Προς το περιεχόμενο

Google Stadia


fytotech

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 hour ago, fytotech said:

Τώρα με 1.700€ παίρνεις ένα μετριοκακό σύστημα αν βάλεις κι οθόνη μέσα.

 

Είτε υπολογίζεις κάτι λάθος είτε η άποψη σου για μετριοκακό σύστημα διαφέρει από των υπόλοιπων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, panther_512 είπε

Το Stadia δεν είναι το αντίστοιχο Netflix. 

Πληρώνεις τη μηνιαία συνδρομή, αλλά πρέπει να αγοράσεις επιπρόσθετα και τα games. 

Από ότι βλέπω στο επίσημο site της Google, μόνο το Destiny 2 είναι δωρεάν. Τους υπόλοιπους τίτλους πρέπει να τους αγοράσεις... 

το ιδιο φανταζομαι θα ισχυει και για το Χcloud της MS. δεν υπαρχει περιπτωση να παιζεις 1day AAA με 10e μηνιαια συνδρομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NickTG είπε

Είτε υπολογίζεις κάτι λάθος είτε η άποψη σου για μετριοκακό σύστημα διαφέρει από των υπόλοιπων. 

Το περίμενα αυτό το σχόλιο.

Δεν είναι άδικο. Αλλά κάτσε σκέψου τι έπαιρνες το 2004 με 1.700€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, fytotech said:

Το περίμενα αυτό το σχόλιο.

Δεν είναι άδικο. Αλλά κάτσε σκέψου τι έπαιρνες το 2004 με 1.700€.

 

Τα 1700€ του 2004 αντιστοιχούν σε περίπου 2200€ τώρα.

Δεν νομίζω να έπαιρνες κάτι που θα κρατούσε περισσότερο από ότι πάρεις τώρα.

Και πάλι βέβαια έστω ότι έπαιρνες. Είναι άσχετο αυτό με το μετριοκακό που έγραψες και δεν ισχύει σε καμία περίπτωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
18 minutes ago, fytotech said:

Αυτό που την κάνει να ξεχωρίζει είναι πως μπορείς να εκμεταλλευτείς παντού τη βιβλιοθήκη σου. Αλλιώς συμφωνώ με αυτό που λες 100%.

Όμως και πάλι λέω πως αυτή η ευκολία θα τραβήξει πολύ κόσμο (συμπεριλαμβανομένου κι εμένα), που θέλει πρόσβαση ανά πάσα στιγμή.

Εδώ βαρεθεί να παίζω Clash of clans στο κινητό. Θέλω να παίξω κάποιο ωραίο παιχνίδι!

Κι εγώ είμαι από αυτούς που θέλουν πρόσβαση πάντα και παντού. Θα περιμένω για το xCloud και για την αντίστοιχη πρόταση της Sony.

Αν έχουμε αγορασμένα ήδη κάποιο game στο Steam θα μπορούμε να το τρέξουμε μέσω Stadia;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνίδι έχει ανοίξει για τα καλά. Σαν ιδέα είναι φοβερή στο να μπορεί κάποιος απλά να κάνει plug n play το gamepad του και να παίζει game που απαιτούν πανάκριβο σχετικά hardware.

Τωρα μπήκα στην σελίδα της stadia με ευρωπαικό vpn και μου έβγαλε σε test την γραμμή μου ότι είναι μια χαρά για streaming. Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να αγοράσεις το gamepad του καθώς στέλνουν μόνο στις χώρες που υποστηρίζονται. 

Σίγουρα θα το δούμε σε κάποιο amazon η ebay και σίγουρα θα μπορούμε να παίξουμε μέσω vpn μέχρι να έρθει η υποστήριξη για την Ελλάδα.

Θέλω να δω τι θα παρουσιάσει η microsoft. Νομίζω ότι είναι ένα βήμα μπροστά από την google στο τομέα του gaming και σίγουρα έχει μεγαλύτερη εμπειρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι προφανες οτι το stadia ετσι οπως το πουλανε αυτη τη στιγμη θα παει απατο....το θεμα ειναι πλεον τι θα κανουν η σονι και η ms...Γιατι αυτοι τουλαχιστον, εχουν ενα σημαντικο backlog expired games, που θα μπορουσαν να κανουν την υπηρεσια value...

