Προς το περιεχόμενο

Eurovision 2019


Fotis Deutschland

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1.5 μήνας έμεινε μέχρι την Eurovision 2019.Η Κατερίνα ντουσκα αυτή την στιγμή είναι 8η στα στοιχήματα ανάμεσα σε 41 χώρες,η Τάμτα είναι 7η και στις 3 πρώτες θέσεις έχουμε:Ολλανδία,Ρωσία και Ελβετία με την Σουηδία να ακολουθεί στην 4η θέση.

Επισης αναμένεται νέο σύστημα βαθμολόγησης και περιμένουμε ανακοίνωση από την EBU.

 

Εσείς ποια χώρα θέλετε να νικήσει φέτος;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε δεν ξέρω τι λένε τα στοιχήματα και τι λένε οι απανταχού γιουρο-βυζονάδες, (εδώ χωράει τρολάρισμα) :Pγιατί ποτέ δεν ήμουν τέτοιος και ποτέ δεν με συνάρπαζε αυτό το πανηγύρι.

Σκασίλα μας η θέση και τα στοιχήματα (γιατί έτσι κι αλλιώς δεν παίζω) θεωρώ ότι φέτος (άραγε για πρώτη φορά;;;;;)  στέλνουμε  ένα πολύ καλό τραγούδι με μία πάρα πολύ καλή και αξιοπρόσεκτη παρουσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Φίλε δεν ξέρω τι λένε τα στοιχήματα και τι λένε οι απανταχού γιουρο-βυζονάδες, (εδώ χωράει τρολάρισμα) :Pγιατί ποτέ δεν ήμουν τέτοιος και ποτέ δεν με συνάρπαζε αυτό το πανηγύρι.

Σκασίλα μας η θέση και τα στοιχήματα (γιατί έτσι κι αλλιώς δεν παίζω) θεωρώ ότι φέτος (άραγε για πρώτη φορά;;;;;)  στέλνουμε  ένα πολύ καλό τραγούδι με μία πάρα πολύ καλή και αξιοπρόσεκτη παρουσία.

Όντως εδώ στην Γερμανία οι fan λένε ποσό ωραίο είναι το τραγούδι μας!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Γιαούρτι είπε

υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι που ασχολούνται με αυτό το πανηγύρι;

έτσι και με ρωτήσει κανένας γνωστός, έχει φάει μπουνιά στη μούρη

NAI εγω το βλεπω απ τα 80ς οταν ειμουν παιδι και ειναι δυσκολο να το σταματησω να το βλεπω.Με αρεσει αυτο το πανυγηρι που λες, εστω και αν ειναι στημενο του κερατα ποια χωρα να το παρει εξαρχης μιλαμε,περα απ τα πολιτικα.
αν το δει καπιος σημερα απ τη γενια των 20ς ναι δε θα ξαναασχοληθει αλλα η γιουροβιζιον και τα οσκαρ ειναι 2 πραματα τηλεοπτικα που δυσκολα κοβονται οταν συνηθηζεις καθε χρονο να τα βλεπεις.
απλα πλεον δεν ειπαρχει αυτη η αγωνια αν το παρει η ελλαδα οπως υπηρχε 20 και 30 χρονια πριν.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2019 στις 1:15 ΠΜ, star12 είπε

NAI εγω το βλεπω απ τα 80ς οταν ειμουν παιδι και ειναι δυσκολο να το σταματησω να το βλεπω.Με αρεσει αυτο το πανυγηρι που λες, εστω και αν ειναι στημενο του κερατα ποια χωρα να το παρει εξαρχης μιλαμε,περα απ τα πολιτικα.
αν το δει καπιος σημερα απ τη γενια των 20ς ναι δε θα ξαναασχοληθει αλλα η γιουροβιζιον και τα οσκαρ ειναι 2 πραματα τηλεοπτικα που δυσκολα κοβονται οταν συνηθηζεις καθε χρονο να τα βλεπεις.
απλα πλεον δεν ειπαρχει αυτη η αγωνια αν το παρει η ελλαδα οπως υπηρχε 20 και 30 χρονια πριν.

