Προς το περιεχόμενο

Απλός μαθηματικός υπολογισμός πρόβλημα


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 54
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

10 λεπτά πριν, jakegate7 είπε

επειδή με το ένας φίλος και ο αλλος φίλος δεν βγάζουμε άκρη

είστε τρια ατομα Α Β Γ

ο Α εδωσε 30 γιουρο (του χρωστάνε 20)

ο Β εδωσε στον Γ 20 γιουρο και πήρε πίσω 10 γίουρο. Αρα έδωσε στον Γ 20-10=10 γιουρο (το μερίδιο του)

Ο Γ έχει πάρει 10 γιουρο (δες προηγουμενο βημα) από Β και χρώστα επιπλέον το μερίδιο του , 10 γιουρο στον Α. Άρα συνολο 20 γιουρο.

αλλά επειδή ο Α χρωστά στον Γ 10 γιουρο, το μόνο που μένει είναι να δώσει ο Γ τα 10 γιουρο (τα λεφτά του Β δηλαδή) στον Α. the end.

Ο Γ δεν χρωστάει 10 ευρώ για το μερίδιο του στο Α επειδή του χρωστούσε από άλλη φορά 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λολ.

 

Πληρωσες 30.

Σου χρωστουσαν ο Α απο 10 + ο Β απο 10.

Επειδη χρωστουσες ηδη στον Β απο 10 ηρθατε πατσι.

 

Εμενε απο τον Α να σου χρωσταει ενα 10ρικο. Αλλα με 20ρικο δεν μπορουσε.

Ο αλλος κακως το πηρε αφου δεν μπορουσε να τον εξυπηρετησει (μονο αν ειχε 2 δεκαρικα να του τα χαλαγε χωρις να κρατησει τιποτε αφου ως πατσι δημιουργηθηκε νεα οφειλη

 

Αλλα αν καταλαβα καλα και στο εδωσε το 20ρικο μπλεξατε το πραγμα χωρις λογο.

ΤΩΡΣ: ο Β χρωσταει 10 στον Α 

ενω εσυ χρωστας 10 στον Β

 

Πρακτικα επειδη τωρα εισαι με 10

ευρω παραπανω στην τσεπη τα δινεις στον Α κατευθειαν κι ησυχαζετε κι οι τρεις

 

Γριφος ηταν αυτο;

 

Επεξ/σία από tsifotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, tsifotis είπε

Λολ.

Πληρωσες 30.

Σου χρωστουσαν ο Α απο 10 + ο Β απο 10.

Επειδη χρωστουσες ηδη στον Β απο 10 ηρθατε πατσι.

Εμενε απο τον Α να σου χρωσταει ενα 10ρικο. Αλλα με 20ρικο δεν μπορουσε.

Ο αλλος κακως το πηρε αφου δεν μπορουσε να τον εξυπηρετησει (μονο αν ειχε 2 δεκαρικα)

Αλλα αν αταλαβα καλα και στο εδωσε το 20ρικο μπλεξατε το πραγμα χωρις λογο.

ΤΩΡΣ: ο Β χρωσταει 10 στον Α 

ενω εσυ χρωστας 10 στον Β

Πρακτικα επειδη τωρα εισαι με 10

ευρω παραπανω στην τσεπη τα δινεις στον Α κατευθειαν κι ησυχαζετε κι οι τρεις

Ο α είμαι εγώ που πλήρωσα τα 30 ευρώ για όλους ο Β έδωσε τα 20 στον Γ και ο Γ δεν πλήρωσε την αναλογία του επειδή του χρωστούσα 10 ευρώ αλλά έδωσε 10 ευρώ ρέστα για το 20 εύρο στον Β

 

Επεξ/σία από eidikos33
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, eidikos33 είπε

Ο α είμαι εγώ που πλήρωσα τα 30 ευρώ για όλους ο Β έδωσε τα 20 στον Γ και ο Γ δεν πλήρωσε την αναλογία του επειδή του χρωστούσα 10 ευρώ 

Αρα εσενα σου χρωσταει ο Β 10 ευρω που δεν τα πηρες.

 

Επισης ο Γ χρωσταει στον Β τα 10 ευρω απο το 20ρικο 

 

Εναλλακτικα αν θελετε να μεταθεσετε το χρεος ο Γ να σου δωσει τα 10 ευρω κ τελος.

