Προς το περιεχόμενο

UPS κλεινει μετα απο 5 λεπτα


MerNion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν  υπάρχει χρήση που να χρειάζεται παραπάνω από 5 λεπτά άντε 10. Οτιδήποτε κάνεις το σώζεις και κλείνεις το μηχάνημα. Αν π.χ. εκείνει την στιγμή ρεντάρεις αναγκαστικά το κόβεις.

Εξαιρούνται οι περιπτώσεις αντιγραφής αρχείων και κυρίως σημαντικών αρχείων.

Δεν είναι τυχαίο ότι όλοι σχεδόν οι κατασκκευαστές έχουν default τα 5 λεπτά.

Επεξ/σία από BlueBlood7
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Tο θεμα ειναι αφου μπορεις να τελειωσεις την εργασια σου και να το κλεισεις εσυ,γιατι να σου κανει force shutdown?

Αν πουμε κανεις το οτιδηποτε που θελει 2 λεπτα παραπανω απο οσο εχει αυτο timeout,τοτε παει καηκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Όχι αδερφέ είσαι λάθος. Δεν ξέρω που έχεις διαβάσει αυτά που γράφεις.

Σε ποιο αναφέρεσαι σαν λάθος;

Για το minimum required φορτιο ή για το υποχρεωτικό 5 λεπτά; Για το πρώτο το είδα με τα μάτια μου και στην πράξη αλλά και σε επισημη απάντηση απο την εταιρεία (δυο για την ακρίβεια). Για το δευτερο, έχω στο σπιτι μου 3 ups (ενα σε υπολογιστή, ένα σε τηλεόραση/stereo και ένα "μεγαλουτσικο" σε καταψύκτη -  το πρωτο αρχαίο αλλα κανει αψογα δουλεια και τα αλλα δυο ups ειναι ενος ετoυς και 2 ετών).

Μια φορά στους 6-8 μήνες κάνω μια πλήρη αποφόρτιση (αφήνοντας τον καταναλωτή πάνω) βλέποντας πόσο διαρκεί η μπαταρία και για "στρώσιμο" της. Σε καμια μα καμία περιπτωση δεν μου κλείνουν σε 5 λεπτα, άρα είτε είμαι τυχερός στην επιλογή ups ή ψωνιζουμε αλλες μάρκες. Στη δουλειά έχουμε δεκάδες ups (απο διαφορες μάρκες και είδη) αλλά και γεννήτρια (που παιρνει μπρος μετά απο 20 δευτερολεπτα γενικής διακοπής), αλλά δεν τα ελέγχω/παρακολουθώ, οποτε αμα πετυχω τον υπευθυνο προμηθειων και συντηρησης και θα τον ρωτήσω.

Επιμένω όμως οτι το υποχρεωτικό 5λεπτο (αν δεν μπορω να το απενεργοποιήσω) ειναι χαζό feature, οποια χρήση και να κάνω στο ups. Ακομα και να ειναι σχεδιασμένο μονο για υπολογιστη, δε σημαίνει οτι πάντα είμαι πάνω στον υπολογιστή ή προλαβαίνω να κλείσω τα παντα σε 5 λεπτα. Πολλες φορές τον αφήνω on να κάνει μια δουλειά (copy, rendering, απομακρυσμένη προσβαση, file sharing στο σπιτι μου κλπ) ή τυχαίνει να εχω ανοιχτά αρχεία και έγγραφα και να φευγω για αρκετή ώρα να κάνω κατι αλλο. Στην περιπτωση δεν του καταψύκτη, να το αφοδευσω το 5λεπτο. Το ups το θελω για παροχή ενέργειας για να μην παθω ακριβές ζημιές και δεν θα αγχωθώ να προστατευσω τη μπαταρία του για 20 ευρω τη διετία. Στις δικές μου αναγκες το υποχρεωτικο πενταλεπτο ειναι αρνητικό και αναιρετικό της έννοιας ups για αυτό ειπα οτι απλά μου έβαλε μπελά να ρωτώ την εταιρεία οταν θελω να κανω νεες αγορές. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω μια ερωτηση εκανα και μπηκα τωρα να δω και εχει ξεκινησει μεγαλη κουβεντα.. για να μην πλατιαζουμε εχω δοκιμασει απο λαμπες 60-80W μεχρι και υπολογιστη 450-500W και παντα στο 5λεπτο κλεινει. Ενα αλλο eaton και ενα accupower δεν κλεινουν. Αρα τα φτηνα mustek και trust, προφανως ειναι για αλλη χρηση.

