Προς το περιεχόμενο

UPS κλεινει μετα απο 5 λεπτα


MerNion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω δουλεψει ως τωρα mustek-trust-qtech-κανα δυο αλλα που δεν θυμαμαι τι ηταν και τωρα εχω ενα cyber power καθαρου ημιτονου.ποτε μα ποτε κανενα δεν εκλσιε στο 5λεπτο.ολα αδειαζαν εντελως την μπαταρια.στο cyberpower εχω πανω τηλεοραση-nas-δορυφορικο δεκτη-htpc και switch και σε ενα qtech εχω πανω ρουτερ και ασυρματο τηλεφωνο.σε περιπτωση διακοπης μπορω να δω ταινια ολοκληρη στριμαρωντας απο το nas στο λαπτοπ και παλιοτερα που ειχα adsl ειχα και ιντερνετ για κανα 3ωρο σε μεγαλες διακοπες.το 5λεπτο που αναφερθηκε το εχω δει μονο σε ρυθμιση μεσω εφαρμογης κατι που εγω δεν κανω.

Επεξ/σία από astrea966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πριν 2 βδομάδες πήρα αυτό https://www.you.gr/pc-printing-peripherals/prostatia-tasis/ups-statheropoiites-tasis/bitmore-line-ups-u650lcd

Έχει πρόβλημα τις μισές φορές δε κρατάει 300 watt pc και κλείνει με το που κόβεις το ρεύμα . Επίσης δε δίνει άμα έχει χαμηλό load πχ 2 οθόνες μόνες τους . Η πλάκα είναι οτι τις πρώτες φορές δούλευε κανονικά ενώ φόρτιζε και με το που τραβούσες πρίζα κρατούσε ....

 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, isay είπε

blueblood7 εχω καταλάβει γιατί οι κατασκευαστές το εφάρμοσαν, αλλά εσυ αδυνατείς να κατανοήσεις οτι η δουλειά του ups ειναι να παρέχει ενέργεια (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ) και εγω σαν καταναλωτης να κρίνω τις αρμόζει τις αναγκες μου. Στα ακριβά μοντελα μπορεί να εχει software ρυθμιση αλλα στα μεσαία και φθηνά ειναι τουλάχιστον χαζό να είναι by default και μη ρυθμιζομενο και να κρίνω εγω αν καλυπτει τις αναγκες μου. Τα ups ΔΕΝ ειναι μονο για υπολογιστες

Στο θεμα του καταψύκτη που ειπες έχω αγοράσει ένα 1200αρι και οταν οι μπαταρίες ειναι καινουργιες, κρατά πάνω απο 2,5 ώρες και μετά αρχίζει να ξεπαγώνει. Το να αλλάζω τις μπαταρίες μια φορα το χρόνο (40 ευρω) μου κοστίζει πολύ φθηνότερα από το να μου κάνει έστω ΕΝΑ ξεπάγωμα το χρόνο, γιατί τα πράγματα που έχω μεσα στον καταψύκτη κοστίζουν πάνω απο 300 ευρω. 300>40 άρα χαλαρα αξίζει να πάρω το ρίσκο (χρημάτων και υγείας μου). Η ιδεα μάλιστα ειναι απο φίλη μου με "φαγάδικο" που έχει και γεννήτρια στην περιπτωση που το ρευμα κοπεί για πάνω απο διωρο. Αντιστοιχα μπορώ να σου δώσω και αλλα παραδείγματα που εχουν να κάνουν με υγεία, ασφάλεια, φωτισμό, κλπ οποτε μην προσπαθεις να με πεισεις οτι το ups πρεπει να εχουν default 5λεπτα πόσο μάλλον μη επιλεγόμενο. 

Ρε αδερφέ δεν έγραψα μόνο σε υπολογιστή. Πως το συμπέρανες δεν μπορώ να καταλάβω.

Επίσης δεν κατάλαβες ότι όσα ups έχουν by default το 5λεπτο προφανώς και έχουν τη δυνατότητα να ρυθμίσουν αυτή τη χρονική διάρκεια. Και επίσης το έγραψα εξ αρχής ότι τα ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ πλέον τροφοδοτικά προσπαθούν να έχουν το 5λεπτο. Δεν έγραψα σε όλα. ΚΑι εξακολουθείς να είσαι λάθος. Η δουλειά του ups είναι να παρέχει ΣΧΕΤΙΚΗ ενέργεια αλλά και να προστατεύει τη συσκευή. Δεν είναι γεννήτρια το ups για να παρέχει ενέργεια εσαεί. Ανέφερες για 1200αρι ups. Ευχαριστώ πολύ. Αυτό είναι μεγάλο ρε συ και προφανώς θα κρατήσει ώρες. Η κουβέντα ξεκίνησε για συγκεκριμένα ups και γύρω από αυτά έγραψα. Το να αρχίζουμε να μιλάμε για 1200αρια και βάλε εκεί πάμε σε άλλο επίπεδο.

Σου έβαλα παραπάνω φωτό που δείχνει για το 5λεπτο και που ισχύει και μου λες να μην σε πίσω? Το αν δεν το γννώρισες είναι άλλη ιστορία. Μην μου λες λοιπόν ότι δεν ισχύει.

Επίσης τα μεσαία και φθηνά τροφοδοτικά είναι για  μικρές συσκευές και η χρονική διάρκεια που κρατάει η μπαταρία τους είναι μιοκρή. Εκεί είναι που έχει νόημα το 5λεπτο. Περισσότερος χρόνος είναι αχρείαστος.

