Προς το περιεχόμενο

Ανάγκη για παλιούς υπολογιστές για σχολικό εργαστήριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@tsioulak

Θέλουν τίποτα εξειδικευμένο να τρέχουν στα σχολεία;

Δεν θέλει καθόλου χρόνο να στο στήσεις. διανομές όπως lubuntu, mint xfce είναι μια πολύ καλή λύση για σχολεία, πανεύκολα χωρίς να χρειάζεται να περάσεις drivers ουτε τίποτα.

απλά οι γνώσεις των ίδιων των καθηγητών περιορίζονται στην πασιέντζα και στο excel (υπάρχουν και εξαιρέσεις οκ).

Τώρα για τους δημόσιους οργανισμούς είναι μια άλλη μεγάλη κουβέντα που μπορεί να γίνει σε άλλο thread..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Πάντως εγώ από τα χρόνια του σχολείου θυμάμαι τους καθηγητές να βαριούνται , και επιπλέον οι υπολογιστές να είναι σε περιβάλλον Windows όπως και τα εργαστήρια είχαν εντελώς τα βασικά πράγματα  (σε μαθήματα φυσικής, χημείας)

Έπειτα στην σχολή που πέρασα υπήρξε πιο εμβάθυνση στους υπολογιστές ήταν και το αντικείμενο της σχολής.

Έχω υλικό απο υπολογιστές τροφοδοτικό , μνήμες Ram που δεν τα χρειάζομαι , εάν είναι να πιάσουν τόπο ευχαρίστως να στα δώσω χωρίς οποιοδήποτε αντίτιμο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tuxpower είπε

@tsioulak

Θέλουν τίποτα εξειδικευμένο να τρέχουν στα σχολεία;

Δεν θέλει καθόλου χρόνο να στο στήσεις. διανομές όπως lubuntu, mint xfce είναι μια πολύ καλή λύση για σχολεία, πανεύκολα χωρίς να χρειάζεται να περάσεις drivers ουτε τίποτα.

απλά οι γνώσεις των ίδιων των καθηγητών περιορίζονται στην πασιέντζα και στο excel (υπάρχουν και εξαιρέσεις οκ).

Τα εκπαιδευτικα προγραμματα του υπουργειου, μονο ο διερμηνευτης της ΓΛΩΣΣΑΣ εχει ζορι (θελει wine και δεν καθεται και παντα σωστα).

Θελει μερικες ωρες για να στησεις λειτουργικο σε 15+ υπολογιστες (οτι λειτουργικο και αν ειναι αυτο) και αυτες οι ωρες απλα ΔΕΝ υπαρχουν (υπερωρια δεν πληρωνει καθολου ευκολα το υπουργειο παιδειας, οποτε καποιος πρεπει να κατσει να το κανει μονος του στο δικο του χρονο). Επισης μιλαμε για παλια μηχανηματα (2005 και πισω στο μεγαλυτερο μερος των σχολειων), σε τοσο παλια μηχανηματα δεν καθονται παντα ευκολα οι drivers σε ολες τις διανομες (στο τελος θα τα βαλεις, αλλα αυτο σημαινει και αλλες ωρες χαμενες).

Το οτι σχεδον ολοι οι υπολοιποι καθηγητες (περα απο τους πληροφορικους) δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσουν να κανουν χρηση των υπολισιστων του εργαστηριου ειναι αλλο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, tsioulak είπε

Τα εκπαιδευτικα προγραμματα του υπουργειου, μονο ο διερμηνευτης της ΓΛΩΣΣΑΣ εχει ζορι (θελει wine και δεν καθεται και παντα σωστα).

Θελει μερικες ωρες για να στησεις λειτουργικο σε 15+ υπολογιστες (οτι λειτουργικο και αν ειναι αυτο) και αυτες οι ωρες απλα ΔΕΝ υπαρχουν (υπερωρια δεν πληρωνει καθολου ευκολα το υπουργειο παιδειας, οποτε καποιος πρεπει να κατσει να το κανει μονος του στο δικο του χρονο). Επισης μιλαμε για παλια μηχανηματα (2005 και πισω στο μεγαλυτερο μερος των σχολειων), σε τοσο παλια μηχανηματα δεν καθονται παντα ευκολα οι drivers σε ολες τις διανομες (στο τελος θα τα βαλεις, αλλα αυτο σημαινει και αλλες ωρες χαμενες).

Το οτι σχεδον ολοι οι υπολοιποι καθηγητες (περα απο τους πληροφορικους) δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσουν να κανουν χρηση των υπολισιστων του εργαστηριου ειναι αλλο προβλημα.

