Προς το περιεχόμενο

Απλός μαθηματικός υπολογισμός πρόβλημα


eidikos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

9 ώρες πριν, koukoubagios είπε

Εσύ πλήρωσες 30ευρώ και μου χρωστούσες ενα δεκάρικο απο προχτές. Εκείνη την ημέρα ειχα ενα δεκαρικο στη τσέπη , Ο Νικος μου έδωσε το 20αρικο του και του έδωσα ένα δεκάρικο ρέστα. Εσύ πρέπει λοιπόν να σου δώσω το δεκάρικο του Νίκου , όχι όμως και το δικό μου , οπότε το 20άρικο πάλι θέλει σπάσιμο , η δώσε εσύ σε εμένα ενα 10αρικο να σου μεταδώσω το 20αρικο του Νικοθ, όπως και να έχει εγώ εφαγα ηπια ,και θα μου μείνει ενα δεκάρικο στη τσέπη στο τέλος , αυτό που μου χρώσταγες

 

Αφού είχες ένα 10αρικο. Το χρωστιμιο δεν το παίρνεις, συνεχίζει να στο χρωστάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eidikos33 είπε

Tι πρέπει να γίνει τελικά?

Ρε φίλε μας δουλεύεις; Σου έχουν γράψει σε 4 σελίδες ολόκληρες τι πρέπει να γίνει και εξακολουθείς και ρωτάς; Πραγματικά αν είχες κάτσει 1 λεπτό να το σκεφτείς θα το είχες βρει μόνος σου, χωρίς τη βοήθεια κανενός δεν είναι δα και πυρηνική φυσική...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, whoose είπε

 

Αφού είχες ένα 10αρικο. Το χρωστιμιο δεν το παίρνεις, συνεχίζει να στο χρωστάει.

Σκέψου το ξανά , το δεκάρικο ουσιαστικά μου το ξεχρέωσε πληρώνοντας το γεύμα μου . 30 ευρω έδωσε για 3 γεύματα του δεκαρικου , ή κάνω λάθος ? Οπότε εγώ τρώω κερασμένα και μου μένει το αρχικό μου δεκάρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 φορές στο είπαμε

Δεν υπάρχει λύση γιατί έπρεπε να πάρετε από ένα δεκάρικο εσυ και ο φίλος σου που είχε το εικοσάρικο 

Εφοσον υπάρχει μόνο ένα δεκάρικο δεν γινόταν εκείνη τη στιγμή να τα μοιράσετε σωστά 

Αυτος που είχε το δεκάρικο βρέθηκε με +10 ευρώ τα οποία είναι δικά σου 

Αφού είχε δεκάρικο και του χρώσταγες εσυ δέκα δεν έπρεπε ούτε να δώσει ούτε να πάρει 

Καταλαβες ναι ή όχι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Tι πρέπει να γίνει τελικά?

Μια προσπάθεια ακόμα. 

Εσύ πληρωσες 30

Ο ένας φίλος έδωσε κοσαρικο και πήρε 10,  άρα αυτός καθάρισε. Ο δεύτερος τώρα έχει 20 ενώ πριν είχε 10.  Οπότε σου δίνει 10 και μένει με τα αρχικά 10 που είχε.  ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΦΑΙ.  Εσύ έτσι έχεις δώσει 20. Τα 10 τα δικά σου και τα 10 του φίλου σου που του χρωστάγες.  

 

ΥΓ: Ο ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ ΕΙΧΕ 10,  ΤΑ ΕΔΩΣΕ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΠΗΡΕ 20, ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΑ 10 ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΠΑΛΙ ΜΕ 10 όπως ήταν. Έφαγε τσάμπα δηλαδή,  γιατί πληρωσες το μερτικο του. 

Αν πάλι δεν κατάλαβες το 10αρικο είναι το λιγότερο που πρέπει να ανησυχείς.

Επειδή  είμαι μερακλης στείλε και ινμποχ το τηλ σου να στα πω με λόγια άμα δεν κατάλαβες.  Αλλά κάνε μια προσπάθεια.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, eidikos33 είπε

Μα δεν έπρεπε να δώσει για το δικό του γεύμα αυτός επειδή του χρωστούσα 10 ευρώ 

Κανονικα επρεπε εσευ 10+10 (για τον 3ο που πληρωνεις εσυ) και ο 2ος φιλος να σου δωσει 10. Τωρα ο 3ος πηρε 20 και εδωσε 10 ρεστα, οποτε πρεπει να σου δωσει. Στην ουσια πηρε πισω τα χρωστουμενα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...