δεν μπορω να καταλαβω πως υπηρχε αυτη η αγωνια οταν μονιμως πατωναμε, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

στο θεμα μας, η Κατερινα ειναι φωναρα και καλλιτεχναρα. Τα τραγουδια του θεσμου ειναι πολλες φορες αναξια αναφορας (το περσινο νικητηριο ηταν σκουπιδι imo) αλλα υπαρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις (for real πχ των Athena). Η Κατερινα ειναι μια απο αυτες και καλα εκανε και πηγε μπας και μπει λιγο ποιοτητα στον διαγωνισμο.

Της Κυπρου δεν μου αρεσε και ως εκ τουτου δεν θα ηθελα να ευχηθω καλη επιτυχια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, ManFromEarth είπε

δεν μπορω να καταλαβω πως υπηρχε αυτη η αγωνια οταν μονιμως πατωναμε, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.

στο θεμα μας, η Κατερινα ειναι φωναρα και καλλιτεχναρα. Τα τραγουδια του θεσμου ειναι πολλες φορες αναξια αναφορας (το περσινο νικητηριο ηταν σκουπιδι imo) αλλα υπαρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις (for real πχ των Athena). Η Κατερινα ειναι μια απο αυτες και καλα εκανε και πηγε μπας και μπει λιγο ποιοτητα στον διαγωνισμο.

Της Κυπρου δεν μου αρεσε και ως εκ τουτου δεν θα ηθελα να ευχηθω καλη επιτυχια.

Συμφωνώ απόλυτα η Κατερίνα έχει καταπληκτική φωνή όπως και ο Ολλανδός.

 

Αγαπημενα μου τραγούδια στην Eurovision 

u.k 1997 (1 θέση)

Ελλαδα 2005 (1η θέση)

Νορβηγια 2009 (1η θέση)

Γερμανια 2010 (1η θέση)

Ελλαδα 2010 (7η θέση)

Σουηδια 2012 (1η θέση)

Δανία 2013 (1η θέση)

Ιταλία 2015 (3η θέση)

Νορβηγια 2015 (8η θέση)

Αυστραλια 2016 (2η θέση)

Γερμανία 2018 (4η θέση)

Ολλανδία και Ελλάδα 2019.

Επεξ/σία από Fotis Deutschland
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τραγούδια του 64ου διαγωνισμού που θα διεξαχθεί στο Τελ Αβίβ του Ισραήλ

