Προς το περιεχόμενο

Ανάγκη για παλιούς υπολογιστές για σχολικό εργαστήριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα. Φίλος που εργάζεται σε σχολείο έχει στο εργαστήριο 17 υπολογιστές Pentium 4 με 1.5-2 GHz και 512-1GB RAM. Όπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατο να δουλέψει. Ψάχνει επειγόντως για παλιούς αλλά λειτουργικούς υπολογιστές (με ή χωρίς οθόνη). Αν έβρισκε τίποτα σε Core 2 Duo θα ήταν τεράστια αναβάθμιση. Έστω να βάλει τα Windows 7 γιατί τώρα είναι ακόμα σε Windows XP.

Έχει πάρει από 2 τράπεζες 4 υπολογιστές (2 παλιούς και 2 καινούργιους). Ξέρετε που μπορεί να βρει, που να τον κατευθύνω ή αν υπάρχει κάποιος εδώ που μπορεί να προσφέρει; Έχει απευθυνθεί και σε κάποια ιδρύματα (Λάτση ή Νιάρχου δεν θυμάμαι) αλλά ζητάνε ισολογισμό (η κάτι τέτοιο τέλος πάντων) τον οποίον δεν μπορεί να εκδώσει.

Αν έχετε κάποια ιδέα να του προτείνω θα σας ήμουν ευγνώμων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, antirix024 είπε

Καλημέρα. Φίλος που εργάζεται σε σχολείο έχει στο εργαστήριο 17 υπολογιστές Pentium 4 με 1.5-2 GHz και 512-1GB RAM. Όπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατο να δουλέψει. Ψάχνει επειγόντως για παλιούς αλλά λειτουργικούς υπολογιστές (με ή χωρίς οθόνη). Αν έβρισκε τίποτα σε Core 2 Duo θα ήταν τεράστια αναβάθμιση. Έστω να βάλει τα Windows 7 γιατί τώρα είναι ακόμα σε Windows XP.

Έχει πάρει από 2 τράπεζες 4 υπολογιστές (2 παλιούς και 2 καινούργιους). Ξέρετε που μπορεί να βρει, που να τον κατευθύνω ή αν υπάρχει κάποιος εδώ που μπορεί να προσφέρει; Έχει απευθυνθεί και σε κάποια ιδρύματα (Λάτση ή Νιάρχου δεν θυμάμαι) αλλά ζητάνε ισολογισμό (η κάτι τέτοιο τέλος πάντων) τον οποίον δεν μπορεί να εκδώσει.

Αν έχετε κάποια ιδέα να του προτείνω θα σας ήμουν ευγνώμων.

Μπορεί να δοκιμάσει σε Παν/μια κτλ.

Πολλά παλιά μηχανήματα δωρίζονται σε σχολεία.

Απλά θα πρέπει να σταθείς τυχερός στη χρονική στιγμή. Δηλαδή π.χ να έχει πρόσφατα αναβαθμιστεί κάποιο εργαστήριο  μέσω κάποιου  προγράμματος ΕΣΠΑ και να θέλουν να αποσύρουν τα παλιά.

Επεξ/σία από guido
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τράπεζες, πολυεθνικές και γενικά μεγάλες εταιρίες, δωριζουν παλαιότερης τεχνολογίας pc. 

Αν έχει απευθηνθει σε ολους, να απευθηνθεί στον Ολυμπιακό,Παναθηναικο, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ (στις ΠΑΕ και ΚΑΕ όχι στους ερασιτέχνες). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ίσως 5-6 κομμάτια C2D που κάθονται θα πρέπει να τσεκάρω ακριβώς τι ειναι. 

Αν ενδιαφέρετε pm να τα πούμε. 

Εννοείται χωρίς κάποιο αντίτιμο. 