 

ισως το μονο ενδιαφερον κομματι της υπηρεσιας ειναι η free basic υπηρεσια στα 1080p...αλλα παλι θα πρεπει να αγορασεις τα παιχνιδια μεσω της google και οχι να εισαγεις στην υπηρεσια παιχνιδια που κατεχεις ηδη...

Επεξ/σία από xavier
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 hours ago, chek2fire said:

Τωρα μπήκα στην σελίδα της stadia με ευρωπαικό vpn και μου έβγαλε σε test την γραμμή μου ότι είναι μια χαρά για streaming. Το κακό είναι ότι δεν μπορείς να αγοράσεις το gamepad του καθώς στέλνουν μόνο στις χώρες που υποστηρίζονται. 

Σίγουρα θα το δούμε σε κάποιο amazon η ebay και σίγουρα θα μπορούμε να παίξουμε μέσω vpn μέχρι να έρθει η υποστήριξη για την Ελλάδα.

Κι εμένα super μου εμφανίζει ότι είμαι, αλλά μην περιμένεις να μπορείς να streamάρεις games μέσω vpn. Το lag θα είναι στο θεό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πιστευω οτι το stadia στοχευει στο casual couch gaming και επιτρεψτε μου να τεκμηριωσω την απαντηση μου.Οταν ολα δουλεψουν σωστα θα εχεις ενα συστημα που θα ειναι πολυ καλο αλλα δεν θα ειναι τοσο για οποιοδηποτε competitive online παιχνιδι.(ουτε fps ,fortnite,rainbow six siege,overwatch,ουτε fighting ,street fighter,blazblue tekken,mk,ουτε sports, fifa, nba κλπ)

Αυτο σημαινει οτι στοχευει στο 90% της αγορας των gamers (αν υποθεσουμε οτι 10% ειναι οι competitive gamers)

Για ενα ειδους κονσολα σαλονιου με 2 χειριστηρια και ωραια παιχνιδακια single player που θα εξυπηρετουν και το 80% των παιχνιδιων (δεν βαζω παιχνιδια με high reaction requirements ,δηλαδη να εχεις 10 frames να κανεις parry αλλιως ταφος,bloodborne,metal gear revengeance,sekiro κλπ)

Επισης στοχευει σε ενα κοινο νομιζω απο gamers που ηταν καποτε νιοι και γερασαν σαν εμενα.30-45 ηλικιακα που τους εχουν πεθανει οι υποχρεωσεις και θελουν να κατσουν ενα βραδακι να παιξουν ενα παιχνιδακι βρε αδερφε ,αλλα ζοριζονται να δικαιολογισουν αγορα κονσολας 350 ευρω και παιχνιδακι 20-30 μεταχειρας και βαλε και αλλα 5 ευρω το μηνα psn plus ή xbox live.

Οποις θελει κατι αλλο θα πρεπει αναγκαστικα να το δωσει το 1κ για υπολογιστη.

Καλα τουλαχιστον ξερεις απο την αρχη οτι τιποτα δεν θα σου ανηκει και ολα θα ειναι δανεικα....τα παντα ειναι δανεικα.....

αλλα αυτο ειναι για αλλο topic.

Πιστευω δεν θα ειναι παντως ασχημο,εδω που φτασαμε αυτο ειναι το μελλον ειτε μας αρεσει ειτε οχι.Ακομα και εμεις που εχουμε μεγαλες συλλογες θα το υποστουμε.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, Malthador said:

Δεν έχω καταλάβει που το πάει η Google. €10 ευρώ το μήνα για 30 games που θα πρέπει να τα αγοράζεις και ξεχωριστά; Στα σοβαρά το λένε αυτό ή κάνουν πλάκα;

Το PS Now δίνει ήδη κοντά 800 games για $100 το χρόνο (ή $80 σε προσφορά) και το Game Pass δίνει 100 games για τα ίδια χρήματα.

Που πάει ξυπόλυτος στ' αμπέλια ο Ινδός, η MS είναι στη γωνία έτοιμη να ανακοινώσει όλη την ΧΒΟΧ βιβλιοθήκη της σε streaming-based μοντέλο...

Scratch this, 70 μπακς αυτή τη στιγμή το PS Now, με διαφορά η καλύτερη τιμή που έχει παίξει μέχρι σήμερα νομίζω. 

$70 το έτος για 800 games άμεσα διαθέσιμα ή ένα δεκάρικο το μήνα για 30 games που τα αγοράζεις και ξεχωριστά για να τα παίξεις.