Πρώτος ημιτελικός Τρίτη 14/5

Σειρά Εμφάνισης Χώρα Καλλιτέχνης Τραγούδι - Σύνδεσμος YouTube Γλώσσα Θέση Βαθμοί
01 23px-Flag_of_Cyprus.svg.png Κύπρος Tamta "Replay" Αγγλικά    
02 23px-Flag_of_Montenegro.svg.png Μαυροβούνιο D mol "Heaven" Αγγλικά    
03 23px-Flag_of_Finland.svg.png Φιλανδία Darude feat. Sebastian Rejman "Look Away" Αγγλικά    
04 23px-Flag_of_Poland.svg.png Πολώνια Tulia "Fire of Love (Pali się)" Πολωνικά, Αγγλικά    
05 23px-Flag_of_Slovenia.svg.png Σλοβενία Zala Kralj & Gašper Šantl "Sebi" Σλοβενικά    
06 23px-Flag_of_the_Czech_Republic.svg.png Τσεχική Δημοκρατία Lake Malawi "Friend of a Friend" Αγγλικά    
07 23px-Flag_of_Hungary.svg.png Ουγγαρία Joci Pápai "Az én apám" Ουγγρικά    
08 23px-Flag_of_Belarus.svg.png Λευκορωσία ZENA "Like It" Αγγλικά    
09 23px-Flag_of_Serbia.svg.png Σερβία Nevena Božović "Kruna" (Круна) Σέρβικα    
10 23px-Flag_of_Belgium_(civil).svg.png Βέλγιο Eliot "Wake Up" Αγγλικά    
11 23px-Flag_of_Georgia.svg.png Γεωργία Oto Nemsadze "Keep on Going" Γεωργιανά    
12 23px-Flag_of_Australia_%28converted%29.s Αυστραλία Kate Miller-Heidke "Zero Gravity" Αγγλικά    
13 21px-Flag_of_Iceland.svg.png Ισλανδία Hatari "Hatrið mun sigra" Ισλανδικά    
14 23px-Flag_of_Estonia.svg.png Εσθονία Victor Crone "Storm" Αγγλικά    
15 23px-Flag_of_Portugal.svg.png Πορτογαλία Conan Osiris "Telemóveis" Πορτογαλικά    
16 23px-Flag_of_Greece.svg.png Ελλάδα Katerine Duska "Better Love" Αγγλικά    
17 20px-Flag_of_San_Marino.svg.png Άγιος Μαρίνος Serhat "Say Na Na Na" Αγγλικά  

 

Δεύτερος ημιτελικός Πέμπτη 14/5

 
Σειρά Εμφάνισής[49] Χώρα[49] Καλλιτέχνης[49] Τραγούδι - Σύνδεσμος YouTube Γλώσσα Θέση Βαθμοί
01 23px-Flag_of_Armenia.svg.png Αρμενία Srbuk "Walking Out" Αγγλικά    
02 23px-Flag_of_Ireland.svg.png Ιρλανδία Sarah McTernan "22" Αγγλικά    
03 23px-Flag_of_Moldova.svg.png Μολδαβία Anna Odobescu "Stay" Αγγλικά    
04 16px-Flag_of_Switzerland.svg.png  Ελβετία Luca Hänni "She Got Me" Αγγλικά    
05 23px-Flag_of_Latvia.svg.png Λατβία Carousel "That Night" Αγγλικά    
06 23px-Flag_of_Romania.svg.png Ρουμανία Ester Peony "On a Sunday" Αγγλικά    
07 20px-Flag_of_Denmark.svg.png Δανία Leonora "Love Is Forever" Αγγλικά, Γαλλικά    
08 23px-Flag_of_Sweden.svg.png Σουηδία John Lundvik "Too Late for Love" Αγγλικά    
09 23px-Flag_of_Austria.svg.png Αυστρία PÆNDA "Limits" Αγγλικά    
10 23px-Flag_of_Croatia.svg.png Κροατία Roko "The Dream" Αγγλικά, Κροατικά    
11 23px-Flag_of_Malta.svg.png Μάλτα Michela "Chameleon" Αγγλικά    
12 23px-Flag_of_Lithuania.svg.png Λιθουανία Jurij Veklenko "Run with the Lions" Αγγλικά    
13 23px-Flag_of_Russia.svg.png Ρωσία Sergey Lazarev "Scream" Αγγλικά    
14 21px-Flag_of_Albania.svg.png Αλβανία Jonida Maliqi "Ktheju tokës" Αλβανικά    
15 21px-Flag_of_Norway.svg.png Νορβηγία KEiiNO "Spirit in the Sky" Αγγλικά    
16 23px-Flag_of_the_Netherlands.svg.png Ολλανδία Duncan Laurence "Arcade" Αγγλικά    
17 23px-Flag_of_North_Macedonia.svg.png Βόρια Μακεδονία Tamara Todevska "Proud" Αγγλικά    
18 23px-Flag_of_Azerbaijan.svg.png Αζερμπαϊτζάν Chingiz "Truth" Αγγλικά  

 

Οι χώρες που περνάνε αυτόματα στον τελικό που θα διεξαχθεί Σαββάτο 18/5

 

