Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για το PlayStation Vita


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 hours ago, Solatorobo said:

Άλλωστε και το psp παρόλο που είναι φοβερή κονσόλα δεν είχε την ανάλογη επιτυχία για να υπάρχει το αντίστοιχο αγοραστικό κοινό που θα υποστηρίξει το vita.

 

Μιλάμε για μια κονσόλα που πούλησε πάνω από 80 εκατομμύρια. 

Μια χαρά επιτυχία είχε το PSP. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως το vita υπερακαλύπτει το psp. Και έχει παιχνίδια για όποιον λέει ότι δεν έχει. Μπορεί να μην είναι όλα killzone και uncharted αλλά έχει απίστευτους τίτλους για handheld mode. Σκεφτείτε ότι παίζετε psx, psp, vita library συν emulators. Παιχνίδια που δεν παιζόντουσαν στο psp τώρα με την χρήση των 2 αναλογικών μοχλών είναι σε άλλο level. Με την προσθήκη του remote play, αν υπάρχει PS4, συμφέρει ακόμα περισσότερο. Επίσης χακάρεται ώστε αν έχετε nvidia κάρτα γραφικών να streamαρετε steam games απο pc σε vita. Αν δε, υποστηριχτεί το remote play  σε ps5, τότε θα είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα. Επίσης είναι μια από τις πιο συλλεκτικές κονσόλες που κυκλοφορούν με πολλά limited releases τα οποία εξαφανίζοντε από τα stores όταν πρωτοκυκλοφορούνε και τα βλέπεις μετά στο ebay x2-3 φορές ακριβότερα. Και κάτι άλλο που κανένας δε το αναφέρει, ενώ παίζεις ακόμα και βαρβάτους τίτλους, δεν θερμαίνεται!

Άποψη μου είναι πως αν κάποιος θέλει ένα τρομερό ,actual handheld console με ένα τεράστιο library το ps vita είναι μονόδρομος. Εδώ να φανταστείτε υπάρχουν άτομα που εν'ετη 2019 το συγκρίνουν με το Switch. Χωρίς να λέω ότι είναι καλύτερο απο το switch , απλά σε κάποια πράγματα υπερτερεί σημαντικά ακόμα και σήμερα.

Προσωπικά παίζω Terraria αυτό το καιρό, ένα παιχνίδι που ούτε για ps4 είναι αλλά ούτε και για pc, όσες φορές το ξεκίνησα το παράτησα. Στο vita είναι ότι πρέπει και έχω κολλήσει.

Επεξ/σία από shadowlike
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους να αναβαθμίσει το h-encore ο Flow στη τελευταία έκδοση μια και καλή :). Επειδή έχω και τα 2, ps vita και 3ds το πρώτο έχει χαοτικά καλυτερα γραφικά αλλά το 3ds προφανώς είναι κράτος εν κράτη για την εποχή του με την βιβλιοθήκη τίτλων του συν του ότι είναι fully homebrewed κάμποσα χρόνια και αποτελεί το τέλειο φορητό nostalgia retro gaming console

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
52 λεπτά πριν, NickTG είπε

Μιλάμε για μια κονσόλα που πούλησε πάνω από 80 εκατομμύρια. 

Μια χαρά επιτυχία είχε το PSP. 

Όταν ο ανταγωνισμός είχε 150 κάτι εκατομμύρια δεν το λες και επιτυχία.Πόσω μάλλον όταν τεχνολογικά ήταν πολύ ανώτερο του ds που σημαίνει οτι κόστιζε και περισσότερο η κατασκευή του.

Μερικές μεταφορές δυνατών παιχνιδιών του ps4 ήθελε για εμένα για να πουλήσει κάμποσες κονσόλες ακόμα.Δεν μπορούσαν να βγάλουν ένα persona 5 portable όπως έκαναν με το 3 στο psp το οποίο ήταν από τα καλύτερα παιχνίδια του;Κάτι αντίστοιχο του FF crisis core που και αυτό ήταν παιχνιδάρα και λόγος αγοράς του psp.Βγάλε και μερικές limited editions όπως η nintendo που το έχει τερματήσει και βγάζει limited editions κονσόλες για όλα τα δυνατά παιχνίδια της.Και με τον κατάλογο των παιχνιδιών του ps2-ps3 βγάλε ολόκληρες σειρές remaster για τους νέους gamers που ξεκινάνε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, Solatorobo said:

Όταν ο ανταγωνισμός είχε 150 κάτι εκατομμύρια δεν το λες και επιτυχία.Πόσω μάλλον όταν τεχνολογικά ήταν πολύ ανώτερο του ds που σημαίνει οτι κόστιζε και περισσότερο η κατασκευή του.

 

 

Όταν ο ανταγωνισμός είναι η Nintendo που κάνει αυτή τη δουλειά σχεδόν 40 χρόνια τώρα και στην πρώτη προσπάθεια φτάνεις αυτά τα νούμερα επιτυχία το λες. 

Μπορεί να κόστιζε περισσότερο η κατασκευή αλλά ήταν και πολύ πιο ακριβό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Vita ητανε ενα αξιοπρεπες φορητο και επαιξα αρκετα παιχνιδια, αλλα η Sony τα σκατωσε σε δυο πραγματα . 1. Η καρτες μνημης που ητανε ακριβες και δυσκολα εβλεπες στο εμποριο πανω απο 16 GB. 

2. Παρολο που εβγαλε καποια αποκλειστικα παιχνιδια ητανε πανω του μετριου.

