Προς το περιεχόμενο

Google Stadia


fytotech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Scorpio_21 είπε

Μην ξεχνάμε ότι έρχεται κ η Amazon από όσο ακούγεται. 

 

Κάτσε να δεις που και το home entertainment θα γίνει φάση double/triplay-play στυλ παρόχων Internet: Θα σκάσει κανένα Netflix και θα σου πει με Χ$ έχεις και ταινίες και Gaming και 360΄δωρεάν κινητά (viber) 😅

Εγώ εδώ και καιρό καβατζώνομαι με Νιντέντια, αμίγκες, ατάρια κτλ. 🎃

1 λεπτό πριν, xavier είπε

μη το λες ρε αυτο για τα studios ρε, studios που καναν παιχνιδια με 3-4 εκ απο το kickstarter αγορασε η ms...αντε και τη ninja theory...Τα περισσοτερα απο αυτα τα στουντιος θα κλεισουν πριν καν βγαλουν παιχνιδια στην αγορα...

Και στο άλλο νήμα τα ίδια έγραψες αλλά δεν σχολίασα. Τα studio φίλε μου δεν ορίζονται από την τωρινή τους αγοραστική αξία αλλά από το ταλέντο και πάνω από όλα από τα λεφτά που τους σπρώχνεις.

Για δες από από που ξεκίνησε η Guerilla π.χ.

hint: Digital Foundry Retro περί Killzone2

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είμαι ο μόνος που νιώθει ότι το παρόν νήμα πρέπει να μεταφερθεί σε κάποιο αντίστοιχο για Android, κινητά κτλ? (Θα κυκλοφορήσει σε ΙΟS? 🐽)

Δεν αποτελεί κάποια υπηρεσία τωρινής κονσόλας άλλωστε ούτε είναι προστιθέμενη ως τέτοια σε κάποια υπάρχουσα...

Κονσόλα πάντως ΔΕΝ είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται κ από το data center αυτό. 

Η Microsoft το παλεύει να το φτάσει στα 5 με 6 mbps. 

https://m.windowscentral.com/project-xcloud-input-lag-measures-10-ms-may-need-5-mbps-internet

Η οποία έχει κ περισσότερα data center από την Google αυτή την στιγμή αν δεν κάνω λάθος. 

3 λεπτά πριν, Sir_Teraflop είπε

Είμαι ο μόνος που νιώθει ότι το παρόν νήμα πρέπει να μεταφερθεί σε κάποιο αντίστοιχο για Android, κινητά κτλ? (Θα κυκλοφορήσει σε ΙΟS? 🐽)

Δεν αποτελεί κάποια υπηρεσία τωρινής κονσόλας άλλωστε ούτε είναι προστιθέμενη ως τέτοια σε κάποια υπάρχουσα...

Κονσόλα πάντως ΔΕΝ είναι.

Αυτό δεξιά τι είναι; 😁

Είσαι άδικος. 😂

IMG_20190319_211330.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Scorpio_21 είπε

Εξαρτάται κ από το data center αυτό. 

Η Microsoft το παλεύει να το φτάσει στα 5 με 6 mbps. 

https://m.windowscentral.com/project-xcloud-input-lag-measures-10-ms-may-need-5-mbps-internet

Η οποία έχει κ περισσότερα data center από την Google αυτή την στιγμή αν δεν κάνω λάθος. 

 

Αυτό που παρέλειψε η Google στο moto "For Eveyrone" ενώ βολικά συνέκρινε Teraflops από καμία Vega 56 (βάση ΤF) με τα mid-gen είναι ότι αν χαθεί η σύνδεση με το Data Centers έχεις 0 Flops.

 

Και Ω τι σύμπτωση. Η φωτογραφία με το Atari ET/Dreamcast πριν το keynote σε booths (3 γεμάτα και 1 άδειο ως past/failures - προφανώς για το stadia....) μάλλον θα γεμίσει από το νεκροταφείο των Vega 56 που χρησιμοποιεί η Google! 10.5 TF δεν είπανε?

 

Let me: 

Pixel Rate
94.34 GPixel/s
Texture Rate
330.2 GTexel/s
FP16 (half) performance
21,131 GFLOPS (2:1)
FP32 (float) performance
10,566 GFLOPS

 

 

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/radeon-rx-vega-56.c2993

 

 

 

 

Κουφάλα Lisa ούτε ο "πέτσινος" έκανε τέτοιο ξεφόρτωμα...

Επεξ/σία από Sir_Teraflop
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και μην ξεχνάμε ποιοι ήταν οι πρωτοπόροι στον χώρο 

https://en.wikipedia.org/wiki/Onlive

και που όλος τυχαίος τους εξαγόρασε η sony και τους έβγαλε στην κυριολεξία out of the game και από τότε έπρεπε να περάσουν σχεδόν 10 χρόνια για να ακούσουμε ξανά για cloud gaming.

