Προς το περιεχόμενο

Κάμερες ασφαλείας σε μονοκατοικία ... τι λέει ο Νόμος;


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 ώρες πριν, slk200gr είπε

γενικος καπως ετσι ειναι αλλα αν δεις τις φωτο του ολες κοιτανε και εκτος απο τον ιδιοτικο του χωρο αρα  δεν επιτρεπετε,δεσ τισ πρωτες  3 φωτο μου οπου δεν επιτρεπετε και η τελευται που επιτρεπετε

sec1.jpg.jpg.jpg

scr2.jpg

scr3.jpg

scr4.jpg

Μία χαρά είσαι. Δεν παίζει να σε ενοχλήσει κανένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

chessplayer-alexis   : επειδή έχω πάρει ακριβώς τα ίδια απλα πηρα το ZS-2008B και ενα Iseebell μου εδωσαν ενα αυτοκόλλητο απο το bmac.gr  που γραφει πανω τον νόμο και πρέπει να μπει οπως ρωτησα και στο ΑΤ. εξω απο τον χωρο βιντεοσκοπησης. εγω που χρειάστηκα αλλα 3 μιλησα μαζι τους και μου τα έστειλαν χωρίς χρέωση. ( φυσικά τα μεταφορικά τα πλήρωσα εγώ).

Επεξ/σία από stavrosxris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν αρκετό καιρό έγινε μια κλοπή στο χωριό όλες κάμερες σε σπίτια και μαγαζιά  έβλεπαν δρόμο ....Οι δίκες βλέπουν δρόμο και τα σπίτια των γειτόνων....Πρόστιμο δεν πλήρωσε κανείς ειδικά σε κάποιες περιπτώσεις που φαίνονταν ξεκάθαρα η πινακίδα από το αμάξι των ληστών....  

 

Επεξ/σία από corsair04
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οι μπάτσοι γυρεψουν στοιχεία πες ότι δεν έχεις καταγραφικό . Δε μπαίνεις σε διαδικασία να τους βάλεις μέσα να δουν γιατί μπορεί να βρεις και το μπελά σου αποπανω .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
18 ώρες πριν, slk200gr είπε

αν δεις τις φωτο του ολες κοιτανε και εκτος απο τον ιδιοτικο του χωρο

Σωστό αλλά η ευκρίνεια στις κάμερες των κουδουνιών περιορίζεται στα λίγα μέτρα (<10) - άρα δεν διακρίνω φάτσες ή αριθμούς αυτοκινήτων που διέρχονται του δρόμου (άλλωστε δεν είμαι 'ματάκιας' :) ). 

Στις σταθερές κάμερες, όσες βλέπουν πέρα από τη δική μου μάντρα, η απόσταση είναι >40 μέτρα και το μόνο που διακρίνεται είναι "πως κάτι κινείται" (κι αυτός είναι προφανώς και ο σκοπός!). Με το γείτονα δίπλα είμαστε ΟΚ ενώ στις άλλες δύο μου πλευρές βλέπω χωράφια και βράχια σκέτα. Το σπίτι που βλέπει το κουδούνι της μιας πόρτας είναι σε απόσταση >500 μέτρων. 

Ο σκοπός της τοποθέτησης είναι προφανώς "η αποτροπή" και όχι η καταγραφή. Τα συστήματα της bmac διαθέτουν δυνατότητα καταγραφής (με έναν σκληρό που μπαίνει και βγαίνει εύκολα, όπως και η εφαρμογή της zmodo στο android - εκεί είναι μια εφαρμογή που έχει συνδρομή για να σου κρατάει τις καταγραφές στο cloud που φυσικά δεν έχω κάνει) αλλά επί της ουσίας, εκείνο που με ενδιαφέρει είναι η ειδοποίηση για να προφυλάξω την οικογένεια και όχι για να βγω στον κήπο και να αρχίσω τις μπαλουφιές! 

15 ώρες πριν, skiabox είπε

Πόσο ΕΝΦΙΑ να έχει αυτό το θηρίο;

400 ... είμαι επαρχία και εκτός σχεδίου :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάθεσαι κι αγχώνεσαι για το τίποτα.

Κάμερες που βλέπουν δικό σου χώρο ουδεμία δήλωση θέλουν.

Κι άμα αρχίσουμε και μετράμε πόσες κάμερες μας πιάνουν όσο περπατάμε εδώ στην πόλη δε θα έχει τελειωμό (είσοδοι πάρκινγκ, βενζινάδικα, τράπεζες, πρεσβείες κτλ κτλ), και καμιά δεν τοποθετείται ώστε να μην λαμβάνει παραμικρή εικόνα από πεζοδρόμια κτλ, ούτε ασχολείται κανείς. Ακόμα και δηλωμενες να είναι δεν σημαίνει πως έχουν τοποθετηθεί βάση νόμου...