 

Επεξ/σία από Mr^Robot
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, tsioulak είπε

Αδειες για windows 7 που θα βρει;

καλή ερώτηση. Εγώ έχω στο σπίτι 3 PC στο ένα έχω τα Windows 10 από τη μαμά τους, και στα άλλα 2 έχω βάλει άδειες από το softwaregeeks στα 20€. Λογικά θα μπορεί να κόψει ένα κονδύλι με ένα ποσό για άδειες φτηνές ή μπορεί το Υπουργείο να δίνει ακαδημαϊκού τύπου σε εντελώς χαμηλή τιμή. Δεν ξέρω. Πάντως όχι παράνομα γιατί το σχολείο ξέρω ότι έχει έναν διευθυντή που δεν θέλει τίποτα παράνομα εγκατεστημένο.

Επεξ/σία από antirix024
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, antirix024 είπε

καλή ερώτηση. Εγώ έχω στο σπίτι 3 PC στο ένα έχω τα Windows 10 από τη μαμά τους, και στα άλλα 2 έχω βάλει άδειες από το softwaregeeks στα 20€. Λογικά θα μπορεί να κόψει ένα κονδύλι με ένα ποσό για άδειες φτηνές ή μπορεί το Υπουργείο να δίνει ακαδημαϊκού τύπου σε εντελώς χαμηλή τιμή. Δεν ξέρω. Πάντως όχι παράνομα γιατί το σχολείο ξέρω ότι έχει έναν διευθυντή που δεν θέλει τίποτα παράνομα εγκατεστημένο.

Παλια μπορουσαν οντως να παρουν αδειες απο τα πανεπτιστημια (που εχουν περισσευμα), πλεον (δυστυχως) αυτο εχει σταματησει. Οποτε θελει ειτε κανονικα αγορα με τιμολογιο και ολα ειτε να παρακαλεσει την microsoft για δωρεα (παντα με χαρτια δωρεας εννοειται) ειτε παρακαλι σε καποιον εμπορα αδειων για δωρεα (παλι με χαρτια εννοειται).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsioulak είπε

Αδειες για windows 7 που θα βρει;

Τα σχολεία δεν δικαιούνται λογαριασμό στο Dreamspark της Microsoft ;

Αν όχι, τότε Linux ( το οποίο μπορεί να τρέξει άριστα στα υπάρχοντα συστήματα).

Επεξ/σία από Tompgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tompgr είπε

Τα σχολεία δεν δικαιούνται λογαριασμό στο Dreamspark της Microsoft ;

Αν όχι, τότε Linux ( το οποίο μπορεί να τρέξει άριστα στα υπάρχοντα συστήματα).

Απο εκει παιρνανε, αλλα απο οσο ξερω τα περνανε "λιγο" στην ζουλα επειδη αυτες οι αδειες προοριζονται για ακαδημαικη χρηση. Οπως και να 'χει εδω και μερικα χρονια (απο οσο ξερω) τους τα κοψανε.

Ναι το linux (καποια ελαφρια διανομη π.χ. lubuntu) μαλλον θα δουλεψει (αναλογα ποσο παλια ειναι τα μηχανηματα) και καποια λιγα σχολεια κανανε ακριβως αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αδειες που πωλουνται φτηνα στο internet και ειναι νομιμες λογικα δεν ειναι προβλημα για κανενα, και το βλεπω δυσκολο-αν οχι αδυνατον- να κυνηγησουν σχολειο,δεν ειναι εμπορικη επιχειρηση που βγαζει λεφτα,απλα εκπαιδευει τους αυριανους πελατες της MS!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, antirix024 είπε

Καλημέρα. Φίλος που εργάζεται σε σχολείο έχει στο εργαστήριο 17 υπολογιστές Pentium 4 με 1.5-2 GHz και 512-1GB RAM. Όπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατο να δουλέψει. Ψάχνει επειγόντως για παλιούς αλλά λειτουργικούς υπολογιστές (με ή χωρίς οθόνη). Αν έβρισκε τίποτα σε Core 2 Duo θα ήταν τεράστια αναβάθμιση. Έστω να βάλει τα Windows 7 γιατί τώρα είναι ακόμα σε Windows XP.

Έχει πάρει από 2 τράπεζες 4 υπολογιστές (2 παλιούς και 2 καινούργιους). Ξέρετε που μπορεί να βρει, που να τον κατευθύνω ή αν υπάρχει κάποιος εδώ που μπορεί να προσφέρει; Έχει απευθυνθεί και σε κάποια ιδρύματα (Λάτση ή Νιάρχου δεν θυμάμαι) αλλά ζητάνε ισολογισμό (η κάτι τέτοιο τέλος πάντων) τον οποίον δεν μπορεί να εκδώσει.

