Προς το περιεχόμενο

Απλός μαθηματικός υπολογισμός πρόβλημα


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είχα βγει με δύο φιλους και παραγγειλαμε πράγματα αξίας 30 ευρώ το πλήρωσα όλο το ποσο εγώ με κάρτα ο ένας από τους δυο φίλους μου είχε ένα χαρτονόμισμα των 20 ευρώ μαζί του και επειδή δεν είχε να μου δώσει την αναλογία του δηλαδή 10 ευρώ τα έδωσε στον τρίτο φίλο μου και αυτος του έδωσε πίσω δέκα ευρώ ρέστα. Εγώ στον τρίτο φίλο μου που του έδωσε τα δέκα ευρώ δεν του ζήτησα να πληρώσει την δικιά του αναλογία επειδή του χρωστούσα από άλλη φορά τα χρήματα αυτά

Το θέμα είναι τώρα ότι πρέπει να μου δώσει τα 10 ευρώ που έλαβε από τον δεύτερο φίλο μου αλλά αν μου τα δώσει λογικά μπαίνει μεσα -10 ευρώ ο τρίτος φίλος μου

Κάνω κάτι λάθος τι πρέπει να γίνει?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας ζηταγατε να σας σπάσει το 20ρικο

Εσυ έπρεπε να πάρεις πίσω 10 ευρώ όπως και αυτός που είχε το 20ρικο 

Με αλλά λόγια με ένα δεκάρικο δεν γίνεται να έρθετε όλοι στα ίσα, χρειαζοσασταν 2

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Ας ζηταγατε να σας σπάσει το 20ρικο

Εσυ έπρεπε να πάρεις πίσω 10 ευρώ όπως και αυτός που είχε το 20ρικο 

Με αλλά λόγια με ένα δεκάρικο δεν γίνεται να έρθετε όλοι στα ίσα, χρειαζοσασταν 2

Τώρα τι μπορεί να γίνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Αυτός που πήρε το 20ρικο πρέπει να σου δώσει εσένα 10

Άμα μου δωσει εμένα δέκα ευρώ ο τρίτος φίλος που έλαβε το 20ευρω δεν θα μπει όμως μέσα δέκα ευρώ? Επειδή έδωσε στον δεύτερο φίλο δέκα ευρώ ρέστα από τα δικά του χρήματα ?

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εσυ χρωστουσες σε ενα φιλο σου τα δεκα ευρώ, πρεπει να πληρωσεις για το γευμα των 2 σας.

Οπότε 10 το δικο σου, και 10 του φιλου σου που του χρωστας από άλλη φορα.

Ο τριτος φιλος σου πρεπει να πληρωσει το δικο του γευμα, αρα χρωσταει σε εσενα 10 ευρω.

Αφου εδωσε το μοναδικο του 20ευρω στο 2ο φιλο σου και εκεινος του εδωσε 10 (για ποιον λογο εγινε αυτη η συναλλαγη δε ξερω), να σου δωσει το 10ευρω αυτο και μετα πρεπει να περιμενει αλλο ενα 10ευρω απο το δευτερο φιλο σου που πηρε το 20ευρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καταλαβει ακριβως ποιος εδωσε σε ποιον αλλα οτι και να ναι η λυση ειναι πολυ απλη

επιστρεφουν ο καθενας οτι εδωσε στον αλλον και ψαχνουν να βρουν απο ενα 10ευρο να στο δωσουν δεν ειναι και τοσο δυσκολο η ευρεση δεκαευρων 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτος που έλαβε το χαρτονόμισμα των 20 ευρώ είναι αυτος που του χρωστούσα 10 ευρω από άλλη φορά οπότε αυτός δεν θα πλήρωνε. 

Απλά πήγε να κάνει την εξυπηρέτηση να σπάσει στον δεύτερο φίλο το χαρτονόμισμα των 20 ευρώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Άμα μου δωσει εμένα δέκα ευρώ ο τρίτος φίλος που έλαβε το 20ευρω δεν θα μπει όμως μέσα δέκα ευρώ? Επειδή έδωσε στον δεύτερο φίλο δέκα ευρώ ρέστα από τα δικά του χρήματα ?

Έδωσε 10, πήρε 20 όμως, οπότε έβγαλε 10, τα οποία πρέπει να στα δώσει, έτσι δε θα έχει δώσει τίποτα για το γεύμα από δικά του χρήματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Vassilis_24 είπε

Έδωσε 10, πήρε 20 όμως, οπότε έβγαλε 10, τα οποία πρέπει να στα δώσει, έτσι δε θα έχει δώσει τίποτα για το γεύμα από δικά του χρήματα...

Μα δεν έπρεπε να δώσει για το δικό του γεύμα αυτός επειδή του χρωστούσα 10 ευρώ 

  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 minutes ago, eidikos33 said:

Καλησπέρα είχα βγει με δύο φιλους και παραγγειλαμε πράγματα αξίας 30 ευρώ το πλήρωσα όλο το ποσο εγώ με κάρτα ο ένας από τους δυο φίλους μου είχε ένα χαρτονόμισμα των 20 ευρώ μαζί του και επειδή δεν είχε να μου δώσει την αναλογία του δηλαδή 10 ευρώ τα έδωσε στον τρίτο φίλο μου και αυτος του έδωσε πίσω δέκα ευρώ ρέστα. Εγώ στον τρίτο φίλο μου που του έδωσε τα δέκα ευρώ δεν του ζήτησα να πληρώσει την δικιά του αναλογία επειδή του χρωστούσα από άλλη φορά τα χρήματα αυτά

Το θέμα είναι τώρα ότι πρέπει να μου δώσει τα 10 ευρώ που έλαβε από τον δεύτερο φίλο μου αλλά αν μου τα δώσει λογικά μπαίνει μεσα -10 ευρώ ο τρίτος φίλος μου

Κάνω κάτι λάθος τι πρέπει να γίνει?

επειδή με το ένας φίλος και ο αλλος φίλος δεν βγάζουμε άκρη

είστε τρια ατομα Α Β Γ

ο Α εδωσε 30 γιουρο (του χρωστάνε 20)

ο Β εδωσε στον Γ 20 γιουρο και πήρε πίσω 10 γίουρο. Αρα έδωσε στον Γ 20-10=10 γιουρο (το μερίδιο του)

Ο Γ έχει πάρει 10 γιουρο (δες προηγουμενο βημα) από Β και χρώστα επιπλέον το μερίδιο του , 10 γιουρο στον Α. Άρα συνολο 20 γιουρο.

αλλά επειδή ο Α χρωστά στον Γ 10 γιουρο, το μόνο που μένει είναι να δώσει ο Γ τα 10 γιουρο (τα λεφτά του Β δηλαδή) στον Α. the end.

Επεξ/σία από jakegate7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Μα δεν έπρεπε να δώσει για το δικό του γεύμα αυτός επειδή του χρωστούσα 10 ευρώ 

Ε, αν σου δώσει τα 10, δε θα έχει δώσει χρήματα ο ίδιος για το γεύμα, στο έγραψα απολύτως ξεκάθαρα.
Έδωσε 10 ευρώ στον άλλο φίλο σου και πήρε 20, εκ των οποίων τα 10 θα τα δώσει σε σένα και τα 10 θα τα κρατήσει.
Άρα έδωσε 10 ευρώ στο φίλο σου και θα κρατήσει τα 10 ευρώ από τα 20 που πήρε πίσω.
Δε θα έχει δώσει τίποτα για το γεύμα.

Επεξ/σία από Vassilis_24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...