Εγω θελω να κραταει οσο περισσοτερο γινεται γιατι εχω καμερες ασφαλειας και αλλα που πρεπει να κρατησουν οσο περισσοτερο γινεται σε διακοπη ρευματος και ας χρειαστει να δωσω 40 ευρω να βαλω νεες μπαταριες αν σε 3-4 χρονια θελουν αλλαγη.

Το αποτελεσμα ειναι οτι δεν ειναι ελλατωματικα τα ups μου, απλα ειναι ετσι ο τροπος λειτουργιας τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κανω μια ερωτηση; Μεσω το winpower manager (εχω ενα nilox 1120VA ups), μολις βγαλω τη πριζα, η μπαταρια μου δειχνει υπολοιπο 58% και μολις την συνδεω 100%.
Πηρα κακη μπαταρια; (την αλλαξα πριν 6 μηνες).

Μπορει να χρησιμοποιηθεί παράλληλα μπαταρια αυτοκινητου η μηχανής ή ακόμα και 2η ups; (να την γεφυρώσω δηλαδη και να την εχω εξτρα).
 Eντομεταξυ με κοινα και με τουτα, καταφερα να το ησυχασω (μεσω του winpower) το εκανα mute, και αυτος ο απαισιος ηχος δεν ακουγεται!
 

Επεξ/σία από alkis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Όχι δεν είναι αυτή η δουλειά της. Είναι να πάρεις τον χρόνο σου σου και να κλείσεις ομαλά το pc. Απλά πράγματα.

Εσύ αυτό που το έχεις διαβάσει; Η δουλειά του UPS είναι να παρέχει ενέργεια στον υπολογιστή, μέχρις ότου να επανέλθει (με κάποιον τρόπο*) η τάση. Το 5λεπτο που ορίζουν by default οι κατασκευαστές είναι foolproof ρύθμιση, κι όχι optimal. Το πόσο χρόνο πρέπει να κρατάει, το καθορίζουμε εμείς αγοράζοντας UPS κατάλληλων προδιαγραφών.

*Είτε με επαναλειτουργία της κεντρικής παροχής, είτε θέτοντας σε λειτουργία κάποια δευτερεύουσα παροχή (π.χ. γεννήτρια), είτε να περάσουν τα σύννεφα και να ξαναρχίσει να παράγει το φ/β που τροφοδοτεί το απομακρυσμένο μηχάνημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, foniki_melitzana είπε

Εσύ αυτό που το έχεις διαβάσει; Η δουλειά του UPS είναι να παρέχει ενέργεια στον υπολογιστή, μέχρις ότου να επανέλθει (με κάποιον τρόπο*) η τάση. Το 5λεπτο που ορίζουν by default οι κατασκευαστές είναι foolproof ρύθμιση, κι όχι optimal. Το πόσο χρόνο πρέπει να κρατάει, το καθορίζουμε εμείς αγοράζοντας UPS κατάλληλων προδιαγραφών.

*Είτε με επαναλειτουργία της κεντρικής παροχής, είτε θέτοντας σε λειτουργία κάποια δευτερεύουσα παροχή (π.χ. γεννήτρια), είτε να περάσουν τα σύννεφα και να ξαναρχίσει να παράγει το φ/β που τροφοδοτεί το απομακρυσμένο μηχάνημα

Το χρονικό διάστημα διακοπής του ρεύματος είναι άγνωστος. Συνεπώς δεν μπορείς να περιμένεις να επανέλθει η τάση.

Για τον λόγο που έγραψα πιο πάνω ορίζουν οι κατασκευαστές στα σωστά τροφοδοτικά τα ups για τον λόγο που έχω ήδη αναφέρει. Κάτι ξέρουν αυτοί καλύτερα από σένα και μένα.

Τώρα αυτά περί γεννήτριας είναι εντελώς άσχετο. Εδώ μιλάμε για οικιακή χρήση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, BlueBlood7 είπε

Το χρονικό διάστημα διακοπής του ρεύματος είναι άγνωστος. Συνεπώς δεν μπορείς να περιμένεις να επανέλθει η τάση.

Για τον λόγο που έγραψα πιο πάνω ορίζουν οι κατασκευαστές στα σωστά τροφοδοτικά τα ups για τον λόγο που έχω ήδη αναφέρει. Κάτι ξέρουν αυτοί καλύτερα από σένα και μένα.

Τώρα αυτά περί γεννήτριας είναι εντελώς άσχετο. Εδώ μιλάμε για οικιακή χρήση.

