Προς το περιεχόμενο

Monese & Google Pay Ελλάδα


vagstef

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, vagstef είπε

έκανα δοκιμή σε μηχανήματα του OASA, επικοινώνησε με αυτά αλλά απορρίφθηκαν. θα το δοκιμάσω και σε κατάστημα γιατί δεν ξέρω τι ζόρι τραβάνε του OASA. εχουν ακουστεί και περιπτώσεις χρέωσης κανονικά μετά από απόρριψη συναλλαγής με κάρτα. 

η κάρτα είναι virtual και έχει υπόλοιπο. το gpay έδειξε το checkmark ότι έγινε η συναλλαγή 

revo.jpg.073520d20fd6e8608c89d9379c431557.jpg

Αρχικά και εγώ με την Virtual πληρώνω εδώ και περίπου έναν μήνα. Τις έκαναν MastarCard και οι περισσότερες λειτουργούν αν εκδοθούν σε υποστηριζόμενη χώρα.

Παρόμοιο με αυτό του ΟΑΣΑ που στην έκανε decline, έγινε σε εμένα όταν δοκίμασα να πληρώσω σε ΟΠΑΠ. Υποψιάζομαι ότι δεν δέχονται είτε κάρτες εξωτερικού ή γενικά HCE λόγο κάποιας ρύθμισης τους. Επειδή δεν μένω Αθήνα δεν μπορώ να δοκιμάσω αν περνάει η κάρτα βέβαια από το μηχάνημα και σε ΟΠΑΠ δεν έτυχε να ξαναπάω.

Όσο για το checkmark, μην το μπερδεύεις με το approved. Το checkmark είναι εκεί μόνο και μόνο για να επιβεβαιώσει την επιτυχή ανάγνωση τις ¨κάρτας¨ και όχι την επιτυχή χρέωση. Παρόλα αυτά ούτε για αυτό δεν λειτουργεί άψογα, μιας και μια φορά μου το έβγαλε αλλά το POS δεν διάβασε κάρτα. Από τότε κοιτάω και τα λαμπάκια του μηχανήματος για σίγουρα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 235
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Delas.46 είπε

Αρχικά και εγώ με την Virtual πληρώνω εδώ και περίπου έναν μήνα. 

Ωραία! Ίσως είναι το 2ο που λες. Γιατί κανονικά δεν πρέπει να γίνεται διαχωρισμός με βάση το αν είναι αλλοδαπή ή ημεδαπή η κάρτα αλλά τον οργανισμο έκδοσης. Δεν ξέρεις όμως και τι περιορισμοί θα υπάρχουν . Πάντως για τα μηχανήματα του οασα και με τουρίστες απαράδεκτο.

Άρα μια χαρά παίζουν οι virtual που έχουν περαστεί. Νομίζω πως και αυτοί στη revolut δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανένας promo code για εγγραφή ώστε να επωφεληθεί και αυτός με το 10 EUR bonus και εγώ με τα άλλα 10 που δίνει στην νέα εγγραφή;

Edit: Βρήκα ευχαριστώ!

Επεξ/σία από asdfnikos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι δεν βγαζω ακρη. Κατεβασα gpay εκανα και λογαρισμο dipocket καταχωρω την καρτα στο gpay και οταν επιλεγω την εντολη ρυθμιστε τις ανεπαφες συναλλαγες μου βγαζει αυτο το μηνυμα...

gpay.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, apostkourtis είπε

οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι δεν βγαζω ακρη. Κατεβασα gpay εκανα και λογαρισμο dipocket καταχωρω την καρτα στο gpay και οταν επιλεγω την εντολη ρυθμιστε τις ανεπαφες συναλλαγες μου βγαζει αυτο το μηνυμα...

gpay.jpg

έχεις λογικά την EU (EUR) καρτα.Το Google pay λειτουργεί με την GB (GBP) καρτα της monese.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostkourtis είπε

οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι δεν βγαζω ακρη. Κατεβασα gpay εκανα και λογαρισμο dipocket καταχωρω την καρτα στο gpay και οταν επιλεγω την εντολη ρυθμιστε τις ανεπαφες συναλλαγες μου βγαζει αυτο το μηνυμα...

έχει έρθει η κάρτα για να την ενεργοποιήσεις;

δοκίμασε με την virtual. πρέπει να σου βγάλει το add to G pay

di2.jpg.646a4bda86b7638e693c693550ef4a65.jpg      di1.jpg.de8412e8a5ae4d78531024a3701dd407.jpg 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, vagstef είπε

έχει έρθει η κάρτα για να την ενεργοποιήσεις;

δοκίμασε με την virtual. πρέπει να σου βγάλει το add to G pay

di2.jpg.646a4bda86b7638e693c693550ef4a65.jpg      di1.jpg.de8412e8a5ae4d78531024a3701dd407.jpg 

με την virual δοκιμαζω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apostkourtis είπε

οποιος μπορει ας βοηθησει γιατι δεν βγαζω ακρη. Κατεβασα gpay εκανα και λογαρισμο dipocket καταχωρω την καρτα στο gpay και οταν επιλεγω την εντολη ρυθμιστε τις ανεπαφες συναλλαγες μου βγαζει αυτο το μηνυμα...

gpay.jpg

Το έγραψα και στο άλλο θέμα αλλά επειδή το ανέφερες και εδώ και για να γνωρίζουν οι υπόλοιποι που μπορεί να το δουν, το παραθέτω και εδώ.

