Προς το περιεχόμενο

Λάστιχο κήπου 20μ/1,/2" florabest (LIDL) 8,99E μαζί με 3 ρακορ


geodimis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, geodimis είπε

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleId=24077

 Ανθεκτικό σε UV.

Σκρουτζ ξεκινάνε απο 19Ε χωρίς ρακόρ.

ρε φίλε τι να σου πώ,ώρες ώρες τι να πω ο Θεός είναι η τύχη δεν ξερω.Αλλά,εψαχνε η μανα μου για τα μπαλκονια λαστιχα τα οποια δεν μπλεκονται ευκολα και αυτα φαινονται τελεια.Μου εκατσε λουκουμι η αναρτηση σου.Ο Θεος να σε εχει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελπίζω να μη μου μένει στα χέρια πάλι.  Και το ηλεκτρικό σκαλιστήρι θέλει η δική μου τώρα που το είδε μου σκάβει κάτι ; :P

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mhlogiatros είπε

Ελπίζω να μη μου μένει στα χέρια πάλι.  Και το ηλεκτρικό σκαλιστήρι θέλει η δική μου τώρα που το είδε μου σκάβει κάτι ; :P

Το σκαφτικό το είχα πάρει παλιότερα. Δεν ξέρω αν είναι ίδιο, αλλά εκείνο δεν ήταν και σπουδαίο. Η βάση που είναι βιδωμένες οι λεπίδες είναι πλαστική. Του φέρθηκα κάπως σκληρά και έσπασε όλη η βάση. Το έχω παρατημένο και όλο λέω να πάω να του φτιάξω μια μεταλλική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο είναι και είναι και ηλεκτρικό οπότε δε με βολεύει . Και η ψεκαστήρα ίδια η παλιά είναι ειχα τρομπαρει λιγο  και μάντεψε έσκασε στη βαλβίδα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειχα παρει ενα λάστιχο παλιότερα απο το lidl που μου φαινόταν μια χαρά ....

συμπτωματικά σκάει ενας υδραυλικός στο διπλανό σπιτι πριν το ανοίξω και τον ρωταω...

έριξε τόσο κράξιμο που με έκανε να το γυρίσω πίσω.

Για πείτε την γνώμη σας τι συμβαίνει συγκρίνοντας το βέβαια με κάποια που στοιχίζουν κάτι παραπάνω απο τα δίπλα γιατι ναι μεν το γύρισα αλλά μου φαίνονταν να ειναι υπερβολικο τόσο κράξιμο.

 

Απο την άλλη εχω εδώ διάφορα λάστιχα που δεν ειναι απο lidl σιγουρα, πεταμένα στον ήλιο πάρα πολλα χρόνια και δεν εχουν καταλάβει τίποτα.

Πόσα χρόνια σας εχουν αντέξει και σε τι συνθήκες?

 

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω εδώ και καμμία 3 χρόνια νομίζω, δύο κιόλας ενωμενα πεταμένα στο χώμα χειμώνα καλοκαίρι περνάμε από πάνω τους τα πατάμε μια χαρά δουλεύουν ακομη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάλι από τα 3-4 που έχω πάρει τουλάχιστον τα 2 (ίσως και 3) μου άνοιξαν μετά από λίγους μήνες...και γενικά είμαι άνθρωπος που έχω να πω τα καλύτερα για τα προιόντα και την υποστήριξη των LIDL.Βέβαια η κάθε "παρτίδα" μπορεί να είναι διαφορετική οπότε αυτό που έτυχε δεν σημαίνει ότι συμβαίνει πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι τραγικά λάστιχα και δεν είναι καν ιδιαίτερα φτηνά.

Τα ρακόρ μη σας πέσουν κάτω. Έσπασαν.

Ένα φυσιολογικό λάστιχο κάνει γύρω στα 0,50-0,60€ το μέτρο. Δηλαδή 10-12€ τα είκοσι μέτρα.

Και μπορείς να πάρεις με το μέτρο όσο χρειάζεται.