5 ώρες πριν, astrea966 είπε

εχω δουλεψει ως τωρα mustek-trust-qtech-κανα δυο αλλα που δεν θυμαμαι τι ηταν και τωρα εχω ενα cyber power καθαρου ημιτονου.ποτε μα ποτε κανενα δεν εκλσιε στο 5λεπτο.ολα αδειαζαν εντελως την μπαταρια.στο cyberpower εχω πανω τηλεοραση-nas-δορυφορικο δεκτη-htpc και switch και σε ενα qtech εχω πανω ρουτερ και ασυρματο τηλεφωνο.σε περιπτωση διακοπης μπορω να δω ταινια ολοκληρη στριμαρωντας απο το nas στο λαπτοπ και παλιοτερα που ειχα adsl ειχα και ιντερνετ για κανα 3ωρο σε μεγαλες διακοπες.το 5λεπτο που αναφερθηκε το εχω δει μονο σε ρυθμιση μεσω εφαρμογης κατι που εγω δεν κανω.

Ρε αρεφέ έλεος. Κανείς σας  δε διαβάζει τι γράφω? Δεν έχουν όλα αυτό το ρημάδι το 5λεπτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω 2 accupower 2000va τους αλλαξα μπαταρια στα 4 χρονια .η ρυθμιση για το 5λεπτο ισως υπαρχει στο software. εγω πορσωπικα με αλλαγμα μπαταριας καθε 3 ετη ειμαι ικανοποιημενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα.

Δεν μπορώ να βρω τον λογο να κλείνει στο 5λεπτο.Εάν δλδ θέλω να το έχω για το router που μπορεί να το κρατήσει 10 ώρες,ποιόν ενοχλώ και δεν μπορώ να να το δουλέψω?Η μόνη  σίγουρη λύση,είναι αν μπορείς, να μετρήσεις το voltage της μπαταρίας πριν και μετά το σβήσιμο.Όταν είναι πλήρως φορτιζμένη πρέπει να ειναι 12.8ν και ίσως λίγο παραπάνω.Όταν σβήνει πρέπει να έχει πέσει κάτω από τα 11ν,εάν δεν είναι έτσι κάποιο θέμα έχεις με κάποιο power IC ή με το fuel gauge IC,αυτό δλδ πο μετράει το πόσο "γεμάτη" είναι η μπαταρία σου και δίνει εντολή να κλείσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/3/2019 στις 11:06 ΠΜ, Mhlogiatros είπε

Πριν 2 βδομάδες πήρα αυτό https://www.you.gr/pc-printing-peripherals/prostatia-tasis/ups-statheropoiites-tasis/bitmore-line-ups-u650lcd

Έχει πρόβλημα τις μισές φορές δε κρατάει 300 watt pc και κλείνει με το που κόβεις το ρεύμα . Επίσης δε δίνει άμα έχει χαμηλό load πχ 2 οθόνες μόνες τους . Η πλάκα είναι οτι τις πρώτες φορές δούλευε κανονικά ενώ φόρτιζε και με το που τραβούσες πρίζα κρατούσε ....

1)Δεν σημαίνει πάντα ότι φταίει το ups. Το ups έχει ενα χρόνο απόκρισης, άμα αυτός ειναι μεγαλύτερος απο το χρόνο που ο πυκνωτής του τροφοδοτικού κρατιέται φορτισμένος τότε δεν δουλεύει.

τα επώνυμα γραφούν πόσο χρόνο αντέχουν χωρίς ρεύμα.

2)το ups για να ο δοκιμάσουμε κλείνουμε τον γενικό δεν το βγάζουμε από την πρίζα γιατί το αποσυνδέουμε από την γείωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε χαμηλό load προφανώς δεν δουλεύει και σε υψηλό προφανώς υπάρχει πρόβλημα με το ένα. Οι χρόνοι είναι στα όρια τους.

Το δικό μου ups έχει χρόνο απόκρισης 10 ms max. Το τροφοδοτικό κρατάει χωρίς ρεύμα σε full load 16 ms. Όποτε πάντα δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα φτηνά UPS έχουν μία κατανάλωση της τάξης του μισού αμπέρ απο την μπαταρία ακόμα και όταν δέν υπάρχει φορτίο στην έξοδο. Αυτό αντιστοιχεί σε 6 Watt ισχύος η οποία μετατρέπεται σε θερμότητα πάνω στα κυκλώματα.

6 Watt δέν είναι λίγα, ειδικά όταν δέν υπάρχει ανεμιστήρας και αρκετά μεγάλες ψύκτρες. Υποθέτω οτι το πεντάλεπτο είναι για να προστατέψει το UPS απο υπερθέρμανση.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
14 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Οι μπαταριες των ups ειναι βαθιας εκφορτισης ή σαν των οχηματων( δεν πρεπει να χασουν μεγαλο μερος μερος της ενεργειας τους);

διορθωση: οι βαθιας εκφορτισεως μπορουν να πεσουν πιο χαμηλα σε ταση απ΄ οτι οι απλες και και για αυτο ειναι πιο ακριβες και γι αυτο λεγονται βαθιας εκφορτισεως. Επισης ειναι πιο βαριες λογω του περισσοτερου μολυβδου που περιεχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορει να αντικατασταθει με μια τετοια, τοτε μπορεις να εκμεταλευτεις ολο το αποθηκευμενο φορτιο,.

επισης εχεις περισσοτερους κυκλους φορτισης αρα μεγαλυτερη διαρκεια ζωης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...