Εδώ όμως έρχεται μια διαμάχη ιδεων. Αφου είναι για οικιακή χρήση, ειναι σχεδόν σιγουρο οτι ο χρήστης ΔΕΝ θα εχει γεννήτρια, οποτε ποιος ο πρακτικός λογος να κλείνει το ups μετά απο 5 λεπτα, αντί να παρέχει ενέργεια μεχρι να αδειάσει η μπαταρία του ή να επανέρθει η τάση;

Στη δουλειά που εχουμε γεννήτρια, θα μπορουσα να καταλάβω το πρακτικό, οτι θα παρέχει ενέργεια μέχρι να πάρει μπρος η γεννήτρια και ετσι θα προστατευτεί καλύτερα και η μπαταρία (που οταν έχεις δεκάδες ups ειναι ενα σεβαστό κόστος)

Μήπως οι εταιρίες έχουν αρχίσει να παραγουν "οικιακά ups" και "εταιρικά-γεννήτριας ups" και οι μεταπωλητες δεν εχουν μεριμνήσει επακρώς να ενημερώνουν τους πελάτες; Εγω ξέρω οτι απο τη συζήτηση θα πρεπει πριν κάθε αγορά να θετω τις παρακάτω ερωτήσεις (και βαριέμαι πιο πολύ απο τον πωλητη που θα μου απαντησει) :

  1. Το ups κλείνει αυτόματα μετά απο 5 λεπτά ; Αν ναι, μπορώ να το απενεργοποιήσω μονιμα μεσω software; Αν ναι-ναι τοτε η ρύθμιση παραμένει ενεργή μετά απο άδειασμα μπαταρίας ή κάθε φορά πρεπει να συνδεω υπολογιστη και να αλλαζω τη ρυθμιση;
  2. Ποιο ειναι το ελάχιστο φορτίο σε watt που πρεπει να εχει το ups ώστε να δουλευει σωστά ;
  3. Υπάρχει κάποιος τρόπος για μονιμη απενεργοποιηση του beeper με ή χωρίς software;

Το τελευταίο μπορουν να το κατανοήσουν αυτοι που εχουν μωρά στο σπιτι. Εμπειρικά μιλώντας ο μόνος τρόπος που εχω βρει στα φθηνά ειναι να το ανοιξω και να αφαιρέσω το beeper απο την πλακέτα (ναι πάει στο καλό η εγγύηση)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί δεν το καταλαβαίνεις αυτό που γράφω. Είναι τόσο δύσκολο? Εαν αφήσεις ένα ups να λειτουργεί με μπαταρία για πολύ ώρα και αυτό το κάνεις κάθε φορά μετά από διακοπή ρεύματος τότε θα αντικαταστήσεις την μπαταρία πολύ νωρίτερα από το αναμενόμενο. Τώρα αν εσένα αυτό δεν σε ενοχλεί στην τσέπη σου να αλλάζεις μπαταρίες πολύ νωρίτερα τότε πάσο. Στις περισσότερες όμως των περιπτώσεων αυτό ενοχλεί. Αυτός είναι ο πρακτικός λόγος λοιπόν. Άρα λοιπόν δεν είναι χαζό feature.

Πλέον οι εταιρείες προσπαθούν να θέτουν το 5λεπτο και μέσω software (δες την εικόνα που έβαλα πιο πάνω) μπορείς το 5λεπτο να το αυξήσεις όσο επιθυμείς. 

Το beeper σε κάποια ups(συνήθως στα πιο ακριβά) μπορείς να το απενεργοποιήσεις  με ένα κουμπί.

Περί γεννήτριας στο σπίτι το αφήνω ασχολίαστο. Ο από πάνω που το ανέφερε το τερμάτισε. Δεν είχε με κάτι άλλο να ασχοληθεί και είπε να περάσει μια βόλτα.