Μα δεν θα κάτσεις να εγκαταστήσεις το λειτουργικό σε όλους τους υπολογιστές ξεχωριστά, για φαντάσου να ήταν 100πχ τι θα έκανες;

Θα κάνεις εγκατάσταση σε έναν, θα τον ετοιμάσεις πλήρως και μετά με το UDP Cast θα αντιγράψεις τον σκληρό του υπολογιστή βάσης (server) στους υπόλοιπους (clients) μέσω του δικτύου.

 

Με όλα τα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tompgr είπε

Μα δεν θα κάτσεις να εγκαταστήσεις το λειτουργικό σε όλους τους υπολογιστές ξεχωριστά, για φαντάσου να ήταν 100πχ τι θα έκανες;

Θα κάνεις εγκατάσταση σε έναν, θα τον ετοιμάσεις πλήρως και μετά με το UDP Cast θα αντιγράψεις τον σκληρό του υπολογιστή βάσης (server) στους υπόλοιπους (clients) μέσω του δικτύου.

Με όλα τα υπόλοιπα που γράφεις συμφωνώ.

Πολλα εργαστηρια σχολειων δεν εχουν (πλεον) λειτουργησιμο server και δικτυο (εχω δει εργαστηριο στο οποιο καποιοι υπολογιστες δεν μπορουσαν καν να συνδεθουν στο internet), οποτε ναι, πιθανοτατα θα χρειαστει να την κανεις την δουλεια στο καθε υπολογιστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη οοολο αυτο το εχω κανει: να τρεχω να βοηθησω-βρισκω-ετοιμαζω υπολογιστες για φιλους
εκπαιδευτικους, σε σχολεια οπου ειχαν σηκωσει τα χερια ψηλα, πλεον η ερωτηση μου, ειναι η εξης:
γιατι θα πρεπει ενας <ασχετος ανθρωπος> -κσι οχι, η φιλικη μας σχεση δεν ειναι 'απαντηση'!- παντα
να τρεχει...εθελοντικαλτρουιστικα (!!), να αποκαθιστα πλειστες λειτουργιες του Δημοσιου, οεο?? 👿

Και αντε να το "κατανοησω" ετουτο, σε σχεση για παραδειγμα, με την Υγεια -> δειτε Νοσοκομεια (...),
οπου θα φερεις, πχ βαμβακι/γαζες (!) για να εχει ο πατερας σου, αλλα και στα σχολεια αντιστοιχως,
οι πατεραδες τους, τι κανουν? Εκεινοι οι Συλλογοι, που λεγονται Γονεων και Κηδεμονων, επιτελους
ας κανουν κατι, στην πραξη βοηθητικο: εαν οχι να τα πληρωσουν, εστω να πιεσουν & οσο χρειαστει!
Αντι να αντιμετωπιζουν τα σχολεια, εν πολλοις σαν ημερησια parking (!..!) των παιδιων τους μονο 🤬 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει σε γραφείο διευθυντή ολόκληρο συρτάρι με πολλές σφραγισμενες άδειες χρήσης Windows και office τις οποίες δεν μπορούσαν να χρησιμοποιήσουν λόγω αρχαίου hardware. 

Σε αίθουσες πληροφορικής κάποια pc τρέχουν Linux, αλλά υπάρχουν εξίσου αρκετά με περασμένα τα Windows από "εθελοντές". Υπάρχουν υπολογιστές που χαρίζονται από ιδιώτες, έτοιμοι. Με τα πάντα περασμένα. 

Πρόσφατα ωστόσο έμεινα άφωνος όταν άκουσα καθηγητή πληροφορικής να μου λέει ότι ευτυχώς δεν έχουν Linux αλλά Ubuntu που είναι πιο εύκολο... 

Για το ερώτημα, υπολογιστές χαρίζουν ιδιωτικοί φορείς, ναυτιλιακές εταιρείες πολυεθνικές, εταιρείες κινητής και τράπεζες. 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι καθηγηταδες βαριούνται που ζουνε , περιμενουν το διάλειμμα να κανουν τσιγαρο....ετσι ειναι το δημόσιο ολα βασίζονται σε αυτον τον εναν που θα νοιαστει...Και το καλητερο? Ολοι οι καθηγητες αυτη την περιοδο κανανε τα χαρτια τους για να παρουν πισω τα δωρα που τους κοψανε τα χρονια της κρισης. Κοπροσκυλα ολε

  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sezebo είπε

Ολοι οι καθηγηταδες βαριούνται που ζουνε , περιμενουν το διάλειμμα να κανουν τσιγαρο....ετσι ειναι το δημόσιο ολα βασίζονται σε αυτον τον εναν που θα νοιαστει...Και το καλητερο? Ολοι οι καθηγητες αυτη την περιοδο κανανε τα χαρτια τους για να παρουν πισω τα δωρα που τους κοψανε τα χρονια της κρισης. Κοπροσκυλα ολε

