Προς το περιεχόμενο

His Dark Materials (BBC One & HBO)


Mozzie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απ τις ωραιότερες σειρές που έχω δει.

Ούτε κούρασε ούτε τίποτα. 

Τα βιβλία δεν τα έχω διαβάσει δυστυχώς και μάλλον θα το κάνω σύντομα.

9/10 από μένα και όποιος σκέφτεται να δει την σειράρα, να το κάνει χωρίς δεύτερη σκέψη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 100
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι/Κάπου έχασα και έμεινα με πάρα πολλές απορίες.

Τα επεισόδια του κύκλου είναι 7, έτσι? Δεν έχει 3-4 ενδιάμεσα κάπου κρυμμένα?

Spoiler

-Η "μαμά", από πότε τις είχε αυτές τις δυνάμεις? Τις είχαμε ξαναδεί στους άλλους 2 κύκλους και το έχω ξεχάσει εγώ? Πώς τα σταμάτησε τα "στοιχειά"?

-Μόνο σε εμένα φάνηκε το όλο στήσιμο του στρατοπέδου και της αντίστασης εντελώς ξεκάρφωτο, από το πουθενά?

-Τελικά, τα δαιμόνια τα αποχωρίζεσαι ή όχι? Είναι απλά δυσάρεστο και σε ζορίζει κάπως (όπως κι αυτά) ή είναι αδύνατο?

-Η άλλη στο παράλληλο σύμπαν με τους μυρμηγκοφάγους (άκου εκεί "ελέφαντες"), γιατί πήγε? Τί ακριβώς προσέφερε ο ρόλος της και η διαδρομή της?

-Οι άγγελοι του οχτρού, κατάφεραν να φάνε κανέναν ή στόχος για το αεροσκάφος ήταν?

-Ο Γκόμεζ χάθηκε στο δρόμο? Έχει πάρει πρέφα τί έγινε?

-Στον κύβο, φαντάζομαι, ο Μεγάλος ήταν, ο οποίος χάθηκε κι αυτός.

Τί έγινε, γενικότερα, σε αυτόν τον κύκλο (πέρα από τη βόλτα του Ορφέα)?

Το ξεπέταξαν?

Έχασα κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2022 στις 10:38 ΠΜ, Πέτρος είπε

Κάτι/Κάπου έχασα και έμεινα με πάρα πολλές απορίες.

Τα επεισόδια του κύκλου είναι 7, έτσι? Δεν έχει 3-4 ενδιάμεσα κάπου κρυμμένα?

  Απόκρυψη περιεχομένων

-Η "μαμά", από πότε τις είχε αυτές τις δυνάμεις? Τις είχαμε ξαναδεί στους άλλους 2 κύκλους και το έχω ξεχάσει εγώ? Πώς τα σταμάτησε τα "στοιχειά"?

-Μόνο σε εμένα φάνηκε το όλο στήσιμο του στρατοπέδου και της αντίστασης εντελώς ξεκάρφωτο, από το πουθενά?

-Τελικά, τα δαιμόνια τα αποχωρίζεσαι ή όχι? Είναι απλά δυσάρεστο και σε ζορίζει κάπως (όπως κι αυτά) ή είναι αδύνατο?

-Η άλλη στο παράλληλο σύμπαν με τους μυρμηγκοφάγους (άκου εκεί "ελέφαντες"), γιατί πήγε? Τί ακριβώς προσέφερε ο ρόλος της και η διαδρομή της?

-Οι άγγελοι του οχτρού, κατάφεραν να φάνε κανέναν ή στόχος για το αεροσκάφος ήταν?

-Ο Γκόμεζ χάθηκε στο δρόμο? Έχει πάρει πρέφα τί έγινε?

-Στον κύβο, φαντάζομαι, ο Μεγάλος ήταν, ο οποίος χάθηκε κι αυτός.

Τί έγινε, γενικότερα, σε αυτόν τον κύκλο (πέρα από τη βόλτα του Ορφέα)?

Το ξεπέταξαν?

Έχασα κάτι?

για τη μαμα το ειχαν εξηγησει στο επ6 της προηγουμενης σεζον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, xavier είπε

για τη μαμα το ειχαν εξηγησει στο επ6 της προηγουμενης σεζον.