Τα ρακόρ κλπ, όλα μαζί να κάνουν 2-2,50€.

Μην τσιγκουνεύεστε πράγματα που χρειάζονται αντοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, fytotech είπε

Είναι τραγικά λάστιχα και δεν είναι καν ιδιαίτερα φτηνά.

Τα ρακόρ μη σας πέσουν κάτω. Έσπασαν.

Ένα φυσιολογικό λάστιχο κάνει γύρω στα 0,50-0,60€ το μέτρο. Δηλαδή 10-12€ τα είκοσι μέτρα.

Και μπορείς να πάρεις με το μέτρο όσο χρειάζεται.

Τα ρακόρ κλπ, όλα μαζί να κάνουν 2-2,50€.

Μην τσιγκουνεύεστε πράγματα που χρειάζονται αντοχή.

Τι εννοείς δεν είναι ιδιαίτερα φτηνα;

Η τιμή 0,50-0,60€ το μέτρο που  παίζει;

Η αντοχή είναι συνάρτηση προς το κόστος πάντα. Δεν είναι πάντα πιο οικονομικό να δίνεις παραπάνω χρήματα (πχ τα 3πλα) για να σου κρατήσει περισσότερο (πχ 1,5 φορά παραπάνω). επίσης ποιος σου εγγυάται παραπάνω από 1-2 χρόνια; Κανείς φυσικά γιατί ακόμα και από τα 2 χρόνια εξαιρείτε η "φυσιλογική φθορά" και η "κακή χρήση" τις πιο πολλές φορές

Οπότε τα παραπάνω χρήζουν τεκμηρίωσης με συγκεκριμένα παραδείγματα.

Δυστυχώς δεν υπάρχει στο φυλλάδιο ούτε το πάχος/σύσταση του πλαστικού αλλά ούτε και τι είδους πιστοποίηση έχει (φορέας κλπ). Τα μόνα επιπλέον απο το γερμανικό LIDL είναι το "ειδικό βάρος" περίπου 135 g/  του σωλήνα και το υλικό του σωλήνα PVC.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, geodimis είπε

Τι εννοείς δεν είναι ιδιαίτερα φτηνα;

Η τιμή 0,50-0,60€ το μέτρο που  παίζει;

Η αντοχή είναι συνάρτηση προς το κόστος πάντα. Δεν είναι πάντα πιο οικονομικό να δίνεις παραπάνω χρήματα (πχ τα 3πλα) για να σου κρατήσει περισσότερο (πχ 1,5 φορά παραπάνω). επίσης ποιος σου εγγυάται παραπάνω από 1-2 χρόνια; Κανείς φυσικά γιατί ακόμα και από τα 2 χρόνια εξαιρείτε η "φυσιλογική φθορά" και η "κακή χρήση" τις πιο πολλές φορές

Οπότε τα παραπάνω χρήζουν τεκμηρίωσης με συγκεκριμένα παραδείγματα.

Δυστυχώς δεν υπάρχει στο φυλλάδιο ούτε το πάχος/σύσταση του πλαστικού αλλά ούτε και τι είδους πιστοποίηση έχει (φορέας κλπ). Τα μόνα επιπλέον απο το γερμανικό LIDL είναι το "ειδικό βάρος" περίπου 135 g/  του σωλήνα και το υλικό του σωλήνα PVC.

Στο δικό μου φυτώριο τόσο πουλάω το πράσινο λάστιχο καλής ποιότητας. Και σχεδόν σε όλα τα φυτώρια τόσο πάει. Και στα χρωματοπωλεία τόσο πάλι κάνει. Κι έχεις πάντα τη δυνατότητα να κόψεις όσο θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fytotech είπε

Στο δικό μου φυτώριο τόσο πουλάω το πράσινο λάστιχο καλής ποιότητας. Και σχεδόν σε όλα τα φυτώρια τόσο πάει. Και στα χρωματοπωλεία τόσο πάλι κάνει. Κι έχεις πάντα τη δυνατότητα να κόψεις όσο θες.