Αυτό είναι γενίκευση φίλε μου. Δεν είναι όλοι έτσι. Σε κάθε επάγγελμα υπάρχει ο καλός και ο κακός. Ξέρω πολλούς καθηγητές που δουλεύουν φιλότιμα και γυρίζουν τη μισή παραμεθόριο για να διοριστουν, αλλά ξέρω και αρκετούς από τους άλλους που λες. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Αυτό είναι γενίκευση φίλε μου. Δεν είναι όλοι έτσι. Σε κάθε επάγγελμα υπάρχει ο καλός και ο κακός. Ξέρω πολλούς καθηγητές που δουλεύουν φιλότιμα και γυρίζουν τη μισή παραμεθόριο για να διοριστουν, αλλά ξέρω και αρκετούς από τους άλλους που λες. 

κανεις λαθος, και οι καλοι μετα απο 5 χρονια βαριουνται...γιατι ετσι ειναι η φυση του δημοσιου...δεν εχει κινητρα, δεν εχει αξιολογηση. Οποτε και ενεργεια να εχεις την χανεις με το περασμα του χρονου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2019 στις 6:37 ΜΜ, donblunts είπε

Καλησπέρα,
Έχω καμια 15αριά λάπτοπ IBM Lenovo ThinkPad παλαιά, ακριβώς μοντέλο δεν θυμάμαι, άλλα έχουν sVista και άλλα 7.
Έχω και Docking station και παλιές 15'αρες οθόνες.
Αν τον ενδιαφέρει τον φίλο στείλε μου PM, φυσικά δωρεάν.

Φίλε μου Χρόνια Πολλά και καλή Σαρακοστή. Ναι εννοείται πως θα τον ενδιέφεραν. Για του λόγου το αληθές, μπορώ να σου δώσω το τηλέφωνό του να μιλήσεις απευθείας και να έρθει ο ίδιος ο Διευθυντής (συμπτωματικά μένει Πειραιά) να τα παραλάβει και στην τελετή αποφοίτησης να είσαι επίσημος προσκεκλημένος (έχουν φαγητά, μουσική κλπ) και να γίνει μνεία στο όνομά σου κατά την ομιλία του Διευθυντή. Μιλάμε μέσω pm για τα περαιτέρω.

Στις 9/3/2019 στις 2:12 ΜΜ, meletis_m είπε

Έχω υλικό απο υπολογιστές τροφοδοτικό , μνήμες Ram που δεν τα χρειάζομαι , εάν είναι να πιάσουν τόπο ευχαρίστως να στα δώσω χωρίς οποιοδήποτε αντίτιμο. 

Σε ευχαριστώ. Θα μιλήσω μαζί του και θα σου πω. Ξέρω ότι γενικά τα τροφοδοτικά είναι απαραίτητα γιατί οι υπολογιστές είναι παλιοί και σκάνε συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, antirix024 είπε

 

Σε ευχαριστώ. Θα μιλήσω μαζί του και θα σου πω. Ξέρω ότι γενικά τα τροφοδοτικά είναι απαραίτητα γιατί οι υπολογιστές είναι παλιοί και σκάνε συνέχεια.

Είναι κυρίως πράγματα από Socket 775 , όταν μπορέσεις πες μου να κοιτάξω στη αποθήκη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2019 στις 7:20 ΜΜ, BritGreek είπε

Αυτό είναι γενίκευση φίλε μου. Δεν είναι όλοι έτσι. Σε κάθε επάγγελμα υπάρχει ο καλός και ο κακός. Ξέρω πολλούς καθηγητές που δουλεύουν φιλότιμα και γυρίζουν τη μισή παραμεθόριο για να διοριστουν, αλλά ξέρω και αρκετούς από τους άλλους που λες. 

Συμμφωνω και επ'αυξανω, επισης δεν βοηθαει το γεγονος οτι το υπουργειο προτιμαει να παιρνει (ειτε αναπληρωτες ειτε μονιμους) μεγαλους σε ηλικια καθηγητες και δασκαλους, ουτε οτι κοβει ωρες δεξια και αριστερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsioulak είπε

Συμμφωνω και επ'αυξανω, επισης δεν βοηθαει το γεγονος οτι το υπουργειο προτιμαει να παιρνει (ειτε αναπληρωτες ειτε μονιμους) μεγαλους σε ηλικια καθηγητες και δασκαλους, ουτε οτι κοβει ωρες δεξια και αριστερα.