Οκ, κάπου στα τόσα χρόνια το ξέχασα. Πρέπει να το ξαναψαξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Συγγνωμη, στο Prime δεν είναι η σειρά?  Για καποιον λογο δεν μου την εμφανίζει. Αλλα ουτε και τους προηγούμενους κύκλους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, stormrain είπε

Συγγνωμη, στο Prime δεν είναι η σειρά?  Για καποιον λογο δεν μου την εμφανίζει. Αλλα ουτε και τους προηγούμενους κύκλους. 

HBO 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελείωσα και εγώ. Εξαιρετική σειρά που πρέπει να δουν όλοι! Η μεταφορά ήταν πιστή στα βιβλία και έκαναν ότι καλύτερο μπορούσαν με το budget που είχαν. Χαίρομαι πολύ που είδα μια από τις αγαπημένες μου σειρές βιβλίων να έχει μια καλή μεταφορά στην μικρή οθόνη και δεν έμεινε μισοτελειωμένη όπως οι ταινίες.

Οι συμβολισμοί και τα μηνύματα που θέλει να περάσει ο Πούλμαν είναι εξαιρετικά. Προτρέπω όλους να της δώσουν μια ευκαιρία!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Tην τελειωσα κι εγω. Τρομερη σειρα συνολικα και πολυ καλη μεταφορα απο τα βιβλια του Πουλμαν, αγγιξαν μαλιστα πολυ ευστοχα τα θεματα που απασχολουσαν τους ηρωες και στα βιβλια.

Αν και δεν ειμαι καθολου μα καθολου φαν των prequels, θα γουσταρα πολυ να γινει σειρα και το Book of Dust: La Belle Sauvage που κυκλοφορησε πριν κανα δυο χρονια και ειναι prequel, χρονικα οταν ηταν Λυρα μωρο [και απ'ο,τι ειδα εχει γινει και θεατρικη αποδοση του στην Αγγλια (!)].

Μαλιστα περυσι ο Πουλμαν κυκλοφορησε και το επομενο της τριλογιας, Book of Dust: Τhe Secret Commonwealth στο οποιο εχουμε την Λυρα 20χρονη πια. 

ΑΚΟΥΣ BBC?

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα με ενοχλει που στο τελος μας αφησε να καταλαβουμε οτι θα υπαρχει και συνεχεια, αν δεν κανω λαθος στο βιβλιο δεν υπαρχει.

Το τελος με το παγκακι θλιβερο.

Η σειρα καταπληκτικη!

Στις 15/1/2023 στις 3:06 ΜΜ, stormrain είπε

Tην τελειωσα κι εγω. Τρομερη σειρα συνολικα και πολυ καλη μεταφορα απο τα βιβλια του Πουλμαν, αγγιξαν μαλιστα πολυ ευστοχα τα θεματα που απασχολουσαν τους ηρωες και στα βιβλια.

Αν και δεν ειμαι καθολου μα καθολου φαν των prequels, θα γουσταρα πολυ να γινει σειρα και το Book of Dust: La Belle Sauvage που κυκλοφορησε πριν κανα δυο χρονια και ειναι prequel, χρονικα οταν ηταν Λυρα μωρο [και απ'ο,τι ειδα εχει γινει και θεατρικη αποδοση του στην Αγγλια (!)].

Μαλιστα περυσι ο Πουλμαν κυκλοφορησε και το επομενο της τριλογιας, Book of Dust: Τhe Secret Commonwealth στο οποιο εχουμε την Λυρα 20χρονη πια. 

ΑΚΟΥΣ BBC?

Οπα εγραψα χωρις να δω το σχολιο σου οποτε περιμενουμε τεταρτο κυκλο αν βγει και ποτε θα βγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταπληκτική η τρίτη σεζόν μετά από μία μέτρια δεύτερη. Έκλεισε υπέροχα η σειρά.

Η σειρά (και προφανώς τα βιβλία) έχει μεγάλο βάθος και τόλμη και αγγίζει θέματα που ακόμα και σήμερα μπορεί να ενοχλήσουν το μέσο θεατή. Καλά παλιότερα θα τους έκαιγαν όλους στη πυρά δε το συζητάμε...

Επεξ/σία από DeadOrganPlayer
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...