Απλά πλέον η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο πολύ που είναι θέμα καθαρά ανταγωνισμού και ποιος θα κάνει το πρώτο βήμα για να πάρει ένα μεγάλο μερίδιο αυτής της νέας αναδυόμενης αγοράς που είναι το συνδρομητικό gaming. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσοι παίζουμε σε κονσόλα γνωρίζουμε ήδη οτι το να παίζουμε games σημαινει ταυτόχρονα οτι θα πληρώνουμε και μια (ή και περισσότερες συνδρομές - psn, xbox live, xbox game pass, nso). Θεωρώ οτι αν αντίστοιχες υπηρεσίες προσφερθούν και από τους Nintendo, Sony, MS τοτε δυσκολα θα φύγουμε σε αλλο πλατφορμ.

Όσοι παιζουν σε pc είναι εκπαιδευμένοι να μην πληρώνουν συνδρομές αλλα να αγοράζουν τα games και να παίζουν από το high end pc τους. Αυτοι δεν νομίζω ότι θα αγοράσουν συνδρομή.

Όσοι παίζουν απο mobile, παίζουν οτι ειναι δωρεάν. Δυσκολοι πελάτες.

Για ποιους ειναι λοιπον το stadia? Για τους publishers. Δεν θα έχουμε hacked games. Δεν θα δαπανούν πορους και χρήμα για τα διαφορα ports. Και δεν θα τους απασχολουν τα specs. 

Edit: stadia.com (we are not in your country yet)

Επεξ/σία από jon_pallis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

και μη ξεχναμε οτι οι gaming εταιρειες, τουλαχιστον η σονι και η ms αυτη τη στιγμη ισορροπουν στην αγορα των κονσολων τους και των cloud πλατφορμων τους, που ειναι ανταγωνιστικες υπηρεσιες...Αν ειχαν διαθεση να μπουν all in στις cloud υπηρεσιες τους, εχουν και ενα τεραστιο καταλογο παιχνιδιων απο πισω, τον οποιο η google και η amazon δεν μπορουν να ανταγωνιστουν...

Επεξ/σία από xavier
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο ατού του Stadia είναι το γαμώyoutube (για αυτό έδειξε και πολλά functions σε σχέση με αυτό - τύπου State Share). Είναι κομμένο και ραμμένο για τα millenials....

Βλέπουν τον αγαπημένο τους streamer πατάνε και play.... Δηλαδή τι άλλο να πει κάποιος.

Τι να λέμε εδώ πετάνε donations στην ψύχρα επειδή ο άλλος παίζει παιχνίδι...

Ο Ninja πήρε 1mil$ "κασέρι" από την EA.

Φαντάσου τι θα γίνει εδώ (51 δις $ πόσα μοιράστηκαν στο Youtube πόσα διάλο ανακοινώσανε στην αρχή του live).

Περιμένω τον @Malthador να πάρουμε φτυάρι παρέα - γιατί τα ΛΕΓΑΜΕ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τι φτυάρι να πιάσουμε, δεν αξίζει καν. Ανακοίνωσαν μια streaming υπηρεσία βασισμένη στο youtube, έξυπνη σαν επιχειρηματική ιδέα αλλά δεν πρόκειται να δουλέψει, όταν οι περισσότεροι τίτλοι που θα βλέπουμε στο youtube δεν θα είναι καν διαθέσιμοι. Ο αγαπημένος μου streamer παίζει Forza Horizon 3, θα μπορώ να το streamάρω μέσω Stadia; Περισσότερο μπλέξιμο μου βρωμάει πάρα εργονομικότητα.

Τουλάχιστον ας τα βλέπουν οι MS, Sony, Nvidia και Valve, μπας και ξυπνήσουν κάποια στιγμή και ενεργοποιήσουν τις αντίστοιχες υπηρεσίες (xCloud, PS Now, GeForceNow και Steam Link Now-smth) τώρα που είναι νωρίς. Ειδικά η Sony και η Nvidia είναι απαράδεκτες που έχουν τόσο καιρό έτοιμες τις υπηρεσίες τους και κάθονται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Sir_Teraflop είπε

Κάτσε να δεις που και το home entertainment θα γίνει φάση double/triplay-play στυλ παρόχων Internet: Θα σκάσει κανένα Netflix και θα σου πει με Χ$ έχεις και ταινίες και Gaming και 360΄δωρεάν κινητά (viber) 😅

Εγώ εδώ και καιρό καβατζώνομαι με Νιντέντια, αμίγκες, ατάρια κτλ. 🎃

Και στο άλλο νήμα τα ίδια έγραψες αλλά δεν σχολίασα. Τα studio φίλε μου δεν ορίζονται από την τωρινή τους αγοραστική αξία αλλά από το ταλέντο και πάνω από όλα από τα λεφτά που τους σπρώχνεις.

Για δες από από που ξεκίνησε η Guerilla π.χ.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

hint: Digital Foundry Retro περί Killzone2

Με τον τροπο που εχει φερθει η μσ στα στουντιος της τα προηγουμενα χρονια, δεν ειμαι αισιοδοξος...Θα τους αναγκασει να βγαλουν συγκεκριμενα παιχνιδια και οταν αυτα θα αποτυχουν, θα τους κλεισει...Το που ξεκινησε καποιος, δεν εχει σημασια...η μς παντα ζηταει πωλησεις και αμεσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...