Στις 10/3/2019 στις 7:04 ΜΜ, isay είπε

Επιμένω όμως οτι το υποχρεωτικό 5λεπτο (αν δεν μπορω να το απενεργοποιήσω) ειναι χαζό feature, οποια χρήση και να κάνω στο ups. Ακομα και να ειναι σχεδιασμένο μονο για υπολογιστη, δε σημαίνει οτι πάντα είμαι πάνω στον υπολογιστή ή προλαβαίνω να κλείσω τα παντα σε 5 λεπτα. Πολλες φορές τον αφήνω on να κάνει μια δουλειά (copy, rendering, απομακρυσμένη προσβαση, file sharing στο σπιτι μου κλπ) ή τυχαίνει να εχω ανοιχτά αρχεία και έγγραφα και να φευγω για αρκετή ώρα να κάνω κατι αλλο. Στην περιπτωση δεν του καταψύκτη, να το αφοδευσω το 5λεπτο. Το ups το θελω για παροχή ενέργειας για να μην παθω ακριβές ζημιές και δεν θα αγχωθώ να προστατευσω τη μπαταρία του για 20 ευρω τη διετία. Στις δικές μου αναγκες το υποχρεωτικο πενταλεπτο ειναι αρνητικό και αναιρετικό της έννοιας ups για αυτό ειπα οτι απλά μου έβαλε μπελά να ρωτώ την εταιρεία οταν θελω να κανω νεες αγορές. 

Ναι μπορείς να κλείσεις τα πάντα σε 5 λεπτά. Αν εν τέλει η χρήση που κάνεις είναι πιο απαιτητική από τον μέσο χρήστη αύξησέ το στα 7 λεπτά (αν φυσικά έχεις τη δυνατότητα να αυξήσεις) που είναι υπερ αρκετά. 

Καλά αυτό με τον καταψύκτη τι το θελες και το ανέφερες? Θα σε σώσει η μισή ώρα παραπάνω που θα κρατήσουν οι μπαταρίες? Άστοχο παράδειγμα.

Το έγραψες και μόνος σου η πιο βασική χρήση του ups είναι να προσταέψει το μηχάνημά σου (όποιο και αν είναι αυτό) τη στιγμή της διακοπής. Στην περίπτωση δε ενός pc σου δίνει επίσης την δυνατότητα να κλείσεις ομαλά τον υπολογίστή και παράλληλα να αποθηκεύσεις την όποια εργασία κάνεις εκείνη την στιγμή και η οποία είναι ΑΝΑΓΚΑΙΑ να γίνει που κατά κύριο λόγο είναι εργασίες σε έγγραφα ή εργασίες σε διάφορες εφαρμογές. Αυτά κλείνουν στο λεπτό άντε και στα 2- 3 λεπτά. Τα υπόλοιπα copy, rendering και λοιπά απλά τα σταματάς. Δεν είναι κάτι κρίσιμο. Τα ξεκινάς και πάλι με την επαναφορά του ρεύματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

blueblood7 εχω καταλάβει γιατί οι κατασκευαστές το εφάρμοσαν, αλλά εσυ αδυνατείς να κατανοήσεις οτι η δουλειά του ups ειναι να παρέχει ενέργεια (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ) και εγω σαν καταναλωτης να κρίνω τις αρμόζει τις αναγκες μου. Στα ακριβά μοντελα μπορεί να εχει software ρυθμιση αλλα στα μεσαία και φθηνά ειναι τουλάχιστον χαζό να είναι by default και μη ρυθμιζομενο και να κρίνω εγω αν καλυπτει τις αναγκες μου. Τα ups ΔΕΝ ειναι μονο για υπολογιστες

Στο θεμα του καταψύκτη που ειπες έχω αγοράσει ένα 1200αρι και οταν οι μπαταρίες ειναι καινουργιες, κρατά πάνω απο 2,5 ώρες και μετά αρχίζει να ξεπαγώνει. Το να αλλάζω τις μπαταρίες μια φορα το χρόνο (40 ευρω) μου κοστίζει πολύ φθηνότερα από το να μου κάνει έστω ΕΝΑ ξεπάγωμα το χρόνο, γιατί τα πράγματα που έχω μεσα στον καταψύκτη κοστίζουν πάνω απο 300 ευρω. 300>40 άρα χαλαρα αξίζει να πάρω το ρίσκο (χρημάτων και υγείας μου). Η ιδεα μάλιστα ειναι απο φίλη μου με "φαγάδικο" που έχει και γεννήτρια στην περιπτωση που το ρευμα κοπεί για πάνω απο διωρο. Αντιστοιχα μπορώ να σου δώσω και αλλα παραδείγματα που εχουν να κάνουν με υγεία, ασφάλεια, φωτισμό, κλπ οποτε μην προσπαθεις να με πεισεις οτι το ups πρεπει να εχουν default 5λεπτα πόσο μάλλον μη επιλεγόμενο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως ειπα και πριν,ειναι πιο απλο και βολικο,να το κλεισεις εσυ.Το force shutdown το θεωρω δωρο αδωρο στο ups.Αν για καποιο λογο δεν προλαβεις να κλεισεις τον υπολογιστη,τοτε ειναι σα να εφαγε τη διακοπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...