Προς το περιεχόμενο

VOIP, εξοπλισμός και υποχρεώσεις παρόχων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@jkoukos Μην ανησυχείς, δεν παρεξηγούμαι εύκολα. Το θέμα είναι ότι η ΕΕΤΤ στην απάντησή της και βάσει της ευρωπαϊκής οδηγίας που παραθέτει, ορίζει το ΣΤΔ ως το υλικό σημείο που διασυνδέεται με το δημόσιο δίκτυο, ΧΩΡΙΣ αναφορά στην παρεχόμενη υπηρεσία. 

Με βάση λοιπόν τον ορισμό αυτόν, το ΣΤΔ μπορεί να είναι ακόμα και η πρίζα. Ας πάρουμε όμως ένα DSL modem σαν ΣΤΔ. Από εκεί και πέρα, έχει υλοποιηθεί η σύνδεση με το δημόσιο δίκτυο και είμαι στο εσωτερικό μου δίκτυο, άρα επιλέγω τον εξοπλισμό μου κατά το δοκούν.

Π.χ. modem -> router -> IP PBX

Τέλος πάντων, έχω την εντύπωση ότι μόνο η ΕΕΤΤ μπορεί να δώσει διευκρινίσεις εδώ. Αν βρω όρεξη, μιας και άμεσα δεν με αφορά, θα τις ζητήσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άντε πάλι. Δημόσιο δίκτυο είναι ο χαλκός που έρχεται μέχρι την οικοδομή. Σημείο Τερματισμού Δικτύου (ΣΔΤ) είναι η συσκευή (υλικό σημείο) του παρόχου που συνδέεται στο δημόσιο δίκτυο.

Για ποιον λόγο χρειάζεται το ΣΔΤ; Μα είναι αυτονόητο και δεν χρειάζεται επεξήγηση. Για να δουλέψει η όποια υπηρεσία λαμβάνουμε. Σε ψηφιακή τηλεφωνία είναι απαραίτητο, όχι σε αναλογική.

Και ποια είναι αυτή η υπηρεσία; Μα φυσικά η τηλεφωνία, η οποία πλέον είναι ψηφιακή και χωρίς το ΣΔΤ απλά δεν λειτουργεί ο τερματικός εξοπλισμός (τηλέφωνο, φαξ, συναγερμός κλπ).

Μάλιστα σου λέει ότι το ΣΔΤ λαμβάνει δημόσια ΙΡ η οποία συνδέεται με τον χρήστη (ή τον αριθμό της σύνδεσης). Σε VoIP τηλεφωνία αυτό ισχύει απόλυτα, ενώ σε ISDN δεν λαμβάνει δημόσια ΙΡ (αλλά συνδέεται με τον αριθμό) και χωρίς το NT πάπαλα η τηλεφωνία. Η πρίζα που αναφέρεις σε όλο τον γαλαξία είναι αδύνατον να έχει διεύθυνση και ούτε συνδέεται με τον αριθμό.

Και πάμε στο τελευταίο που λες για το PBX. Φυσικά μπορείς να έχεις τον δικό σου εξοπλισμό. Κανείς δεν σου το απαγορεύει αυτό. Όμως δεν μπορείς να δημιουργήσεις SIP Trunk αν δεν σου το επιτρέψει ο πάροχος και αυτό είναι το κρίσιμο σημείο του θέματος. Στην ισχυρή πλειοψηφία στον πλανήτη, οι πάροχοι δεν το επιτρέπουν σε οικιακές συνδέσεις. Και δεν υπάρχει πουθενά κανονισμός να τους υποχρεώνει. Αν αλλάξει, το συζητάμε. Μπορείς να βάλεις όμως PBX στο οποίο θα φέρεις την γραμμή από την συσκευή του παρόχου στην οποία θα λειτουργεί το SIP Trunk.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...