 

Αυτο ηταν σπαζοκεφαλια απο σχολικο βιβλιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τρίτος φίλος είχε 10 ευρώ μαζί του,τα έδωσε και πήρε 20.Αρα αυτή τη στιγμή εχει +10 ευρώ.Αν σου δώσει εσένα 10 ευρώ δεν είναι χαμένος,όσα είχε μαζί του πριν θα έχει και τώρα.Εσυ θα πάρεις 10 ευρώ και θα έχεις πληρώσει 20(το μερίδιο το δικό σου και του φίλου που χρωστούσες).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή βαριέμαι να διαβάζω τις απαντήσεις 

Το βασικό είναι ότι αυτός που είχε το δεκάρικο βρέθηκε με είκοσι ευρώ 

Κοινώς έβγαλε λεφτά ενώ έπρεπε να φύγει με ένα δεκάρικο (όπως ήρθε), αφού το δεκάρικο που χάλασε του το κάλυψες εσυ 

Ετσι όπως το λες όμως βγήκε με +10

edit: με πρόλαβε ο από πάνω 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ο τρίτος φίλος θα σου δώσει εσένα τα 20 ευρώ που του έδωσε ο πρώτος , θα του δώσεις εσύ τα 10 ευρώ τα δικά του που έδωσε στον πρώτο ώστε να μη μπει μέσα και είστε εντάξει.:P

Έτσι θα πατσίσετε και το 10ευρο που σου χρωστούσε.☺️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Επειδή βαριέμαι να διαβάζω τις απαντήσεις 

Το βασικό είναι ότι αυτός που είχε το δεκάρικο βρέθηκε με είκοσι ευρώ 

Κοινώς έβγαλε λεφτά ενώ έπρεπε να φύγει με ένα δεκάρικο (όπως ήρθε), αφού το δεκάρικο που χάλασε του το κάλυψες εσυ 

Ετσι όπως το λες όμως βγήκε με +10

edit: με πρόλαβε ο από πάνω 

Πριν στο πορτοφόλι του όμως είχε 10 ευρώ αυτός όμως άμα μου δώσει εμένα δέκα έδωσε και στον άλλον δέκα που είχε δώσει τα είκοσι αυτός δε θα έχει λεφτά από το πορτοφόλι του οπότε θα είναι -10 ευρώ μέσα 

1 λεπτό πριν, papoys1 είπε

Απλά ο τρίτος φίλος θα σου δώσει εσένα τα 20 ευρώ που του έδωσε ο πρώτος , θα του δώσεις εσύ τα 10 ευρώ τα δικά του που έδωσε στον πρώτο ώστε να μη μπει μέσα και είστε εντάξει.:P

Έτσι θα πατσίσετε και το 10ευρο που σου χρωστούσε.☺️

Έτσι δε κερδίζω εγώ κάτι εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

 

Έτσι δε κερδίζω εγώ κάτι εγώ

Να κερδίσεις τι;;;;; Απλά θα έχεις πάρει τα 10 ευρώ που σου χρωστάει ο πρώτος και θα πατσίσεις τα 10 που χρωστούσες στον άλλο.Δηλαδή το 10ευρο τι δικό σου οι άλλοι θα το πληρώσουν;;;;;

Για ξαναδιάβασε την απάντησή μου και θα καταλάβεις.☺️

Να στο κάνω λιανά.Έχεις δώσει αρχικά 30 και πρέπει να πάρεις 10 από τον ένα γιατί στο άλλο χρωστάς.Απλά δίνεις άλλα 10 παίρνεις 20 και είσαι οκ.:D

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Να κερδίσεις τι;;;;; Απλά θα έχεις πάρει τα 10 ευρώ που σου χρωστάει ο πρώτος και θα πατσίσεις τα 10 που χρωστούσες στον άλλο.Δηλαδή το 10ευρο τι δικό σου οι άλλοι θα το πληρώσουν;;;;;

Για ξαναδιάβασε την απάντησή μου και θα καταλάβεις.☺️

Να στο κάνω λιανά.Έχεις δώσει αρχικά 30 και πρέπει να πάρεις 10 από τον ένα γιατί στο άλλο χρωστάς.Απλά δίνεις άλλα 10 παίρνεις 20 και είσαι οκ.:D

Εγώ θα πάρω πίσω τα δέκα ευρώ που έδωσα με αυτόν τον τρόπο οπότε δεν αλλάζει κατι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά φίλε, ελπίζω να μας τρολλάρεις :-)

Ο δεύτερος πλήρωσε και είναι εντάξει. Ο τρίτος αυτή τη στιγμή, έχει 20 Ευρώ, ενώ είχε 10. Αφού του χρωστούσες, θα πρέπει να παραμείνει με 10, άρα πρέπει να σου δώσει 10 Ευρώ, για να μείνει με 10...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα πάρεις 10 ευρώ 20 θα πάρεις τα οποία έδωσε ο άλλος και πήρε τα 20, οπότε του τα δίνεις εσύ για είναι εντάξει στο πορτοφόλι του.Εσύ θα πάρεις τα 10 που σου χρωστούσε ο πρώτος μέσω του τρίτου οπότε όλοι είστε εντάξει.

Σίγουρα σε μπέρδεψα αλλά πάντα σε ένα πρακτικό πρόβλημα υπάρχουν πολλές λύσεις λογικές ή παράλογες απλά να έχουν το σωστό αποτέλεσμα.

Και η δική μου μπορεί να μη μοιάζει με τη δική σου έχει όμως σωστή λύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...