Ά και το ωραίο, όταν συμβεί κάτι εγκληματικό θα έρθει η ασφάλεια να χρησιμοποιήσει το καταπληκτικό υλικό από τις κακώς τοποθετημένες κάμερες, γιατί τότε τους είναι σημαντικές. Νόμοι να έχουμε να λέμε.

Μόνο με τους κακούς γείτονες καταλήγεις σε δικαστήριο, όλα τα άλλα... επιτρέπονται. 

Επεξ/σία από PCharon
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chessplayer-alexis είπε

 

400 ... είμαι επαρχία και εκτός σχεδίου :) 

sorry αλλα είμαι άσχετος, τι εννοούμε εκτός σχεδίου; Αυθερετο δηλαδή όπως λένε;

Μην με παρεξηγήσεις δεν κατηγορώ απλά να καταλάβω τι σημαίνει το εκτός σχεδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, great είπε

sorry αλλα είμαι άσχετος, τι εννοούμε εκτός σχεδίου; Αυθερετο δηλαδή όπως λένε;

Μην με παρεξηγήσεις δεν κατηγορώ απλά να καταλάβω τι σημαίνει το εκτός σχεδίου.

Δεν ειναι οικοπεδο αλλα αγροτεμαχιο οποτε η αντικειμενική ειναι πολυ μικροτερη και ναι ειναι νομιμο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, De@th L0rd είπε

Ο νόμος για κάμερες που βλέπουν δημόσιους χώρους είναι επιεικώς γελοίος και σκοπός του είναι προστατεύει τους παρανομούντες. Μου έμαθαν όλοι την προστασία προσωπικών δεδομένων. Τι προσωπικά δεδομένα και κουραφέξαλα όταν είσαι σε κοινούς χώρους δε μπορώ να το καταλάβω. Στην Ελλάδα υπάρχει τόση γκρίνια για το θέμα γιατί σχεδόν όλοι κάνουμε μια σειρά από παρανομίες κ δε θέλουμε κάποιον να τις βλέπει κ πόσο μάλλον να τις καταγράφει. Ζω για την εποχή που θα βεβαιώνονται παραβάσεις από ιδιωτικά ψηφιακά μέσα!  

Αγαπητα ολη η χωρα εναι γελοια και οπισδρομικη

 

Επεξ/σία από Petroskasap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είναι νόμιμο το οίκημα σε αγροτεμάχιο; Είναι στάνη; Αχχχχχ.

Τι σπιταρώνες είναι αυτές ρε; Να τις χαίρεστε!

Επί του θέματος, τα είπαν και οι υπόλοιποι. Αν κοιτάνε το χώρο σου δεν σε ενδιαφέρει τίποτα. Αν βλέπουν και έξω, πρέπει να συντρέχουν λόγοι για να το κάνεις αυτό και να βάλεις ειδοποιήσεις.

Αν και κανένας δεν ασχολείται, στην πράξη. Το θέμα είναι τι λένε οι γείτονες σου, όχι τι λένε οι νόμοι. Επίσης το "δεν είμαι κανένας ματάκιας" δεν το εξετάζει κανένας. Το θέμα είναι η δυνατότητα να γίνεις, όχι αν είσαι. Δεν ξέρω αν ισχύει σαν επιχείρημα η περιορισμένη ευκρίνεια στους δημόσιους χώρους, λογικά όχι.

Α και εσείς που ονειρεύεστε big brother, είστε αξιολύπητοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκτός σχεδίου "πόλεως" εννοεί ο άνθρωπος. Μια χαρά νομιμότατος, αλλά χωρίς χάραξη δρόμων, οδών, αποχέτευση, και με Internet που δεν ξεπερνάει τα 4mbps:P.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Nikosmile είπε

Εκτός σχεδίου "πόλεως" εννοεί ο άνθρωπος. Μια χαρά νομιμότατος, αλλά χωρίς χάραξη δρόμων, οδών, αποχέτευση, και με Internet που δεν ξεπερνάει τα 4mbps:P.

Ε βρε το τερματισες,μια χαρα δρομο με πισσα εχω,αποχετευση κανονικα και 30αρα γραμμηη που κλειδωνει στα 28 και αν βαλω 50αρα θα φτασω 37

10 λεπτά πριν, SilverCloak είπε

Πως είναι νόμιμο το οίκημα σε αγροτεμάχιο; Είναι στάνη; Αχχχχχ.

 

 

Στα 4+ στρεματα βγαζει άδεια κανονικα για σπιτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, slk200gr είπε

Ε βρε το τερματισες,μια χαρα δρομο με πισσα εχω,αποχετευση κανονικα και 30αρα γραμμηη που κλειδωνει στα 28 και αν βαλω 50αρα θα φτασω 37

Άρχοντας είσαι, εμείς 3mbps max, πίσσα έστρωσαν αφότου μπήκε στο σχέδιο και αφού πληρώσαμε τα μαλλιά της κεφαλής μας για ένα στρέμμα, και αποχέτευση όχι ακόμα (όλα αυτά 6km από το κέντρο της Θεσσαλονίκης)!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...