Ειλικρινά, δεν πιστεύω ότι έχει σχέση η ηλικία με την ικανότητα και τη γνώση. Το αντίθετο θα έπρεπε να ισχύει. Αυτό το οποίο νομίζω λείπει και είναι αναγκαίο είναι η συνεχής επιμόρφωσή τους, η οποία θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική, όπως επίσης θα έπρεπε να αξιολογούνται. Δεν γίνεται να δουλεύουν καθηγητές πληροφορικής σε σχολεία οι οποίοι όταν σπούδαζαν είχαν windows 95 και δεν έχουν περάσει από καμία επικαιροποίηση των γνώσεών τους. Μέχρι να διοριστούν, πολλοί απασχολούνται σε τελείως διαφορετικά αντικείμενα/τομείς και χάνουν πλήρως την οποιαδήποτε επαφή. Η αξιολόγηση, κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να ισχύει σε κάθε τομέα του Δημοσίου. Δεν γίνεται πχ να πηγαίνεις σε δημόσια υπηρεσία και να δουλεύουν από τους 8 οι 2, επειδή οι άλλοι έχουν δηλώσει ότι δεν γνωρίζουν πληροφορική, σε έναν κόσμο που σχεδόν τα πάντα λειτουργούν ηλεκτρονικά σε επίπεδο συναλλαγών. Ελέγχω αν είσαι ικανός. Αν δεν είσαι, σου δίνω την ευκαιρία/δυνατότητα να σε εκπαιδεύσω, και αν δεν τα καταφέρεις, θα πρέπει να μπει κάποιος άλλος στη θέση σου γιατί πολύ απλά έχουν αλλάξει τα δεδομένα και οι ανάγκες. Εκεί, λοιπόν, δεν παίζει πραγματικό λόγο η ηλικία πιστεύω, αλλά το πόσο ενδιαφέρεται ο άλλος να γίνει παραγωγικός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Ειλικρινά, δεν πιστεύω ότι έχει σχέση η ηλικία με την ικανότητα και τη γνώση. Το αντίθετο θα έπρεπε να ισχύει. Αυτό το οποίο νομίζω λείπει και είναι αναγκαίο είναι η συνεχής επιμόρφωσή τους, η οποία θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική, όπως επίσης θα έπρεπε να αξιολογούνται. Δεν γίνεται να δουλεύουν καθηγητές πληροφορικής σε σχολεία οι οποίοι όταν σπούδαζαν είχαν windows 95 και δεν έχουν περάσει από καμία επικαιροποίηση των γνώσεών τους. Μέχρι να διοριστούν, πολλοί απασχολούνται σε τελείως διαφορετικά αντικείμενα/τομείς και χάνουν πλήρως την οποιαδήποτε επαφή. Η αξιολόγηση, κατά τη γνώμη μου, θα έπρεπε να ισχύει σε κάθε τομέα του Δημοσίου. Δεν γίνεται πχ να πηγαίνεις σε δημόσια υπηρεσία και να δουλεύουν από τους 8 οι 2, επειδή οι άλλοι έχουν δηλώσει ότι δεν γνωρίζουν πληροφορική, σε έναν κόσμο που σχεδόν τα πάντα λειτουργούν ηλεκτρονικά σε επίπεδο συναλλαγών. Ελέγχω αν είσαι ικανός. Αν δεν είσαι, σου δίνω την ευκαιρία/δυνατότητα να σε εκπαιδεύσω, και αν δεν τα καταφέρεις, θα πρέπει να μπει κάποιος άλλος στη θέση σου γιατί πολύ απλά έχουν αλλάξει τα δεδομένα και οι ανάγκες. Εκεί, λοιπόν, δεν παίζει πραγματικό λόγο η ηλικία πιστεύω, αλλά το πόσο ενδιαφέρεται ο άλλος να γίνει παραγωγικός.

Περα απο κατι ελαχιστους μαθηματικους (που "βαφτιστηκαν" πληροφορικοι,/παλια.....) που εχουν απομεινει, οι περισσοτεροι διοριστηκαν κατα το 2004-2006, οποτε δεν ειναι τοσο χαλια τα πραγματα, τουλαχιστον οσον αφορα τον ψηφιακο γραμματισμο. Αυτο ακριβως ειναι το ζητημα (για αυτο ακριβως ανεφερα τημ ηλικια), οι περισσοτεροι καθηγητες (οχι πληροφορικης, οι υπολοιποι) και δασκαλοι ειναι ψηφιακα αναλφαβητοι (οχι οτι οι νεοι ειναι σε καλο επιπεδο αλλα οι 40+ ειναι αστα να πανε, και ο μεσος ορος ηλικιας στους υπερετουντες εκπαιδευτικους ειναι υπερβολικα μεγαλος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...