Και κατι αλλο, θυμαμαι που εκανα βολτες στα μαγαζια του Saturn, Media Markt στο Μοναχο πριν 4 χρονια με τον κοσμο να ζηταει PS Vita κονσολες και να μην υπαρχει δειγμα στην αγορα. Και λεω αφου ειναι Χριστουγεννα η Sony επρεπε να βγαλει μια παρτιδα 500,000 τεμαχιων για ολη την Ευρωπη ωστε να καλυψει ετσι τις οποιες αναγκες. Ο κοσμος στο τελος επαιρνε 3DS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακό διαχείριση το λέμε. Η κονσόλα είναι φοβερή αλλά είχε 2 σοβαρά ψεγάδια (τις κάρτες μνήμης και τους φορτιστές που χαλούσαν σαν να μην υπάρχει αύριο) και ταυτόχρονα η ίδια η Sony απλά το παράτησε στη μοίρα του. Όσοι λένε ότι δεν έχει παιχνίδια απλά δεν έχουν την κονσόλα ή απλά δεν ξέρουν τι ψάχνουν να βρουν να παίξουν. 

Και όχι, η κονσόλα δεν είναι ατυχής όπως ήταν το dreamcast, η κονσόλα απλά έφυγε με κλωτσιές από το σπίτι της Sony χωρίς ουσιαστικό λόγο. Κρίμα αλλά αναμενόμενο. Εγώ προσωπικά διαθέτω όλες τις φορητές και όπως όλες μου οι φορητές θα συνεχίσει να μου προσφέρει ποιοτικό Gaming. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανείς δεν ήθελε να παίζει Uncharted στο λεωφορείο. Τα παιχνίδια της sony δεν είναι portable. Το PSP πέτυχε γιατί ήταν πρωτότυπο και ειχε support από JRPGS και ιστορίες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγορασα τοσο ps vita οσο και 3ds ,απο τις δυο κονσολες ασχοληθηκα ωστοσο με 3ds γιατι ειχε παιχνιδια, δυστυχως η sony εβγαζε με το σταγονομετρο παιχνιδια που με δυσκολια εβρισκα στην αγορα ,σε αντιθεση με το 3ds το οποιο κυκλοφορει παιχνιδια μεχρι και σημερα , εξαιρετικο πχ το luigis mansion  εστω και port . Aναφερω επισης οτι παραγωγη και πωληση του στην ευρωπη και αμερικη τελειωσαν πριν ενα ετος ενω για ιαπωνια τωρα , μια και τα jrpg εβγαιναν μονο εκει χωρις μεταγλωτιση εκτος fan translations.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικές σημειώσεις (ενημερωτικά είμαι Nintendo-whore δεν είχα ποτέ μου PSP και θέλω κάποια στιγμή να αποκτήσω PSV, μόνο για το απωθημένο του πράγματος):

1) Το PSP δεν θεωρείται σε κανένα παράλληλο σύμπαν αποτυχημένο. Κονσόλα με 80m πωλήσεις την λες αποτυχημένη εμπορικά μόνο αν είσαι άσχετος με την αγορά και τη δυναμική της. 

2) Το PSV είναι το πιο premium σύστημα που έχει βγει ποτέ, είτε μιλάμε για φορητές, είτε για σταθερές κονσόλες. Οι σχεδιαστές της Sony αλλά ζωγράφισαν. 

3) Η εντελώς άδικη αποτυχία του PSV έχει ονοματεπώνυμο και ονομάζεται Sony. Αν το συγκεκριμένο μηχανάκι το είχε κυκλοφορήσει η N θα είχε πουλήσει περισσότερο από το 3DS. H Sony απλά το σκότωσε μπροστά στην αδυναμία της να το διαχειριστεί παράλληλα με την επιτυχία του PS4. 

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η κονσολα ειναι αλλου παρα τα χρονια της προσωπικά τα περισσοτερα platinum που εχω στο vita τα πήρα. Τιτλους εχει αρκετους και ποιοτικούς. 

Ποτε δεν καταλαβα γιατι η SONY ΗΘΕΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΤΟ ΘΑΨΕΙ.....θα μπορουσε πολυ απλα να κυκλοφορήσει ενα BUNDLE PS4 με VITA

θα γινοταν χαμος αλλα απλα δεν ηθελε να το σωσει .

Προσωπικα πιστευω οτι ειναι συμφωνίες μεταξύ των μεγαλων εταιριων που μοιραζουν την πιττα 

Αν και ειμαι φανατικος των φορητών κονσολων οταν επιανα το vita δεν μπορουσα με τιποτα να δω το 3ds η διαφορα στα γραφικα και στην οθονη τεραστια αλλα παρολα αυτα το 3ds ζει και βασιλεύει για πολλα χρονια ακομα.

Λιγο το σωζει εαν εχεις 3ds me ips.

 

Επεξ/σία από sils
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμάς τους ρομαντικούς, πεθαίνει μαζί και η εποχή psp, που κρατάει από το 2005.

Ουσιαστικά η πρώτη φορά που η ανθρωπότητα κατάφερε να παραγάγει μαζικά καλά και -ενίοτε- εντυπωσιακά γραφικά και πλοκή σε κονσόλα χωρίς ενεργητική ψύξη και 240 volt ρεύμα.

Έχω πολύ δυνατά το psp στη μνήμη μου, πολύ κρίμα που έπαψε να παράγεται, σκέφτομαι να αγοράσω και να επανα-κρακάρω για ατέλειωτες ρετρό ώρες.

Από 10 γίναμε 23, αλλά δεν ξεχνάμε. Και δε συγχωρούμε τους σμαρφτονάκηδες που κατέστρεψαν με τη normie φάση τους και το handheld gaming και εν πολλοίς το gaming γενικότερα. Όσοι τρέχετε candy crash στο μετρό, το νού σας. Σας ψάχνουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...