Κρίμα που δεν το γνώριζα νωρίτερα. Σε ευχαριστω για τις πληροφορίες. Αν θέλεις στείλε μου με pm διεύθυνση του φυτωριου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fytotech είπε

Στο δικό μου φυτώριο τόσο πουλάω το πράσινο λάστιχο καλής ποιότητας. Και σχεδόν σε όλα τα φυτώρια τόσο πάει. Και στα χρωματοπωλεία τόσο πάλι κάνει. Κι έχεις πάντα τη δυνατότητα να κόψεις όσο θες.

στα 0.60-1.20 υπάρχουν διάφορα λάστιχα.

Πες κάποια χαρακτηριστικά να κοιτάμε η και μαρκα τύπο κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, drdedus είπε

στα 0.60-1.20 υπάρχουν διάφορα λάστιχα.

Πες κάποια χαρακτηριστικά να κοιτάμε η και μαρκα τύπο κλπ?

 

1 ώρα πριν, geodimis είπε

Κρίμα που δεν το γνώριζα νωρίτερα. Σε ευχαριστω για τις πληροφορίες. Αν θέλεις στείλε μου με pm διεύθυνση του φυτωριου

Σε όλα τα φυτώρια εκεί είναι η τιμή, οπότε να πας στο πιο κοντινό σου.

Μπορώ να γράφω ώρες για λάστιχα, ατμόσφαιρες, ποιότητα κλπ αλλά δεν υπάρχει λόγος.

Ακόμα και τα πολύ ακριβά λάστιχα, δίνουν από τον κατασκευαστή τους πέντε χρόνια χρόνο ζωής. 

Οπότε το πιο κρίσιμο είναι η συντήρησή τους.

-Να μην το χτυπάει ήλιος.

-Να είναι σε κουλούρα.

-Να μην είναι κάτω και σε υγρασία.

Ακόμα κι έτσι όμως είναι περιορισμένος ο χρόνος που ζουν.

Αυτό που προτείνω είναι να πάρετε ένα απλό λάστιχο από φυτώριο. Επειδή είχαμε τον Πετζετάκις παλιότερα στη χώρα, παρόλο που πτώχευσε, μας έχει αφήσει καλές συνήθειες. Ακόμα και τα κινέζικα που πουλάνε στα φυτώρια είναι αρκετά αξιόπιστα.

Το παραπάνω ισχύουν και για ρακόρ, ταχυσυνδέσμους κλπ. Ακόμα και τα πολύ ποιοτικά (όπως Gardena), τα οποία είναι πανάκριβα γιατί όντως είναι καλά, έχουν πάλι κάποιο χρόνο ζωής.

Το νερό είναι άτιμο πράγμα. Πάνω σε αυτό να τονίσω και τους μηχανισμούς αυτόματου ποτίσματος. Έρχονται όλοι και μου ζητάνε τον πιο φτηνό. Και τους διώχνω. Επειδή κάνω κι εγκαταστάσεις, τους λέω να μου φέρουν από αλλού το φτηνό κι εγώ τους το βάζω. Αλλά έχει έρθει κι ένας που είχε βάλει το ακριβό στο μπαλκόνι του κι επειδή ήταν μεζονέτα με το δώμα, έβαλε εκεί το φτηνό. Έφυγε για διακοπές και το νερό από τον έβδομο έφτασε στον πρώτο. Ξήλωσε όλη την πρόσοψη της πολυκατοικίας γιατί τσιγκουνεύτηκε τα 50€. Οι φτηνοί μηχανισμοί έχουν ελατήριο. Κι εκεί στο κακό σενάριο, είναι να μείνει ανοιχτή η βρύση. Στον ακριβό, το κακό σενάριο είναι να κλείσει η βρύση και να χαλάσουν τα φυτά. Τέλος πάντων. Ξέφυγα.

Πηγαίνετε σε ένα φυτώριο ή χρωματοπωλείο κι αγοράστε λάστιχο με το μέτρο κοντά στα 0,60€ το μέτρο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...