Σειρά Εμφάνισης Χώρα Καλλιτέχνης Τραγούδι - Σύνδεσμος YouTube Γλώσσα Θέση Βαθμοί
14 21px-Flag_of_Israel.svg.png Ισραήλ Kobi Marimi "Home" Αγγλικά    
  23px-Flag_of_France.svg.png Γαλλία Bilal Hassani "Roi" Γαλλικά, Αγγλικά    
  23px-Flag_of_Germany.svg.png Germany S!sters "Sister" Αγγλικά    
  23px-Flag_of_Italy.svg.png Ιταλία Mahmood "Soldi" Ιταλικά    
  23px-Flag_of_Spain.svg.png Ισπανία Miki "La Venda" Ισπανικά    
  23px-Flag_of_the_United_Kingdom.svg.png Ηνωμένο Βασίλειο Michael Rice "Bigger than Us" Αγγλικά  

 

Επεξ/σία από maarinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

τουλαχιστον περασε και η  κυπροσ ,και ελλαδα.τελικα της αυστραλιας προσωπικα με ψιλοαρεσε και κατι μου λεει του χρονοι ολοι εκει.παντως σιγουρα θα γινει μαχη και η ελλαδα θα παρει καλη θεση εχω ενα φιλινγκ

Επεξ/σία από star12
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε σεις ΠΑΡΑ πολυ καλο το φετεινο που στειλαμε, δεν εχω ακουσει τα αλλα 😀, η κυπρος ετσι και ετσι, θα το παιξω σιγουρα για 3αδα.

Επεξ/σία από Mesqal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα τραγούδια με σειρά εμφάνισης του τελικού Σάββατο 19/5

Σειρά Εμφάνισης[60] Χώρα[60] Καλλιτέχνης[60] Τραγούδι[60] Γλώσσα Place Points
01 23px-Flag_of_Malta.svg.png Μάλτα Michela "Chameleon" Αγγλικά    
02 21px-Flag_of_Albania.svg.png Αλβανία Jonida Maliqi "Ktheju tokës" Αλβανικά    
03 23px-Flag_of_the_Czech_Republic.svg.png Τσέχικη Δημοκρατία Lake Malawi "Friend of a Friend" Αγγλικά    
04 23px-Flag_of_Germany.svg.png Γερμανία S!sters "Sister" Αγγλικά    
05 23px-Flag_of_Russia.svg.png Ρωσία Sergey Lazarev "Scream" Αγγλικά    
06 20px-Flag_of_Denmark.svg.png Δανία Leonora "Love Is Forever" Αγγλικά Γαλλικά    
07 20px-Flag_of_San_Marino.svg.png ΑΆγιος Μαρίνος Serhat "Say Na Na Na" Αγγλικά    
08 23px-Flag_of_North_Macedonia.svg.png Βόρια Μακεδονία Tamara Todevska "Proud" Αγγλικά    
09 23px-Flag_of_Sweden.svg.png Σουηδία John Lundvik "Too Late for Love" Αγγλικά    
10 23px-Flag_of_Slovenia.svg.png Σλοβενία Zala Kralj & Gašper Šantl "Sebi" Σλοβένικα    
11 23px-Flag_of_Cyprus.svg.png Κύπρος Tamta "Replay" Αγγλικά    
12 23px-Flag_of_the_Netherlands.svg.png Ολλανδία Duncan Laurence "Arcade" Αγγλικά    
13 23px-Flag_of_Greece.svg.png Ελλάδα Katerine Duska "Better Love" Αγγλικά    
14 21px-Flag_of_Israel.svg.png Ισραήλ Kobi Marimi "Home" Αγγλικά    
15 21px-Flag_of_Norway.svg.png Νορβηγία KEiiNO "Spirit in the Sky" Αγγλικά    
16 23px-Flag_of_the_United_Kingdom.svg.png Ηνωμένο Βασίλειο Michael Rice "Bigger than Us" Αγγλικά    
17 21px-Flag_of_Iceland.svg.png Ισλανδία Hatari "Hatrið mun sigra" Ισλανδικά    
18 23px-Flag_of_Estonia.svg.png Εσθονία Victor Crone "Storm" Αγγλικά    
19 23px-Flag_of_Belarus.svg.png Λευκορωσία ZENA "Like It" Αγγλικά    
20 23px-Flag_of_Azerbaijan.svg.png Αζερμπαϊτζάν Chingiz "Truth" Αγγλικά    
21 23px-Flag_of_France.svg.png Γαλλία Bilal Hassani "Roi" Γαλλικά Αγγλικά    
22 23px-Flag_of_Italy.svg.png Ιταλία Mahmood "Soldi" Ιταλικά    
23 23px-Flag_of_Serbia.svg.png Σερβία Nevena Božović "Kruna" (Круна) Σέρβικα    
24 16px-Flag_of_Switzerland.svg.png  Ελβετία Luca Hänni "She Got Me" Αγγλικά    
25  Flag of Australia.svgΑυστραλία Kate Miller-Heidke "Zero Gravity" Αγγλικά    
26 23px-Flag_of_Spain.svg.png Ισπανία Miki "La Venda" Ισπανικά  
Επεξ/σία από maarinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/3/2019 στις 1:23 ΜΜ, Γιαούρτι είπε