Tough choice.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To stadia (και κάθε είδους παρόμοια υπηρεσία) αναφέρεται σε όλους,τώρα απλά έχουμε μια πρώτη εικόνα με βάση τον προσανατολισμό που επέλεξαν οι εκπρόσωποι του για να κάνουν μια αρχή. Θεωρώ πως έδωσαν βάρος προς αυτούς που θα τσιμπήσουν ευκολότερα. 

Οι cloud υπηρεσίες έχουν πολύ ψωμί ακόμα και αυτή την στιγμή είμαστε στο σημείο μηδέν. Τα πράγματα ως προς το περιεχόμενο και τις τιμές-πακέτα θα αλλάξουν αρκετά σε βάθος χρόνου και δεν θα θυμίζει πολλά σε αυτά που θα δούμε και θα ανακοινωθούν φέτος γενικότερα. Παράδειγμα δεν υπάρχει ακόμα το περιεχόμενο που να έχει πλαισιωθεί στο επιχειρηματικό μοντέλο των cloud υπηρεσιών (ή την προσαρμογή υπαρχόντων μοντέλων) όπως αντίστοιχα τα f2p παιχνίδια στις smartdevices.

14 ώρες πριν, Alastor192 είπε

Μολις εμεινες μεταξεταστεος στο μαθημα της ιστοριας(του gaming) 

https://en.wikipedia.org/wiki/OnLive

To onlive δεν θα το θυμάται κανείς ως την έναρξη στις cloud υπηρεσίες που θα ακολουθήσουν και πέρα από το stadia. Περισσότερο ως μια αποτυχημένη προσπάθεια που υπήρξε κάποτε. Ουσιαστικά εκπροσωπεί την κατάρρευση στο cloud gaming για να περάσει σε μια δεύτερη-καινούργια περίοδο. Δεν το συσχετίζω με όσα ακολουθήσουν γιατί θεωρώ πως τώρα εισερχόμαστε για τα καλά στο κομμάτι των cloud υπηρεσιών. Το stadia σηματοδοτεί την έναρξη αυτής της δεύτερης περιόδου.

Επεξ/σία από mansa2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινάτε τη σύγκριση από λάθος σημείο.

Η σύγκριση πάει ως εξής. Δεν έχω καμία κονσόλα και θέλω να πάρω μία συν να κάνω εγγραφή σε μια υπηρεσία.

Το Stadia είναι ανώτερο κι από το PS4 Pro κι από το XBOX One X, που κάνουν 250-300€ παραπάνω. Οπότε στη σύγκριση ξεκινάμε με αυτό ως βάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, fytotech said:

Ξεκινάτε τη σύγκριση από λάθος σημείο.

Η σύγκριση πάει ως εξής. Δεν έχω καμία κονσόλα και θέλω να πάρω μία συν να κάνω εγγραφή σε μια υπηρεσία.

Το Stadia είναι ανώτερο κι από το PS4 Pro κι από το XBOX One X, που κάνουν 250-300€ παραπάνω. Οπότε στη σύγκριση ξεκινάμε με αυτό ως βάση.

Υπάρχει λόγος που τονίζω το PS Now, γιατί δεν χρειάζεται καν να έχεις κονσόλα. Ένα χρέπι laptop/PC χρειάζεσαι, ένα DS4 και έναν adaptor του 20ευρου για να συνδέσεις το DS4 και μετά είσαι άρχοντας. Και μάλιστα με 5 Mbps σύνδεση, λιγότερο από αυτό που ζητάει το Stadia για 720p.

Εντάξει άμα δεν έχεις στο σπίτι σου ένα Windows PC δεκαετίας, τότε πάσο, αλλά μάλλον είσαι από τους ελάχιστους στον πλανήτη.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fytotech είπε

Ξεκινάτε τη σύγκριση από λάθος σημείο.

Η σύγκριση πάει ως εξής. Δεν έχω καμία κονσόλα και θέλω να πάρω μία συν να κάνω εγγραφή σε μια υπηρεσία.

Το Stadia είναι ανώτερο κι από το PS4 Pro κι από το XBOX One X, που κάνουν 250-300€ παραπάνω. Οπότε στη σύγκριση ξεκινάμε με αυτό ως βάση.

δεν εχει παιχνιδια το stadia....δεν μπορει να πιασει αυτο το πραγμα...μονο η δωρεαν υπηρεσια εχει ενδιαφερον...που δεν απαιτει τιποτα...αγοραζεις το παιχνιδι και παιζεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...