γενικα ειμαι ηρεμος ανθρωπος και ποτε μου δεν θυμαμαι τον εαυτο μου να του αρεσουν οι καυγαδες..

Καταλαβαίνω ότι υπάρχουν άνθρωποι που δεν τους αρέσουν οι τσακωμοί (εγώ είμαι ένας από αυτούς δυστυχώς) αλλά πρέπει να πιέσεις τον εαυτό σου ώστε να βάλεις πάνω από όλα εσένα και την οικογένεια σου. Θα του πεις ευγενικά και όμορφα αλλά ταυτόχρονα με θάρρος και παρρησία ότι αυτό που ζητάει είναι αδύνατο λόγω της υφιστάμενης κατάστασης με τα σπίτια στην Αθήνα (airbnb, δεν χτίζονται νέες πολυκατοικίες λόγω κρίσης κτλ) και να σου δώσει λίγο παραπάνω χρόνο για να βρεις νέο σπίτι και παράλληλα να μην του καταβάλεις το τελευταίο ενοίκιο ή να του το καταβάλεις σε δόσεις στο μέλλον.

Αυτά που γράφω δεν είναι παράλογα, γίνονται πολύ συχνά σε αυτές τις περιπτώσεις. Μη φοβάσαι τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Xrhstaras.GS είπε

Το θεμα ειναι οτι ο ιδιοκτητης δεν θελει να μου δωσει χρονο και απαιτει με αυτα που θα εχω μαζεψει που θα μου εφταναν ανετα για να μετακομισω, τελος μαρτη να τα δωσω σε ενοικιο και ρευμα και μετα να κοψω το λαιμο μου και να φυγω χωρις λεφτα.

Ξερω οτι αν θελω εφοσον ο νομος δεν με αγγιζει (δλδ να με υποχρεωσει νομικα να πληρωσω το οτιδηποτε) μπορω να τον εκβιασω και να του το παιξω ζορι, αλλα ρε παιδια δεν εχω τα ψυχικα αποθεματα να τσακωθω. Γενικα ειμαι ηρεμος ανθρωπος και ποτε μου δεν θυμαμαι τον εαυτο μου να του αρεσουν οι καυγαδες..

Εφόσον είσαι συνεπής κι έχεις δείξει καλό πρόσωπο, το μόνο που σκέφτομαι ως ευγενική λύση είναι να κρατήσεις τα χρήματα για να μετακομίσεις και να του δώσεις τα χρωστούμενα λίγο αργότερα ή σε δόσεις, μεταξύ σας. Έτσι όπως το περιγράφεις, δε πιστεύω πως ο ιδιοκτήτης θα "σωθεί" άμα πάρει άμεσα 300€ και λογικά θα σου έχει εμπιστοσύνη ύστερα τόσα χρόνια κι αφού γνωρίζει την κατάστασή σου. Είναι μικρά τα ποσά και δεν περιγράφεις κάτι τραγικό, εκτός αν χρωστάς και δεν το αναφέρεις εδώ.

Εμένα στην θέση σου θα με απασχολούσε μόνο το να βρω σπίτι. Εφόσον είσαι τίμιος, ακόμα κι αν φύγεις χωρίς να πληρώσεις μπορείς να έρθεις αργότερα και να του δώσεις τα χρωστούμενα. Ακόμα κι αν θυμώσει μαζί σου, όποτε και να του τα δώσεις, ακόμα και ένα χρόνο μετά, αν είναι σώφρων και άνθρωπος θα πρέπει να το εκτιμήσει εκείνη τη στιγμή και να αναθεωρήσει για σένα, ως άνθρωπο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...