υπάρχουν σοβαροί άνθρωποι που ασχολούνται με αυτό το πανηγύρι;

έτσι και με ρωτήσει κανένας γνωστός, έχει φάει μπουνιά στη μούρη

Καλό θα είναι να καταλάβετε κάποιοι που το παίζετε αυστηροί-σκληροί με ορισμένα θέματα οτι μερίδα του κόσμου δεν ασχολείται τόσο με αυτά τα happening αν μπορώ να το πω έτσι με την σοβαρή-φανατική έννοια, αλλά για χαβαλέ και για να περάσει ο χρόνος τους με κάτι. 

Και εμένα εδώ και χρόνια σκασίλα μου τι θα γίνει και ποιος θα είναι καλύτερος, ειδικά φέτος ούτε που άκουσα το τραγούδι μας, αλλά δεν θα απέχω, θα δω την eurovision και θα κρίνω γενικά τις συμμετοχές ή την ψηφοφορία. Η eurovision είναι απλά ένας διαγωνισμός για τον χαβαλέ. Φανατισμό μόνο από πιτσιρικάδες.

Edit:

Το τραγούδι μας είναι από τα καλύτερα που στείλαμε τα τελευταία 10+ χρόνια, όπως πάει πήγε, δεν περιμένω αξιοκρατία από το σύστημα βαθμολόγησης με επιτροπές και τις συμμαχίες χωρών. Από μερικά τραγούδια που είδα, εκτιμώ οτι θα νικήσει η Ρωσία τόσο λόγω τραγουδιού όσο και λόγω συμμαχιών. Μου άρεσαν επίσης το Αζερμαϊτζάν, Αρμενία. Της Κύπρου δεν είναι άσχημο κομμάτι αλλά δεν με τρελαίνει κιόλας. Τα υπόλοιπα τραγούδια, άλλα είναι καλά, άλλα λιγότερο καλά, για μένα τα περισσότερα αδιάφορα και βαρετά βέβαια.

Το τραγούδι της Ισλανδίας μου θύμησε το videoclip από ένα τραγούδι των gorgoroth. 

Επεξ/σία από Βασίλης_29
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Κατερίνα μου αρέσει από τα άλλα τραγούδια που έχει κυκλοφορήσει. Από την άλλη το κομμάτι που στείλαμε το βρίσκω μια απλά πιασαρικη μετριότητα. Τι ακριβώς σας αρέσει στο κομμάτι εκτός από την φωνή της? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...