Αν έχετε κάποια ιδέα να του προτείνω θα σας ήμουν ευγνώμων.

Καλησπέρα,
Έχω καμια 15αριά λάπτοπ IBM Lenovo ThinkPad παλαιά, ακριβώς μοντέλο δεν θυμάμαι, άλλα έχουν sVista και άλλα 7.
Έχω και Docking station και παλιές 15'αρες οθόνες.
Αν τον ενδιαφέρει τον φίλο στείλε μου PM, φυσικά δωρεάν.

  • Like 5
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, vagos789 είπε

Οι αδειες που πωλουνται φτηνα στο internet και ειναι νομιμες λογικα δεν ειναι προβλημα για κανενα, και το βλεπω δυσκολο-αν οχι αδυνατον- να κυνηγησουν σχολειο,δεν ειναι εμπορικη επιχειρηση που βγαζει λεφτα,απλα εκπαιδευει τους αυριανους πελατες της MS!

Ναι δεν ειναι εμπορικη επιχειρηση το σχολειο αλλα υπαρχουν κανονες και νομοι, αν καποιος δεν γουσταρει τον διευθυντη ή τον υπευθυνο εργαστηριου (αυτοι οι δυο εχουν ευθυνη) και θελει να τους βλαψει προσωπικα ανετα μπορει να κανει μια καταγγελια. Κανεις δεν προκειται να κυνηγησει το σχολειο, αλλα τον διευθυντη και τον υπευθυνο εργαστηριου ανετα μπορουν να τους κυνηγησουν, ειδικα αν εχουν "εχθρους".

Κατα τα αλλα ναι, με αυτες τις αδειες κανενα απολυτως προβλημα, αρκει να μπορει το σχολειο να τις πληρωσει (εδω ειναι το δυσκολο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε βάλτε ελεύθερο λογισμικό στα παιδιά να μάθουν και 5 πράγματα. Υπάρχουν πολλά εκπαιδευτικά προγράμματα για παιδιά σε όλες τις διανομές παίζουν.

 

Λόγω παλαιότητας lubuntu, linux mint xfce, η damn small linux.  ακόμα και https://escuelaslinux.sourceforge.io/english/index.html

σκεφτείτε τι χρήμα θα κέρδιζε το δημόσιο αν έκανε μια τέτοια αλλαγή, και δεν χρειαζόταν να πληρώνει για άδειες χρήσης windows, office, κ.τ.λ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tuxpower είπε

Βρε βάλτε ελεύθερο λογισμικό στα παιδιά να μάθουν και 5 πράγματα. Υπάρχουν πολλά εκπαιδευτικά προγράμματα για παιδιά σε όλες τις διανομές παίζουν.

Λόγω παλαιότητας lubuntu, linux mint xfce, η damn small linux.  ακόμα και https://escuelaslinux.sourceforge.io/english/index.html

σκεφτείτε τι χρήμα θα κέρδιζε το δημόσιο αν έκανε μια τέτοια αλλαγή, και δεν χρειαζόταν να πληρώνει για άδειες χρήσης windows, office, κ.τ.λ

Μα το πρπβλημα ειναι οτι το δημοσιο (πλεον) ΔΕΝ πληρωνει αδειες για τα εργαστηρια.

Επισης ποιος ακριβως θα το κανει ολο αυτο που λες; (οποιος εχει εστω ακουμπησει linux ξερει οτι για να το στησεις σωστα σου τρωει χρονο, ειδικα οταν ασχολεισαι πρωτη φορα, να μην μιλησω για τον χρονο που απαιτειται οταν κατι παει στραβα).

Ναι (θεωριτικα) το υπουργειο παιδειας σου λεει βαλε ελευθερο λογισμικο και θα παρεχει υποστηριξη αλλα οι διευθυνσεις εκπαιδευσεις ειναι τοσο υποστελεχωμενες που δεν παρεχουν υποστηριξη στο υλικο, θα παρεχουν υποστηριξη για ελευθερο λογισμικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...