"Αυτό μπορεί να οφείλεται στο γεγονός ότι έχει δικαιώματα διαχειριστή ή έχει τροποποιηθεί με άλλον τρόπο."

Αυτό μεταφράζετε στο "This phone may be rooted". 

Το Google Pay δεν λειτουργεί σε συσκευές μη-πιστοποιημένες από το Google Play Protect. Για να δεις αν το τηλέφωνο σου όντως δεν είναι πιστοποιημένο πας Google Play, Settings και τέρμα κάτω θα γράφει αν είναι Certified. 

Δεν έχει να κάνει με την τράπεζα αλλά καθαρά και μόνο με την συσκευή σου. Είναι το πρώτο στάδιο που πρέπει να ελεγχθεί πριν γίνει το τσεκάρισμα με την τράπεζα (DiPocket). Αν έχεις άλλη συσκευή με NFC και όχι πειραγμένη από θέμα root η unlock, δοκίμασε σε εκείνη να περάσεις την κάρτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και πολύ καιρό που δουλεύω τη revolut με Gpay αλλά με έχει κουράσει η διαδικασία του εμβάσματος.

Θέλω να κάνω φόρτιση άμεσα από Ελληνική κάρτα για αυτο άνοιξα πρόσφατα λογαριασμό σε monese και dipocket.

Οι virtual κάρτες περνάνε τελικά στο Gpay για ανέπαφες συναλλαγές με NFC η να περιμένω φυσική κάρτα;

Και στις δύο εταιρίες αυτές monese dipocket περνάνε οι Ελληνικές κάρτες για φόρτιση και τι προμήθεια έχουν;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, spamo είπε

Έχω εδώ και πολύ καιρό που δουλεύω τη revolut με Gpay αλλά με έχει κουράσει η διαδικασία του εμβάσματος.

Θέλω να κάνω φόρτιση άμεσα από Ελληνική κάρτα για αυτο άνοιξα πρόσφατα λογαριασμό σε monese και dipocket.

Οι virtual κάρτες περνάνε τελικά στο Gpay για ανέπαφες συναλλαγές με NFC η να περιμένω φυσική κάρτα;

Και στις δύο εταιρίες αυτές monese dipocket περνάνε οι Ελληνικές κάρτες για φόρτιση και τι προμήθεια έχουν;

Της DiPocket περνάν και virtual και φυσική. Monese δεν έχω για να σου πω. Μπορείς να φορτίζεις την DiPocket με ελληνική κάρτα χωρίς καμία προμήθεια και να τα περνάς απευθείας στην Revolut πάλι χωρίς προμήθεια. Δεν γνωρίζω αν κάποια στιγμή θα μου φράξουν τον λογαριασμό στην DiPocket λόγο αυτού, αλλά είναι η γρηγορότερη λύση που υπάρχει και είναι δωρεάν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι θέλω να φύγω τελείως από revolut και ψάχνω εναλλακτική.

Χρόνο με το χρόνο βλέπω ότι δεν σέβονται τους πελάτες τους.

Η dipocket δεν στέλνει φυσική κάρτα; Αυτή δεν μπορώ να τη βάλω στο gpay;

Το κακό είναι ότι δεν είδα να έχει προσωπικό iban.

---

Στη monese περιμένω φυσική κάρτα αυτή πιστεύω μπορώ να τη φορτίσω από Ελληνική κάρτα και να την περάσω στο Gpay.

Πολλές ερωτήσεις για δύο διαφορετικές κάρτες. Σορυ παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, spamo είπε

Όχι θέλω να φύγω τελείως από revolut και ψάχνω εναλλακτική.

Χρόνο με το χρόνο βλέπω ότι δεν σέβονται τους πελάτες τους.

Η dipocket δεν στέλνει φυσική κάρτα; Αυτή δεν μπορώ να τη βάλω στο gpay;

Το κακό είναι ότι δεν είδα να έχει προσωπικό iban.

---

Στη monese περιμένω φυσική κάρτα αυτή πιστεύω μπορώ να τη φορτίσω από Ελληνική κάρτα και να την περάσω στο Gpay.

Πολλές ερωτήσεις για δύο διαφορετικές κάρτες. Σορυ παιδιά

Τότε έχεις λύση. Απευθείας φόρτιση και πλήρες υποστήριξη Google Pay στην DiPocket.  Σου έρχεται και αυτόματα μια (πανέμορφη camo κατά την γνώμη μου) φυσική κάρτα. Θα την χρησιμοποιούσα και εγώ αλλά σαν τα analytics και γενικά το interface της Revolut δεν έχω βρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...