Προς το περιεχόμενο

Onboard κάρτα ήχου < ALC 1220 > / χαμηλή ένταση - ποιότητα ήχου


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ε νταξει τη παλεύουμε όπως είναι μέχρι να καταλήξω σε κάτι εξωτερικού/η τύπου λύση. Εξάλλου σκοπό δεν είχα να ρίξω πανάκριβα ακουστικά πάνω, μια ικανοποιητική λύση ήθελα για απλή σχετικά δουλειά που κάνω. Παιχνίδια, ταινίες, μουσική. Δυστυχώς χρησιμοποιώ και μόνο ακουστικά τύπου ψείρες καθώς έχω πονοκεφάλους με ογκώδη headset και νιώθω άβολα.

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Επανέρχομαι μετά από λίγο καιρό. Στο τσακ είμαι να χτυπήσω αυτο. Διαβάζω καλά λόγια αν κ παλιό μοντέλο πιστεύω ότι θα είναι μια χαρά, ίσως λίγο overkill.

https://www.ebay.com/itm/FiiO-E10K-Olympus-2-24Bit-USB-DAC-mit-Kopfhörerverstärker/303107205823

55€/refurbished

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Επανέρχομαι μετά από λίγο καιρό. Στο τσακ είμαι να χτυπήσω αυτο. Διαβάζω καλά λόγια αν κ παλιό μοντέλο πιστεύω ότι θα είναι μια χαρά, ίσως λίγο overkill.

https://www.ebay.com/itm/FiiO-E10K-Olympus-2-24Bit-USB-DAC-mit-Kopfhörerverstärker/303107205823

55€/refurbished

Αν έχει καλή εγγύηση πάρ' το. Σου δίνει τη δυνατότητα να πας κάποια στιγμή στα υπερ-vfm AKG K612pro(97€) ή κάποιο Phillips Fidelio(hi-fi κατηγορία) και να γνωρίσεις μια άλλη κατηγορία ήχου. 

Αναφορά σε κείμενο

Δυστυχώς χρησιμοποιώ και μόνο ακουστικά τύπου ψείρες καθώς έχω πονοκεφάλους με ογκώδη headset και νιώθω άβολα.

Δεν είναι όλα τα σετ αυτού του τύπου το ίδιο. Μην πάει το μυαλό σου σε φθηνά Razer, Logitech κτλ που έχουν αυξημένο βάρος, ερεθιστικό υλικό στα pads, πιέζουν, ακουμπάνε τα αυτιά σου και σε ιδρώνουν. Σε αυτά που προανέφερα και τα HD599 της Senn μόνο αρχικά μπορεί να υπάρχει κάποια πίεση από τα άστρωτα μαξιλάρια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/3/2019 στις 3:08 ΠΜ, Black Demis είπε

γενικός ψείρες δεν αποδίδουν καλα σε τέτοιου είδους συστήματα, αν θέλεις οπωσδήποτε να ακούς με ψείρες στο pc πας σε μια τέτοια προσθήκη

(κάνει για κινητά με type c και για pc (εχει ανταπτορα μέσα)

https://www.aliexpress.com/item/TempoTec-Sonata-HD-TYPE-C-to-3-5MM-Headphone-Amplifier-Adapter-DAC-for-Android-Phone-PC/32897632139.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4drUcZf7

αν θέλεις απλά λίγο να ανεβάσεις την ένταση (λογικά βάζεις τα ακουστικά στην πίσω θήρα που είναι στην μητρική) πας στον πίνακα έλεγχου πατάς δεξι κλκ  στον κοννεκτορα που έχεις κουμπώσει τα ακουστικά επιλεγείς connector retasking  και επιλεγείς ότι είναι ακουστικά και οχι ηχεία (αυτο θα δώσει ενα boost στον ήχο)

2.jpg

Untitled.jpg

αν τα βαζεις στον μπροστινο πινακα καλου κακου τσεκαρε αν ειναι τα ιδια 

Τελικά παραγγειλα αυτό από AliExpress.

Για χρήση gaming ενώ παράλληλα έχω συνδέσει στο pc μικρόφωνο θα δουλέψει σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, 7nisiotis είπε

Τελικά παραγγειλα αυτό από AliExpress.

Για χρήση gaming ενώ παράλληλα έχω συνδέσει στο pc μικρόφωνο θα δουλέψει σωστά; 

ναι απλα θα περασεις το καταλλιλο firmware (εχει 3 by default δεν θυμαμαι ποιο φοραει)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2019 στις 5:00 ΜΜ, 7nisiotis είπε

Εχω δοκιμάσει 3 φορές απεγκατάσταση. Με revo unistaller και μέσα από το device manager. 

Θα το δοκιμάσω ξανά

Αυτο εδω  το δοκιμασες;

Γιατι εγω βλεπω οτι η καρτα ηχου που φοραει η μητρικη σου,ειναι αρκετα τιμια και απλα δεν εχεις το control panel να την φερεις στα μετρα σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...
3 λεπτά πριν, UNPAIKTABLE είπε

Παλιό το thread αλλά θα ήθελα να ακούσω πως τα πήγε αυτό που παρήγγειλες @7nisiotis

To Fiio E10K λες; Δε το αγόρασα τελικά. Έχει στρώσει ο ήχος πάντως ίσως ήταν θέμα drivers. Σκοπεύω να το αγοράσω κάποια στιγμή όμως το συγκεκριμένο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε στη Realtek να υποβιβάσεις το Default format από 24Bit σε 16Bit 44100Hz.

Υπήρχαν περιπτώσεις που μου έλυσε το προβλήματα παραμόρφωσης ήχου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...