Προς το περιεχόμενο

Office business φτηνό και νόμιμο γίνεται?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν πήγα στην δουλειά τον Ιούνιο ο κύριος ας το πούμε υπολογιστής που υπήρχε στο service δούλευε σε XP και με office 2003

Εδώ και λίγο καιρό έχω στήσει σε ένα αλλο PC Windows7 με open office μιας και δεν επεξεργάζομαι τρομερά δεδομένα απλά το πρόβλημα μου είναι στον Mail client

Επείδη είχα δουλέψει thunderbird στο παρελθόν με στήσιμο νέου account από την αρχή, και με λίγους υποφακέλους είπα να το δοκιμάσω. Αλλά πραγματικά δεν με βολέυει καθόλου γιατί ο όγκος των mail είναι τεράστιος και είναι κρατημένα πολλά mail από το 2007 μέσα

Στην αρχή σκέφτηκα να πάρω office365 για μένα και με 1TB στο onedrive αλλά μου είπε συνάδελφος ότι δεν αξίζει γιατί θα δίνουμε κάθε χρόνο λεφτά για ανανέωση.

Από κει και πέρα το Office 2019 έχει 280 ευρώ. 

Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει να έχω το openoffice για word/excel αλλά ψάχνω γενικά να βρω κάτι νόμιμο μεν , φτηνό δε για business 

Κοιτάζω τώρα το software-deals το οποίο έχει και παλαιότερες εκδόσεις του office φτηνές πχ office 2013 με λήξη support το 2023 και τιμή στα 112. Το site γενικά δεν το ξέρω αλλά γενικά διαβάζω μέσα ότι όλα είναι οκ σχετικά με νομιμότητες. 

Τι προτείνετε γενικά?

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Όταν πήγα στην δουλειά τον Ιούνιο ο κύριος ας το πούμε υπολογιστής που υπήρχε στο service δούλευε σε XP και με office 2003

Εδώ και λίγο καιρό έχω στήσει σε ένα αλλο PC Windows7 με open office μιας και δεν επεξεργάζομαι τρομερά δεδομένα απλά το πρόβλημα μου είναι στον Mail client

Επείδη είχα δουλέψει thunderbird στο παρελθόν με στήσιμο νέου account από την αρχή, και με λίγους υποφακέλους είπα να το δοκιμάσω. Αλλά πραγματικά δεν με βολέυει καθόλου γιατί ο όγκος των mail είναι τεράστιος και είναι κρατημένα πολλά mail από το 2007 μέσα

Στην αρχή σκέφτηκα να πάρω office365 για μένα και με 1TB στο onedrive αλλά μου είπε συνάδελφος ότι δεν αξίζει γιατί θα δίνουμε κάθε χρόνο λεφτά για ανανέωση.

Από κει και πέρα το Office 2019 έχει 280 ευρώ. 

Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει να έχω το openoffice για word/excel αλλά ψάχνω γενικά να βρω κάτι νόμιμο μεν , φτηνό δε για business 

Κοιτάζω τώρα το software-deals το οποίο έχει και παλαιότερες εκδόσεις του office φτηνές πχ office 2013 με λήξη support το 2023 και τιμή στα 112. Το site γενικά δεν το ξέρω αλλά γενικά διαβάζω μέσα ότι όλα είναι οκ σχετικά με νομιμότητες. 

Τι προτείνετε γενικά?

Που βλέπεις τέτοιες τιμές εσυ; Γιατί νομίζω αυτά που κοιτάς σε σχέση με τις άδειες για επιχείρηση διαφέρουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kormos είπε

 Που βλέπεις τέτοιες τιμές εσυ; Γιατί νομίζω αυτά που κοιτάς σε σχέση με τις άδειες για επιχείρηση διαφέρουν...

Το home and business δεν κάνει για εταιρίες?

https://www.software-deals.gr/office-2013-home-and-business/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Το home and business δεν κάνει για εταιρίες?

https://www.software-deals.gr/office-2013-home-and-business/

Δεν ξέρω σε τι κατηγορία βρίσκεται η επιχείρηση που είσαι και αν μπορεί να σε καλύψει, όπως λες νομικά αυτό το πακέτο...

Γενικώς μου φαίνεται λίγο μπερδεμένη η περιγραφή του πακέτου.

Home & Business, είναι λογικό δηλαδή ιδιώτης και επαγγελματίας με αυτό το πακέτο να είναι στην ίδια «μοίρα»;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, kormos είπε

Δεν ξέρω σε τι κατηγορία βρίσκεται η επιχείρηση που είσαι και αν μπορεί να σε καλύψει, όπως λες νομικά αυτό το πακέτο...

Γενικώς μου φαίνεται λίγο μπερδεμένη η περιγραφή του πακέτου.

Home & Business, είναι λογικό δηλαδή ιδιώτης και επαγγελματίας με αυτό το πακέτο να είναι στην ίδια «μοίρα»;

Εγω το business κράτησα στο μυαλό μου. Δεν ξέρω και εγώ τι σχέση έχει με το home

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Εγω το business κράτησα στο μυαλό μου. Δεν ξέρω και εγώ τι σχέση έχει με το home

Ανέμενε κάποια πληροφορία από κάποιον άλλο, μπορεί να σε καλύπτει οπότε να λύσεις το πρόβλημα σου οικονομικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το θεμα εχει να κανει καθαρα με το αν θα εισαι καλυμενος νομικα, σε τυχον ελενχο απο την Microsoft.

Εχω χρησιμοποιω την 2019 στην δουλεια.

Γενικα η Home & Business εκδοση σε καλυπτει απο ολες τις πλευρες. Απλα η αδεια ειναι μονο για 1 Pc. Στην θεωρια αν σου χαλασει το pc, σου σκασει ο δισκος klp χανεις και την αδεια. Δεν σε αφηνει να τα ξαναενεργοποιησεις online.

Στην πραξη μπορεις να το κανεις παλι Activate μεσο τηλεφωνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Home & Business εκδοση καλύπτει μικρές εταιρείες. Εμείς σε εταιρεία με 13 άτομα αυτή έχουμε για κάθε υπολογιστή.

Το άλλο θέμα είναι αν αυτές οι άδειες είναι επίσημες και όχι "επίσημες".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mpiftekis είπε

Η Home & Business εκδοση καλύπτει μικρές εταιρείες. Εμείς σε εταιρεία με 13 άτομα αυτή έχουμε για κάθε υπολογιστή.

Το άλλο θέμα είναι αν αυτές οι άδειες είναι επίσημες και όχι "επίσημες".

Εμείς έχουμε 9 χρήστες. Σε κάποιους πχ στο λογιστήριο που εχει 3 pc και 1 στην αποθήκη τους έχουμε βάλει Open office Και thunderbird εδώ και 3 χρόνια. Δεν έχουν ούτε μεγάλο όγκο mail Ούτε να επεξεργάζονται πολλά δεδομένα σε doc/xls . Τα 2 αφεντικά εχουν office 2016 business και τα 2 παιδιά στις πωλήσεις.

Δεν ξέρω βασικά αν είναι αυτό που λες. Θα ρωτήσω εταιρία που συνεργάζομαι να μου πει

Πάντως η έδρα τους δεν είναi στην Ελλάδα. Απότι έψαξα το ΑΦΜ της εταιρίας είναι στην Τσεχία και η πληρωμή με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό γίνεται σε τράπεζα στην Σλοβακία....

 

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Πάντως η έδρα τους δεν είναi στην Ελλάδα. Απότι έψαξα το ΑΦΜ της εταιρίας είναι στην Τσεχία και η πληρωμή με κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό γίνεται σε τράπεζα στην Σλοβακία....

Κι εμείς από Τσεχία είχαμε βρει αλλά το αφεντικό δεν ήθελε να ρισκάρει, οπότε τα πήραμε από Ελλάδα ~280€ το ένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ θέλω να ρισκάρω αλλά γιατί να δώσω 280 ευρώ για να δουλεύω 10 excel την εβδομάδα? Θα μου πεις αφού η εταιρία θα στα πληρώσει. Το θέμα είναι για μενα το Outlook.

Τώρα για το συγκεκριμένο site δεν έχω γνώμη. Εγώ νόμιμο το βλέπω. Αλλά είναι νόμιμο για την Ελλαδα? Αν το ήθελα για το σπίτι δεν θα το συζήταγα. Αλλά για την δουλειά δεν παίζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, donblunts είπε

Αν κόβεται τιμολόγιο, είσαι ΟΚ.

Έτσι λένε μέσα στα προϊόντα. Θα τους κάνω μια ερώτηση να δω. Βασικά το site ειναι από το 2017 . Αν είχε παρουσιαστει κάτι θα το ξέραμε.

Edit :

Έχει και Outlook σκέτο αλλά του 2010

https://www.software-deals.gr/outlook-2010/

Μάλλον θα πάω σε 2013 full αλλά θα το ψάξω λίγο ακόμα

Επεξ/σία από ΜΑΝΩΛΗΣ1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ΜΑΝΩΛΗΣ1 είπε

Έτσι λένε μέσα στα προϊόντα. Θα τους κάνω μια ερώτηση να δω. Βασικά το site ειναι από το 2017 . Αν είχε παρουσιαστει κάτι θα το ξέραμε.

Edit :

Έχει και Outlook σκέτο αλλά του 2010

https://www.software-deals.gr/outlook-2010/

Μάλλον θα πάω σε 2013 full αλλά θα το ψάξω λίγο ακόμα

Εννοώ αν κόβει ο "προμηθευτής" της εφαρμογής τιμολόγιο, οχι η εταιρία που είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, donblunts είπε

Εννοώ αν κόβει ο "προμηθευτής" της εφαρμογής τιμολόγιο, οχι η εταιρία που είσαι.

Για τον προμηθευτή μιλάω και εγώ.

ήρθαν πριν και 2 πελάτες και πιάσαμε λίγο την κουβέντα. 

Μου είπε  ένας ότι είναι νόμιμο. Δεν μπορούν να σου κάνουν κάτι.

Αλλά αν έρθει η Microsoft πχ εδώ θα σε βάλει να το ξαναπάρεις για τους λόγους ότι υπάρχει η απόλυτη νομίμότητα μόνο όταν αγοράζεις από τους τοπικούς dealers

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...